Azoospermie - cap19 -

Azoospermie - cap19 - | Autor: iuca

Link direct la acest mesaj


Am un buchet mare de trandafiri, pentru fiecare vot va dau cate un trandafir sau chiar mai multi

ioana_p76, @pop@, antosit, anes, bytzi, pisix, andrabirni, laura69silk, amzulica, dalailana, moniland, iyoana, ailemac, montytaiana, ella28, danyalo, zisaCami, cipcirip, vrembebe, Marush, evanescence, luli, avalon






cap1 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74109" target="_blank">cap2 cap3 cap4 cap5 cap6 cap7 cap8 cap9 cap10 cap11 cap12 cap13 cap14 cap15 cap16 cap17 cap18





ARHIVA www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=37239" target="_blank">1

cauzele cele mai frecvente ale infertilitatii masculine

www.clinilab.fr/pmatechniquesmasculin.html" target="_blank">despre inhibina B la barbati si altele

Subiect de pe DC "Infertilitatea masculina"

www.fecondationinvitro.com/img/img_actualites/usage_optimal_de_lamp.pdf" target="_blank">Azoospermia (material in franceza)

www.babyhopes.com/articles/supplements-sperm-count.html" target="_blank">Tratament naturist pt infertilitate masculina (material in engleza)

Articol:www.presspro-gineco.ro/articole/gineco-132.php" target="_blank"> "Rezultate obtinute in cadrul Departamentului de Reproducere Umana Asistata (DRUA) al Spitalului “Prof. Dr. Panait Sarbu”, Bucuresti"

www.referatele.com/referate/medicina/online3/STERILITATEA--CUPLUL-STERIL-Tratamente-a-sterilitatii-referatele-com.php" target="_blank">Sterilitatea cuplului

Prospect Multi Maca

www.proxeed.com/ingredients.asp" target="_blank">Prospect ProXeed Plus

SPERMOGRAMA

www.jurnalul.ro/articole/117094/bacteria-infertilitatii" target="_blank">Chlamydia trachomatis la barbati


Agenti toxici pentru functia de reproducere a barbatului :
Antidepresante triciclice= Scad libidoul
Antipsihotice= Scad libidoul
Spironolactone= Scad formarea de spermatozoizi si libidoul
Betablocante= Scad functia erectila si libidoul
Diuretice thiazide, de ex. furosemida /?/= Scad functia erectila
Blocante de canale de calciu= Scad capacitatea de fertilizare
Colchicina si Alopodinolul= Scad capacitatea de fertilizare
Eritromicina= Scade densitatea si motilitatea spermatozoizilor
Tetraciclina= Scade motilitatea spermatozoizilor
Sulfasalazina= Scade densitatea, motilitatea si modifica forma spermatozoizilor
Nitrofurantoin= Scade formarea de spermatozoizi
Cimetidina= Scade formarea de spermatozoizi
Cyclosporina= Scade formarea de spermatozoizi
Medicamente chemoterapice= Scade formarea de spermatozoizi
Alcoolism= Scade formarea de spermatozoizi
Tutun= Scade formarea de spermatozoizi
Marijuana= Scade formarea de spermatozoizi
Alte gonadotoxine:
Solventi organici= Scad formarea de spermatozoizi
Pesticide= Scad formarea de spermatozoizi
Metale grele: (Pb, mercur, /?/)= scad formarea de spermatozoizi
Radiatii= Scad formarea de spermatozoizi
Caldura ; de ex. baia fiebinte prelungita= Scade formarea de spermatozoizi



INFORMATII despre:
-- Ejaculare retrograda1
-- Epidimita 1



Componentele lichidului seminal sunt urmatoarele:
1. apa pentru a asigura înaintarea spermatozoizilor;
2. mucus pentru lubrifierea canalelor;
3. fructoza pentru a furniza energie spermatozoizilor;
4. saruri minerale pentru a mentine echilibrul electrolitic;
5. substante tampon de baza pentru neutralizarea aciditatii din uretra si pe cea din vagin;
6. substante ce favorizeaza coagularea spermei în vagin.



