Azoospermie - cap 14 -

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

neata si o saptamana frumoasa!

ioana78 tin pumnii sa treaca repede si cu succes maxim operatia!

Faza cu pauza la prestat timp de o luna, daca iei pastilele alea si mie mi s-a parut un pic exagerat. Sunt sigura ca asa trebuie facut dar...

Eu cred ca nu o sa luam nici un fel de medicament naturist sau homeopat, vedem ce se intampla la biopsie. Dupa aceea mai vedem...

Va pupic si o va doresc o zi minunata!



iyoana
Anul asta se intampla ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Va multumesc pentru ca m-ati lamurit cu analizele pentru sot, dar acum mai am o intrebare: daca sotul ia tribulus terrestris si face hormonalele, aceste analize mai ies bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anto_27 spune:

Buna fetelor,

Va urmaresc de cateva saptamani, de cand sotul meu a fost diagnosticat cu azoo si m-am bucurat sa gasesc la voi atatea informatii care ne sunt de folos si care ne mai dau o speranta pentru a avea un copil. Deja am votat subiectul sa stiti
Problema noastra cred ca este putin mai mare decat a fiecareia dintre voi, pt ca si eu am probleme, incepand cu un CM neregulat. Acesta a fost inceputul investigatiilor noastre. Va voi povesti de la inceput si va multumesc inca de pe acum pentru sfaturile pe care va rog sa mi le dati pentru a gasi o iesire din acesta situatie.
Problema unui CM neregulat am rezolvat-o timp de vreo 6-7 ani luand pilule contraceptive (Triquilar timp de 5 ani, Mercilon, vreo 3 luni si Diane35 tot vreo 3 luni, la recomandarea medicilor). Cata vreme luam aceste pastile totul era ok, chiar daca CM era putin pe parcursul celor 3-4 zile. Atunci cand le intrerupeam cateva luni, pauza totala..
Dorind sa am un CM regulat fara a mai lua pilulele, am ajuns in martie anul trecut la dl doctor Puia, la cabinetul privat Marinescu M.C. Am facut dozarile hormonale (care indica un FSH mare, intre 12 si15,66 in cele 3 zile de analize)poza la hipofiza, care pare ok. Pe atunci nu ne gandeam inca la copil, ci voiam sa imi rezolv problema CM. Mi-a descoperit si o rana pe col, pe care mi-a cauterizat-o si care s-a vindecat frumos. Dlui mi-a recomandat sa iau 3 luni la rand 3 folii de Diane35, spunandu-mi ca acestea ma vor ajuta si voi avea un cm regulat. La finalul celei de-a 3-a folii, exact in prima zi de pauza, am inceput sa iau Amoxicilina forte timp de 5 zilr/3/zi, din cauza inflamatiei amigdalelor. Numai ca nu a aparut cm in intervalul respectiv; eu am crezut ca antibioticul a influentat situatia, asa cum citisem apoi, de altfel, si pe prospect; vazand ca nu apare, chiar imi faceam griji pt o posibila sarcina peste care am luat antibioticul.
Insa dl doctor a spus ca antibioticul nu are niciun amestec. Mi-a prescris 2 pastile Duphaston si una de vitamina E timp de 3 luni, incepand cu Z13 si pana in Z26; neintelegand de ce nu aparuse cm mi-a recomandat sa merg la dna dr Marinescu. Asta a fost in decembrie, luna in care am luat si ceea ce imi prescrisese dl dr.
In ianuarie am fost la dna dr Marinescu cu problema de cm si spunandu-i ca in viitorul apropiat ne dorim un copil, mi-a recomandat o inseminare cat mai repede, ca si ultima sansa; diagnosticul a fost: menopauza precoce si infertilitate, din cauza fsh-ului meu mare; a picat cerul pe mine, nu alta; mi-a dat de facut dozarile hormonale in ziua 3 si eco transvaginala, iar pt sot de facut spermograma.
Rezultatele mele din Z3 au indicat FSH: 11,80, LH: 21,90, TSH: 4,30; eu cred ca acestea au fost influentate pozitiv de tratamentul cu duphaston din luna dec. despre care v-am spus; voi ce parere aveti?
Prolactina si Estradiol II au iesit in limite normale; asadar fsh-ul este in continuare mare, fapt pt care ne-a recomandat iarasi o inseminare cat mai repede pt ca timpul trece in defavoarea mea, rezerva de ovocite fiind pe terminate; asta inainte sa vedem spermograma. Pt scaderea tsh iau Euthyrox timp de 2 luni.

Am facut apoi ecografia la care intr-adevar, s-au vazut ovare putin mai micute decat normal pt varsta mea, iar pe dreptul cativa foliculi in crestere; uterul, la fel, cam micut; insa nu acestea ar fi o mare problema...
In aceeasi zi, sotul a facut spermograma , la care rezultatul a fost cel pe care vi l-am spus, existand, de fapt, cativa gigei (asa cum ii numiti voi) imobili si atipici.
Vazand aceste rezultate, doctorita mi-a spus clar ca nu avem nicio sansa sa avem un copil al nostru; singura sansa ar fi IAD, pt care trebuie sa ne hotaram cat mai repede. I-a recomandat sotului dozari hormonale, poza la hipofiza si eco testiculara; hipofiza si ecografia test. au fost ok, deci am exclus deja 2 posibile cauze; la sfarsitul acestei saptamani vom avea rezultatele analizelor hormonale si apoi sper ca va exista un tratament pt sot, in functie de problema.

