AZOOSPERMIE -cap 33

AZOOSPERMIE -cap 33 | Autor: azoogirls

Link direct la acest mesaj



Deschid un capitol nou care sa ne readuca speranta in suflet,si in care sa primim cat mai multe vesti minunate.

Cate o fetelor care ne iubesc!


ioana p76bytziandrabirni
dear_bambiefireyesalexia_ada
miki-mikiiucaiyoana
ailemacanesella28
raluca30monilandvrembebe
pogonici1977copilutzunusy
amzulicaaandradaa






Suntem un grup de suport pentru toti cei care se confrunta cu diagnosticul de AZOOSPERMIE. Aici ne impartasim experientele dar si gandurile si sperantele legate de dorinta noastra de a deveni parinti.
Daca ai primit diagnosticul de azoospermie si te simti desnadajduit/a - citeste aceasta pagina cu atentie. Avem mamici si gravidute printre noi , lupta cu Azoospermia poate fi castigata.
De asemenea, pentru inceput ti-ar fi de folos sa citesti aici informatiile sumarizate de Pisix despre investigatiile pe care ar trebui sa le faci in continuare.



cap1 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74109" target="_blank">cap2 cap3 cap4 cap5 cap6 cap7 cap8 cap9 cap10 cap11 cap12 cap13 cap14 cap15 cap16 cap17 cap18 cap19 cap20 cap21 cap22 cap23 cap24 cap25 cap26 cap27 cap28 cap29 cap30 cap31 cap32



ARHIVA www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=37239" target="_blank">1


http://.


cauzele cele mai frecvente ale infertilitatii masculine

www.clinilab.fr/pmatechniquesmasculin.html" target="_blank">despre inhibina B la barbati si altele

Subiect de pe DC "Infertilitatea masculina"

www.fecondationinvitro.com/img/img_actualites/usage_optimal_de_lamp.pdf" target="_blank">Azoospermia (material in franceza)

www.babyhopes.com/articles/supplements-sperm-count.html" target="_blank">Tratament naturist pt infertilitate masculina (material in engleza)

Articol:www.presspro-gineco.ro/articole/gineco-132.php" target="_blank"> "Rezultate obtinute in cadrul Departamentului de Reproducere Umana Asistata (DRUA) al Spitalului “Prof. Dr. Panait Sarbu”, Bucuresti"

www.referatele.com/referate/medicina/online3/STERILITATEA--CUPLUL-STERIL-Tratamente-a-sterilitatii-referatele-com.php" target="_blank">Sterilitatea cuplului

Prospect Multi Maca

www.proxeed.com/ingredients.asp" target="_blank">Prospect ProXeed Plus

SPERMOGRAMA

www.jurnalul.ro/articole/117094/bacteria-infertilitatii" target="_blank">Chlamydia trachomatis la barbati

Studiu Tratamentul cu FSH in cazul infertilitatii masculine idiopatice

Agenti toxici pentru functia de reproducere a barbatului :
Antidepresante triciclice= Scad libidoul
Antipsihotice= Scad libidoul
Spironolactone= Scad formarea de spermatozoizi si libidoul
Betablocante= Scad functia erectila si libidoul
Diuretice thiazide, de ex. furosemida /?/= Scad functia erectila
Blocante de canale de calciu= Scad capacitatea de fertilizare
Colchicina si Alopodinolul= Scad capacitatea de fertilizare
Eritromicina= Scade densitatea si motilitatea spermatozoizilor
Tetraciclina= Scade motilitatea spermatozoizilor
Sulfasalazina= Scade densitatea, motilitatea si modifica forma spermatozoizilor
Nitrofurantoin= Scade formarea de spermatozoizi
Cimetidina= Scade formarea de spermatozoizi
Cyclosporina= Scade formarea de spermatozoizi
Medicamente chemoterapice= Scade formarea de spermatozoizi
Alcoolism= Scade formarea de spermatozoizi
Tutun= Scade formarea de spermatozoizi
Marijuana= Scade formarea de spermatozoizi
Alte gonadotoxine:
Solventi organici= Scad formarea de spermatozoizi
Pesticide= Scad formarea de spermatozoizi
Metale grele: (Pb, mercur, /?/)= scad formarea de spermatozoizi
Radiatii= Scad formarea de spermatozoizi
Caldura ; de ex. baia fiebinte prelungita= Scade formarea de spermatozoizi



INFORMATII despre:
-- Ejaculare retrograda1
-- Epidimita 1



Componentele lichidului seminal sunt urmatoarele:
1. apa pentru a asigura înaintarea spermatozoizilor;
2. mucus pentru lubrifierea canalelor;
3. fructoza pentru a furniza energie spermatozoizilor;
4. saruri minerale pentru a mentine echilibrul electrolitic;
5. substante tampon de baza pentru neutralizarea aciditatii din uretra si pe cea din vagin;
6. substante ce favorizeaza coagularea spermei în vagin.



