Gravidute si mamici de Constanta (65)

Gravidute si mamici de Constanta (65) | Autor: ioana_p76

Link direct la acest mesaj

POFTITI LA CAPITOL NOU!
ASTEPTAM VOTURILE VOASTRE!
CATE UN SI O PENTRU FIECARE VOT!


ACEST CAPITOL ESTE DEDICAT :
CRIXIEI -MAMI DE ANA! ANA BUN VENIT PE LUME!
SI
SELENEI - CARE VA NASTE IN CURAND, ITI DORIM NASTERE USOARA!

MULTUMIM PENTRU VOTURI!
ABIBRINZA ANDICU ANGELIQUEDES ANKCTA DADY68 DANAALEX DANIELA76 DEAR_BAMBIE ELLANIK LARISEL LULU77 IOANACT MADALUTA NASTASIE RALINA



Mamici si gravidute de Constanta

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33,34, 35,36
37,38,39,40,41,42,43,44,45,46,47,48,49,50, 51, 52, 53, 54, 55,56, 57, 58, 59, 60,61, 62, 63, 64



LISTUTA NOASTRA:

MAMICI :
Adryana_4u- Bianca
Abibrinza- Victor-Catalin si Mihai
A_deju- Eric
Andata - Octavian, Alexandra si Ioana
Andicu- Filip Gabriel
AngeliquedeS - Mihai Viktor alias Pupi
Bavi-
Bisous -Cristina si Victor
Calinclaudia - Clara Maria
Cami Antonia -
Carmenita
Chryssy -Elif
Creem - Maria Sofia
Cris_2081 - Ioan
Crisis81- Teodora
Crixia - Alexia si Ana
Dady68-Andreea si Bianca
DanaAlex-Tiana-Maria si Tiberiu-Ioan
DanaDumitru-Riana Maria
Dandusa- Crinuta si Radu Ioan
Daniela76 -Alexandra
Daria Ioana - Casandra si Darius Costin
Deiutz - Ana Ilinca
Denise1301 - Jasmin
Dianamaria -Tiberiu
Docdecap - Serban
Elena81 - Sebastian Alexandru
Ege - Arzu Ege si Efe
Elizz -
Eris - Iannis Cristian
Flisa - Luca Gabriel
Fiquelle - Sofia Mariasi....
Gabiu - Albert Mihai
Gabriela82
Ghibuadina - Alexia
Ina78 - Gabriel
Isidora - Isidora si Ioan
Ingerash M - Alin-Gabriel
Jojo_miha - Theodora Ioanasi Larisa Gabriela
Jadesy - Cleopatra Lavinia
Lulu 77 - Luca Gabriel
Madaluta - Darius Cristian si Briana Amelia
Maia37 - Andra si Vlad Constantin
Mamacita - Alexandru si Anabella
Mano -
Mary_lou - Patrick Andrei
Menuet - Ana Maria
Mirela79 - Maria
Mokika - Crina si Theodor
Mocutza -Andreea Alessia
Mymy -
Myral - Isabela si Elisa
Nastasie - Razvan Mihai
Ontica Camelia - Alexandra Elena si Teodora Lucia
Pisikuta - Lola
Ralina - Ioana Teodora
Roxanalucia - Victor- Costin
Roxx - Luca Teodor
Roxi79ro- Patris Daciana
Selen80 - Ebru Fatima
Simonasima- Sara Gabriela
Teano -
Tinna S - Andrei si Alexandru Luca
Umfatel-Andreea Elena si Paul Mihai
Ylilimic -
Yannia - Alessandra



GRAVIDUTE :


Happy Uka Carina Maria DPN 23.09.2009 cezariana programata pe 11.09.2009
Dear_bambie DPN 27.11.2009
Larisel DPN 31.12.2009
Floricel82 DPN 6-7.03.2010
Ellanik DPN 08.03.2010
Ioana_p76 DPN 25.03.2010
Ioanact DPN 19.04.2010

Nu mai avem vesti de la:
Esma_angel
Fareselena
Inlaura
Supermami22




ZILE DE NASTERE:

