Gravidute si mamici de Constanta (57)

Gravidute si mamici de Constanta (57) | Autor: creem

Link direct la acest mesaj




Mamici si gravidute de Constanta

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20
21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33, 34, 35,36
37,38,39,40,41,42,43,44,45,46,47,48,49,50, 51, 52, 53, 54, 55,56

LISTUTA NOASTRA:

MAMICI :
Adryana_4u- Bianca
Abibrinza- Victor-Catalin si Mihai
A_deju- Eric
Andata - Octavian si Alexandra
Andicu- Filip Gabriel
AndreB-Matei
AngeliquedeS - Mihai Viktor alias Pupi
Bavi-
Bisous -Cristina si Victor
Calinclaudia - Clara Maria
Carmenita
Chryssy -Elif
Creem - Maria Sofia
Crisis81- Teodora
Dady68-Andreea si Bianca
DanaDumitru-Riana Maria
Dandusa- Crinuta si Radu Ioan
Daniela76 -Alexandra
Daria Ioana - Casandra si Darius Costin
Deiutz - Ana Ilinca
Denise1301 - Jasmin
Docdecap - Serban
Elena81 - Sebastian Alexandru
Ege - Arzu Ege si Efe
Elizz -
Eris - Iannis Cristian
Flisa - Luca Gabriel
Fiquelle - Sofia Mariasi....
Gabiu - Albert Mihai
Gabriela82
Ghibuadina - Alexia
Ina78 - Gabriel
Isidora - Isidora si Ioan
Ingerash M - Alin-Gabriel
Jojo_miha - Theodora Ioana
Jadesy - Cleopatra Lavinia
Lulu 77 - Luca Gabriel
Madaluta - Darius Cristian si Briana Amelia
Maia37 - Andra si Vlad Constantin
Mamacita - Alexandru si Anabella
Mary_lou - Patrick Andrei
Mav - Sebastian si Antonio-Gabriel
Menuet - Ana Maria
Mirela79 - Maria
Mokika - Crina si Theodor
Mocutza -Andreea Alessia
Mymy -
Myral - Isabela si Elisa
Nastasie - Razvan Mihai
Ontica Camelia - Alexandra Elena si Teodora Lucia
Pisikuta - Lola
Ralina - Ioana Teodora
Roxanalucia - Victor
Roxx - Luca Teodor
Roxi79ro- Patris Daciana
Simonasima- Sara Gabriela
Teano -
Tinna S - Andrei si Alexandru Luca
Umfatel-Andreea Elena si Paul Mihai
Ylilimic -
Yannia - Alessandra



GRAVIDUTE :


Andata
criss 2081
cami_antonia
Esma_angel
Fareselena
Inlaura
Jojo
Larisel
Mano
Selen80
Supermami22




ZILE DE NASTERE:


Ianuarie
1-Andrei (Tinna)
6-Casandra (Daria Ioana)
6- Elif (Chryssy)
10 - Andata
15-Serban(Docdecap)
17-Ianis-Cristian(Eris)
21- Cleopatra Lavinia (Jadesy)

Februarie
1-Yannia
2-Bianca(Adryana4u)
4-Sebi(Mav)
14-Bianca(Dady68)
14-Luca (Tinna)
23-Alexia(Ghibuadina)
23-Ioan(Isidora)
26-Camelia Ontica
27-Alexandra-Elena(onticacamelia)
29-Vlad Constantin (Maia37)

Martie
1-Mamacita
12-Theodor-Ioan
16-Fisun (ege)
16-Victor (Roxanalucia)
20-A_deju
22-Gibuadina
23-Eris

Aprilie
3-Andreea_Elena( Umflatel)
11-Alessandra(Yannia)
11-Gabriel(Ina)
22-Victor( Abibrinza)
23-Teodora (Crisis81)
25-Alexandru (Mamacita)
25-Docdecap
26-Ana-Maria (Menuet)
27-Ina

Mai
1-Lulu
5-Mihai(Abibrinza)
8-Briana-Amelia (Madaluta)
8-Crisis81
10-Ralina
12-Daria Ioana
14-Darius-Costin (Daria Ioana)
16-Bogdanel (Ellen79i)

Iunie
5 -Madaluta
12-Angelique
20-Irina81
27-Filip (Andicu)

