Azoospermie - cap 10 -

Azoospermie - cap 10 - | Autor: miki-miki

Link direct la acest mesaj

Dedic ac capitol optimistei DC-lui , pisoiului nostru , gainushei cu oo de diamant, bulinelului in shoshoni cocotzat pe val, sperantzei noastre, razei noastre de soare
Hai Pisoi!!!!


cap1 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74109" target="_blank">cap2 cap3 cap4 cap5 cap6 cap7 cap8 cap9




_______________________________________________________________________
ARHIVA www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=37239" target="_blank">1

www.fecondationinvitro.com/img/img_actualites/usage_optimal_de_lamp.pdf" target="_blank">Azoospermia (material in franceza)

www.babyhopes.com/articles/supplements-sperm-count.html" target="_blank">Tratament naturist pt infertilitate masculina (material in engleza)

Articol:www.presspro-gineco.ro/articole/gineco-132.php" target="_blank"> "Rezultate obtinute in cadrul Departamentului de Reproducere Umana Asistata (DRUA) al Spitalului “Prof. Dr. Panait Sarbu”, Bucuresti"

www.referatele.com/referate/medicina/online3/STERILITATEA--CUPLUL-STERIL-Tratamente-a-sterilitatii-referatele-com.php" target="_blank">Sterilitatea cuplului

Prospect Multi Maca

www.proxeed.com/ingredients.asp" target="_blank">Prospect ProXeed Plus

SPERMOGRAMA

Agenti toxici pentru functia de reproducere a barbatului :
Antidepresante triciclice= Scad libidoul
Antipsihotice= Scad libidoul
Spironolactone= Scad formarea de spermatozoizi si libidoul
Betablocante= Scad functia erectila si libidoul
Diuretice thiazide, de ex. furosemida /?/= Scad functia erectila
Blocante de canale de calciu= Scad capacitatea de fertilizare
Colchicina si Alopodinolul= Scad capacitatea de fertilizare
Eritromicina= Scade densitatea si motilitatea spermatozoizilor
Tetraciclina= Scade motilitatea spermatozoizilor
Sulfasalazina= Scade densitatea, motilitatea si modifica forma spermatozoizilor
Nitrofurantoin= Scade formarea de spermatozoizi
Cimetidina= Scade formarea de spermatozoizi
Cyclosporina= Scade formarea de spermatozoizi
Medicamente chemoterapice= Scade formarea de spermatozoizi
Alcoolism= Scade formarea de spermatozoizi
Tutun= Scade formarea de spermatozoizi
Marijuana= Scade formarea de spermatozoizi
Alte gonadotoxine:
Solventi organici= Scad formarea de spermatozoizi
Pesticide= Scad formarea de spermatozoizi
Metale grele: (Pb, mercur, /?/)= scad formarea de spermatozoizi
Radiatii= Scad formarea de spermatozoizi
Caldura ; de ex. baia fiebinte prelungita= Scade formarea de spermatozoizi




INFORMATII despre:
-- Ejaculare retrograda1
-- Epidimita 1

Dr ecografist
Costache Adrian
==Med Life
==Cantacuzino
==Cabinet ECHO MEDICA Str C-tin Brancusi nr 11, bl.D16, sc.2, ap.43, tel. 021/648.54.17

Dr urolog
Dr. Nedelcu- 0726/152.152
Dr.Damian
== Centrul de Planificare Fam. ==tel programari 0213161279
== Cab. Gynera == in f miercuri dupa-amiaza

Dr embriolog
Dr Cocei
== cab Nord Medica, Calea Grivitei, nr 156, sc D, ap 108,
interfon 08 (aproape de Gara de Nord)== Tel programari 021 2231906
== Giulesti == tel programari 0213161277
Dr.Matei Mioara
==Spitalul CFR2 == tel 0723210880