Ianuarie
1-Andrei (Tinna)
6-Casandra (Daria Ioana)
6-Elif (Chryssy)
10-Andata
15-Serban(Docdecap)
17-Ianis-Cristian(Eris)
21-Cleopatra Lavinia (Jadesy)

Februarie
1-Yannia
2-Bianca(Adryana4u)
14-Bianca(Dady68)
14-Luca (Tinna)
23-Alexia(Ghibuadina)
23-Ioan(Isidora)
26-Camelia Ontica
27-Alexandra-Elena(onticacamelia)
29-Vlad Constantin (Maia37)

Martie
1-Mamacita
12-Theodor-Ioan
13-Victor-Costin (roxanalucia)
16-Fisun (ege)
20-A_deju
22-Ghibuadina
23-Eris

Aprilie
1-Dear_bambie
3-Andreea_Elena( Umflatel)
11-Alessandra(Yannia)
11-Gabriel(Ina)
23-Teodora (Crisis81)
25-Alexandru (Mamacita)
25-Docdecap
26-Ana-Maria (Menuet)
27-Ina

Mai
1-Lulu
8-Briana-Amelia (Madaluta)
8-Crisis81
10-Ralina
12-Daria Ioana
12-Floricel82
14-Darius-Costin (Daria Ioana)
16-Bogdanel (Ellen79i)

Iunie
5 -Madaluta
12-Angelique
20-Irina81
27-Filip (Andicu)

Iulie
04-Happy Uka
07-Tiberiu (dianamaria)
07-Tiberiu-Ioan (DanaAlex)
11-Menuet
20-Criss 2081
22-Anabela(Mamacita)
22-Larisa Gabriela(jojo-miha)
23-Isidora
23-Simonasima
24-Maria(Mirela79)
27-Andreea Alesia (Mocutza)
31-Roxanalucia

August
2-Alin-Gabriel(Ingerash)
5-Teodora-Lucia(oticacamelia)
8-Alexandru-Nicolas(Fiquelle)
9-Roxx
12-Crina (Mokika)
12-Sofia Maria(Fiquelle)
13-Dodo_pui
20-Luca (Lulu)
23-dady68
23-Tiana (DanaAlex)
24-Andicu
26-Alexandra (Andata)
27-Dandusa
28-Theodor ( Mokika)

Septembrie
1-Matei-Cristian(irina81)
2-Sara Gabriela (Simonasima)
4-Adryana_4u
6-Ioana_p76
6-Mirela79
11-Octavian (Andata)
14-Andreea(Dady68)
16-Mocutza
25-Paul Mihai(Umflatel)
29-Teodora (Jojo_miha)
30-Ege (ege)

Octombrie
5-Riana Maria(DanaDumitru)
6-Esma(Esma Angel)
11-Isidora(Isidora)
16-Efe (ege)
24-Creem
24-Selen80
28-DanaAlex
29-Bogdan(Dodo_pui)
30-Ioanact
31-Radu Ioan(Dandusa)

Noiembrie
1- Crinuta(Dandusa)
1- Razvan(Nastasie)
2-Adriana(Nastasie)
7- Maria-Sofia(Creem)
13-Ingerash
16-Mokika
16-Mihaela
16-Larisel
20-Nur(Esma Angel)
21-Ellanik
24-Jojo_Miha


Decembrie
4 -Ioana Teodora (Ralina)
5 -Luca(Roxx)
14-Darius-Cristian (Madaluta)
15 Eric(A_deju)
25-Tinna
28-Viktor (Angelique)



INFORMATII UTILE MEDICI SI CLINICI CONSTANTA

MEDICI SI ANALIZE IN CONSTANTA
O lista detaliata cu medici, clinici, laboratoare analize, preturi mai gasiti si la sub. "Informatii utile Constanta"- la aspirante aici

FOARTE IMPORTANT PENTRU !!!
EVITATI URGENTA SPITALULUI JUDETEAN CONSTANTA IN CAZ DE PROBLEME GINECOLOGICE!!! IN PLUS, FOARTE IMPORTANT, REFUZATI CONTROLUL CLASIC PE MASA, MANUAL! NU ACCEPTATI ALTCEVA DECAT ECOGRAFIA!

