Gravidute si mamici de Constanta (56)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

You go girl! Sa vezi ce repede ai sa le inveti
Eu am o trusa impresionanta de fo' 50 si ceva de tubulete;deci daca ramane una dintre voi in pana de ceva si farmacia nu-i deschisa da-ti un call! Ca sigur am ceva din ce va trebuie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

adina, da o luaram de la capat sau continuam... ce sa zic? important este ca am dus-o pana acum...... scapand de inflamatia din gat (laringita de care imi este asa groaza). maine vine tati si sper sa ne primeasca iar dna dr, sa ne vada si sa ne dreaga....
oricum, am vazut ca se poate si altfel... si ma bucur ca nu i-am dat antibioticul lui bb, ii faceam praf stomacelul si ce aveam de tras dupa... ca nici macar nu-i asa tare "diversificat"......

am gasit... la farmacie... si am cumparat tarate, germeni de grau si faina de orez. deocamdata nu stiu cum am sa le introduc in alimentatia copiilor... dar asta intentionez. as vrea sa pregatesc niste turtite/biscuiti din faina de orez, sa-i pot da linistita lui bb sa molfaie (ca ii place sa duca la gura paine, biscuiti; dar inca nu-l pot lasa). daca stiti vreo reteta (sa nu includa si albus de ou; galbenusul merge, ca il papa bine, nu-i alergic), va rog sa mi-o impartasiti si mie, va rog!

Mami Fericita Non-Stop

perlute




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Mav...mare curaj ai avut sa nu-i dai nimic lui Anto...dar probabil ca era stabilizat cu tratamentul din spital. Si banuiesc ca de a doua zi ati trecut pe homeopate.
Dar de ce s-o "luati iar de coada"? Nu i-a trecut raceala lui Anto? stiam ca se simte mai bine
Sofia n-are nimic...eu ii spuneam lui Andicu ce am facut noi in cazul de raguseala. Iti multumesc oricum pentru precizari!

Edit: am citit ce-ai scris (ca scrisesem in acelasi timp) imi pare rau ca iar sunteti putin raciti...dar o sa va treaca repede...poate ca sunt doar "ramasite". si mie tot de laringita mi-e groaza, de-aia am si scris ca ai avut mare curaj!

Pupici!
Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia

TELEDON PENTRU MIHAITA,IN RETEAUA ROMTELECOM
**********0 900 900 320-pt 10 euro**********
**********0 900 900 325-pt 5 euro**********

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Va astept la un Nou Capitol

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia

TELEDON PENTRU MIHAITA,IN RETEAUA ROMTELECOM
**********0 900 900 320-pt 10 euro**********
**********0 900 900 325-pt 5 euro**********

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Mav,tocmai despre asta am discutat ultima oara cu dr.;despre turtite facute in casa.Si le face pt. ea si amesteca fel de fel de fainuri,nu grau-ca ea se ingrasa,umfla de la gluten-daca iti poti imagina doamna doctor era obeza in liceu -+ fructe uscate sau proaspete ,diferite seminte,susan,dovleac ,floarea soarelui, drojdie sau bicarbonat si le coace in cuptor.
Samabta -6 iunie are loc ,tot acolo la centru -un curs de 3 ore in care se dicuta doar alimentatia pt. copii,se fac retete si se papa .Eu am sa incerc sa ajung si vand din ponturi.Cursul e intre 9-12 si costa 50 de ron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Citat:
citat din mesajul lui isidora
Cantec de ziua mamei


Viata nu trece, ci se prelungeste
O stiu si eu, si tu, de buna sama,
Si nimenea, iubind, nu-mbatraneste,
Ci ca o stea, spre ziua, se destrama.
Copiii, stii, nu cresc, ci doar devin,
La randul lor, parinti si se-nfasoara
Intr-un suras nascut dintr-un suspin
Ce se repeta, vai, a cata oara.

Iti simt ades atingerea de mana
Cum buclele de prunc mi le destrama
Si vad in vis caluti de plastelina
Pe care mi-i faceai cu grija, mama.

Azi parul meu de-acuma e carunt
Si vantul singuratec mi-l rasfira,
Dar am în piept o inima de prunc
Si-ti daruiesc un crai cantand la lira.