Azoo cu bb
Mickey D cu Alexandra

Aspirante cu azoo

Andrabirni acum face tratament pt prostata. In primavara urmeaza biopsia cu dr Damian
Heleny punctie TESA reusita =>urmeaza FIV in toamna 2007 la Sabyc
Iyoana FSH mare. Urmeaza biopsia la Sabyc cu dr. Ciurel (chirurg) si apoi FIV+ICSI cu dr. Tutunaru si dr. Matei (biolog)
Ioana78 acum sub tratam ayurvedic, urmeaza biopsia Szeged si apoi FIV cu dr Zadori
Iuca IAD (dubla nereusita) la Sabyc cu dr Miciner si biolog Matei
Marush operatie varicocel => 10 mii ,in nov 2007=>100 mii => FIV+ICSI in ian 2008 cu dr Dracea
Miki-Miki FSH f mare, urmeaza biopsia cu dr Damian in primavara 2008 si apoi FIV cu echipa 3D
Pisix azoo din motive neidentificate, posibil obstructie. Biopsie reusita=>FIV in toamna 2007 cu echipa 3D la Gynera
Vrembebe FSH mare, punctie testiculara in 2006 nereusita, 3 IAD nereusite, acum sub tratam dat de dr Soare
Amzulica FSH = 4,4. 13 IAD - nereusite la Giulesti. Biopsie testiculara cu dr Damian (mai 2007)reusita=> Urmeaza FIV+ICSI in ianuarie 2008 cu Marinescu.
Simo28 FSH mic, testosteron mic, varicocel.Dupa tratam cu Nebido au trecut de la oligo=>azoo

Lista ramane deschisa pt completare.



Miki

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Edit: modific mesajul initial deoarece este inoportun
Pisoi Imi pare rau pt ca 5 din embrionasi nu au vrut sa se dezvolte dar mai sunt cinci si deci sunt sanse mari sa creasca. Deoarece au fost mai buni la prima biopsie asta inseamna ca tb o perioada mai mare de refacere pt sotul tau. Dr S spune ca sangele rezultat in urma biopsiei omoara gigeii si deci parerea mea este ca aceasta ar tb facuta odata cu punctia noastra sau sa se lase cel putin 6 luni pt refacere.
Nu fi suparatica , mai sunt 5 embrioni. Dc nu ti se punctionau decat 4 sau 5 ovocite? Stii ca e o fata pe DC cu un singur embrion implantat si care are o fetita? Capul sus ca totul va fi OK.

Fetelor sa-mi votatzi sobescutl
Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Miki - pfii ce dedicatie draguta, of draga mea voi sunteti asa dragute !!!
Da, m-am mai linstit ( o portie zdravana de plans a eliminat toate gandurile mele negre) si acum sunt increzatoare si optimista, pana la urma chiar am 5 embrioni, nu e rau deloc.

Dar haideti sa va impartasesc cateva informatii pe care le-am aflat azi si care mi-au schimbat mult perceptiile
Ne intoarcem la ideea de stimulare sincronizata cu biopsieeeee :-)

Sa va zic asa: problema este ca (azi am aflat) pe biopsie ce trece, rezultatele sunt tot mai proaste.De ce? Pentru ca biopsia afecteaza foarte mult testicolul.
Adica daca la prima biopsie am avut multi spermatozoizi si buni si mobili, acum s-au gasit putini, imobili, si forme atipice (sau asa ceva)
I-a injectat asa si din aceasta cauza au rezistat doar 5.
Dar 5 e un numar bun fetelor, chiar daca nu vor continua sa se divida decat 3...ar fi minunat pt ca in fond eu nu vreau sa aleg decat 2.
Oricum, am decis sa incepem cu tot felul de alte masuri alternative, chiar daca ramanem acum gravizi ...e bine pt urmatorii bebei sa-l punem pe tati in forma maxima.Adica vreau sa mergem la dr Soare, acupunctura, etc ...orice. El a zis ca e foarte dispus sa duca o viata tot mai sanatoasa (desi si acum e un exemplu in sensul asta) deci ...speram ca va fi bine.
Eu voi continua sa invat de alte metode, ma mai uit sa vad ce e si pe-afara, etc
Insa fetelor (Iuca, Miki, Iyoana) daca va incumetati la o stimulare cu biopsie ..asta e cea mai buna treaba.Prima biopsie ofera ori ...NIMIC or cea mai buna varianta posibila.
Evident, trebuie vorbit cu medicul in functie de valorile particulare ale fiecaruia.
Si am mai aflat ca rata de fecundare in urma unei biopsii este de 20%, deci aici vorbim doar de fecundare. Ca se dezvolta sau nu, ca se prind sau nu ...asta e alta discutie
vrembebe - mai mergi la dr Soare ?