Tratament: Nu este definitivat
*Pt forme anormale :Napraznic 6capsule/zi
*Pt mobilitate: Carnil 1gr/zi, Seleniu 50mcg/zi, Vitamina B12
*Pt nr: Multi Maca 2pastile/zi, Vitamina B12
*Pt volum : ulei de peste (de ex Ulei de somon cu Omega 3 de la Doppel Hertz care are si putin vitamina E 12mg) 2capsule/zi

L-Arginina se gaseste in: nuci, floricele de porumb, roscove, ciocolata, orez brun, faina de ovaz, stafide, seminte de susan si floarea soarelui, paine integrala din grau.

*Vitamina C 1gr/zi (naturala,si dc se poate cu eliberare controlata) recomadata in special fumatorilor; studiu recent Acidul ascorbic -protectorul gonadelor
*Pt cresterea testosteronului : Tribulus Terestris ,Se+Zn si Ginseng Rosu care se administreaza asa cum scrie in prospect.
*Pt prostata: Pro6 (de la FLP) si Saw Palmetto (obs: un testosteron mare afecteaza prostata)
*Dushuri reci la bijuterii odata pe zi
*Cel putin 2 l apa/zi
*Alimente cat mai organice, eliminarea E-rilor, pesticidelor, conservantilor,prajelilor
*Cat mai multe sucuri naturale facute in casa (fructoza hraneste )
*Fara baie in cada, fara orice sursa de caldura acolo (laptop, scaune cu incalzire), regim alimentar sanatos(fara prajeli )

Tratament cu produse gemoterapice de la Plantextract
Anticorpii antispermatici TRATAMENT
ATENTIE !
Branca Ursului si testosteronul sintetic (Nebido si Undestor) pot da reactii negative.



Tratamentul prin chirurgie microscopica al infertilitatii masculine de cauza obstructiva

informatii despre operatia realizata la Fundeni de dr Voinea, sumarizate de Jesika

reportaj PROTV-septembrie 2008

reportaj PROTV mai 2009

In urma operatiei sotul Jesikai a trecut de la Azoo la Oligo- informatii aici.




Dr ecografist
Costache Adrian
==Med Life
==Cantacuzino
==Cabinet ECHO MEDICA Str C-tin Brancusi nr 11, bl.D16, sc.2, ap.43, tel. 021/648.54.17

Dr urolog
Dr. Nedelcu- 0726/152.152
Dr.Damian
== Cab. Gynera == in f miercuri dupa-amiaza 0727833833
E-mail: programari.gynera@gmail.com
Dr.Voinea 0765212232

Dr embriolog
Dr Cocei
== cab Nord Medica, Calea Grivitei, nr 156, sc D, ap 108,
interfon 08 (aproape de Gara de Nord)== Tel programari 021 2231906
== Giulesti == tel programari 0213161277
Dr.Matei Mioara
==Spitalul CFR2 == tel 0723210880

Homeopat
Soare Cosmin tel 0722525672

Laborator Unisyn (pt Inhibina B) aprox 300 ron
Bucuresti, Bd Tudor Vladimirescu nr 29
tel 0214107093
fax 0214100779
laborator@unisyn.ro
program : luni-vineri 08-19, sambata 08-13



Aspirante azoo [0-0,1] mil

Andrabirni a facut tratament pt prostata urmeaza FIV+ICSI in vara
Iyoanaanalize hormonaleFSH in scadere, biopsie reusita in Spania.
Ioana78 urmeaza FIV cu biopsie in Austria
Vrembebe analize hormonale FSH mare, punctie testiculara in 2006 nereusita, 3 IAD nereusite, acum sub tratam dat de dr Soare
Simo28 FSH mic, testosteron mic, varicocel.Dupa tratam cu Nebido au trecut de la oligo=>azoo
SoriLea 10000buc/ml
tratament naturist
Bytzi azoospermie de cauza hormonala FSH 35; 6 IAD nereusite, urmeaza FIV
ella28 10 sept 2007 un FIV nereusit
Arucs biopsie reusita
sufletel_80 azoospermie din cauze neidentificate, un mic varicocel, urmeaza FIV
tzuiumic azoospermie descoperita in sept 2005
Pisix azoo din motive neidentificate, posibil obstructie. biopsie reusita,1FIV in toamna 2007 cu echipa 3D la Gynera nereusit, FIV 2 tot la Gynera in primavara 2008 nereusit, tentativa FIV 3 in oct 2008 cu congelati esuata, FIV 4 martie 2009 reusit in Belgia la Avzub dar din pacate sarcina s-a oprit din evolutie la 9s si5z urmeaza ET cu embrioni congelati