Iulie
11-Menuet
14-Mav
20-Criss 2081
22-Anabela(Mamacita)
23-Isidora
23-Simonasima
24-Maria(Mirela79)
27-Andreea Alesia (Mocutza)
30-AndreB
31-Roxanalucia

August
2-Alin-Gabriel(Ingerash)
5-Teodora-Lucia(oticacamelia)
8-Alexandru-Nicolas(Fiquelle)
9-Roxx
12-Crina (Mokika)
12-Sofia Maria(Fiquelle)
13-Dodo_pui
20-Luca (Lulu)
23-dady68
24-Andicu
26-Alexandra (Andata)
27-Dandusa
28-Theodor ( Mokika)

Septembrie
1-Matei-Cristian(irina81)
2-Sara Gabriela (Simonasima)
4-Adryana_4u
6-Mirela79
9-Abibrinza
11-Octavian (Andata)
14-Andreea(Dady68)
16-Mocutza
25-Paul Mihai(Umflatel)
29-Teodora (Jojo_miha)
30-Ege (ege)

Octombrie
5-Riana Maria(DanaDumitru)
6-Esma(Esma Angel)
11-Isidora(Isidora)
16-Efe (ege)
24-Creem
24-Selen80
27-Antonio-Gabriel(Mav)
29-Bogdan(Dodo_pui)
31-Radu Ioan(Dandusa)

Noiembrie
1- Crinuta(Dandusa)
1- Razvan(Nastasie)
2-Adriana(Nastasie)
5- Matei(AndreB)
7- Maria-Sofia(Creem)
13-Ingerash
16-Mokika
16-Umflatel
20-Nur(Esma Angel)
24-Jojo_Miha


Decembrie
4 -Ioana Teodora (Ralina)
5 -Luca(Roxx)
14-Darius-Cristian (Madaluta)
15 Eric(A_deju)
25-Tinna
28-Viktor (Angelique)


LINKURI UTILE

REMEDII HOMEOPATICE 1, 2,
How to brest feed, Calculul datei nasterii,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe,
www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere,
www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina - saptamana cu saptamana
Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere
www.netmedic.ro/ghid-prim-ajutor/capitolul-v#obstructia-cai-aeriene-copil" target="_blank">Ghid de prim ajutor -BLS LA COPIL- Obstructia caii aeriene la copil

MEDICI SI ANALIZE IN CONSTANTA





Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia

TELEDON PENTRU MIHAITA,IN RETEAUA ROMTELECOM
**********0 900 900 320-pt 10 euro**********
**********0 900 900 325-pt 5 euro**********

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Citat:
citat din mesajul lui isidora

Mav,tocmai despre asta am discutat ultima oara cu dr.;despre turtite facute in casa.Si le face pt. ea si amesteca fel de fel de fainuri,nu grau-ca ea se ingrasa,umfla de la gluten-daca iti poti imagina doamna doctor era obeza in liceu -+ fructe uscate sau proaspete ,diferite seminte,susan,dovleac ,floarea soarelui, drojdie sau bicarbonat si le coace in cuptor.
Samabta -6 iunie are loc ,tot acolo la centru -un curs de 3 ore in care se dicuta doar alimentatia pt. copii,se fac retete si se papa .Eu am sa incerc sa ajung si vand din ponturi.Cursul e intre 9-12 si costa 50 de ron.

Adina
Mami deIsidora(11 octombrie 2003) si Ioan (23 februarie 2008)



Isidora daca poti sa mergi si sa ne dai si noua nite retete, sfaturi, idei din ce inveti acolo ar fi minunat. Eu nu pot sa ajung pentru ca am curs tot weekendul, ca as fi venit cu placere.

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia

TELEDON PENTRU MIHAITA,IN RETEAUA ROMTELECOM
**********0 900 900 320-pt 10 euro**********
**********0 900 900 325-pt 5 euro**********

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Cu tot dragul ,numai sa reusesc sa ajung....teoretic ,sambata noapte ar trebui sa ajunga sotul meu si o sa fiu in pregateli ,dar ma straduiesc.
Multumim de capitol nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Citat:

Cantec de ziua mamei


Viata nu trece, ci se prelungeste
O stiu si eu, si tu, de buna sama,
Si nimenea, iubind, nu-mbatraneste,
Ci ca o stea, spre ziua, se destrama.
Copiii, stii, nu cresc, ci doar devin,
La randul lor, parinti si se-nfasoara
Intr-un suras nascut dintr-un suspin
Ce se repeta, vai, a cata oara.

