azoospermie

azoospermie | Autor: baciadriana

Link direct la acest mesaj

Buna seara,am 26 ani imediat sunt casatorita de 2 ani si ne dorim un copil.Pentru a fi sigura ca sunt bine sanatoasa inainte de a ramane insarcinta am fost sa fac niste analize care credeam ca sunt de rutina.Aceste analize insa au adus un rezultat la care nu ma asteptam si nici nu ma gandeam.Sotul meu are azoospermie.Medicul ginecolog este unchiul meu si a ramas si el blocat nu stia cum sa imi spuna.Am intrebat sincer ce se poate face si mi-a zis ca sansele sunt "..................minime".Asta a fost acum 7 zile am mers mai apoi intr-un alt laborator si am repetat spermograma rezultatul este identic "Nu se pun in evidenta spermatozoizi".Nu mai stiu ce sa fac sunt disperata plang continuu.Sotul meu plange si el ca si un copil si imi rupe si mai tare sufletul.Oare se mai poate face ceva ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Adriana, e trista vestea pe care ai aflat-o ... Pe cale naturala nu cred ca aveti vreo sansa, dar puteti face FIV cu ICSI si sotul punctie testiculara... merita incercat... Uite, aici s-a discutat despre asta, poate te ajuta experiente asemanatoare: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66866

si aici: http://www.desprecopii.com/forum/search.asp?mode=DoIt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Salutare!!!
Parerea mea e ca trebuie sa va reveniti cat mai curad...Nu lasati timpul sa treaca pe langa voi, si voi sa plangeti...va spun sincer ca nu rezolvati nimic....
Va spun din propria experienta. Si noi avem aceeasi prob. Iar greseala noastra cea mai mare e ca am lasat timpul sa vindece ranile si uite ca am ajuns la o varsta....la care (cred ....) ca se se obtine mai greu o sarcina.
Noi am optat ptr. inseminare de la donor.
Adriana ....puiule.. stergeti-va lacrimile si luati-o de la capat!Mergeti la mai multi dr. si vedeti ce sanse va dau.Discutati amandoi si vedeti la ce concluzie ajungeti...
Noi suntem super fericiti ca mai exista o sansa ( cat de mica)...
Anul acesta TREBUIE sa fac I.A.D., TREBUIE,TREBUIE , VREEEAAUUU!!!


Cand am citit postarea ta parca ma revad cand am intrat pe acest forum . Speriata ,disperata ....nu ma puteam abtine din plans nici atunci cand scriam postarile....
Aici am primit cele mai bune sfaturi si incurajari.
Subiecte cu acest diagnostic au mai fost .Asa ca daca ai nelamuriri nu ezita sa intrebi.


Un drum luuung incepe cu ...un pas !!!


copilutz'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baciadriana spune:

Va multumim din suflet pentru incurajare.Si speram sa fie bine caci atat eu cat si sotul iubim orice copil dar daca ar fi ar nostru ne-am topi.Eu nu sunt din bucuresti si nu stiu sa se faca la Cluj FIV+ISCI ramane insa sansa la Bucuresti nu este o problema insa nu stim nici un doctor in sensul asta.Sper sa fie bine si pentru noi.Eu va multumesc pentru incurajare ,din suflet va multumesc nu stiu unde sa o apucam si asa cum a-ti spus timpul trece si nu e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Adriana,

Si sotul meu are azoospermie.
La Giulesti i-au trintit sec diagnosticul pe masa.
Sarac', a avut un soc.
A repetat analizele de 3 ori.
Abia a treia oara s-au evidentiat niste amariti de gigei, care exista, dar sint intr-un stadiu incipiend de evolutie (n-au coada, inca, nu sint formati - sint un fel de "pui" de spermatozoizi).

Sotul tau trebuie sa isi faca analizele complete.
Azoospermia are niste cauze.
Trebuie sa le identificati, pentru ca noua ni s-a spus ca majoritatea sint tratabile.
E vorba de cauze endocrinologice, hormo0nale, obturatii ale canalelor (unele se trateaza, altele nu dar se pot extrage gigei sanatosi direct din testicule).
Singurul caz in care chiar n-ai ce sa faci este azoospermia genetica (o malformatie cromozomiala) - dar asta e rara.

Asa ca nu dispera.
Sa-si faca analizele.
In funecti de rezultate i se va prescrie tratament.
Sau vi se va recomanda IA, FIV, ICSI.

Si eu am un subiect postat cu ICSI.... unde mi-au raspuns mamici de copii conceputi cu ajutorul ICSI - deci SE POATE.

Si daca eu sint optimista (iar noi amindoi avem sterilitate primara...deci si eu) nu vad tu de ce sa disperi.

Reusita unei astfel de sarcini depinde mai putin de calitaeta "innotatorilor" si mai mult de virsta ta - ori tu ai pina in 30 de ani, deci ai toate sansele.

O alta veste buna: azoospermia poate fi temporara. daca sotul tau a avut febra, stress f. are sau alti factori...peturbatori inainte de analize, ar fi bine sa isi repete spermograma la 6 saptamini - diferenta poate fi f. mare.
Oricum, pentru diagnosticul ferm de azoospermie asta se recomanda.
Cel putin 2 spermograme la dif. de aprox. 1 luna jumate - 2 luni.



Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Adriana: ma alatur si eu celor care se confrunta cu aceasta problema, azoospermia. Noi am facut biopsia testiculara, s-au gasit spermatozoizi buni care au fost inghetati, am facut apoi tratament de stimulare si FIV + ICSI. Din pacate nu a reusit, se pare ca problema au fost spermatozoizii care la decongelare si-au pierdut sin calitati. Si noi am fost disperati si inainte si dupa ICSI. Insa ne-am hotarat sa facem inseminare cu donator.
Eu va sfatuiesc sa analizati f. bine situatia, riscurile si sansele fiecarei posibile solutii, sa decideti impreuna ce cale veti urma si apoi sa mergeti pe acel drum pana la capat.
Iti urez multa forta, sa poti depasi toate momentele dificile prin care treceti. Fii alaturi de sotul tau, sustine-l, explica-i ca nu este vina lui, ca asa a fost sa fie, dar ca se poate si altfel. FIV+ICSI, IAD, adoptie. Sanse sunt. Vrem sa stii ca nu esti singura, ca si altii se confrunta cu aceleasi probleme, si ca impreuna incercam sa rezolvam ceea ce se poate rezolva. La Cluj stiu ca se face FIV, dar nu am idee de ICSI sau biopsie testiculara. Incearca sa o contactezi pe crinuta71 sau cristinna, care sunt tot din Cluj si te-ar putea ajuta. Mai erau niste fete din Cluj, dar nu mai retin acum exact cine.

copilutzu: felicitari pentru taria de a spune ca v-ati decis pentru IAD. Putine fete au acest curaj. Chiar as vrea sa impartasim pareri, dat fiind ca si noi suntem in aceeasi situatie. Putem vorbi aici sau pe PM, cum vrei. Daca insa nu vrei sa discutam asupra acestui subiect, nici o problema, te voi intelege. Oricum, in fata ta.

Elise: in acest moment la ce dr. merge sotul tau pt. a investiga cauza azoospermiei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Tabitha,
la dr. pe care ni l-ai recomandat tu.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Adriana la Cluj sunt acum chiar mai multi medici care fac FIV+ICSI .La GINE I la Centrul de reproducere umana asistata pot cere toate informatiile de care ai nevoie.
Crinuta,Moniland si alte fete au facut FIV acolo.Ele cu siguranta te pot ajuta.Trebuie numai sa intri la rubrica FIV 56.
Multa bafta si nu-ti pierde speranta !Esti asa de tanara incat orice e posibil.Dupa ce vei fi mai veche pe forum vei vedea ca MINUNI se intampla in fiecare zi;asa ca nu se stie niciodata cand TE LOVESTE .


cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baciadriana spune:

Am fost astazi la Cluj ,de fapt am plecat de duminica am facut investigatii ,cu niste cunostinte drept ajutor, si rezultatul etse clar asa cum mi-ati spus si voi.Singura sansa FIV+ICSI.Asta daca.. iubitelul meu are in tesut.Si parca asta nu ar fi fost tot ,parca sufletul meu ar mai suporta, soacra mi-a facut un scandal imens sa nu incerc ca poate poate ies 3 mai bine traim noi singuri si "ne distram" (am citat-o) .Asa ca sunt disperata acuma, urlu nu plang, simt ca viata mea nu are nici un sens il vad pe sotul meu si nu inteleg de ce tocmai lui?De ce nu mie? Pote imi era mai usor eu acceptam orice numai sa am un copil care sa imi spuna "MAMA" ce sa fac????????????????????????????????????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baciadriana spune:

Elise draga la noi in spermograma era vid zi-mi te rog ca mai am sanse?Ma bucur tare ca la voi a fost mai bine.Luni suntem programati pentru biopsie sper si ma rog la Dumnezeu sa fie macar vreo trei .Dar sincer nu stiu.Pentru mine a cazut treaba asta ca o bomba ,acum exact doua saptamani, caci eu nu am incercat sa raman gravida pana nu fac analize.Caci scumpa lui bunica si sora de cate ori vorbeam de copii imi spuneau ca ala si ala si ala ... sunt cu handicap asa ca m-am speriat si am zis ca trebuie sa fiu atenta.Asa ca in loc sa incerc si sa vad ,de ce nu, am vazut direct ca nu se poate.A fost ca un tun.Acum ma astept la ce e mai rau ,adica astept sa vad ceva bun ca de 14 zile nu am zi si nici noape.Iti multumesc din suflet si tie si celor care mau incurajat caci sincer am nevoie.Va sarut si sa va dea Dumnezeu ceea ce doriti voi ,adica copii sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Adriana, dar biopsia o faceti pt FIV? Nu mai pune la suflet ce spune soacra ta, incearca sa vezi calea fara sa te mai uiti in dreapta sau in stanga, e clar ca daca vreti copilasul vostru trebuie sa faceti FIV cu ICSI cu obtinuti din biopsia testiculara. Iti doresc multa bafta!
Si despre ce copii handicapati vorbea soacra ta?!

*******************************
Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

Mergi la inceput