Azoospermie - cap 9 -

Azoospermie - cap 9 - | Autor: miki-miki

Link direct la acest mesaj

cap1 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74109" target="_blank">cap2 cap3 cap4 cap5 cap6 cap7 cap8



_______________________________________________________________________
ARHIVA www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=37239" target="_blank">1

www.fecondationinvitro.com/img/img_actualites/usage_optimal_de_lamp.pdf" target="_blank">Azoospermia (material in franceza)

www.babyhopes.com/articles/supplements-sperm-count.html" target="_blank">Tratament naturist pt infertilitate masculina (material in engleza)

Articol:www.presspro-gineco.ro/articole/gineco-132.php" target="_blank"> "Rezultate obtinute in cadrul Departamentului de Reproducere Umana Asistata (DRUA) al Spitalului “Prof. Dr. Panait Sarbu”, Bucuresti"

www.referatele.com/referate/medicina/online3/STERILITATEA--CUPLUL-STERIL-Tratamente-a-sterilitatii-referatele-com.php" target="_blank">Sterilitatea cuplului

Prospect Multi Maca

www.proxeed.com/ingredients.asp" target="_blank">Prospect ProXeed Plus

SPERMOGRAMA

Agenti toxici pentru functia de reproducere a barbatului :
Antidepresante triciclice= Scad libidoul
Antipsihotice= Scad libidoul
Spironolactone= Scad formarea de spermatozoizi si libidoul
Betablocante= Scad functia erectila si libidoul
Diuretice thiazide, de ex. furosemida /?/= Scad functia erectila
Blocante de canale de calciu= Scad capacitatea de fertilizare
Colchicina si Alopodinolul= Scad capacitatea de fertilizare
Eritromicina= Scade densitatea si motilitatea spermatozoizilor
Tetraciclina= Scade motilitatea spermatozoizilor
Sulfasalazina= Scade densitatea, motilitatea si modifica forma spermatozoizilor
Nitrofurantoin= Scade formarea de spermatozoizi
Cimetidina= Scade formarea de spermatozoizi
Cyclosporina= Scade formarea de spermatozoizi
Medicamente chemoterapice= Scade formarea de spermatozoizi
Alcoolism= Scade formarea de spermatozoizi
Tutun= Scade formarea de spermatozoizi
Marijuana= Scade formarea de spermatozoizi
Alte gonadotoxine:
Solventi organici= Scad formarea de spermatozoizi
Pesticide= Scad formarea de spermatozoizi
Metale grele: (Pb, mercur, /?/)= scad formarea de spermatozoizi
Radiatii= Scad formarea de spermatozoizi
Caldura ; de ex. baia fiebinte prelungita= Scade formarea de spermatozoizi




INFORMATII despre:
-- Ejaculare retrograda1
-- Epidimita 1

Dr ecografist
Costache Adrian
==Med Life
==Cantacuzino
==Cabinet ECHO MEDICA Str C-tin Brancusi nr 11, bl.D16, sc.2, ap.43, tel. 021/648.54.17

Dr urolog
Dr. Nedelcu- 0726/152.152
Dr.Damian
== Centrul de Planificare Fam. ==tel programari 0213161279
== Cab. Gynera == in f miercuri dupa-amiaza

Dr embriolog
Dr Cocei
== cab Nord Medica, Calea Grivitei, nr 156, sc D, ap 108,
interfon 08 (aproape de Gara de Nord)== Tel programari 021 2231906
== Giulesti == tel programari 0213161277
Dr.Matei Mioara
==Spitalul CFR2 == tel 0723210880