Iti simt ades atingerea de mana
Cum buclele de prunc mi le destrama
Si vad in vis caluti de plastelina
Pe care mi-i faceai cu grija, mama.

Azi parul meu de-acuma e carunt
Si vantul singuratec mi-l rasfira,
Dar am în piept o inima de prunc
Si-ti daruiesc un crai cantand la lira.

Viata nu trece, ci se prelungeste!
O stii si tu, si eu, iubita mama,
Ca nimenea, iubind, nu-mbatraneste,
Ci ca o stea, spre ziua, se destrama…

Stiti cine e autorul? Acelasi cu al cartii :"A iubi inseamna a ierta"







of,Adina...zana buna si cuminte...te simt atat de aproape de sufletul meu.nush cum ai reusit...,dar ai REUSIT cu doar o conversantie...sa ma faci s-o inteleg pe mama.sa-mi para rau de orice lucru rau am gandit despre ea...nu pot sa inteleg decat ca un inger bun te-a trimis sa-mi explici mai aprofundat cine este ea...mama mea si cine sannt eu,datorita ei...
abia am iesit din butoi...inca ma tin de margini...,am multa dragoste de oferit.regret ca-i departe de mine...asa as vrea s-o strang in brate...si totul din 'cauza' ta...


intrasem sa va scriu una,alta....dar poezia asta m-a starnit...,acum inteleg d ece evit eu carteamaine mi-o leg de maini





..................................................
diamantu' si safira'
poarta-ma mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Citat:
citat din mesajul lui isidora

Cu tot dragul ,numai sa reusesc sa ajung....teoretic ,sambata noapte ar trebui sa ajunga sotul meu si o sa fiu in pregateli ,dar ma straduiesc.
Multumim de capitol nou!

Adina
Mami deIsidora(11 octombrie 2003) si Ioan (23 februarie 2008)



PAi e bine...ii pregatesti ceva bun, naturist...seminte si alte ingrediente secrete....ca sa ii arati cat de mult il iubesti!
Glumesc, desigur! cred ca abia astepti sa vina! Ma bucur pentru tine!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia

TELEDON PENTRU MIHAITA,IN RETEAUA ROMTELECOM
**********0 900 900 320-pt 10 euro**********
**********0 900 900 325-pt 5 euro**********

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

creem, multumim pt capitolul nou, dar vezi ca n-ai pus bine linkul catre capitolul curent, in cel precedent...

....de azi dupa-amiaza a inceput sa-i curga nasucul lui bb, apos.
nu i-am dat tratamentul alopat, ci pe cel homeopat, pt ca asa am simtit eu ca-i mai bine. oricum, am trecut prin muuuulte laringite cu sebi si nu ma mai sperii asa usor, mai ales ca stiam ca anto o sa-si revina dupa injectia cu dexametazona, facuta la spital. dr care ne-a recomandat homeopatele, e si pediatru si nu ne-ar fi lasat fara antibiotic daca era cazul... dar a vazut ca era forma virala...

"Laringita, o inflamare a corzilor vocale din laringe, are multe cauze. Cele mai comune simptome ale laringitei sunt: voce slaba, ragusita, grava; durere in gat, adesea febra, tuse uscata, senzatia de jena in gat si dificultati la inghitire. Cauza cea mai comuna a laringitei este o infectie virala. Laringita se termina intotdeauna odata cu infectia virala. Raguseala poate continua inca mai multe zile sau chiar o saptamana dupa tratarea infectiei. Laringita poate fi cauzata si de o infectie bacteriana. Iata totul despre laringita de la Desprecopii.com:

Copilul dumneavoastra si-a pierdut vocea? Sau ati auzit vreodata pe cineva spunand „Mi-am pierdut vocea“? Poate v-ati gandit: „Ce ai facut cu ea?“ Sau poate intr-o dimineata vocea dumneavoastra suna ciudat cand v-ati trezit. Poate oracaiati ca o broasca atunci cand incercati sa vorbiti, reusind sa rostiti numai o parte dintre cuvinte. Desprecopii.com va explica modul in care functioneaza vocea – si de ce uneori nu functioneaza.

Ce este laringita?