Gravidutze sau mamici azoo
Mickey D cu Alexandra

@pop@ Analize hormonale si genetice foarte bune, FIV la Gynera cu dr. Dracea, biopsie nereusita cu dr. Damian, FIV reusit cu donator.
AmzulicaLuca Alexandru 25 februarie 2009
FSH = 4,4. 13 IAD - nereusite la Giulesti. Biopsie testiculara cu dr Damian (mai 2007)reusita=> FIV cu Marinescu nefinalizat in febr 2008 (cauza=foliculi fara ovocite),in total 3 biopsii testiculare reusite, FIV 2 reusit in iunie 2008
clara (sora Ainiei) biopsie testiculara cu dr. Damian. FIV+ICSI reusit la Gynera combinat cu Giulesti cu dr. Dracea in iulie 2008; pe 1 aprilie 2009 s-a nascut bebe Vlad Constantin
Iuca Bianca Ioana si Bogdan Andrei (20 April 2009 ) analize hormonale IAD (dubla nereusita) la Sabyc cu dr Miciner si biolog Matei, IAD nr 2 la Clinica Polisano din Sibiu, reusita cu gemeni
Heleny punctie TESA reusita, FIV nereusit in nov 2007 la Sabyc,FIV2-Sabyc cu embrioni criogenati nereusit, FIV 3 reusit la clinica HERZLIYA MEDICAL CENTERS, prof. Dov Feldberg;




Aspirante aproape azoo [0,1- 10] mil

Danyalo tratament naturist 0,3- 3mil
Anto_27 dupa centrifugare 5 imobili si cu forme anormale....febr 2008 3mil
Evanescence 5 mil/ml, dupa 2 luni tratament cu gonal_f a iesit spermograma de 13,5 milioane, 49%, 2 IA nereusite



Gravidutze sau mamici aproape azoo
Anes de REMUS 10.10.2008 (4,5-8 mil/ml) Tratament cu Multi Maca si Pro6, a reusit natural
Marush operatie varicocel => 10 mii ,in nov 2007=>100 mii => 8 mil la Szeged FIV+ICSI in primavara 2008 la Szeged cu dr Zadori
Pisik06 cicluri neregulate, ovare micropolischistice iar sotul OATS severa, cantitate intre 11 mil (cea mai buna spermograma) si 100.000 (martie 2008), mobilitate A+B 10-15%, forme normale intre 5-10%, varicocel. Sotul a urmat tratament naturist. IA nereusita in august 2007, Programare pt FIV in Austria dar a reusit natural
Bubulina1 de Radu Stefan- 11.04.2009 - OATS 2 mil . 2 sarcini pierdute obtinute natural cu ac spermograma, a reusit natural povestea ei cu happy end
dear_bambie cu gemeni azoospermie descoperita in oct 2005- a facut FIV la Gynera in martie 2009 - povestea ei de succes aici




Aspirante sau gravidutze simpatizante
Copilutzu cu motz, FIV la Giulesti in martie 2009 , nereusit...
Ioana_p76 5IA, 2FIV-uri+ICSI in Ungaria, nereusite intre 8-19 mil/ml, mobilit intre 5-25% forme normale cam 10%.operatie varicocel in dec 2007. La 2 luni dupa operatie 62 mil,la un an si jum de la operatia de varicocel a ramas insarcinata natural
andrutzza, au inceput de la diagnosticul de criptospermie cu astenospermie, numar sub 1 mil, mobilitate 48%(a,b,c), forme imobile 60%, au urmat tratament homeopat - cabinetul de homeopatie Daniela Coros Florescu contact 337.29.98 sau 0722.740.697 , spermograma s-a imbunatatit si a ramas insarcinata- povestea ei aici, insa din pacate sarcina s-a oprit in evolutie la 7 saptamani



Lista ramane deschisa pt completare.









Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

am deschis un cap nou,sa dea dumnezeu sa fie unul norocos si auzim numai vesti bune



bytzi


doamne ,ajuta-ma sa am si eu un bebe


"Speranta,ca si credinta,nu inseamna mai nimic daca ii lipseste curajul;
nu inseamna nimic daca ii lipseste riscul."
(Thornton Wilder)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Multumim Bytzi de un nou capitol. Sa fie cu noroc pentru toate fetele O saptamana usoara la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

[quote]citat din mesajul lui bytzi

miki,scumpo te imbratisez


fireyes,nu mai faci fiv cu prof Sthromer?stiam ca ai facut unul cu el..
cite fiv-uri ai facut?



bytzi

bytzi, am facut toate cele 3 fivuri cu Strohmer, acum nu mai fac cu el, pt ca a zis ca nu mai are sens sa incercam fiv clasic si ne-a recomandat pe cm natural... si asta n-am mai putea face la Viena, luna de luna... asa ca imi caut alt dr, ca deocamdata nu sunt dispusa sa trec la fiv pe cm nat ca unica solutie ramasa... nu ma vad in stare sa trec prin asta in fiecare luna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

fireyes,inca o intrebare
dar care este cauza de ti-a zis sa faci pe CM natural?
nu mai raspunzi la stimulare?sau ce?
eu m-am hotarit sa-i ascult sfatul ,adik sa fac o laparo si apoi inca o inseminare,caci pt fiv nu mi-a dat nici o sansa

fetelor eu am FSH 20
azi sint in z12 si am facut o eco de control sa vad cum mai stau cu ovulatia pe CM natural si:
am un fol de 16mm pe ov sting si endometru de 7,2mm
sint asa de bucuroasa ca inca mai lucreaza pricajitele mele de ovare




bytzi


doamne ,ajuta-ma sa am si eu un bebe


"Speranta,ca si credinta,nu inseamna mai nimic daca ii lipseste curajul;
nu inseamna nimic daca ii lipseste riscul."
(Thornton Wilder)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Buna dimineata!

Mikishor drag imi pare rau, tare rau!

Bytzi ma bucur ca esti ok. Auzi, dar de ce nu ti-a dat nicio sansa la FIV, ci ti-a recomandat IA?

Fireyes de ce a ales dr varianta de FIV pe ciclu natural? nu sunt sansele mai mici, in sensul in care la un ciclu natural nu eliberezi mai mult de 1 ovul / luna?

va pup fetelor si va doresc o zi minunata!



iyoana

Viata e atat de rozzzz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

iyoana,stii ca eu fac cu donator,nu?
dupa dezamagirea care am avut-o cu sotul dupa 6 luni de naturiste si FSH a crescut la loc 35 si nici o sansa data de dr Dracea si dr Damian,dupa 4 iad nereusite inainte de tratament,ne-am hotarit tot donator
am mers la Polisano si am mai incercat 2 inseminari nereusite si una ratata ,facute ca la carte...una cu stimulare cu 1 gonal zi timp de 10 zile ...alta cu 2 gonal /zi timp de 7 zile ca am intrerupt-o din cauza unor dr de la mine din oras...rezultatul la stimulari 1 folicul
mi-am repetat FSH si surpriza 20...de aia nu raspundeam la trat
si alta cu clostylbergit la care am raspuns mai bine decit la hormoni,concluzia ca raspund mai bine la stimularea sintetica decit la hormoni...
la 32ani rezerva mea ovriana e epuizata si explicatia dr a fost din cauza ca am facut o laparo pt chist endometriozic in 2006 si s-a distrus tesutl ovarelor si ele nu mai functioneaza cum trebuie,sint imbatrinite
dr meu mi-a rec adoptia de embrioni,orice trat de stimulare as face nu cred ca vom obtine mai mult de un folicul
apoi mi-am dat tot istoricul lui catalina si a vorb si cu dr ei din Grecia si am primit acelasi raspuns...
dar mirarea a fost de ce intr-un an de zile FSH a crescut de la 10 la 20
apoi dr meu nu a renuntat si a discutat cu prof Sthromer din Austria despre cazul meu si acelasi raspuns
dar mi-a zis sa mai incercam o ultima solutie ,o laparoscopie pt verificarea tromelor caci poate la HSG nu s-a vazut bine si poate totusi exista aderente pe trompe de acolo si nereusitele mele la inseminari...
si sa mai incercam o inseminare dupa laparo ,mi-a zis ca e greu si poate vom reusi sa avem un copil macar a unuia din punct de vedere genetic

de aceea eu mai incerc o inseminare si nu Fiv,asta este ultima sansa pt mine...