Citind pe forumul vostru, am cumparat BU din care a inceput sa ia sotul astazi; as lua si eu, insa, cu asa CM neregulat, mi-e teama sa nu imi faca rau; voi ce parere aveti?
Va rog sa imi spuneti ce tratament naturist sa urmam, atat eu, cat si sotul, pt a incerca sa rezolvam aceste probleme; stiu ca voi sunteti documentate in aceasta privinta si de aceea ma incred in ajutorul vostru.
Suntem intr-o situatie disperata...
Nu v-am spus, inainte sa faca spermograma sotul meu a fost in stres continuu (incepand cu 2 luni inainte) pt ca tatal lui a fost si este foarte bolnav, in spital; acum s-*a mai linistit, insa nu a iesit complet din acea stare, asta si din cauza tuturor problemelor mai noi, concentrate intr-un interval foarte scurt de timp si la care nu ne asteptam. Doctorita spune ca nu are rezultatul prost al spermogramei nu are legatura cu stresul; eu sper sa fi avut. Pe cand ar fi recomandata o alta spermograma pt a fi relevanta? Se poate si in mai putin de 2 luni?
Va multumesc pentru orice sfat pe care mi-l veti da si sa dea Dumneazeu sa ne indeplinim toate visul de avea un copilas cat de curand!!!
Va imbratisez pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

bytzi.salut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

buna!va urmaresc de ceva timp si va felicit pentru subiect am andraznit si eu sa intru an echipa voastra fiind an aceeasi situatie azoo la sot descoperita an 1998si chisturi endometriozice la mine operat laparoscopic an 2006 la giulesti.doctorul la care am fost ne-a recomandat iad fiind fsh mare nu ne-a recomandat punctie.acum vazand aici atat optimism am hotarat sa facem o programare la dr.damian dar am repetat analizele acum si am descoperit un fsh de39val.min 2-max10 ce ziceti voi avem vreo sansa la biopsie sa gaseasca ceva an 2005 fsh fiind 20'5 dar nu prea cred an lab.unde le-am facut osa le mai rep.an buc ca noi santem din provincie.vape toate si tinetio tot asa ca o sa reusim si noi cu aj. lui dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

quote:
Originally posted by RalMar

Va multumesc pentru ca m-ati lamurit cu analizele pentru sot, dar acum mai am o intrebare: daca sotul ia tribulus terrestris si face hormonalele, aceste analize mai ies bine?


Pai o sa iasa bune sau f bune, dar nu reale . Tb facute inainte de a incepe tratam. Degeaba ati intrerupe acum pt ca tratam lucreaza in timp, spermatogeneza dureaza 3 luni. Deci dc ati vrea sa vedeti cum sta fara nici un tratam ar tb sa asteptati cel putin 3 fara nici un tratam ca sa se duca efectele benefice asupra organismului ale Tribulusului Oricum voi vreti nu?



Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Anto_27 si Bitzy Bine ati venit pe [DC] Imi pare rau ca va confruntati cu ac pb. Acum nu pot sa va scriu dar o sa va dau un raspuns in seara aceasta.
Anto pt pb ta vom discuta la sub "Naturiste si homeopate". Pt pb sotului tau vom discuta la sub acesta. Asa ca o sa gasesti un raspuns pt tine in seara asta si la sub "Naturiste si homeotate". Dupa cum ai sa vezi sub sunt pe teme, FIV, AZOOSPERMIE, OLIGOSPERMIE, ENDOMETRIOZA, PCOS..... Deci tb sa fim in ton cu tema ca dc nu ne trag moderatorii de urechi.
Anes URGENT! Tb sa-ti spun ceva pe PM si nu ai.

-ici pt toate fetele mele dragi



Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Din nou, multumesc. Da, ideea ar fi sa mai creasca putintel nr. sau macar sa ne mentinem la acelasi nivel, sa avem cu ce face inseminari; asa ca, vom continua tratamentul, si lasam hormonalele pe mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana78 spune:

Anto 27, bytzi- . Toate nelinistile voastre se vor risipi aici! Mie asa mi se intampla de fiecare data ce vb cu fetele!
Anto 27- si noua ne-au spus o gramada de dr ca putem face un copil doar cu donator, dar eu nu ma las pana n-o sa am copilul meu impreuna cu sotiorul meu drag. Parerea mea e sa nu renuntati la posibilitatea de a avea copilul vostru si sa incercati toate variantele si daca nu se poate nici cum, atunci merge si iad. Miki- e f documentata, deci pori sa mergi pe mana ei ( tratamente naturiste pt reglarea CM si pt soldateii barbatelului- apropo, eu cred ca si stresul influenteaza rezultatele spermogramei. Din cate tin eu minte (tot de la fete) dupa 3 luni e bine sa repetati spermograma!
Bytzi nu exista problema care sa nu aiba rezolvare! Eu sunt optimista de felul meu, poate uneori la extrema, dar e mai bine decat sa pui nu in fata! Iti doresc sa devii cat mai repede .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anto_27 spune:

Va multumes frumos pentru incurajari; aveti dreptate cu impartirea subiectelor, o sa ma conformez si eu.
Am vazut ca sunt cateva azoo girls (ex. Alexandra) care au reusit sa aiba bebe. Nu am gasit subiectul in urma si ma intereseaza sa aflu cum au reusit; prin biopsie sau cum?

Mergi la inceput