Laringita, o inflamare a corzilor vocale din laringe, are multe cauze. Laringele este organul vocal al mamiferelor. Este cunoscut de obicei sub numele de cutie vocala. Laringita este rareori grava si de obicei dureaza mai putin de 7 zile.
Laringele este o camera tubulara de circa 5 cm inaltime. Este alcatuit din pereti cartilaginosi uniti prin ligamente si membrane, pusi in miscare de muschi.




Simptomele laringitei

Cele mai comune simptome ale laringitei sunt: voce slaba, ragusita, grava; durere in gat, adesea febra, tuse uscata, senzatia de jena in gat si dificultati la inghitire.


Ce provoaca laringita?

Cauza cea mai comuna a laringitei este o infectie virala. Laringita se termina intotdeauna odata cu infectia virala. Raguseala poate continua inca mai multe zile sau chiar o saptamana dupa tratarea infectiei.

Laringita poate fi cauzata si de o infectie bacteriana. La copii, o alta cauza este si fumatul pasiv. Nu fumati in preajma copiilor.


Pentru maturi, alte cauze ale laringitei pot fi: strigate indelungate, daca ati cantat si ati vorbit foarte tare un timp indelungat. Dar ar mai putea fi si fumatul activ sau fumatul pasiv, pot cauza si ele laringita.

Cum este tratata laringita?

Una dintre metodele cele mai obisnute de tratare a laringitei sunt: pastilele sau bomboanele de gat, evitarea locurilor in care se fumeaza si paracetamolul pentru calmarea durerii.


Atentie: Nu-i da niciodata copilului tau aspirina sau orice medicament care contine aspirina. Aspirina poate duce la aparitia sindromului Reye - o conditie rara dar care poate fi fatala. Nu trebuie sa te bazezi pe faptul ca medicamentele pe care le gasesti la farmacie fara reteta nu au aspirina, cateodata aspirina mai este denumita si "salicilat" sau "acid acetilsalicic". Citeste cu atentie etichetele si daca nu esti sigura ca produsul este sigur pentru copil, intreaba doctorul sau farmacistul.


Complicatiile laringitei

Daca laringita persista, iar starea dumneavoastra nu se imbunatateste, este posibil ca laringita sa faca parte dintr-o infectie mai grava. Uneori laringita este un simptom al amigdalitei sau al bronsitei. La copiii mici, un laringe inflamat poate obstrua trecerea aerului, ducand la dificultati in respiratie.

Cum functioneaza corzile vocale

Deschideti gura si spuneti ceva, orice. Raspundeti la intrebarea: „Care este aroma dumneavoastra preferata pentru inghetata?“
In partea de sus a tubului dumneavoastra respirator – numit si trahee – se afla laringele, sau cutia vocala. El este sursa vocii dumneavoastra. In interiorul laringelui se afla doua benzi de muschi numite corzi vocale. Cand respirati, corzile dumneavoastra vocale sunt relaxate si se deschid astfel ca aerul sa poata intra in plamanii dumneavoastra.

Dar cand va hotarati sa spuneti ceva, aceste corzi se unesc. Acum aerul din plamanii dumneavoastra trebuie sa treaca printr-un spatiu mai mic, ceea ce face ca aerul sa vibreze. Sunetul produs de aceste vibratii trece prin gatul dumneavoastra si ajunge in gura sub forma „Inghetata cu ciocolata este cea mai buna!“ (sau tipul de inghetata care va place mai mult).

Puteti scoate diferite sunete lungind sau scurtand corzile vocale, ori tensionandu-le sau relaxandu-le. Desi nu va dati seama, de fiecare data cand doriti sa vorbiti cu o voce mai grava lungiti si relaxati acesti muschi vocali. Cand vorbiti cu o voce mai inalta si mai ascutita, intindeti corzile vocale si le faceti mai mici. Puteti incerca imediat. Schimbati vocea de la grava la inalta si inapoi. Simtiti in gat vibratiile provenite de la corzile dumneavoastra vocale?

Ce provoaca laringita?

Cand corzile vocale devin inflamate si umflate, nu mai functioneaza cum trebuie. Vocea dumneavoastra suna ragusit. Aceasta este laringita.

La copii, laringita este adesea cauzata de prea multe tipete. Poate micutul a strigat la sora sau la fratele mai mic. Sau poate si-a incurajat la stadion echipa favorita, tipand laolalta cu ceilalti cand inscria un gol, goool! Sau poate face parte dintr-un grup de copii galagiosi si trebuie sa vorbeasca tare pentru a fi auzit. Poate numai a cantat prea mult si are corzile vocale iritate, iar de aici i-a aparut laringita.