bytzi


doamne ,ajuta-ma sa am si eu un bebe


"Speranta,ca si credinta,nu inseamna mai nimic daca ii lipseste curajul;
nu inseamna nimic daca ii lipseste riscul."
(Thornton Wilder)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Bytzi, Iyoana, se pare ca sunt un caz rar din punct de vedere medical: adica acum am 30 (primele 2 fivuri le-am facut la 29 de ani, iar pe al 3 lea la cateva zile dupa ce implinisem 30), FSH inainte de fivuri in jur de 5, acum bate spre 7-8, deci tot ok, inhibina b aproape 190 (deci iarasi excelent), nici un semn de rezerva ovariana pe sfarsite.
Insa nu reactionez la tratament, nu produc mai mult de 3 ovo/ fiv (si asta la doze mari, 5 menopur de ex) si evident ca mai mult de 2 embrioni nu am avut niciodata (la fiv 1-2 embrio, la fiv 2-0, fiv 3-1 embrion).
Habar nu am de ce, poate e endometrioza, poate e altceva...
In general, toate analizele imi ies bine, mai am cariotipul de facut, ca sa termin cu toate...
Asa ca dr zice ca as putea avea acelasi rezultat cu fiv pe cm natural si evident, ar fi si mai putin costisitor (ca pe mine tratamentul/ medicatia ma costa in jur de 2.000 euro)...

Daca adaugam la asta si sotul, cu OATS severa (ultima spermogr de 500.000 gigei), iese un melanj de toata frumusetea... nimeni nu prea se grabeste sa ne dea mari sanse si cam pot sa inteleg de ce...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena74 spune:

Eu sant foarte incantata, dupa 2 luni de tratament FSH-ul sotului meu a scazut de la 40.7 la 31,2.
I-am dat doar multiminerale cu Zinc( 22mg), multimaca, pycnogenol, extract de stejar.

Stiu ca e doar o picatura in ocean , dar nu pot sa nu fiu optimista, poate se intampla un miracol si o sa fie printre norocosii care-si recapata o parte din spermatogeneza dupa chimio.

ELENA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

elena si la noi sotul avea FSH 39 dupa 3 luni de naturiste a scazut la 20 si dupa inca 3 luni a crescut la 35,iti dai seama cite sperante ne-am facut si apoi...
dar poate la voi va fi bine,doamne ajuta

fireyes si eu am endometrioza
a ,acum am inteles care e problema la voi...dar pe CM natural ai ovulatie?
cit costa in Austria FIV pe CM natural?



bytzi


doamne ,ajuta-ma sa am si eu un bebe


"Speranta,ca si credinta,nu inseamna mai nimic daca ii lipseste curajul;
nu inseamna nimic daca ii lipseste riscul."
(Thornton Wilder)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Fetelor, Fireyessi Bytzi, dupa ce am vazut raspunsurile voastre imi vine sa-mi dau pumni in cap!
asa sunt eu cu gura stramba si pun eu intrebari total nepotrivite.

Va rog din suflet sa ma iertati daca v-am suparat si v-am facut sa vorbiti despre lucruri mai putin placute.

parca imi pierd increderea in mine, deja ma astept sa esuez la primul FIV, adica sa fim realisti: cate fete reusesc din prima? foarte putine! stiu eu teoria cu "trebuie sa crezi in sansa ta", dar cand va vad pe voi cat suferiti, ma doare si mai tare sufletul si durerea asta ma face sa vad realitatea asa cum e ea.

mi se pare si mai nedrept, parca nu e indeajuns ca au sotii nostri azoo sau aproape azoo, acuma mai trebuie sa mai avem si noi tot felul de chestii.

va dati seama ca eu inca nu m-am apucat de analize, incep luna asta, sa vedem ce-mi iese, parca vad cine stie ce balauri prin secretie sau sange. dupa atata stres si oboseala nici nu ma astept la altceva.

Bytzi cum naiba e posibil ca la varsta ta sa ai rezerva ovariana pe finish??? offffff..mama! nu vreau sa-ti fac si mai mult rau, stii bine ca nu asta vreau sa spun , sunt doar foarte indignata...de parca as putea face ceva?!

elena ar fi super sa-i scada FSH-ul sotului, dar parca nici eu nu mai sunt optimista; si la noi a oscilat de la 17 la 14 (cate sperante!!!!!!) dar urologul spaniol ne-a spus ca daca nu si-a revenit functia in 2 ani de la incetarea tratamentului, nici ca-si mai revine! ma rog in termeni mai diplomati...Dar poate face Doamne- Doamne o minune cu voi, eu asta va doresc! ma bucur sincer ca esti optimista!

pupici



iyoana

Viata e atat de rozzzz!

Mergi la inceput