Tratament: Nu este definitivat
*Pt forme anormale :Napraznic 6capsule/zi
*Pt mobilitate: Carnil 1gr/zi, Seleniu 50mcg/zi, Vitamina B12
*Pt nr: Multi Maca 2pastile/zi, Vitamina B12
*Pt volum : ulei de peste (de ex Ulei de somon cu Omega 3 de la Doppel Hertz care are si putin vitamina E 12mg) 2capsule/zi
*Vitamina C 1gr/zi (naturala,si dc se poate cu eliberare controlata) recomadata in special fumatorilor
*Pt cresterea testosteronului : Tribulus Terestris ,Se+Zn si Ginseng Rosu care se administreaza asa cum scrie in prospect.
*Dushuri reci la bijuterii odata pe zi
*Cel putin 2 l apa/zi
*Alimente cat mai organice, eliminarea E-rilor, pesticidelor, conservantilor,prajelilor
*Cat mai multe sucuri naturale facute in casa (fructoza hraneste )
*Fara baie in cada, fara orice sursa de caldura acolo (laptop, scaune cu incalzire), regim alimentar sanatos(fara prajeli )

Tratament cu produse gemoterapice de la Plantextract
Anticorpii antispermatici TRATAMENT
ATENTIE !
Branca Ursului si testosteronul sintetic (Nebido si Undestor) pot da reactii negative.


Dr ecografist
Costache Adrian
==Med Life
==Cantacuzino
==Cabinet ECHO MEDICA Str C-tin Brancusi nr 11, bl.D16, sc.2, ap.43, tel. 021/648.54.17

Dr urolog
Dr. Nedelcu- 0726/152.152
Dr.Damian
== Centrul de Planificare Fam. ==tel programari 0213161279
== Cab. Gynera == in f miercuri dupa-amiaza

Dr embriolog
Dr Cocei
== cab Nord Medica, Calea Grivitei, nr 156, sc D, ap 108,
interfon 08 (aproape de Gara de Nord)== Tel programari 021 2231906
== Giulesti == tel programari 0213161277
Dr.Matei Mioara
==Spitalul CFR2 == tel 0723210880

Homeopat
Soare Cosmin tel 0722525672

Laborator Unisyn (pt Inhibina B) aprox 300 ron
Bucuresti, Bd Tudor Vladimirescu nr 29
tel 0214107093
fax 0214100779
laborator@unisyn.ro
program : luni-vineri 08-19, sambata 08-13



Aspirante azoo [0-0,1] mil

Andrabirni acum face tratament pt prostata. In primavara urmeaza biopsia cu dr Damian
Heleny punctie TESA reusita, FIV nereusit in nov 2007 la Sabyc
Iyoana analize hormonaleFSH in scadere Urmeaza biopsia la Sabyc cu dr. Ciurel (chirurg) si apoi FIV+ICSI cu dr. Tutunaru si dr. Matei (biolog)
Ioana78 urmeaza biopsia Szeged si apoi FIV cu dr Zadori
Iuca analize hormonale IAD (dubla nereusita) la Sabyc cu dr Miciner si biolog Matei
Miki-Miki FSH f mare, urmeaza FIV anul acesta in Germania
Pisix azoo din motive neidentificate, posibil obstructie. biopsie reusita,1FIV in toamna 2007 cu echipa 3D la Gynera nereusit, FIV 2 tot la Gynera in primavara 2008 nereusit, in pregatire FIV 3 in august 2008 in Austria
Vrembebe analize hormonale FSH mare, punctie testiculara in 2006 nereusita, 3 IAD nereusite, acum sub tratam dat de dr Soare
Amzulica FSH = 4,4. 13 IAD - nereusite la Giulesti. Biopsie testiculara cu dr Damian (mai 2007)reusita=> FIV cu Marinescu nefinalizat in febr 2008 (caza=foliculi fara ovocite) .
Simo28 FSH mic, testosteron mic, varicocel.Dupa tratam cu Nebido au trecut de la oligo=>azoo
SoriLea 10000buc/ml
tratament naturist
Bytzi azoospermie descoperita in 1998 FSH 39
ela28 10 sept 2007, un FIV nereusit
Arucs biopsie reusita


Gravidutze sau mamici azoo
Mickey D cu Alexandra




Aspirante aproape azoo [0,1- 10] mil

Danyalo tratament naturist 0,3- 3mil
Bubulina1 OATS 2 mil . 2 sarcini pierdute obtinute natural cu ac spermograma
Andrutzza sub 1 mil; mobilitate a+b+c-40%; imobili 60%
Anto_27 dupa centrifugare 5 imobili si cu forme anormale....febr 2008 3mil
Pisik06 100000



Gravidutze sau mamici aproape azoo
Anes (4,5-8 mil/ml) Tratament cu Multi Maca si Pro6
Marush operatie varicocel => 10 mii ,in nov 2007=>100 mii => 8 mil la Szeged FIV+ICSI in primavara 2008 la Szeged cu dr Zadori




Aspirante simpatizante
Copilutzu cu motz, care tb sa faca FIV in primavara 2008 cu dr Marinescu+Cocei
Ioana_p76 5IA, 2FIV-uri+ICSI in Ungaria. intre 8-19 mil/ml, mobilit intre 5-25% forme normale cam 10%.operatie varicocel in dec 2007. La 2 luni dupa operatie 62 mil



Lista ramane deschisa pt completare.




aspiranta la - din august 2005
vio

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anes spune:

Fetelor, va spuneam ca testul pe care l-am facut a relevat risc scazut pt. Sindromul Dowun si sdr. Edwards, adica este un rezultat bun.