Discutii despre controlul pe masa in timpul sarcinii: AICI

MATERNITATI - CLINICI PRIVATE

1. CLINICA EUROMATERNA http://www.euromaterna.ro/ - Spitalul privat de Obstetrica-Ginecologie

ARE PROGRAM NON STOP PT URGENTE

Ca locatie este vis a vis de fosta piata de legume pe varianta , intrarea spre str Baba Novac sau fostul sediu al TV Pelin sau de la Galeriile Soveja pe str. Stefanita Voda care duce spre varianta si dupa ce se termina blocurile, pe dreapta este clinica
Medici: Lutescu (ambii), Rusa, Dantes, Raica
Informatii despre clinica -www.obgyn.ro/test/cabinet/archives/264" target="_blank">aici
Tarifele pentru nastere: 4500 RON pentru nasterea normala (vaginala) si 5000 RON pentru operatia cezariana.
PRETURI AICI

MESAJE MAMICI DESPRE NASTERE LA EUROMATERNA:
mesaj Crixia

2. CLINICA ISIS- http://www.romedic.ro/ISIS_MEDICAL_CENTER
Preturi nastere: 1000 euro

CURSURI PRENATALE

1. La cabinet Dr. Lutescu - detalii aici
2. La clinica ISIS - detalii aici

ANALIZE SI TESTE IN TIMPUL SARCINII - preturi aproximative

ANALIZE TRIM. I - preturile sunt de la Synevo aug.2009
Analize contra-cost:
1. Ag HBS = 35 lei; 2. Anti-HCV= 59 lei; 3.Timpi coagulare: 3.1. Timp Quick=12 lei, 3.2. Timp tromboplastina=16 lei; 4. Chlamidya IgA si IgG =45+45=90lei; 5. Citomegalovirus IgG si IgM=45 +45=90lei; 6. Virusul rubeolei IgG si IgM= 39+39=78 lei;7. Toxocara canis-IgG=40 lei;8. Toxoplasmoza IgG si IgM= 45+45=90 lei, 9. Listeria =55 lei TOTAL cca 550 lei!
Analize gratuite - pe baza de trimitere de la med de familie (in caz ca nu gasiti sa le faceti gratuit, pretul lor este in paranteza)
1. Grup sanguin (15lei) si RH (11lei), 2. Rh procreator (sot)(11lei);3. HLG; 4. Uree; 5. Creatinina (8lei); 6. Sumar urina (18lei); 7. Glicemie (8lei); 8. VDRL; 9. HIV 1+2(45lei).
DUBLU-TEST - 100 LEI (Synevo)

Exemplu de analize si teste facute pana la sapt17 - mesaj Larisel aici

MEDICI PEDIATRI

Dr SIMA ANCA -Tel Cabinet 0241631464 si la Homeomed, unde este si acolo aproape zilnic, 0241.693.355
Paciente-impresii: Lulu77 -"ptr mine un deosebit om si un excelent medic( si homeopat)".


LISTA ESTE DESCHISA PENTRU COMPLETARI


LINKURI UTILE

REMEDII HOMEOPATICE 1, 2,
How to brest feed, Calculul datei nasterii,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe,
www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere,
www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina - saptamana cu saptamana
Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere
www.netmedic.ro/ghid-prim-ajutor/capitolul-v#obstructia-cai-aeriene-copil" target="_blank">Ghid de prim ajutor -BLS LA COPIL- Obstructia caii aeriene la copil

SFATURI DE LA MAMICI PENTRU GRAVIDUTE
Aici vom face o selectie de sfaturi primite la acest topic, multumim mult tuturor care au contribuit cu cate un sfat!

CAP.64 -cuprinde multe sfaturi si discutii ref la infasatul bebelusului, mancarea bebelusi, detergenti bebelusi, greturi in timpul sarcinii, control clasic in timpul sarcinii
Sfaturi pentru combaterea starilor de greata din sarcina; Impotriva aciditatii la stomac; Pro si contra infasatul bebelusului/Pro si contra mancare pt bebelusi borcanase supermarket
CAP. 65 - impresii de la mamici despre nastere, discutii despre cezariana, discutii ref magazine haine gravide

Ioana 9+ [blue]Doamne Ajuta!
*** animalutele mele iubite[/red][/b]

CAMPANIA NOASTRA Infertilitatea este o boala[/b]



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Bine v-am regasit la acest nou capitol, sa speram ca vom avea numai vesti bune si vor mai veni si alte gravidute de la aspirante!

la burtici si mamici!

