Gravidute si mamici de Constanta (64)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

A si inca ceva va rog: spuneti-mi de la cate saptamani se face si control clasic, pe masa?
Ca sa stiu ca mi-e tare frica de astfel de control, la cate am auzit si sa stiu sa refuz daca e mult prea devreme.
Stiu ca unii medici fac control pe masa chiar de la inceput (de ex cumnatei mele i-a facut asa, ea ne-stiind, insa nu s-a intamplat nimic din fericire)
Medicul meu -dr Stanca- chiar mi-a zis ca nu-mi face decat echo data trecuta- am incredere in el, dar vreau sa stiu exact de la cate sapt se poate face si controlul pe masa.

Multumesc

Ioana 7+ Doamne Ajuta!

animalutele mele iubite Noua generatie de pisicuti

CAMPANIA NOASTRA *** Infertilitatea este o boala



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Ioana, eu am avut primul control pe masa, in sarcina, la 38 sapt! si ala facut ca sa vada bine ce si cum inainte de nastere! in nici-un caz nu e recomandat sa-ti faca asa in primul trimestru! ce are de vazut, poate vedea la echo intravaginal(caci cu echo pe burtica abia dupa 10-12 sapt se vede mai bine).



Mami de Filip Gabriel (27/06/2007)

Asa cresc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

ioana, eu pana la 6 luni am mers la Dr Cristurean, apoi l-am schimbat cu Belcin, care face(a) control pe masa de fiecare data si nu echo, de aici si pct mele in minus ptr ea.

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

CRIXIA, sa ai grija de voi

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

ioana Eu pana acum am fost la 3 consultatii la dna dr L si nu s-a pus problema de control pe masa, doar ca am vrut eu papanicolau (nu mai facusem de vreo 2 ani) si mi-a recoltat la 13 saptamani; chiar am avut niste scurgeri rozalii dupa dar nu au tinut decat o zi si m-am linistit.
Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu selectiile, dar eu intru doar de la servici si nu prea am timp...

crixia, selen Sarcini usoare in continuare, mai ales pe caldurile astea...Nastere usoara va urez inca de pe acum ca poate nu voi fi pe faza la momentul potrivit.

Am auzit de curand ca la Euromaterna ar avea aparatura performanta si la sectia de neonatologie...super.

19+

odiseea noastra
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Ioana: nici mie d-na L nu mi-a facut niciun control clasic decat dupa sapt 38 k sa vada colul.
In zilele mele de panica si groaza in care mai mergeam si la alti medici sa vad dc bb mai traieste ( fixatia sarcinilor mele) le spuneam antecedentele si ii rugam sa imi faca doar echo si ma ascultau...
Te rog nu mai gandi negativ in privinta gemenilor caci fiecare persoana e unica si nu poti compara sarcina cu sarcina. oricum chiar de n-ar fi gemeni, odata ce ai ramas acum insarcinata cu siguranta vei mai ramne inca o data si il vei face si pe al doilea, asa cum am facut eu


Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Blogul nostru-Viatza intre roz si bleu
NASI 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Ioana, e bine ca sarcina da semne, fie ele si mai greu de suportat....Dzeu are grija si iti da rasplata efortului tau! Nu te mai gandi ca poate deveni 1 din 2!
Control pe masa...la mine de la inceput, dar tu, cred ca ai putea cere la inceput sa nu faca decat eco. La sf sarcinii e bun controlul pe masa, poate spune dr cum e colul( lung, dur, scurt, sters..)
Da Selen, sa stea bb cel putin 38!
Pe saltea eu pun un cearceaf, am de la Alexia lenjerie de patut(fata perna, fata pilota si cearceaf);acum voi folosi doar cearceaful.
Mi-am amintit, in bagajul meu mi-am pus si chiloti de unica folosinta, ca e la moda acum . Daca imi amintesc, revin!
Larisel multumesc! Off, de n-ar fi asa cald!

Cris mami de Alexia & +36 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Ioana, ma alatur si eu fetelor cu control pe masa de-abia in trim III...mie la 36 de sapt, pt ca am zis eu ca am niste scurgeri mai dubioase...
Sa-mi spui si mie te rog cum ti se pare dr Stanca, pt ca mie mi l-a recomandat dr mea in caz ca nasc cand e ea in concediu, sa ma preia el...

Crixia, eu mi-am luat niste chiloti d-aia de mamaie stiu ca-s la moda aia de unica folosinta, dar nu mi-am luat....

Larisel, multumim de urari..si tie sarcina usoara in continuare

35+ cu Ebru PRIMA POZA!
AMR 5 SAPTAMANI!

nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Cate raspunsuri, va multumesc mult dragelor!

O sa fac un link catre prima pagina si la aceste raspunsuri, sunt f interesante si bine de stiut!
Sper ca nu va exasperez cu atata organizare - mi se trage si de la zodie -fecioara- dar cred ca toate informatiile importante trebuiesc pastrate la indemana.

Ioana 7+ Doamne Ajuta!

animalutele mele iubite Noua generatie de pisicuti

CAMPANIA NOASTRA *** Infertilitatea este o boala



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Gravidutele CRIXIA si DEAR_BAMBIE, am observat ca nu sunteti pe listuta, daca vreti sa va trec, sa-mi spuneti!



Ioana 7+ Doamne Ajuta!

animalutele mele iubite Noua generatie de pisicuti

CAMPANIA NOASTRA *** Infertilitatea este o boala



Mergi la inceput