Vroiam sa va mai spun despre mina ca ieri am fost la control si se pare ca voi avea un BAIETEL!. Inca nu este suta la suta sigur, dar dr. asa crede la varsta asta a sarcinii. Ce o fi, o fi, important este sa fim amandoi sanatosi.

Va tin pumnii tuturor!

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Anes ma bucur ptr rezultatul bun si pentru reusita voastra, eu iti doresc o sarcina usoara si un bebe sanatos

aspiranta la - din august 2005
vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karelina spune:

Fetelor desi v-am citit din cand in cand nu am intrat dar acum dupa o depresie urata am intrat sa va scriu si eu analizele spermogramei sotului meu care din pacate sunt in engleza si as vrea sa imi dati o parere :
Sperm count: 174 mil/ml
Active motility: 30%
Slow Motility:15%
Immotile:55%
Normal morphology:30%
Total Motility Func Sperm:31 mil/ej
WBC(H.P.F):0-1
Cell(H.P.F):4-5
Comment: Amorphous head +
Am inteles din astea ca avem probleme cu mobilitatea si forme anormale.Voi ce credeti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Nusy, ti-am scris pe mess ultimele aventuri.
Fetelor, eu ca tehnica revolutionara de a avea bb, astept celule stem.Asa ca, mai am de asteptat vreo 10 ani , apoi am sa merg in China la Fivsi, pana la 67 de ani cat avea Iliasca cand a nascut, sper sa am un bb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

quote:
Originally posted by karelina

Fetelor desi v-am citit din cand in cand nu am intrat dar acum dupa o depresie urata am intrat sa va scriu si eu analizele spermogramei sotului meu care din pacate sunt in engleza si as vrea sa imi dati o parere :
Sperm count: 174 mil/ml
Active motility: 30%
Slow Motility:15%
Immotile:55%
Normal morphology:30%
Total Motility Func Sperm:31 mil/ej
WBC(H.P.F):0-1
Cell(H.P.F):4-5
Comment: Amorphous head +
Am inteles din astea ca avem probleme cu mobilitatea si forme anormale.Voi ce credeti?




cred ca asta e sperma de donator! mai rar 174 milioane!
azoospermie in traducere libera inseamna zero spermatozoizi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Buna fetelor si bine v-am regasit la acest capitol nou!
Iuca multumim!
Anes ma bucur ca totul este bine si iti doresc sarcina usoara in continuare!
Karelina, stati foarte bine la nr. / ml, (vorba lui Avalon -sperma de donator!! ) chiar si la mobilitate 30% activi si forme normale 30% este bine, avand in vedere nr. f. mare /ml. ca sa ma imbunanatiti mobilitatea si formele normale, puteti incerca niste naturiste, gen napraznic, zn, vezi pe prima pagina. Mult succes va doresc si sunt convinsa ca in curand vei fi graviduta, daca tu nu ai probleme deosebite.

toate fetele!

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Karelina, eu inteleg ca pe total aj. ai 31 mil de sperm. viabili. Asa ca spor la treaba si rezultate cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Pisix, sa ne spui mai multe amanunte despre clinicile din Austria.Ai ramas mama noastra cu informatiile, "Miki 2" o sa iti spunem.
Nusy, Miki, pisix, vrembebe, Copilutzu, Anes, Ioana 76,Antosit, Bytzi si toate azoogirls

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Pisix, am descoperit subiectul "FIV Austria" si te felicit pentru munca documentara depusa.Eu sunt in aceeasi situatie ca tine, depind de biopsia testiculara.Dar, din pacate, engleza mea nu imi permite sa traduc foarte multe si ti-as fi foarte recunoscatoare daca din cand in cand, ne mai ajuti cu informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

andrabirni- mmm, Miki ramane Miki si lipsa ei se simte din pacate
Daca ai nevoie de orice info,te rog nu ezita. Daca vrei, intreb eu pt tine daca ai nevoie de informatii punctuale

Mergi la inceput