AZOOSPERMIE-cap 29

AZOOSPERMIE-cap 29 | Autor: Brigit

Link direct la acest mesaj

Deschid un capitol nou care sa ne readuca speranta in suflet,si in care sa primim cat mai multe vesti minunate.

Am cos maaaare cu floricele pt fetele care ne iubesc.




amzulica bytzi danyalo pisix ailemac ella28 Moniland miki-miki andrabirni iuca montytaiana rodicuta32 lauraa78 aandradaa copilutzu felicia_ antosit ioana_p76 dear_bambie vrembebe fireyes anes alexia86




Suntem un grup de suport pentru toti cei care se confrunta cu diagnosticul de AZOOSPERMIE. Aici ne impartasim experientele dar si gandurile si sperantele legate de dorinta noastra de a deveni parinti.
Daca ai primit diagnosticul de azoospermie si te simti desnadajduit/a - citeste aceasta pagina cu atentie. Avem mamici si gravidute printre noi , lupta cu Azoospermia poate fi castigata.
De asemenea, pentru inceput ti-ar fi de folos sa citesti aici informatiile sumarizate de Pisix despre investigatiile pe care ar trebui sa le faci in continuare.



cap1 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74109" target="_blank">cap2 cap3 cap4 cap5 cap6 cap7 cap8 cap9 cap10 cap11 cap12 cap13 cap14 cap15 cap16 cap17 cap18 cap19 cap20 cap21
cap22
cap23
cap24

cap25

cap26
cap27
cap28



ARHIVA www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=37239" target="_blank">1


http://.


cauzele cele mai frecvente ale infertilitatii masculine

www.clinilab.fr/pmatechniquesmasculin.html" target="_blank">despre inhibina B la barbati si altele

Subiect de pe DC "Infertilitatea masculina"

www.fecondationinvitro.com/img/img_actualites/usage_optimal_de_lamp.pdf" target="_blank">Azoospermia (material in franceza)

www.babyhopes.com/articles/supplements-sperm-count.html" target="_blank">Tratament naturist pt infertilitate masculina (material in engleza)

Articol:www.presspro-gineco.ro/articole/gineco-132.php" target="_blank"> "Rezultate obtinute in cadrul Departamentului de Reproducere Umana Asistata (DRUA) al Spitalului “Prof. Dr. Panait Sarbu”, Bucuresti"

www.referatele.com/referate/medicina/online3/STERILITATEA--CUPLUL-STERIL-Tratamente-a-sterilitatii-referatele-com.php" target="_blank">Sterilitatea cuplului

Prospect Multi Maca

www.proxeed.com/ingredients.asp" target="_blank">Prospect ProXeed Plus

SPERMOGRAMA

www.jurnalul.ro/articole/117094/bacteria-infertilitatii" target="_blank">Chlamydia trachomatis la barbati

Studiu Tratamentul cu FSH in cazul infertilitatii masculine idiopatice

Agenti toxici pentru functia de reproducere a barbatului :
Antidepresante triciclice= Scad libidoul
Antipsihotice= Scad libidoul
Spironolactone= Scad formarea de spermatozoizi si libidoul
Betablocante= Scad functia erectila si libidoul
Diuretice thiazide, de ex. furosemida /?/= Scad functia erectila
Blocante de canale de calciu= Scad capacitatea de fertilizare
Colchicina si Alopodinolul= Scad capacitatea de fertilizare
Eritromicina= Scade densitatea si motilitatea spermatozoizilor
Tetraciclina= Scade motilitatea spermatozoizilor
Sulfasalazina= Scade densitatea, motilitatea si modifica forma spermatozoizilor
Nitrofurantoin= Scade formarea de spermatozoizi
Cimetidina= Scade formarea de spermatozoizi
Cyclosporina= Scade formarea de spermatozoizi
Medicamente chemoterapice= Scade formarea de spermatozoizi
Alcoolism= Scade formarea de spermatozoizi
Tutun= Scade formarea de spermatozoizi
Marijuana= Scade formarea de spermatozoizi
Alte gonadotoxine:
Solventi organici= Scad formarea de spermatozoizi
Pesticide= Scad formarea de spermatozoizi
Metale grele: (Pb, mercur, /?/)= scad formarea de spermatozoizi
Radiatii= Scad formarea de spermatozoizi
Caldura ; de ex. baia fiebinte prelungita= Scade formarea de spermatozoizi



INFORMATII despre:
-- Ejaculare retrograda1
-- Epidimita 1



Componentele lichidului seminal sunt urmatoarele:
1. apa pentru a asigura înaintarea spermatozoizilor;
2. mucus pentru lubrifierea canalelor;
3. fructoza pentru a furniza energie spermatozoizilor;
4. saruri minerale pentru a mentine echilibrul electrolitic;
5. substante tampon de baza pentru neutralizarea aciditatii din uretra si pe cea din vagin;
6. substante ce favorizeaza coagularea spermei în vagin.



Tratament: Nu este definitivat
*Pt forme anormale :Napraznic 6capsule/zi
*Pt mobilitate: Carnil 1gr/zi, Seleniu 50mcg/zi, Vitamina B12
*Pt nr: Multi Maca 2pastile/zi, Vitamina B12
*Pt volum : ulei de peste (de ex Ulei de somon cu Omega 3 de la Doppel Hertz care are si putin vitamina E 12mg) 2capsule/zi

L-Arginina se gaseste in: nuci, floricele de porumb, roscove, ciocolata, orez brun, faina de ovaz, stafide, seminte de susan si floarea soarelui, paine integrala din grau.