Desi suna ciudat, uneori stomacul poate cauza laringita. Asa cum aveti un tub prin care aerul intra si iese din plamani, aveti un tub prin care alimentele intra in stomac. Uneori acidul din stomac, care ajuta la descompunerea alimentelor, vine inapoi pe tubul digestiv. Acidul poate irita corzile dumneavoastra vocale.

Alergiile sau fumatul pot irita si ele corzile vocale (un alt bun motiv pentru a nu va apuca de fumat, sau pentru a va lasa, dupa caz). Ati observat cumva ca fumatorii cu vechime au o voce aspra, ragusita?

Infectiile provocate de germeni sunt o cauza comuna a laringitei – la copii si la adulti. Uneori bacteriile pot infecta corzile vocale, dar de obicei este vorba despre virusi – ca si cei care provoaca racelile. De aceea, uneori cand raciti sau tusiti rau, si vocea poate sa va sune ciudat.

Copiii care striga si vorbesc tare isi pot irita corzile vocale. In timp, oamenii care tipa tot timpul pot face noduli (mici umflaturi) pe corzile lor vocale. Acest lucru poate face ca vocea sa fie aspra, ragusita si mai grava decat de obicei.

De unde stiu ca am laringita?

Vocea ragusita sau sau sparta este principalul simptom sau semn al laringitei. Este posibil sa va pierdeti complet vocea sau sa scoateti doar mici chitaituri cand incercati sa vorbiti. Poate simtiti nevoia sa tusiti pentru a va curata gatul sau poate simtiti o jena in gat. Toate acestea sunt semne ca aveti laringita. Puteti avea aceasta voce ciudata cateva zile, dar daca dureaza mai mult, probabil va trebui sa mergeti la medic.

cititi in continuare:
Cum va stabili medicul ca am laringita?
Cum va trata medicul laringita ?
Cum poate fi prevenita laringita?"

pun aici si linkul, pt ca-s multe trimiteri in cadrul articolului, pe care n-am putut sa le copiez...
http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=1455


Mami Fericita Non-Stop

perlute




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

adina, si eu vroiam sa scriu despre cursul de sambata
incerc sa ajung si eu... depinde daca am cu cine lasa copiii....



Mami Fericita Non-Stop

perlute




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Multumesc, Mav! Am remediat!

si multumesc si de articol, initial il copiasem si aici, dar daca l-ai pus si tu, am reeditat mesajul!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia

TELEDON PENTRU MIHAITA,IN RETEAUA ROMTELECOM
**********0 900 900 320-pt 10 euro**********
**********0 900 900 325-pt 5 euro**********

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

am o carte electronica cu retete pt copii,unde au sigurrr o astfel de reteta de biscuiti.cu fructe uscate,seminte etc.,plus alte chestii superrr
daca vrea cineva o trimit pe mail sau o pun pe malul comun(dar nu stiu adresa/parola)





..................................................
diamantu' si safira'
poarta-ma mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Andreea,Alina,Adina, Cati, multumesc mult! maine oricum merg dimineata cu el la dr, mi-e frica de mor sa nu dea in vreo amigdalita sau bronsiolita iar!


Va pup si vorbim maine!



Mami de Filip Gabriel (27/06/2007)

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/135721.birthday.png" target="_blank">Asa cresc


Bazar pentru Mihaita
"Vreau sa nu mai fiu diferit!"
TELEDON PENTRU MIHAITA,IN RETEAUA ROMTELECOM

******0 900 900 320-pt 10 euro******
******0 900 900 325-pt 5 euro******

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Dandusa,trimite-mi si mie te rog la:adina_harlea@yahoo.com
Pai ,e foarte bine ca plangi;te cureti.Si spunea Borges ca dragostea are brate suficient de lungi ca sa ajunga la celalalt capat al lumii.La capatul bratelor tale ar putea sta un buchet de flori ,trimis printr-o prietena,sau ai putea sa-i scrii o scrisoare...
Mor de rusine cand imi spui zana si buna pe deasupra...Daca e ceva zana in mine si bun ,am de la altii....Dar din dar din dar din dar...


Dar daca tu ma simti ca o zana inseamna ca ma inspiri;ca langa o zana veritabila incerc sa fiu si eu o zanisoara...
Cred ca aici e taina...

Mergi la inceput