Viata nu trece, ci se prelungeste!
O stii si tu, si eu, iubita mama,
Ca nimenea, iubind, nu-mbatraneste,
Ci ca o stea, spre ziua, se destrama…

Stiti cine e autorul? Acelasi cu al cartii :"A iubi inseamna a ierta"




of,Adina...zana buna si cuminte...te simt atat de aproape de sufletul meu.nush cum ai reusit...,dar ai REUSIT cu doar o conversantie...sa ma faci s-o inteleg pe mama.sa-mi para rau de orice lucru rau am gandit despre ea...nu pot sa inteleg decat ca un inger bun te-a trimis sa-mi explici mai aprofundat cine este ea...mama mea si cine sannt eu,datorita ei...
abia am iesit din butoi...inca ma tin de margini...,am multa dragoste de oferit.regret ca-i departe de mine...asa as vrea s-o strang in brate...si totul din 'cauza' ta...


intrasem sa va scriu una,alta...dar poezia asta m-a starnit...,acum inteleg d ece evit eu carteamaine mi-o leg de maini




..................................................
diamantu' si safira'
poarta-ma mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

creem, de azi dupa-amiaza a inceput sa-i curga nasucul lui bb, apos.
nu i-am dat tratamentul alopat, ci pe cel homeopat, pt ca asa am simtit eu ca-i mai bine. oricum, am trecut prin muuuulte laringite cu sebi si nu ma mai sperii asa usor, mai ales ca stiam ca anto o sa-si revina dupa injectia cu dexametazona, facuta la spital. dr care ne-a recomandat homeopatele, e si pediatru si nu ne-ar fi lasat fara antibiotic daca era cazul... dar a vazut ca era forma virala...

"Laringita, o inflamare a corzilor vocale din laringe, are multe cauze. Cele mai comune simptome ale laringitei sunt: voce slaba, ragusita, grava; durere in gat, adesea febra, tuse uscata, senzatia de jena in gat si dificultati la inghitire. Cauza cea mai comuna a laringitei este o infectie virala. Laringita se termina intotdeauna odata cu infectia virala. Raguseala poate continua inca mai multe zile sau chiar o saptamana dupa tratarea infectiei. Laringita poate fi cauzata si de o infectie bacteriana. Iata totul despre laringita de la Desprecopii.com:

Copilul dumneavoastra si-a pierdut vocea? Sau ati auzit vreodata pe cineva spunand „Mi-am pierdut vocea“? Poate v-ati gandit: „Ce ai facut cu ea?“ Sau poate intr-o dimineata vocea dumneavoastra suna ciudat cand v-ati trezit. Poate oracaiati ca o broasca atunci cand incercati sa vorbiti, reusind sa rostiti numai o parte dintre cuvinte. Desprecopii.com va explica modul in care functioneaza vocea – si de ce uneori nu functioneaza.

Ce este laringita?

Laringita, o inflamare a corzilor vocale din laringe, are multe cauze. Laringele este organul vocal al mamiferelor. Este cunoscut de obicei sub numele de cutie vocala. Laringita este rareori grava si de obicei dureaza mai putin de 7 zile.
Laringele este o camera tubulara de circa 5 cm inaltime. Este alcatuit din pereti cartilaginosi uniti prin ligamente si membrane, pusi in miscare de muschi.




Simptomele laringitei

Cele mai comune simptome ale laringitei sunt: voce slaba, ragusita, grava; durere in gat, adesea febra, tuse uscata, senzatia de jena in gat si dificultati la inghitire.


Ce provoaca laringita?

Cauza cea mai comuna a laringitei este o infectie virala. Laringita se termina intotdeauna odata cu infectia virala. Raguseala poate continua inca mai multe zile sau chiar o saptamana dupa tratarea infectiei.

Laringita poate fi cauzata si de o infectie bacteriana. La copii, o alta cauza este si fumatul pasiv. Nu fumati in preajma copiilor.


Pentru maturi, alte cauze ale laringitei pot fi: strigate indelungate, daca ati cantat si ati vorbit foarte tare un timp indelungat. Dar ar mai putea fi si fumatul activ sau fumatul pasiv, pot cauza si ele laringita.

Cum este tratata laringita?

Una dintre metodele cele mai obisnute de tratare a laringitei sunt: pastilele sau bomboanele de gat, evitarea locurilor in care se fumeaza si paracetamolul pentru calmarea durerii.


Atentie: Nu-i da niciodata copilului tau aspirina sau orice medicament care contine aspirina. Aspirina poate duce la aparitia sindromului Reye - o conditie rara dar care poate fi fatala. Nu trebuie sa te bazezi pe faptul ca medicamentele pe care le gasesti la farmacie fara reteta nu au aspirina, cateodata aspirina mai este denumita si "salicilat" sau "acid acetilsalicic". Citeste cu atentie etichetele si daca nu esti sigura ca produsul este sigur pentru copil, intreaba doctorul sau farmacistul.


