Azoospermie - cap 5-

Azoospermie - cap 5- | Autor: miki-miki

Link direct la acest mesaj

cap1 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74109" target="_blank">cap2 cap3 cap4
_______________________________________________________________________
ARHIVA www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=37239" target="_blank">1

www.fecondationinvitro.com/img/img_actualites/usage_optimal_de_lamp.pdf" target="_blank">Azoospermia (material in franceza)

www.babyhopes.com/articles/supplements-sperm-count.html" target="_blank">Tratament naturist pt infertilitate masculina (material in engleza)

Articol:www.presspro-gineco.ro/articole/gineco-132.php" target="_blank"> "Rezultate obtinute in cadrul Departamentului de Reproducere Umana Asistata (DRUA) al Spitalului “Prof. Dr. Panait Sarbu”, Bucuresti"

www.referatele.com/referate/medicina/online3/STERILITATEA--CUPLUL-STERIL-Tratamente-a-sterilitatii-referatele-com.php" target="_blank">Sterilitatea cuplului

Prospect Multi Maca

SPERMOGRAMA



INFORMATII despre:
-- Ejaculare retrograda1
-- Epidimita 1

Dr ecografist
Costache Adrian
==Med Life
==Cantacuzino
==Cabinet ECHO MEDICA Str C-tin Brancusi nr 11, bl.D16, sc.2, ap.43, tel. 021/648.54.17

Dr urolog
Dr. Nedelcu- 0726/152.152
Dr.Damian
== Centrul de Planificare Fam. ==tel programari 0213161279

Dr embriolog
Dr Cocei
== cab Nord Medica, Calea Grivitei, nr 156, sc D, ap 108,
interfon 08 (aproape de Gara de Nord)== Tel programari 021 2231906
== Giulesti == tel programari 0213161277
Dr.Matei Mioara
==Spitalul CFR2 == tel 0723210880

Azoospermiste cu bb
Mickey D cu Alexandra



Miki

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Azoogirls va invit la un nou capitol care sper sa fie norocos.
Campania antiazoospermie continua!


Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Mai fetele vad ca ce am scris eu s-a postat aiurea, nu vazusem cate ati scris voi inainte.. Vai da ce ati revenit, mi-era dor de voi!
vrembebe- m-a impresionat asa tare ce ai scris ...Eu iti doresc sa dea DD sa se intample cum e mai bine; parerea mea e ca daca e nereusit sa mergi mai departe cu cautarile si sa incerci un bb cu sotul tau; altfel poate va exista toata viata regretul ca nu ai incercat.In plus, modul in care procedeaza este sub orice critica; sunt clinici care fac si teste genetice sa vada daca donorul are cat de cat compatibilitate cu cuplul si la noi nici nu-ti spune culoarea ochilor/parului; daca DD va dori ca tu sa faci bebe acum, poate ca altfel oricum nu s-ar fi intamplat; dar eu zic a nu-ti interzici tu o sansa de a incerca un copil cu sotul; poate urmatorul....
fetele cu FSH mare- am vorbit cu nicole de la FIV care a facut ICSI ...sotul ei a avut initial azoo apoi dupa multe investigatii i-a pus totusi diagnostic de oligo severa... Faza e ca so sotul ei avea FSH de 3 ori mai mare ! A fost la Giulesti si a trecut prin acelasi tratament ca si vrembebe dar ea nu s-a uitat in gura lor si s-a dus la Sabyc, unde a facut ICSI si a reusit din prima: are acum o fetita! Deci ...se poate !
andrabirni - mi s-a facut pielea de haina ...Doamne, si daca e adevarat ? Ar fi extraordinar, astept cu nerabdare sa vad ce iese la urmatoarea analiza
copilutzu - mancate-ar mama sa te manance ca de cand nu te-am vazut la fata :-) Monitorizare pt ce ? Scuze, dar la astea sunt pe langa, nu ma pricep ...Ca sa vezi daca ai foliculi si cand ovulezi?
Cu fundatia ii dau inainte, nu pot spune nume ca e reclama (asa m-am inteles cu Mirela de la dc) dar e in faza de infiintare (acte, avocat, etc); slava domnului ca de astea nu tb sa ma ocup eu !
Finutul are 3 saci de lucrusoare stranse si cand sunt singurica le scot pe toate si ma mai uit iar la ele; pt ca stiu ca tanjiti dupa din-astea hai sa va povestesc ce i-am luat mai intereant (in afara de o gramada de toale); am luat carucior din-ala care se transforma in landou si in cosulet de masina, cu acoperitoare, gemulet, raft pt bagaje si suport pt plase pe maner; marsupiu (e asa dragut !); leagan din-ala care se leagana singur si canta si are luminite; port-bebe (e ca o sacosa cu manere dar e asa dulceee), saltea de joaca, care are o bara deasupra cu tot felul de lucruri agatate ca sa se joace cu ele, cadita pe suport, care are si masa infasare, raft dedesubt, scurgere(he-he), si forma anatomica; i-am luat un set de botez care are tot ce-i tb pt botez, dar ce mi s-a parut deosebit este ca panza alba in care il scoti are scris, f fin, cu argintiu, rugaciunea aceea pt copii "Inger ingerasul meu", bratarica cu numele lui gravat (eu i-am luat o bratara normala din care ii poate scoate dale, ca sa o poata purta si cand va fi mare), sticluta de mir ornamentatata cu tot felul de dantele si panglicute, pernuta de botez satinata, un sac de dormit de saten alb plin de dantele pt dupa botez, etc. E totul atat de dragut! Eu de vreo luna jumate nu mi-am mai cumparat nimic (ceea ce e mare lucru la mine) ci am luat doar haine de bb... Pt ca masa de botez o organizez tot eu, am comandat tot felul de marturii atat de dragute : am luat suzete mici-mici de plastic(ornamentale) bleo si le voi lega cu fundita bleo de piciorul paharelor, carucioare mici bleo si inauntru cu bomboane glazurate albe prinse in tul bleo- astea vor fi in farfurie, un fel de sacosele mici albe din hartie cu poza bb-ului si inauntru tot cu bomboane in tul bleo ... totul e asa feeric; sunt o multime de chestii fantastic de frumoase
cris.do -ai dreptate, dar totusi e firesc sa fie optiunea ta, nu sa te afli in fata faptului implinit
miki - merci, chiar ca e frumos sa fii nasica ... parca esti un pic de mamica,dar fara bb
Hai fetelor sa fie cu noroc noul capitol, poate reusesc in capitoul asta sa va scriu ca biopsia a dat roade bune si ca am pus la congelat pt marele eveniment; pt ca la anul schimb prefixul ma gandeam ca nu voi face party ci imi voi face cadou un FIV; doamne sper sa nu ma aberez aiurea, lasa ca imi fac planuri dupa ce vedem ce iese la biopsie
Fetele a fost un reportaj la TV ca stresul face ravagii in romania : 20% din femei si 40% din barbati sunt infertili in tara noastra
MickeyD, diciu, avalon, nucutza, nusy, cornelianeli, nicoma, ella_72, iuca, iazmin, n_ela, nechitaela (sper ca nu am uitat pe nimeni)- cate un pt fiecare
Week-end placut tuturor !

PisiX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrembebe spune:

multumesc fetelor de sfaturi si incurajari, noroc cu voi. nu vrem ca familia sau prietenii sa alfe ca am apelat la donator, asa ca in afara sotului meu, pana sa dau de voi, chiar nu aveam cu cine vorbi. e asa de bine sa te descarci. multumesc ca sunteti alaturi de mine. succes tuturor si sper si eu ca acest nou capitol sa fie plin de succese pt noi toate.
pisix - cand te aud imi aduc aminte de mine anul trecut cand ma pregateam si eu de botez.... e intradevar super, ce mai!!!! acum eu ma pregatesc de taierea motului, finutul meu va face un an cat de curand, deci tot cu nasul prin raioanele de copii sunt!!!
weeknd placut si pupici la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Buna ziua fetelor sper sa aveti un weekend placut. Am intrat si eu sa trag cu ochiul. Sper sa nu va suparati.

Pisix tb sa recunosc ca dupa ce ti-am citit thread-ul cu fundatia am mai intrat si eu pe aici sa vad ce faci. Sa stii ca te apreciez mult pt ceea ce vrei sa faci (pacat ca nu poti da numele fundatiei desi am inteles ca e non-profit deci n-ar fi reclama dar regulamentul e regulament. Oricum poate ne tii up-to-date si fara a mentiona numele) si iti doresc mult mult succes. Am vazut ca ai vorbit cu cei de la Sabyc. Sa dea DD sa iti tii in brate fiv-uletul, sa te bucuri de el si sa va umple casa si sufletele de fericire. Ah, si nu stiu daca ai aflat dar se pare ca in curand si dr. Tutunaru impreuna cu dr. Matei o sa inceapa sa faca FIV la Sabyc.

Succes tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

vrembebe - si eu sunt anonima, e singurul loc unde pot spune efectiv ce simt, ce probleme avem; nu vreau sa stie nimeni
gudinde - merci de incurajari si de incredere, nu am mai spus de faza cu fundatia si pt ca am simtit ca unele fete nu au fost de acord cu modul in care am procedat desi eu nu am stiut de la inceput care ar fi fost pasii... In plus, in stadiul in care ne aflam acum chiar ca nu fac eu nimic in sensul asta, deci nu am noutati :-)
Merci si de urari, sincer asta e cel mai important si mai frumos proiect al meu :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

gudinde - scuze .. .da, am aflat ca vrea sa faca fiv cu tutu, mi-a spus chiar sapt trecuta si am ramas masca; nu am stiut ca la sabyc, sincer intelesesem ca vrea sa faca la alta clinica si mi s-a parut ca vrea sa ascunda si deci nu am intrebat. Interesant ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Pisix am inteles ca se lupta sa obtina un pret bun in jur de 1500 euro (sigur asta fara medicatie) ceea ce ar fi un pret bun. Mai ales fata de ce preturi are Sabyc in momentul de fata.

In legatura cu anonimatul si cu fundatia ... Cred ca suntem multi anonimi care din varii motive nu doresc sa impartaseasaca suferinta cu altii din viata reala. In primul rand pt ca sunt lucruri care sunt greu de inteles pt oameni care nu se confrunta si nu s-au confrundat niciodata cu astfel de probleme. In al doilea rand odata deschisa cutia Pandorei inevitabil devine un subiect perpetuu, uneori chiar ajunge la capitolul barfe, ciudatenii si cancanuri la cafea. Ori asta este un subiect extrem de dureros. Dar unii oameni din durere reusesc sa cladeasca ceva, sa ajute, sa nu devina inchisi, inchistati si apatici in propria lor durere. Cred ca tu reusesti acest lucru cu fundatia. De asta am zis ca te admir si iti urez mult, mult succes. Si nu uita ca in aceasta perioada magica a Sarbatorilor de iarna si a Craciunului se zice ca portile Raiului se deschid si rugile ajung mai repede si cu o intensitate mai mare. Sa dea D-zeu sa ti se implineasca toate dorintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Ma bag si eu in discutie, care am facut FIV la giulesti. Acolo pretul oficial este 1400 euro, dar cu spaga (doctor, biolog, anestezist, asistenta sefa ca sa stai intr-o rezerva ca lumea) te duce mai mult, depinde cat esti de darnic, pe mine m-a costat peste 2000 euro fara tratament. Eu nu cred ca are cum sa scoata FIV-ul la 1500 euro, dar si 2000 ar fi un pret bun. Chiar, Pisix, cat costa in prezent FIV la Sabyc? Dar ICSI?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Acum am vazut, 3000 euro FIV plus cine stie cat o mai fi si ICSI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MickeyD spune:

Ma bag si io un pic ... v-am citit cuminte in ultima vreme ...
pisix - neaparat inainte sa luati o decizie trebuie sa te informezi foarte bine cat costa la Sabyc. Si noi ne hotarasem sa facem cu ei si am stat de vorba cu cineva de acolo care ne-a facut totalul. In final biopsia sotului meu era la fel ca si punctia la mine adica totul ducea la o suma ... mult prea mare
MickeyD

Mergi la inceput