AZOOSPERMIE -cap 33

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

iyoana,stai linistita ca nu-mi fac rau vorbele tale,deja m-am obisnuit cu ideea dupa ce am plins saptamini la rind,dar asta e viata ,dupa ce am plins ani ca sotul are azoo si ne-am obisnuit cu ideea de donator ,acum aceeasi problema la mine
da,nu stiu ce s-a intimplat daca acum 4 ani cind am inceput investigatiile la Giulesti,am facut 3 inseminari la rind pe CM natural,anul trecut FSH era la limit =10 ,acum dupa inca un an ,totul sa schimbat ...
singurul meu regret este ca nu am mers direct pe FIV dupa laparo din 2006 ,caci atunci as fi raspuns la stimulare si poate reuseam de la inceput si nu ma treceam prin atitea...

fireyes ,ma mir cum de prof Sthromer nu mi-a recomandat si mie fiv pe CM natural...nu as mai fi facut laparo pt trompe,dar ma gindesc ca poate la Sibiu e tot la fel de scump fiv-ul pe CM natural..




bytzi


doamne ,ajuta-ma sa am si eu un bebe


"Speranta,ca si credinta,nu inseamna mai nimic daca ii lipseste curajul;
nu inseamna nimic daca ii lipseste riscul."
(Thornton Wilder)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena74 spune:

Fetelor eu sant o optimista realista,
maximul la ce speram este sa gasim ceva la o punctie testiculara, sper ca nu ati crezut ca imi imaginam altceva, ca de exemplu sa facem copii ca restul lumii normale, nici macar nu pot sa-mi imaginez cum ar fi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Elena asa da, e bine ca esti o optimista realista fir-ar sa fie, nu putem noi spera la o sarcina normala!!!!!adica ce-ar mai fi???!! in sfarsit, haz de necaz!

oricum, daca FSH-ul da semne de scadere atunci e bine. Ca s ate incurajez iti pot spune ca dr urolog spaniol ne-a spus ca el a gasit prin biopsie testiculara si la FSH 40.

asa ca sanse sunt, Doamne ajuta!

Bytzi cunosc si eu partea cu plansul ani la randul, mie nici acum nu mi-a treuct in totalitate. dar asta e! cred ca toate fetele de pe acest forum au trecut prin asta, cred ca cel mai important este sa ramanem cu mintea intreaga!
Adica, SINCER, si acum vorbesc pentru mine: sa ma pot uita la o gravida cu drag si nu cu....ciuda!
Da, am spus-o, ciuda, si nu pt ca e ea gravida ci pt ca nu sunt EU gravida! in fineeee....viata e atat de roz!

dragele mele, va pup si va doresc o zi frumoasa!



iyoana

Viata e atat de rozzzz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Iyoana, zau ca nu ai de ce sa iti faci griji... socul a fost puternic prima oara, cand am inceput sa intrezarim primele implicatii: intai la el. dupa primul fiv, m-am ingrozit insa cu adevarat, dar lovitura a venit numai la al 2lea, cand am realizat intr-un mod dur ca pot sa nu am nici un embrion... una peste alta, problema masculina pica pe locul 2 in lumina asta... deci le-am inghitit gradat, stii cum e, Dzeu iti da cat poti duce
Cu ce nu m-am impacat insa pana acum, este varianta de donate, adoptie, etc., pt ca imi doresc BB nostru...

Bytzi, habar nu am cat costa fiv pe cm natural la Viena, pt simplul motiv ca nu as putea sa ma duc lunar acolo si nu am intrebat... si sa fac 3 fivuri pe cm natural pe an, nu e rentabil pt scopul meu, ca sansele in felul acesta sunt f mici si pot sa nu am nici un ovo bun. Altfel, natural ovulez, teoretic lunar (si regulat), iar in familie, pe linie materna, toate femeile au avut gemeni (evident, fara fiv)... de ce sunt eu oaia neagra... asta ma depaseste...
La tine cred ca sugerat IUI pt ca la voi e vorba de azoo si esti dispusa sa faci cu donate. si cred (dar nu sunt sigura) ca sansele sunt mai mari asa (daca la laparo va fi cat de cat ok) decat prin fiv pe cm natural... statistic, sansele la fiv pe cm natural sub <10%, dar cum Strohmer mi-a dat exemplul de reusita la a 13 incercare... iti imaginezi ca acest 10% e teribil de orientativ si in realitate, sansele sunt extrem de mici. Eu inca nu am auzit de vreun caz de reusita la noi astfel, insa prin inseminari da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Fireyes si Bytzi sunteti tare dragute voi!

ma gandeam eu ca nu va suparati, pentru ca eu sunt convinsa ca aici sunt numai fete care stiu si inteleg durerea celeilalte, asa ca nu e loc de suparare. dar mi s-a parut ca am dat-o in bara; de-asta v-am cerut scuze!

ce sa zic, e aiurea cand e azoo, e aiurea si cand mai are si sotia ceva probleme. Dumnezeu stie cate putem suporta si cate putem duce!
eu am prins asa niste aripi de cand cu rezultatul biopsiei, incat ma si vedeam gravida! dar cred ca voi reveni rapid cu picioarele pe pamant! si stiti cum e: la inceput sustineam sus si tare ca eu nu incerc FIV decat o singura data, acum ma gandesc serios ca, in caz de esec, sa incerc 1 data / an. asta in paralel cu adoptia, desigur!



iyoana

Viata e atat de rozzzz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Iyoana imi place asa mult cand te vad optimista... da-mi si mie putin roooooz. Sa dea Doumnul sa reusesti din prima dar si sa duci sarcina la termen
-ici pt toate fetele, eu nu prea mai scriu ca nu am ce dar sa stiti ca va citesc si gandurile mele sunt alaturi de voi.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Miki draga mea, gand la gand cu bucurie!
Chiar ma gandeam la tine, la Pisix, la andrabirni la mai multe fete de la acest subiect pe care nu le-am mai "citit" de mult .

Uite iti dau mult rozzzzz pentru zambetul tau si pentru sufletelul tau.

sper sa iti revii cat mai repede si sa ne spui ce vrei sa faci. Dupa cate te cunosc, "punct si de la capat!", corect?

Anita tu ce mai faci?

Pisule tu pe unde umbli? ce mai faci tu, draguta mea? sper sa fii si tu bine, mai bine.

daaa, cica optimismul face bine, eu tocmai am descoperit ca am uitat sa fiu optimista, este incredibil.
Este incredibil cat de repede te obisnuiesti cu tristetea, cel putin eu de 2 ani mai mult plang decat rad. Acum, cand ma surprind razand din tot sufletul, ma opresc brusc si ma gandesc daca nu cumva exagerez. Dar poate va exista un final fericit in toate astea...



iyoana

Viata e atat de rozzzz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Iyoana,multumesc ca te-ai gandit la noi.Va citesc zilnic, insa nu prea am ce sa scriu.
Sunt alaturi de voi, de toate azoogirls...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Andra si eu.
Stiu cum e, inainte de biopsie nici eu nu am mai intrat multa vreme, nici nu mai citeam, eram total rupta de asta, pt ca eu consideram ca-mi face rau. Nu stiam in care partea urma sa o apuc. Acum lucrurile s-au schimbat, speram sa fie bine!



iyoana

Viata e atat de rozzzz!

Mergi la inceput