Complicatiile laringitei

Daca laringita persista, iar starea dumneavoastra nu se imbunatateste, este posibil ca laringita sa faca parte dintr-o infectie mai grava. Uneori laringita este un simptom al amigdalitei sau al bronsitei. La copiii mici, un laringe inflamat poate obstrua trecerea aerului, ducand la dificultati in respiratie.

Cum functioneaza corzile vocale

Deschideti gura si spuneti ceva, orice. Raspundeti la intrebarea: „Care este aroma dumneavoastra preferata pentru inghetata?“
In partea de sus a tubului dumneavoastra respirator – numit si trahee – se afla laringele, sau cutia vocala. El este sursa vocii dumneavoastra. In interiorul laringelui se afla doua benzi de muschi numite corzi vocale. Cand respirati, corzile dumneavoastra vocale sunt relaxate si se deschid astfel ca aerul sa poata intra in plamanii dumneavoastra.

Dar cand va hotarati sa spuneti ceva, aceste corzi se unesc. Acum aerul din plamanii dumneavoastra trebuie sa treaca printr-un spatiu mai mic, ceea ce face ca aerul sa vibreze. Sunetul produs de aceste vibratii trece prin gatul dumneavoastra si ajunge in gura sub forma „Inghetata cu ciocolata este cea mai buna!“ (sau tipul de inghetata care va place mai mult).

Puteti scoate diferite sunete lungind sau scurtand corzile vocale, ori tensionandu-le sau relaxandu-le. Desi nu va dati seama, de fiecare data cand doriti sa vorbiti cu o voce mai grava lungiti si relaxati acesti muschi vocali. Cand vorbiti cu o voce mai inalta si mai ascutita, intindeti corzile vocale si le faceti mai mici. Puteti incerca imediat. Schimbati vocea de la grava la inalta si inapoi. Simtiti in gat vibratiile provenite de la corzile dumneavoastra vocale?

Ce provoaca laringita?

Cand corzile vocale devin inflamate si umflate, nu mai functioneaza cum trebuie. Vocea dumneavoastra suna ragusit. Aceasta este laringita.

La copii, laringita este adesea cauzata de prea multe tipete. Poate micutul a strigat la sora sau la fratele mai mic. Sau poate si-a incurajat la stadion echipa favorita, tipand laolalta cu ceilalti cand inscria un gol, goool! Sau poate face parte dintr-un grup de copii galagiosi si trebuie sa vorbeasca tare pentru a fi auzit. Poate numai a cantat prea mult si are corzile vocale iritate, iar de aici i-a aparut laringita.

Desi suna ciudat, uneori stomacul poate cauza laringita. Asa cum aveti un tub prin care aerul intra si iese din plamani, aveti un tub prin care alimentele intra in stomac. Uneori acidul din stomac, care ajuta la descompunerea alimentelor, vine inapoi pe tubul digestiv. Acidul poate irita corzile dumneavoastra vocale.

Alergiile sau fumatul pot irita si ele corzile vocale (un alt bun motiv pentru a nu va apuca de fumat, sau pentru a va lasa, dupa caz). Ati observat cumva ca fumatorii cu vechime au o voce aspra, ragusita?

Infectiile provocate de germeni sunt o cauza comuna a laringitei – la copii si la adulti. Uneori bacteriile pot infecta corzile vocale, dar de obicei este vorba despre virusi – ca si cei care provoaca racelile. De aceea, uneori cand raciti sau tusiti rau, si vocea poate sa va sune ciudat.

Copiii care striga si vorbesc tare isi pot irita corzile vocale. In timp, oamenii care tipa tot timpul pot face noduli (mici umflaturi) pe corzile lor vocale. Acest lucru poate face ca vocea sa fie aspra, ragusita si mai grava decat de obicei.

De unde stiu ca am laringita?

Vocea ragusita sau sau sparta este principalul simptom sau semn al laringitei. Este posibil sa va pierdeti complet vocea sau sa scoateti doar mici chitaituri cand incercati sa vorbiti. Poate simtiti nevoia sa tusiti pentru a va curata gatul sau poate simtiti o jena in gat. Toate acestea sunt semne ca aveti laringita. Puteti avea aceasta voce ciudata cateva zile, dar daca dureaza mai mult, probabil va trebui sa mergeti la medic.

cititi in continuare:
Cum va stabili medicul ca am laringita?
Cum va trata medicul laringita ?
Cum poate fi prevenita laringita?"

pun aici si linkul, pt ca-s multe trimiteri in cadrul articolului, pe care n-am putut sa le copiez...
http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=1455



Mami Fericita Non-Stop

perlute




Mergi la inceput