Ioana 9+ Doamne Ajuta!
*** animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA Infertilitatea este o boala



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Ioana cum stai cu greturile?

11+
Eu si bebe il iubim pe tati !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Am fost la doctoritza L si mi-a dat tratament pt trombofilie: 1 aspenter/zi (pana la 34 saptamani) si 1 clexan 20mg/zi (pana la nastere si dupa). Nu m-a trimis expres la un hematolog , asa ca deocamdata voi urma acest tratament si nu ma voi stresa in plus. Mai ales ca in afara de umflarea glezenlor (nu foarte tare) alt simptom nici nu am si nu am avut niciodata ( in ciuda antecedentelor cu maica-mea si sora-mea), iar tensiunea este chiar super mica (aseara 10 cu 5).
Acuma sper sa gasesc injectiile alea la o farmacie cu plafon, ca dac-o fi sa le platesc costa vreo 20-30 lei fiola si eu trebuie sa fac una pe zi. Ajung la sapa de lemn...
Am intrebat-o de vitamine ceva...si mi-a zis ca nu-i nevoie, ba chiar m-a certat tare pt cele 8 kg pe care le-am luat pana acum si mi-a dat un regim alimentar de urmat. Voi, mamicile, cate kg ati luat in sarcina?

Diseara merg si la eco la dr Ciufu...abia astept sa-mi vad puiutzii .


21+

odiseea noastra
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Bine v-am regasit!

Va multumi de urari tuturor!
Suntem acasa, in refacere! AM intrat scurt sa va spun ca m-am indragostit de micuta mea, ca sunt bine, Alexia e bucuroasa, nedezlipita de mine si bb, iar tati suporta echipa de fete!

Poze: http://community.webshots.com/slideshow/574245861RviQmX?mediaPosition=1

Revin cu impresii/ comentarii!

Va pup!

Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Larisel,eu stiam ca o fiola de clexane e undeva in jur de 70 ron.Si mai stiam ca nu se da gratuit.Insa dr de fam te poate lamurii mai bine sau o farmacista.Stiu insa ca se scosesera gratuitatile si med compensate pt gravide de anul trecut,ca eu nu am apucat sa iau decat cateva pachete de utrogestan toata sarcina,In rest,dadeam cam 7-8 mil lunar pe tratament,eco si mers la dr..sau mai mult,ca au fost luni cand am ajuns si la 15mil.Dar a meritat.
Eu te-am indrumat catre un hematolog,caci el stie mai bine daca e necesara o anumita medicatie sau nu si stie mai bine decat un dr ginecolog.Si mie mai toata sarcina mi-au iesit prost analizele hematologice.Insa intr-un final a fost ok.
Mult succes si revedere placuta diseara.



POZE CU NOI
de David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonasima spune:

La multi ani, Luca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Crixia bine ati venit acasa si sa va faceti mari.Fetitzuca este o scumpica .Acum vin si te bombardez: vreau si eu, te rog frumoooss, toate detaliile de la Euromaterna(ce a trebuit sa ai in bagaj cu tine ce ti-au dat ei,cat a costat, conditiile, cum e personalul, tot tot, bineinteles cand vei avea timp).
Larisel ce dieta ti-a dat d-na L?Eu nu am luat nimic in greutate dar am si avut greturi pana acum si nu prea a avut ce sa se puna.La dr Ciufu mergi la morfo de trim II?Sa ne zici si noua ce si cum.x3

11+
Eu si bebe il iubim pe tati !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

leditia Pana nu ajung la medicul de familie nu stiu sigur daca e gratuit sau macar compensat clexanul, dar dna dr L mi-a dat scrisoare medicala catre medicul de familie cu tratamentul...Eu sper totusi sa fie pe lista...