Azoo cu bb
Mickey D cu Alexandra

Aspirante cu azoo

Andrabirni acum face tratament pt prostata. In primavara urmeaza biopsia cu dr Damian
Heleny punctie TESA reusita =>urmeaza FIV in toamna 2007 la Sabyc
Iyoana FSH mare. Urmeaza biopsia la Sabyc cu dr. Ciurel (chirurg) si apoi FIV+ICSI cu dr. Tutunaru si dr. Matei (biolog)
Ioana78 acum sub tratam ayurvedic, urmeaza biopsia Szeged si apoi FIV cu dr Zadori
Iuca IAD (dubla nereusita) la Sabyc cu dr Miciner si biolog Matei
Marush operatie varicocel => 10 mii ,in nov 2007=>100 mii => FIV+ICSI in ian 2008 cu dr Dracea
Miki-Miki FSH f mare, urmeaza biopsia cu dr Damian in primavara 2008 si apoi FIV cu echipa 3D
Pisix azoo din motive neidentificate, posibil obstructie. Biopsie reusita=>FIV in toamna 2007 cu echipa 3D la Gynera
Vrembebe FSH mare, punctie testiculara in 2006 nereusita, 3 IAD nereusite, acum sub tratam dat de dr Soare
Amzulica FSH = 4,4. 13 IAD - nereusite la Giulesti. Biopsie testiculara cu dr Damian (mai 2007)reusita=> Urmeaza FIV+ICSI in ianuarie 2008 cu Marinescu.

Lista ramane deschisa pt completare.
Sper ca ac capitol sa fie unul norocos pt Pisix dar si pt noi celelate fete care tb sa facem biopsii, analize de FSH ,spermograme ..... in speranta obtinerii unui rezultat bun.






Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

Buna gagycy!
Vin cu vesi proooaspete: am fact spermograma la Giulesi si au iesit 100 000 spermatozoizi!Vom mai repeta pana in decembrie sa vedem daca suntem constanti!
Pisule.....astept sa-mi dai vesi foarte bune si pana atunci iti tin pumnii.
Si noi facem tot la Gynera!Doamne ajuta sa fie bine!
Intre timp am devenit matusha Marsuh!
Este cel mai scumpic baietzel pe car l-am vazut vre-odata!

Va sarut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Miki-Miki multumim pentru noul capitol! Sa ne ajute Dumnezeu sa fie unul noroc cu multe vesti bune!

Pisix tu esti vedeta subiectului asta! Trebuie sa faci cinste azoogirls-urilor!

Miki mama, de ce ai fost tu asa suparatica? Sper ca esti mai bine acum si ti-ai mai revenit. fata si te astept cu vesti bune si cu un moral pe masura (auzi, apropo de moral, stii cum zic francezii cand esti suparat rau? ca esti "cu moralul in sosete", nu cu "moralul la pamant", cum zicem noi.)

Va pup fetelor si va doresc o seara minunata!





"Taina existentei umane nu este sa traiesti, ci sa stii pentru ce traiesti" (F. Dostoievski, Fratii Karamazov )

iyoana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

quote:
Originally posted by Marush

Buna gagycy!
Vin cu vesi proooaspete: am fact spermograma la Giulesi si au iesit 100 000 spermatozoizi!Vom mai repeta pana in decembrie sa vedem daca suntem constanti!
Pisule.....astept sa-mi dai vesi foarte bune si pana atunci iti tin pumnii.
Si noi facem tot la Gynera!Doamne ajuta sa fie bine!
Intre timp am devenit matusha Marsuh!
Este cel mai scumpic baietzel pe car l-am vazut vre-odata!

Va sarut!



Super veste!!!! bravo voua! felicitari si bafta multa la FIV!

PS: cand v-am spus eu ca o luam incet - incet razna , auzi la noi, ne felicitam pentru . Stati sa ma vedeti pe mine cand o fi sa facem biopsia! dau o bere fiecare 5 gasiti!