Fetelor, despre cine mai citeam pe net ca ca a vut rezultate la dr Soare ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Pisoi, asa te vreau. Optimista si increzatoare in sansa ta! Din cate stiu eu f greu dai de dr Soare dar cum tu esti foarte insistenta, iesi pe usa si intri pe geam sigur ii veti da de cap azoospermiei.

Rezultate bune la dr S a avut colega ta de salon Avalon.



Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

pisix,

Tin pumnii

miki,

Sa traiti! Votat sobect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

miki -deci am retinut bine ... am abordat-o deja pe draguta de Avalon
Ca bine zici mai miki, nu scapa omul de mine ... il sun de-l zapacesc :-) Sau ma duc o data cu Avalon. Crezi ca nu stiu smecherii ?...
Miki - scuze de telefonul de azi dar asa dispere si trebuia sa vorbesc cu cineva ...mi-era asa frica ...Dar acum sunt f bine, cred in continuare cu toata taria ca voi avea un pui
gudinde - sar'naaaa ! vad ca am devenit alintata subiectului. Nu-mi displace, recunosc !
Iyoanaaaa- ce faci mai draga zilele astea ca esti mai scumpa la vedere ...Of saracuta de tine, cred ca esti ocupata raaau.
Un pt tine !

Fetelor, mai am maxim 40 de ore pana imi voi primi puii in burtica de pisica. Sper sa fie niste luptatori si niste lipiciosi.Promit sa le asigur cele mai bune conditii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Pisix, nu conteaza cati embrioni vor fi, ci unul sa se prinda si sa fie cel mai frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:


Da mai andra ...exact la concluzia asta am ajuns si eu

Mama miki uite ce mai curg voturileee !!!!
Si suntem inca la pagina 1

Mai deci mi s-a ridicat parul in cap cand am citit la FIV cu donor ...sunt o gramada de azoogirls acolo ...resemnate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Miki, am votat!
Pisix, multumim pentru informatia cu biopsia,este una foarte pretioasa pentru noi.

Copilutzu, hai de ne mai sustine un pic.Toate avem nevoie.
Va pup, drage azoogirls.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Pisule , mi s-a strans inima cand am vazut mesajul Mikilinei si, apoi, al tau!
Dar mi-am revenit repede, si asta tot datorita tie si optimismului tau! Te pup mult, fata draga si sa te ajute Dumnezeu ca vineri sa ai cel putin 2 pisoiasi in burtica!
Iti multumesc mult ca ne impartasesti atatea din experienta ta, este atat de important pentru noi, fetele care urmam.
Sa stii ca mie imi incoltise rau in suflet ideea asta cu stimularea "la risc" + biopsie, gandidu-ma:
la varianta 1) chiar asa de negru sa fie, sa nu gasim chiar nimic?

dar si la varianta 2) daca nu gasim, asta e! donez ovulele.

Si cand am vazut si mesajul tau, parca sunt tot mai hotarata. O sa insist la dr. Matei sa facem asa: stimulare si biopsie. Iar daca ea nu vrea.....o sa insist si mai mult!

Va pup mult fetelor si va doresc o seara linistita!

PS: Votat subiect, se putea atfel?



"Taina existentei umane nu este sa traiesti, ci sa stii pentru ce traiesti" (F. Dostoievski, Fratii Karamazov )

iyoana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Iyoana stai sa vedem finalul povestii mele ... nu vezi ca in fiecare zi aflu lucururi noi ?...
Acum si mie mi se pare cea mai buna varianta, dar mai stii maine ce descoperiri mai mari
Stai sa mai vorbesc cu Damian sa vad ce mai zice si apoi va zic

Nu cred ca Matei va accepta asta

Mergi la inceput