Azoospermie - cap 5-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

gudinde m-ai facut realmente sa plang ... nu sunt tocmai religioasa dar cred in minuni ...Mie acum cativa ani mi-a trimis Mos Craciun (sau DD) pe sotul meu cadou ...Jumatatea mea ...
Fetelor mie dr matei mi-a spus 3000 eur si stia ca e nevoie si de ICSI

Cat priveste biopsia sotului ... o voi face extern, adica probabil cu Calomfirescu, dar dr Matei a zis ca-l va ruga sa vina la Sabyc ca sa mearga totul perfect; d-na M. e f. cost-oriented, eu o tot intrebam daca merita sa ma stimuez simultan cu biopsia si sa merg la risc (adica chiar daca nu gaseste nimic la bio...asta e; si eu voiam sa aflu daca e vreo problema medcala iar ea o tot dadea cu costurile)
In fine, fetelor acuma stiti cum e, cand te bagi in hora pai ...joci; eu sunt la primul FIV si va dati seama ca inca nu am inceput sa fac selectia dupa costuri ci dupa ...incredere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Avalon, ce sa zic si mie mi se pare un pret nemaipomenit. Sigur, sigur cred ca o sa aflam cand o sa inceapa lucrul efectiv. Aici sunt si postari ale altor persoane in legatura cu colaborarea Matei-Tutunaru la Sabyc:

Pacientele optimiste si gravi ale dr. Tutunaru-15; pag 3

maria08: "Buna, fetelor!
Am si eu o veste pentru voi! Am fost aseara la dr. T si sa va spun ce am aflat: va face FIV cu Matei la Sabyc!!!!!!! Mi-a zis ca a negociat cu cei de acolo si pretul va fi de 1500 euro (fara tratamentul necesar). Eu una am crezut ca glumeste, dar pana la urma m-a convins ca e realitate! Mi s-a parut o superveste.......pentru cele interesate!!!
Pe unde erati fetelor aseara? Nu era nimeni la cabinet......
Va tin pumnii celor care asteapta ziua cea mare!
Felicitari noilor gravidute si Doamne Ajuta sa ma luati si pe mine dupa voi!!!
Pup!"

maria08: "Ariana: CHIAR E ADEVARAT!!! Nici eu nu am crezut....l-am intrebat daca glumeste......si mi-a spus ca e serioasa treaba! Mi-a spus sa o intreb si pe Matei( la care ma duc maine). M-a intrebat daca nu mi se pare pret bun 1500 euro? Eu una sunt incantata! Poate chiar am sa fac parte din prima generatie de Tutunici fivoase!
Pup!"

lauravoinicu: "Ariana , acum am citit mai bine din urma , imi pare rau pt diagnosticul de la laparoscopie , nici nu stiu ce sa iti spun fiindca si eu ma confrunt cu aceiasi mare problema : endometrioza , si eu m-am gandit la FIV , dar asteptam sa inceapa dr.T sa faca , deci este adevarat ce spune Maria , si mie mi-a spus dr. lucrul acesta mai in vara ... si doctorita Matei la fel mi-a zis . Mai fac o incercare anul acesta si daca nu reusesc la anul trec la FIV . Iti urez bafta si multa rabdare ! ...."

dana p.: "Referitor la ce a scris Maria08 despre Tutunaru si FIV acum stateam si ma gandeam ca anul trecut in decembrie eu ii spuneam ca o sa ma pregatesc pentru adoptie si el mi-a spus sa mai am rabdare pana in 2007 si sa nu ma grabesc cu adoptia.Cred ca el se pregatea mai demult pentru pasul asta.
Sa fie intr-un ceas bun si sa aiba cat mai multe reusite!!

PS. Poate in felul asta imi conving sotul sa fac si eu FIV , pentru ca are incredere in el."

Acum ce sa zic sunt mai multe persoane carora le-a spus ... deci presupun ca nu s-ar fi hazardat sa faca publica informatia daca nu era sigura. In legatura cu pretul reiterez ... cand o sa inceapa lucrul efectiv vom fi 100% sigure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Pisix sa stii ca eu cred ca e bine ca dr. Matei este cost oriented. Multi dr. nu sunt si pacientele nu stiu exact sau dr. nu le explica toate etapele, absolut tot ce implica aceasta procedura si atunci ele nu stiu sa intrebe cat e aia si cat e aia si se trezesc ca au inceput stimularea hormonala (cu toate efectele care le presupune) si nu au toti banii. Dupa cum stii atat de bine pentru majoritatea cuplurilor reprezinta un efort financiar urias; multi fac credit la banca si atunci tb sa stie dinainte cat sa ceara bancii. Nu am sa uit niciodata cand la Sf. Pantelimon cumnata mea era pt IA la Ancar (care nu se oboseste sa vorbeasca prea mult cu pacientele) si era pe scari o doamna care plangea de ti se rupea sufletul ca tocmai o anuntase domnu' profesor ca a doua zi tb sa aduca nu stiu ce suma care evident era mult mai mare decat ce au crezut ei initial si saraca zicea ca macar sa fi stiut de cateva zile ca sa-i aprobe creditul ca asa cine ii aproba ei dosarul de credit intr-o dupa-amiaza. Sincer ti se rupe sufletul cand vezi astfel de scene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Fetelor, dar cat costa cu totul, cu medicamentatie un FIV cu ICSI, biopsie testiculara?
Va pup si va doresc o saptamana usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

gudinde - azi vad ca ai influente lacrimogene asupra mea :-)
Da, este extraordinar si mi se pare un om de un altruism si o bunatate sufleteasca deosebita...
Deci nu ar fi omis sa-mi spuna daca mai erau si alte costuri, e clar !
Doamne prin ce drame mai trec unii oameni din indiferenta altora.
Nici mie nu mi-a placut de Ancar, e total insensibil si nu are nici un pic de empatie pt pacienti.
Mmm, mi-am amintit acum ca am gasit pe sit-ul lui Tutu un raspuns similar pt o d-na care ii spunea ca i s-a recomandat adoptia; si el i-a spus sa il caute ca s-ar putea sa-i propuna si alte variante
Stiu ca m-am mirat atunci pt ca stiam ca Tutu nu are nici o legatura cu infertilitatea masculina
Abia acum inteleg ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Offf ..pisule pup io fata sensibila, si sterg usor lacrimile ei!!
L-am intrebat pe dr. Tutunaru pe site despre problema noastra si a zis sa nu ma grabesc cu adoptia , si sa nu ezit sa il caut ca solutii sunt. Dar am un capos acasa care nu vrea sa auda.... Asta este....
Si pana la urma care este pretul unui FIV ???? Cu medicatie cu tot... Pret informativ...
Ca ma pregatesc sufleteste de un credit!!!


PERLUTZA
FLORILE MELE
Un drac de fata!

"Cand am incetat de a mai fi copii, am si murit !!! "

copilutz'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Pisix, daca zici ca ICSI e inclus in pretul FIV, asta e bine. Stiu ca cea mai importanta e increderea, dar aspectul financiar nu poate fi neglijat.

Gudinde, multumesc, nu stiu daca un asemenea eveniment ar fi putut trece neobservat pentru mine.

Pup toate fetele luptatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

copilutzu - deci tu erai ! doamne, chiar ma gandeam cand am citit raspunsul ca probabil "i-a schimbat fetei perspectivele " :-)
Mai nu mai stiu nici eu ce sa cred de pret, ti-am spus, eram convinsa ca e 3000 eur dar acuma ... nu mai sunt asa sigura
avalon - normal ca nu e deloc de neglijat :-) Dar cred ca totusi e 3000 eur pt ca altfel nu mi-ar fi spus asa ceva
Am sunat azi la dr Matei dar nu a reusit sa-mi raspunda; apoi mi-am uitat tel la birou iar cand m-am intors (acum) e prea tarziu ...
Maine insa sper sa va dau un raspuns...
Fetelor sotului meu i-au iesit bine analizele asa ca daca se poate, suntem pregatiti (cel putin teoretic) de biopsie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Fetelor, ati avut dreptate : biopsie + ICSI (cu tot cu congelare si restul) la Sabyc = 400o eur; asta in conditiile in care fac biopsia la Sabyc, desi o fac cu un medic extern (Calomfirescu)
Teoretic as putea sa fac si in afara Sabyc dar dr Matei spune ca cel mai sigur ar fi direct acolo ...
Testele din Franta cica vin saptamana viitoare ...
Deci seara asta dr M vorbeste cu dr Calomfirescu si maine imi spune daca acesta e de acord.
Daca e, asteptam testele, facem controlul si trecem la treaba (sper).
Acuma din pacate am vazut ca mi-a reaparut o infectie mai veche pe care am tratat-o in vara dar se pare ca nu s-a dus ; asa ca teoretic cred ca o sa ne puna iar sa facem tratament:-(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Pisix, imi pare rau pt infectie, dar o s-o tratati si apoi veti face FIV. Ma asteptam ca pretul FIV sa nu includa ICSI... Iti doresc mult succes si la capatul drumului sa ai un rezultat pozitiv!

Mergi la inceput