ellanik Pai si eu cat am fost in perioada de gretzuri nu am avut nici o restrictie...mancam orice ca sa am cu ce hrani ratzele. Si chiar slabisem 2-3 kg. Regimul consta din alimente permise (carne,peste,branzeturi,legume,oua), alimente interzise (zahar, dulciuri, bauturi, cafea, unele fructe -struguri, prune, alune, fainoase) si alimente obligatoriu zilnic (unele fructe - mere, portocale, grefe, lactate-iaurt, lapte batut, paine , cartofi/orez/paste fainoase).
Morfologica o voi face cu dna dr L tocmai pe 10 septembrie (s-a amanat de pe 26 august), dar diseara la dr Ciufu eu vreau o eco normala (tocmai pt ca s-a amanat cealalta), dar daca mi-o face morfologica tot e bine, desi ma va costa mai scump.


21+

odiseea noastra
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

ioana_p76 Uite aici ce analize am facut eu pana acum si cat am platit. Mentionez ca de cand sunt insarcinata am platit integral toate analizele, consultatiile, ecografiile si medicamentele, exceptand vizitele la medicul de familie care oricum nu mi-a facut mare lucru (doar ultima data m-a cantarit, masurat, luat tensiunea). Sper ca macar cu clexanul sa am noroc, desi dupa cum spune leditia nu s-ar parea.


la 4 saptamani - synevo
- bhcg 35lei


la 6 saptamani - medicover
- eco confirmare sarcina 91lei


la 8 saptamani - synevo - total 666lei
- ag hbs 35lei
- anti hcv 59lei
- cmv igg+igm 45*2=90lei
- rubeola igg+igm 39*2=78lei
- toxoplasma igg +igm 45*2=90lei
- virus herpetic 1 si 2 igg+igm 50*2=100lei
- listeria 55lei
- tgp 8lei
- creatinina serica 8lei
- glucoza serica (glicemie) 8lei
- uree serica 8lei
- sumar urina 18lei
- anti hiv 1+2 45lei
- factor rh 11lei
- grup sanguin 15lei
- hemograma completa 19lei
- calciu ionic 10lei
- rpr 9lei


la 13 saptamani - cabinet Lutzescu
- papanicolau 50lei


la 13 saptamani - npa - total 130lei
(a trebuit sa repet aceste analize intrucat la synevo imi iesisera niste rezultate aiurea)
- herpes 1 si 2 igg+igm 50*2=100lei
- glicemie 8lei
- tgp + tgo 11*2=22lei


la 17 saptamani - synevo
- profil trombofilie ereditara (II) 690lei

la 17 saptamani - euromaterna
- triplu test 150lei


21+

odiseea noastra
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Sper sa pot scrie...e posibil s ama cheme datoria!

Dupa cum stiti trebuia sa fac cezariana pe 19, dar s-a rupt apa sambata dimineatza si au inceput contractiile. La ora 10 s-a nascut ANA-MARIA!

Operatia a facut-o dr. meu impreuna cu medicul de garda Coralia Stefanescu. A urmat terapia intensiva cam 6 ore, apoi o noapte in rezerva, fara bb, caci eram in continuare in perfuzii.
Cadrele medicale s-au ocupat de totul, nici nu apuci sa te gandesti daca ai nevoie de ceva ca deja e indeplinita nevoia( medicatie si nu numai). Pe bb mi-au adus-o a 2-a zi dupa-amiaza, deci a stat cazat la neonatologie aproape 2 zile.
La clinica am avut la mine: pijama, chiloti, periuta si pasta de dinti, pieptan si sosete. Atat pentru mine. Pt bb am avut d'acasa hainutze( 2 scutece, 1 caciulitza, sosete pe care le-am folosit si ca manusi; 2 pantalonasi). Cele 3 nopti d ecazare au costat 5000 ron, platit cash, caci la plata cu cardul se percepe un comision separat.
Clinica pune la dispozitie: pt mama: la baie-prosoape, hartie igienica, sapun lichid, tampoane sterile gata formate, medicamentele ce se impun sau la cerere. Pt bb: pampers, creme fundulet, pt baie, comprese sterile, lapte praf la nevoie...

Revin!

Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput