Azoospermie - cap 4 -

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Fetelor,
Din pacate vad ca ne inmultim in loc sa fim cat mai putine aici!
Micky D, unde se fac analizele genetice in Buc? Si cam cat costa?
Miki, iar ai probleme cu laptopul?
Iuca, sa fugi cat mai repoede de-aici!
Pup toate azoogirls si...sa trecem langa MickyD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

MickeyD, andrabirniva multumesc mult ca sunteti alaturi de mine. Conteaza mult

vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Offfff..am incercat ieri sa trimit mesajul si nu am putut .Nu stiu de ce dar ma deloga...
Mickilina a inteles ca seaua turceasca este vreo analiza legata de “gigeii “ lui si iar il pune sa se dezbrace “cine stie ce ii va face” si pe urma merge cu “ea” in vant…..(nu cu seaua….). Este bine ca nu este suparacios…
Nanu face cam tarziu …ora 23, 24 si stresanta munca este …deh…se agita raaaau!!! Eu il mai intreb cate o data “ba baiete da de ce te agiti atat???” si ridica din umeri....

iucutza -> Subscriu la cele scrise de MickeyD Pe care o pup ptr. ca a avut mereu cuvinte de incurajare ptr. noi si mai pup si un piciorus de bebe Alexandra
Nu sunteti singuri, de aceea incercam sa ne unim aici fortele ….POATE INVINGEM!!!!
Muult curaj!!!
Putere si rabdare!!!


PERLUTZA
FLORILE MELE
Un drac de fata!

"Cand am incetat de a mai fi copii, am si murit !!! "

copilutz'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Andra am ajuns la ora 22 acasa si nu am mai intrat.
Iuca imi pare rau ca te confrunti cu ac problema. Dc ati facut si alte analize posteaza-le aici ca sa putem sa te ajutam cu cateva sfaturi.
Mickey D vad ca s-au gasit f multi gigei in urina. Cantitatea e mica pt ca banuiesc ca o parte din sperma se revarsa in vezica. Nu? Intervalul de val normale la FSH si LH care sunt? Cred ca e bun FSH-ul deoarece raportul FSH/LH nu e f mare.
Nu stii dc poate da sotul o proba de urina in ac zi in care da proba pt spermograma? Tb sa ne intoarcem la Buc in 2 sapt cred si as vrea sa faca si proba asta.

Fetelor acum sa va spun cate ceva despre vizita de ieri de la dr LD. I-a dat sotului trimitere catre dr Cocei pt o spermograma la centrifuga pt ca zice ca ac fiind mai concentrata poate gaseste ceva acolo. O alta trimitere catre dr Damian pt control urologic.
In functie de spermograma si de ceea ce vom afla de la dr Damian v-om decide ce tb sa facem. LD ne-a spus ca la FSH-ul sotului meu care e de 2,7 ori mai mare decat limita superioara nici un tratament nu v-a da rezultate. Dc nu iese nimic nici la spermograma centrifugata ar tb sa faca o biopsie investigatorie pt prelevare de tesut. A spus ca nu recomanda sa incep un tratament pt FIV fara sa stim dc e ceva acolo. Proba de la biopsie dc are gigei se v-a congela si apoi la FIV se v-a folosi si eventual se v-a mai face o biopsie testiculara. Sotul este de acord si at cred ca asa vom face. Dc nu e nimic la biopsie recomanda IAD.
Cam asta e. Trist, f trist, dar cu Dumnezeu alaturi sper sa nu ajungem la ac ultima faza.

Andra stiu ca te deceptionez. Chiar eu te-am convins sa nu faceti biopsia investigatorie dar la mine la un asa FSH se pare ca nu exista nici o solutie de imbunatatire a spermogramei. Voi nu aveti FSH-ul asa de mare si la voi mai sunt sanse.


Miki

Barbye are nevoie de noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nucutza spune:

Miki, ai sa vezi ca o sa fie bine. Deci pina la urma ai dat de dr. Damian. Ti-a dat un nr. de tel, o adresa de la cab, ceva? Daca ajungi inaintea noastra la el, sa ne pove si noua cum fu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MickeyD spune:

Andrabirni - analize genetice in Bucuresti se facu (din cate stiu eu) in doua locuri. Am numerele de telefon a doi medici, nu mai tn minte la ce spitale sunt fiecare.
Dr Albu
21 413 1423
0744 544540
Dr Doina Ioan
0722 785 668
Sotul meu a fost la Dr. Ioan pentru ca ne grabeam si la Dr. Albu ne facuse programare peste 5 saptamani. Eu deja incepusem tratamentul pentru FIV si deci nu aveam atata timp la dispozitie. Dr. Ioan a fost mai intelegatoare.

