Azoospermie - cap 10 -

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

BUNA fetelor.Mai intai v-am citit (si am avut ceva material), acum va scriu.MIKI-dr.DRACEA ne-a dat trim la dr DAMIAN,dar dupa ce luam rez analizelor de dozari hormonale(dupa 10 dec).DA,sotul fumeaza si nu reusesc sa-l conving ca nu-i face bine,face si baie in cada(mai rar,dar face),in ultima perioada nu a luat AB,iar spermograma am facut-o la GIULESTI,mai e scris pe ea la mobilitate A=0%,B=0%,C=20%,D=80%,imi poti spune ce semnifica aceste procente?.Anal pt hormoni le-a facut la ROMAR(o fi bine?).Eu am fost si am facut HSG,cred ca e bine,spun cred pt ca am ceva dubii.-ici pt toate fetele dupa DC.Sa aud numai de bine,sanatate si BB cat mai curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

SCUZE fetele,am uitat sa pun o intrebare.Stie cineva ceva de medicamentul TRIBESTAN?Ce imi puteti spune?Am auzit ca nu prea se gaseste,voi ce stiti?Va astept raspunsurile cu ff mare interes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Dany te primim cu bratzele deschise puishor. Nu mai fi trista si hai sa sculam gigeii aia puturosi. Da0ne toate detaliile, tot ce stii analize hormonale, spermograma cu mobili -imobili , normali-anormali , nr , procente tot. Fumeaza? Colesterol? Glicemie? Operatii? TOT
Imi spui si evolutzia spermogramelor si ce tratamente a facut.
Hai ca ii inzdravenim noi pe puturosi.
Simo28 dr Damian e un dr bun dar este impotriva naturistelor. De fapt sunt f putini medici care recomanda naturiste. El a vazut un testosteron f mic si de aceea va dat ac nebido care probabil la alte pers a dat rez bune. Hormonii dau reactii diferite de la persoana la persoana. Dc nu cunosti pe nimeni de la care poti lua ac Multi Maca si Pro 6 poti comanda pe adresa asta: plafar.online@ yahoo.com
Un alt dr f bun in tratamente naturiste este dr Soare Cosmin dar veti da f greu de el. De Victor Cauni nu am auzit.
Anes vitamina C aia este sintetica? De la farmacie? Dc da tb sa-i iei una naturista de la Calivita sau de la FLP (Absorbant C ii spune) care e cu eliberare controlata si in corp este ac cantitate de vitamina C tot timpul. Aia sintetica nu se asimileaza si am citit undeva ca formeaza pietre la rinichi.
Copilutzuuuuu ce mai faci? Gata camera lui bb? Faci bradutzul anul asta? Eu il fac pt ca anul trecut nu am putut. Anul asta il pun in mj sufrageriei ca tot nu e mobilata.




Miki
La anul pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Hai ca acum am votat si eu!

Miki, vad ca rezultatul analizei mamei e imbucurator, ma bucur mult ca norii negri s-au rispit si ca te gandesti serios sa te apuci de treaba! Astept cu mare interes si iti doresc mult noroc, la fel cum doresc tuturor azoo-girls!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

quote:
Originally posted by Simo28

Buna fetelor dragi, vad ca sunteti foarte harnicute......ati scris foarte mult de ieri.
Miki o sa-ti spun pe scurt povestea mea. Initial sotul meu avea oligospermie (6 mil/ml). Am facut dozari hormonale si FSH-ul si testosteronul au iesit sub limitele normale. Dr. Damian i-a dat sotului meu tratament cu pregnil. Dupa pregnil FSH a fost in limitele normale (dar tot scazut), iar testosteronul sub limita normala, spermograma 9 mil/ml. Apoi am luat Nebido(testosteron injectabil "slow release"- o injectie la 3 luni). Si de aici incepe tragedia....de la 9 mil/ml a iesit ZERO gigei/ml si FSH-ul a iesit ZERO iar testosteronul in limite. Deci nu a raspuns bine deloc la tratamentul cu testosteron.
Acum am fost la un endocrinolog care ne-a dat sa facem radiografie la hipofiza si urmeaza iar dozari hormonale. Acum am facut si eco la testicule si am descoperit valicocel stang (care nu era acum 1 an cand am inceput investigatiile).
Miki draga mea te rog sa-mi spui si mie parerea ta, ca eu nu mai stiu incotro sa o iau.
Pisoiule trebuie sa te gandesti numai la reusita......trebuie sa reusesti, ma gandesc la tine in fiecare zi.
Fetelor va multumesc pentru incurajari. Mult noroc si bebei sanatosi va doresc tuturor de aici.



