Azoospermie - cap 10 -

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Pisu eu am zis sa-ti dai jos chilotzeii , asa nu mai ai unde cauta Sper ca azi stai mai mult in pat pt ca e a 2-a zi de lipire.
Iyoana ,fata cu super-super-super, ai lipsit cam mult ieri si mi-a fost dor de tine. Nu poti intra decat la cafelutza?
Amzulici eu stiu ca AC se bat cap in cap cu naturistele. Tb sa te hotarasti ce iei, ori AC ori naturiste. Ma uitai la marvelon aici: http://medicamente.romedic.ro/medicamente.php?med=1781&fl=1
si vad ca are in compozitie estrogen dar si progesteron. Nu le cunosc si nu stiu ca-ti spun cat de bune sunt. Varianta naturista ar fi Vitex Fruit sau Donavital , ceai de cretisoara , ceai de napraznic preparat in modul ac special. Eu as opta pt naturiste dar acum tu decizi.
Spune-mi si mie intervalul de val normale la FSH-ul sotului tau ca vad ca e 4.4 si mi se pare prea mic. Eu sunt invatata cu val mari si asta mi se pare minuscul dar poate e bun. In orice caz la barbati pt FSH mic se da Pregnil.
Iuca tu in ce faza esti? Am citit in arhiva ca sotul tau are pb cu tiroida (hipotiroidie) stii ca are restrictie la anum alimente nu? Varza, gulii, mustar, soia, arahide , alune, mei, conopina, nap, macese. Ac sunt alimente gushogene, inhiba tiroida si nu mai elimina hormonii tiroidieni



La anul pui de-un pui
Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Miki m-ai innebunit de cap, de unde le stii, mama draga, de unde le stii pe toate? esti tare, dom'le, tare..ca sa nu zic super
babuta!

mai intru eu pe forum si in timpul zilei, dar seara imi "confisca" sotul laptopul si sta el pe net. sau iesim la plimbare, incerc sa-mi aerisesc cap'sorul, ca e mic saracul....

Pisix vad ca azi nu mai esti optimista si nu-mi place de tine asa! e adevarat ca daca, Doamne fereste, nu e sa fie de data asta, vei avea o dezamagire importanta, cu atatea sperante si tam-tam, dar nu trebuie sa gandesti asa. Hai fii cumintica, poate stai mai linistita azi, sau esti tot la munca? E obsedant, te cred....offff, pisoiul drag!



"Taina existentei umane nu este sa traiesti, ci sa stii pentru ce traiesti" (F. Dostoievski, Fratii Karamazov )

iyoana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Iyoana ti-am spus ca sunt stundenta la medicina pe net , mai am putin si imi iau diploma. Da ce face al tau seara pe net? Se joaca sau munceste? Si lasa capshorul ca nu e mic la cat de frumos scrii tu dar dc vrea sotzul sa-l aeriseasca sa nu-i spui ca nu mai e mic ca nu te mai scoate.
Mai fetelor , mi-am propus sa citesc toate capitolele sa-mi improspatez memoria cu tot ce ati facut pana acum. Vreau sa va fac mamici de bbi , inclusiv pe mine.

A... si cine mai intra , ne ceteste si indrageste sa ne dea si noua un vot ca nu-l costa nimic. Am eu un fix cu capitolul asta sa aiba 20 voturi ca doar e cap Pisoiului nostru drag, viitor mamic de pisoi lipicioshi.



La anul pui de-un pui
Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Buna dimineata fetelor
Hai sa va zic cum e treaba cu sotul meu. In copilarie a facut vitiligo, o boala de piele, care nu are efecte negative doar estetice. A facut tratament cateva luni cu raze alfa si beta. Au avut efect intr-o anumita masura, in sensul ca o parte din pete s-au colorat, dar eu ma gandesc ca razele acelea au facut rau in alta parte si asta ar putea fi o cauza a azoospermiei.
Majoritatea persoanelor care au vitiligo au probleme si cu tiroida, In cazul lui e o dereglare a glandei hipofizei care secreta FSH si TSH-ul.
Miki nu stiam ca nu are voie alimentele care le-ai spus, dar din fericire nu ii plac si nu le consuma

Azi sunt fericita pt ca e ziua de nastere a mamei mele

aspiranta la - din august 2005
vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo28 spune:

Buna fetelor dragi, vad ca sunteti foarte harnicute......ati scris foarte mult de ieri.
Miki o sa-ti spun pe scurt povestea mea. Initial sotul meu avea oligospermie (6 mil/ml). Am facut dozari hormonale si FSH-ul si testosteronul au iesit sub limitele normale. Dr. Damian i-a dat sotului meu tratament cu pregnil. Dupa pregnil FSH a fost in limitele normale (dar tot scazut), iar testosteronul sub limita normala, spermograma 9 mil/ml. Apoi am luat Nebido(testosteron injectabil "slow release"- o injectie la 3 luni). Si de aici incepe tragedia....de la 9 mil/ml a iesit ZERO gigei/ml si FSH-ul a iesit ZERO iar testosteronul in limite. Deci nu a raspuns bine deloc la tratamentul cu testosteron.
Acum am fost la un endocrinolog care ne-a dat sa facem radiografie la hipofiza si urmeaza iar dozari hormonale. Acum am facut si eco la testicule si am descoperit valicocel stang (care nu era acum 1 an cand am inceput investigatiile).
Miki draga mea te rog sa-mi spui si mie parerea ta, ca eu nu mai stiu incotro sa o iau.
Pisoiule trebuie sa te gandesti numai la reusita......trebuie sa reusesti, ma gandesc la tine in fiecare zi.
Fetelor va multumesc pentru incurajari. Mult noroc si bebei sanatosi va doresc tuturor de aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Iuca hipofiza nu secreta TSH , acesta e secretat de tiroida. Nu stiam ca pers cu vitiligo au pb si cu tiroida. Stiu ca pt vitiligo tb sa ia betacaroten si e bine sa bea suc natural din morcovi si toate fructele /legumele care au carotenoizi. Eu am auzit de un tratam de la GNLD care da rez in vitiligo dar cred ca tb sa-l ia mult timp ca sa-si faca efectul. Dc te intereseaza da-mi adresa ta de mail pe PM .

Yupiiiiii! Inca un vot de la o fata dragutza @pop@ Multzumim pt vot @pop@




La anul pui de-un pui
Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Simo28 nu tb sa ia nebido ala . Cred ca a afectat prostata. Ac efect negativ da si undestor (tot testosteron sintetic). Ar tb sa faceti tratam cu pregnil in continuare , multi maca de la FLP si inca un produs de la FLP pt prostata care contine o planta Saw Palmetto (palmier pitic) nu-mi aduc aminte cum ii spune produsului acum . Poti citi ce face ac saw palmeto in prospectul Multi Maca pus de mine pe prima pagina. Pt mentinerea testosteronului sa-i dai tribulus terestris care e natural si lucreaza altcumva decat testosteronul sintetic.
Varicocelul dc e mare sa-l operati si intre timp mergeti cu tratam de care iti spusai.



La anul pui de-un pui
Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Am intrat toata inecata de amaraciune (nu ma intrebati de ce, motivul oficial ar fi ca nu ma simt gravida) insa cand am mai vazut inca un vot mi-am inghitit un sughit si parca m-am veselit nitel

Da draga iyoana eu incerc sa pun si aceasta schimbare brusca de dispozitie pe seama unei posibile sarcini da nu prea-mi iese :-)
Mikilina ai un scop super-tare, si eu am zis ca dupa ce termin cu stresul asta ma apuc sa lucrez la info de pe prima pagina, ma gandeam sa facem niste pasi (analize, controale, etc) pe care sa-i parcurga fetele care vin noi cu problema asta.
Si trebuie sa facem si un indrumar vesel si optimist ca sa nu se mai sperie si sa capituleze de la inceput.
Iar cu cunostintele tale, trebuie sa punem toate fetele pe directie, pana la urma trebuie sa mergi din aproape in aproape pe firul apei ca sa descoperi ce-i de facut in fiecare caz in parte ...

PS: am trecut de zilele de implantare, ieri la ora 18 am intrat in Z8
Deci acum ori sunt, ori nu sunt ...
Si da, sunt la birou

Va pup pe toate. Parca un pic mai vesela. Poate daca mai primim un vot ma inveselesc de tot ...

Marti 4 decembrie - Momentul Adevarului

PisiX,
Viitoare Mami (O data si-o data)

Sonia are nevoie de sufletul tau bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Simo28 te-am trecut pe listutza si deci din clipa asta faci parte din clubul nostru. Produsul de la FLP pt prostata este PRO6.
Pisu esti tare haioasa. Hai ca poate ne mai voteaza cineva si facem cele 20 voturi norocoase Nu mai plange ca esti si faci rau nepotzeilor nostri.


Edit. Pai dc ma ajutzi la indrumarul ala vesel si optimis at o sa fim cel mai tare sobect de pe DC.


La anul pui de-un pui
Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

miki nu pot sa dau cu rosii ca nu am decat oua ! Nu iti face nici o problema. Bine ar fi sa functioneze. Deci tu zici sa intrerupem naturistele pana dupa finalizarea perioadei de antibiotice. Mai degraba as intrerupe daca tot nu ii folosesc si reia dupa, pt. ca sunt si foarte scumpe.
Iyoana ma specializez si eu in medicina naturista ce sa fac ? Oricum imi place in general anatomia biologia si am avut intotdeauna abilitati in sensul asta. Azi m-au mai lasat infractorii (lucrez cu aceasta categorie), de aceea ma vedeti la ora asta pe net. Deobicei nu puteam intra decat seara cand ajungeam acasa.
iuca La multi ani mamei!
Simo28 eu am mare incredere in naturiste. Ascult-o pe miki. Eu sper sa fiu dovada acestui lucru cand vom repeta spermograma. Dupa o luna de la sfarsitul perioadei de anibiotice. Sper sa iasa macar 8 mil/ml cum erau anul trecut!

amzulica

Mergi la inceput