Miki
Proba de urina se face imediat dupa ce se colecteaza proba de sperma pentru ca e vorba de prima urina dupa ejaculare.
Valorile normale de FSH sunt (1,00 - 8,00) mIU/mL (sotul meu are 4,77) iar LH (2,00 - 12,00) mIU/mL (sotul meu are 2,24)
La fel ni s-a sugerat si noua, sa facem o biopsie testiculara de proba. Daca se gaseste ceva urmand sa congeleze sau daca preferam sa repete biopsia cand sunt eu gata de implant.
Biopsia nu este in fond o procedura foarte dificila pentru ei si se refac destul de usor dar ... noi am preferat sa facem o singura biopsie, chiar odata cu punctia la mine. Daca nu gasea nimic eram pregatiti sa facem cu donator. La noi a fost si o chestie de timp pentru ca trebuia sa plecam din Bucuresti dar sincer, acum pot sa iti spun ca, din pacate calitatea la ce a gasit acolo nu prea a fost buna si daca i-am fi congelat ... nu prea aveam sanse.

Va pupic pe toate
MickeyD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Miki,
In seara asta doar am citit,urmand sa-ti scriu maine um PM cu unele pareri personale despre biopsia testiculara.Despre care, de altfel, am mai si discutat cu tine, Nusy.Daca prima data gaseste si a doua oara nu?
Iuca, Micky, Copilutzu,Nucutza, va pupi si va doresc tot binele din lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Nuctuz inca nu am ajuns la dr Damian. Avem trimitere. Tel pt programatri il am acasa si deabia luni pot sa-l scriu aici pt ca s-a stricat laptopul.
Mickey D, Andra dc nu iese nimic in spermograma, in proba de urina si are un FSH asa de mare mai mult ca sigur nu e nimic nici la biopsie. Tratamentul de stimulare e f greu si dr a spus ca nu are rost sa fac ac stimulare dc nu e nimic la biopsie.
Biopsia as vrea sa o faca dupa 3 luni pt ca am inceput sa-i dau Multi Maca , Tonotil si PanaxGinseng. Dc dupa 3 luni nu e urma de gigel nu are rost. Dc se gaseste ceva la biopsie vom congela proba si vom mai face o biopsie la FIV dar nu imediat ci dupa 3-5 luni. Mickey D a spus ca sotul ei s-a refacut f repede si ca l-a durut mai mult at cand a inceput sa creasca parul acolo decat operatia in sine.
Deciziile nu sunt definitivate, vom vedea ce iese la spermograma si ce zice dr Damian.
Sotul meu nu vrea sa ia pumni de pastile si acum ca a inceput totusi sa inghita cateva si ca vrea sa mearga la dr nu vreau sa mai schimb nimic. A tb sa ii dau explicatii multe de ce am renuntat la DP si mergem la LD acum. Avem 36 respectiv 38 ani si zic ca dc mai amanam nu mai pot eu sa fac.


Miki

Barbye are nevoie de noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Miki-miki, Mickey D, Copilutzu, Andrabirni, Nucutza, va pup pe toate. Inca nu am facut analize, de-abia am facut prima spemograma. Urmeaza a doua luni. Si atunci daca iese acelasi rezultat (eu sper ca nu) ne apucam de analize si tot tacamul. Eu va apreciez mult si va spun din tot sufletul, fara nici o exagerare: SUNTETI MINUNATE.

vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nucutza spune:

Miki, eu cred ca ai luat decizia inteleapta. In afara de asta, sper ca dr. Damian sa va lumineze mai mult, eventual sa afle o cale mai sigura de ¨reparatii¨ de gigei. Cred ca pb cea mai mare la noi e intr-adevar virsta. Stiu ca teoretic se pot face copii si la 67, practica ne omoara. Si in afara de asta, eu personal as vrea sa apuc si sa-i cresc, basca sa am nepoti. Sint cam obraznica, nu?
Acum mie mi s-a nazarit ca al meu are varicocel. Cred ca e o prostie, dar mi s-a pus mie pata. Bineinteles ca ar fi super, pt. ca s-ar putea rezolva (teoretic, ca practic ar trebui sa cu el ca sa mearga sa-i umble cu bisturiul sau cu ce-o fi pe la dondonele)
Iuca, bafta luni, speram sa aveti noroc.
Fetele cochetele va pup pe toate, toate.

Mergi la inceput