Imi pare tare rau, Simo pentru experienta voastra... si sotul meu a avut oligoastenoteratospermie foarte severa si totusi am evitat tratamentele cu hormoni, undestorul (care contine testosteron) i-a agravat situatia iar gonalul care ni s-a propus l-am refuzat... Vezi tu, asta se intampla cand urologul face pe endocrinologul si da hormoni... din nefericire...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Nusy draga, am o solutie pentru tine cu intarzierea ciclului. Ai zis NU anticonceptionale dar DA progesteron, solutia mea este anticonceptionale care contin numai progesteron, LOGEST se numesc si nu contin decat progesteron, sunt prescrise mamicilor care alapteaza in scop contraceptiv. Cu utrogestanul poti sa dai gres, crede-ma ca eu am vrut sa mi-l intarzii o data (nu mai tin minte de ce) si mi-a venit ciclul cu utrogestan cu tot cand mi-a fost lumea mai draga...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Simo28 noi am fost cred la cei mai multi urologi de pe-aici si din pacate nu am gasit unu mai competent ca Damian.
E doar parerea mea, dar o sustin
anes - ma pot obisnui ca acest tip de activitati sa devina activitati principale pisicesti
amzulica - eu chiar ma straduiesc sa fiu optimista, sincer am observat ceva: dimineata ma trezesc deprimata si o tin f prost dispusa toata ziua iar seara ma apuca euforia.Cred ca haosul hormonal e de vina...
danyalo - heeeei, bine ai venit draga mea, ma bucur ca ni te alaturi ca acum vei intra pe mana lui miki si iti va trasa un plan de bataie care sa te scoata din impas
Iyoana - dormi ?
miki - avem 22 de voturi !!!
Avalon - abia te asteptam, varsa tot, cum te simti, ceva simptome, cum stai cu moralul, etc

Io am marcat primul test Sure Check, asa ...de antrenament. Mi-am cumparat un set de 6 buc, fiecare doua de la alta firma, asa ...de fun.
Nu scoateti batele, asta sunt eu, f nerabdatoare si ...trebuie sa fac ceva.

Marti 4 decembrie - Momentul Adevarului

PisiX,
Viitoare Mami (O data si-o data)

Sonia are nevoie de sufletul tau bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Pisix, sure check din cate stiu e se pozitiveaza la peste 50 ui valoare... eu iti doresc sa iasa pozitiv din prima, dar sincer nu cred ca inainte de marti se poate pozitiva vreun test la noi, chiar daca ar fi gemeni. Totusi, daca nu mai ai rabdare, poti face cate unul pe zi dimineata cu prima urina, cine stie, poate tie iti arata inainte de testul din sange, asa ti-as dori!

PS: M-ai amuzat teribil cu cautatul prin chilotei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Avalon - normal ca nu a aparut decat o liniuta
Da nu inteleg ce sunt 50 ui astea ? sunt teste si teste pozitive la mai putin ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Testele din urina se pozitiveaza la o anumita concentratie a hormonului de sarcina (hcg) in urina. Unele detecteaza sarcina la peste 10 ui concentratie de hormon in urina 9cum se 'lauda' ozone), altele la peste 20, altele la peste 50 si altele la peste 100. Nu le stiu exact, dar clear blue stiu sigur ca la peste 100. Parca barza ala roz se pozitiva la cea mai mica concentratie, 20 ui dar nu sunt foarte sigura. O firma producatoare 'serioasa' ar trebui sa scrie pe prospect, si stiu sigur ca unele prospecte contin informatia asta.

Mergi la inceput