"Taina existentei umane nu este sa traiesti, ci sa stii pentru ce traiesti" (F. Dostoievski, Fratii Karamazov )

iyoana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

Iyoana ce simpatica esti!1 Adevarul este ca lucrurile acestea care pentru unii nici nu sunt cunoscute sau importante, pentru noi sunt diferenta dintre speranta si deznadejde.
Pisix asteptam vesti
Miki capul sus. Tu ne incurajai pe noi
Marush e de bine. La mai multi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Iyoana - daaaa, stiu ca am acest dar miraculos de a imprastia cu fericire in toate partile
Si eu ma bucur daca am reusit sa fac asta, in fond sincer acum imi doresc sa fiu pe prima pagina la mamici numai pt ca cele care vin dupa noi sa nu paralizeze de groaza si disperare cand intra aici si afla ce inseamna de fapt Azoospermia ...
Asa ca vreau sa ne punem toate motz exemplu pe prima pagina cu bebici/burtici
Cred si eu ca iti da mana sa inchini cafea, io cu dipherelinul, tu cu viciul. Da chiar: v-am zis ca m-am lasat de cafea?
Miki - hai nici chiar Tsunami sunt doar un val jucaus .Mama am avut o revelatie cu prolactina ...am uitat de ea !!! Merci ...tb sa fiu atenta ...
Sper sa fie ok cu toata situatia stresanta prin care treci acum si sa ne povestesti cu usurare/detasare cand trece furtuna
Marush - esti super taaare ! Respect ! ...cred ca esti suuuper-happy
Pai hai atunci sa-mi calci pe urme cat mai repede, la Gynera totul e minunat
Sa-ti traiasca nepotelul, matusico marushico !
Iyoana - promit ca la sfarsitul acestui capitol ma pun pe coperta cu semnul .
Si ca fac cinsteeeee !!!
Auzi si ...apreciez optimismul tau da' io zic ca la biopsie e de un whisky la fiecare bucata, nu la fiecare 5
anes - asa e, sanatatea e un lucru firesc cand o ai ...cand o piezi devine ceva asa dezirabil
Fetelor eu de maine intru pe Gonal. Na-na-naaaaa !Si o sa fiu Stimulata, nu Inhibata ...ai inteles miki ?

Suuunt pe vaaaaaal (Z 15 de Diphereline)

PisiX,
Viitoare Mami (O data si-o data)

Sonia are nevoie de sufletul tau bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Miki si o pentru fata suparici. Ai grija de tine si sa ne vii cu aceeasi atitudine optimista ca si pana acum!

Pisix, hai ca eu ziceam ca scap cu o bere si aia la 5 bucati. Dar sunt gata sa investesc si in wisky/bucata, numai sa fie!

Acum ca esti stimulata, cred ca te simti taaaaaaaare bine !Bafta multa!!!

Anes, Andrabirni, Vrembebe, va pup fetelor si va doresc numai bine

O zi buna tuturor!



"Taina existentei umane nu este sa traiesti, ci sa stii pentru ce traiesti" (F. Dostoievski, Fratii Karamazov )

iyoana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Siii....

LA MULTI ANI tuturor celor care isi serbeaza azi numele de Mihai si Gavril sau derivate..!!!!





"Taina existentei umane nu este sa traiesti, ci sa stii pentru ce traiesti" (F. Dostoievski, Fratii Karamazov )

iyoana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Iyoana multzumesc pt urari.
Pisu inca nu pot, am un nod in gat. Eu iti tin pumnii , si o sa te trec cu cea mai mare bucurie-placere-satisfactie pe prima pagina . O sa fii exemplul nostru.
Ce faceai la ora aia pe net? Te trezisei sau inca nu te culcasei?
Marush felicitari pt inaintashi. Super vestea. Cred ca vor continua sa creasca
Anes



Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Da, mai Miki fix acuma mi-a cazut si mie fisa

LA MULTI ANI, draga noastra, sa fii sanatoasa si fericita si sa-ti dea Dumnezeu cel mai mare dar din lume, un la fel de dragut si inimos ca si tine.

Despre problema ta, tu decizi daca doresti sa discuti sau nu despre asta, de multe ori e greu sa vorbesti despre problemele personale, asa este! Te si-ti doresc o zi frumoasa astazi, doar e sarbatoare!



"Taina existentei umane nu este sa traiesti, ci sa stii pentru ce traiesti" (F. Dostoievski, Fratii Karamazov )

iyoana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

Fetelor, maine mergem la laborator sa facem spermograma, apoi incepm Multi Maca. Sa dea DD sa fie mai buna!

Mergi la inceput