Azoospermie - cap 15 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Anto , puiu meu , nu te-am uitat. Floricelele de pe prima pag le impart fetelor care voteaza subiectul. Deci dc vrei -ricica tb sa ne votezi, la inc primei pag scRie evalueaza subiectul si dai click acolo.(tb sa fii logata inainte). Aseara nu ti-am vazut mesajul pt ca tu erai inca moderata si ti-a aparut mult mai tarziu. Acum vad ca ai scapat de cele 10 mesaje moderate.
Mma duc sa citesc anal hormonale si ce ti-am rec.
Amzulica eu auzisem ca se face in Z 2 si ca e 30 ron la Bios. Iuca parca a intrebat si i s-a spus asta.

Edit : intrab-o si pe KORA pt ca stiu ca si ea voia sa-si faca ac anal si cred ca stie mai multe.



Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Anto deci tb sa ia capsule de napraznic 6/zi, tribulus terestris 2/zi, fiole de Panaxginseng 1/zi (vezi produsul pe prima pag la tratament unde am dat eu link ) , omega 3 de la doppel hertz (cu acid folic) 2/zi , si Multi Maca de la FLP 2/zi. Rezulta 5 pastile dimi si 5 seara iar fiola de panaxginseng o ia dimi. Am zis 2 de tribulus deoarece mai are si multi maca putin tribulus.



Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anto_27 spune:

Miki, am votat!!! chiar merita! Multumesc mult pt tratament, il incepem dupa ce vedem rezultatul spermogramei 2; poate nu va mai fi cazul... sper

Am uitat sa va spun, in afara de costul InhibineiB (300 lei) la Bios mi-au spus ca dureaza 12 zile lucratoare, pt ca se trimite in Italia, la laboratorul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Sotul meu a fost azi la consult la dr. Bucur. I-a spus sa continue cu naturistele: Apilarnil & Napraznic, sa nu mai ia deocamdata Zinc si vitamina C (ia deja de 3 luni). In plus i-a dat Tamoxifen care spune el ca a avut rezultate. Citind pe net am vazut insa ca se foloseste in tratarea cancerului la san, la femei.
A mai avut cineva acest medicament prescris de medic? Si m-ar interesa si rezultatele. Dupa 1 luna refacem spermograma si continuam cu un alt tratament, mai puternic, asa ca un sprint inainte de FIV-ul care cel mai probabil va avea loc in mai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

ella28 - imi place la nebunie cum te planifici !!!
In legatura cu Tamoxifen : sotului tau i-au iesit analizele marite la estrogen ?
Se pare ca e un medicament care atenueaza efctele unui estrogen marit si care incetineste sinteza ADN-ului ...

Uite ce am mai gasit:
In men, tamoxifen is sometimes used to treat gynecomastia which arises for example as a side effect of antiandrogen prostate cancer treatment.[9] Tamoxifen is also used by bodybuilders to prevent or reduce drug-induced gynecomastia caused by the estrogenic metabolites of anabolic steroids.[10] Tamoxifen is also sometimes used to treat or prevent gynecomastia in sex offenders undergoing treatment by temporary chemical castration.[11]




PisiX,
Viitoare Mami (O data si-o data)

Sonia are nevoie de sufletul tau bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Pisix , am citit diverse despre tratamentul cu Tamoxifen.
Si de bine si de rele. Am inteles ca i-a fost recomandat in functie de LH si FSH.
Anti-estrogens
Both clomiphene citrate and tamoxifen are estrogen receptor blockers that have been suggested as empiric treatments for male infertility. By preventing the important negative feedback of estrogens to the pituitary and hypothalamus, LH/FSH pulsatile release and GnRH stimuli are augmented. Since FSH is important for spermatogenesis, it is possible that increased FSH release may further enhance sperm production. Increased LH release also results in higher serum testosterone levels that are converted peripherally as well as in the liver to estrogens. Since men with idiopathic infertility have normal testosterone levels, by definition, the increased FSH, LH and testosterone that result from clomiphene or tamoxifen treatment may boost testosterone and estrogen levels above normal levels. This increased estrogen production may be detrimental to normal sperm production and should be avoided. Therefore, all patients considered for empiric therapy should be counselled to have early and frequent testosterone and estradiol levels to monitor treatment.

More importantly, the effect of anti-estrogens on fertility for men with idiopathic subfertility are unimpressive. A partial list of series of patients treated in controlled series with clomiphene citrate is presented below. Although sperm concentration may increase on treatment, little to no effect on sperm motility or pregnancy rates occurs. A significant number of patients may have a dramatic decline in sperm production on empiric therapy. Patients should be aware of these minimal benefits and possible risks prior to treatment. Common side effects of clomiphene citrate include visual disturbances, weight gain or loss, changes in libido, gastrointestinal or neurological disturbances as well as skin changes. Initial doses should probably be only 12.5-25 mg/day if this treatment is chosen, to avoid excessive serum testosterone levels.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Pentru ca tratamentul mi se pare cam controversat voi cere si o alta parere. Alti doctori verificati de voi pentru tratamente pentru domni? sunt deschisa :-)
eventual pe PM
Sincer nu vreau sa incerc inainte de FIV 2 un tratament care poate avea mai multe dezavantaje decat avantaje...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Buna fetelor!Eu nu prea scriu caci nu prea am ce... insa de citit sunt fana...citesc tot!Sotziorul nu vrea sa ia nimic din ce mi-ai zis tu miki in schimb nush ce a auzit el pe la TV cred si mi-a zis sa-i cumpar ginseng!!!Asa ca i-am luat panax ginseng...dar eu din tot ce am citit pe net am ales nu varianta cu extract hidroalcoolic sau cum naiba ii zice ci varianta capsule gelatinoase( o cutie mica si verde cu 30 de capsule ) ce costa 9,5 lei.Se iau 2 pe zi seara!Sotul meu are ceva pb. cu tensiunea si din ce am citit nu prea e bun cel din fiole!Astept si parerea voastra! Noi abia luam de 2 saptamani asa ca nu ne-am facut o parere!
ella( sper ca nu m-ai uitat) eu zic ca daca vrei in mai FIV 2 treb. sa te grabesti sa-i dai sotului ceva caci spermatogeneza dureaza 3 luni asa ca...hurry!!!Eu nu stiu ce sa zic...la cine sa te duci caci oricum si naturist si alopat mai devreme de 3 luni nu ai raspuns ! Ideea e sa fie cineva cu toate analizele in fata sa recomande ceva tinand cont de toate aspectele!Offf stiu cat e de greu!
Dar o data si o data om reusi si noi!
nusy- iti doresc sa primesti anul acesta cel mai frumos martisor din viata ta!
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Dany: multumesc mult de tot

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Dany nu te-am uitat, cum sa te uit cand de abia ne-am cunoscut vineri? Sa stii ca m-am simtit bine cu voi, suntem din acelasi film
Stiu ca spermatogeneza dureaza 3 luni, ideea este ca noi facem tratament cu naturiste+zinc+vit C de vreo 5 luni, voiam doar sa mai diversificam cate ceva. Dar nu vreau sa risc sa stric si ce aveam...adica sa luam ceva ce poate avea si efecte adverse.
Nusy tinem pumnii, sa fie cu noroc!

Mergi la inceput