*Vitamina C 1gr/zi (naturala,si dc se poate cu eliberare controlata) recomadata in special fumatorilor; studiu recent Acidul ascorbic -protectorul gonadelor
*Pt cresterea testosteronului : Tribulus Terestris ,Se+Zn si Ginseng Rosu care se administreaza asa cum scrie in prospect.
*Pt prostata: Pro6 (de la FLP) si Saw Palmetto (obs: un testosteron mare afecteaza prostata)
*Dushuri reci la bijuterii odata pe zi
*Cel putin 2 l apa/zi
*Alimente cat mai organice, eliminarea E-rilor, pesticidelor, conservantilor,prajelilor
*Cat mai multe sucuri naturale facute in casa (fructoza hraneste )
*Fara baie in cada, fara orice sursa de caldura acolo (laptop, scaune cu incalzire), regim alimentar sanatos(fara prajeli )

Tratament cu produse gemoterapice de la Plantextract
Anticorpii antispermatici TRATAMENT
ATENTIE !
Branca Ursului si testosteronul sintetic (Nebido si Undestor) pot da reactii negative.


Dr ecografist
Costache Adrian
==Med Life
==Cantacuzino
==Cabinet ECHO MEDICA Str C-tin Brancusi nr 11, bl.D16, sc.2, ap.43, tel. 021/648.54.17

Dr urolog
Dr. Nedelcu- 0726/152.152
Dr.Damian
== Centrul de Planificare Fam. ==tel programari 0213161279
== Cab. Gynera == in f miercuri dupa-amiaza
Dr.Voinea -0765/212.232

Dr embriolog
Dr Cocei
== cab Nord Medica, Calea Grivitei, nr 156, sc D, ap 108,
interfon 08 (aproape de Gara de Nord)== Tel programari 021 2231906
== Giulesti == tel programari 0213161277
Dr.Matei Mioara
==Spitalul CFR2 == tel 0723210880

Homeopat
Soare Cosmin tel 0722525672

Laborator Unisyn (pt Inhibina B) aprox 300 ron
Bucuresti, Bd Tudor Vladimirescu nr 29
tel 0214107093
fax 0214100779
laborator@unisyn.ro
program : luni-vineri 08-19, sambata 08-13



Aspirante azoo [0-0,1] mil

Andrabirni acum face tratament pt prostata. In primavara urmeaza biopsia cu dr Damian
Iyoana[/url] analize hormonaleFSH in scadere Urmeaza FIV cu biopsie in Spania.
Ioana78 urmeaza FIV cu biopsie in Austria
Pisix azoo din motive neidentificate, posibil obstructie. biopsie reusita,1FIV in toamna 2007 cu echipa 3D la Gynera nereusit, FIV 2 tot la Gynera in primavara 2008 nereusit, tentativa FIV 3 in oct 2008 cu congelati esuata, urmeaza FIV 4 posibil in Spania.
Vrembebe analize hormonale FSH mare, punctie testiculara in 2006 nereusita, 3 IAD nereusite, acum sub tratam dat de dr Soare
Simo28 FSH mic, testosteron mic, varicocel.Dupa tratam cu Nebido au trecut de la oligo=>azoo
SoriLea 10000buc/ml
tratament naturist
Bytzi azoospermie descoperita in 1998 FSH 35/ 5 IAD nereusite
ela28 10 sept 2007, un FIV nereusit
Arucs biopsie reusita
sufletel_80 azoospermie din cauze neidentificate, un mic varicocel, in pregatire FIV la Gynera in sept-oct 2008
tzuiumic azoospermie descoperita in sept 2005




Gravidutze sau mamici azoo
Mickey D cu Alexandra

@pop@ Analize hormonale si genetice foarte bune, FIV la Gynera cu dr. Dracea, biopsie nereusita cu dr. Damian, FIV reusit cu donator.
AmzulicaLuca Alexandru 25 februarie 2009
FSH = 4,4. 13 IAD - nereusite la Giulesti. Biopsie testiculara cu dr Damian (mai 2007)reusita=> FIV cu Marinescu nefinalizat in febr 2008 (cauza=foliculi fara ovocite),in total 3 biopsii testiculare reusite, FIV 2 reusit in iunie 2008
clara (sora Ainiei) biopsie testiculara cu dr. Damian. FIV+ICSI reusit la Gynera combinat cu Giulesti cu dr. Dracea in iulie 2008; pe 1 aprilie 2009 s-a nascut bebe Vlad Constantin
Iucaanalize hormonale IAD (dubla nereusita) la Sabyc cu dr Miciner si biolog Matei, IAD nr 2 la Clinica Polisano din Sibiu, reusita
Heleny punctie TESA reusita, FIV nereusit in nov 2007 la Sabyc,FIV2-Sabyc cu embrioni criogenati nereusit, FIV 3 reusit la clinica HERZLIYA MEDICAL CENTERS, prof. Dov Feldberg;




Aspirante aproape azoo [0,1- 10] mil

Danyalo tratament naturist 0,3- 3mil
Anto_27 dupa centrifugare 5 imobili si cu forme anormale....febr 2008 3mil
Evanescence 5 mil/ml, dupa 2 luni tratament cu gonal_f a iesit spermograma de 13,5 milioane, 49%



Gravidutze sau mamici aproape azoo
Anes de REMUS 10.10.2008 (4,5-8 mil/ml) Tratament cu Multi Maca si Pro6, a reusit natural
Marush operatie varicocel => 10 mii ,in nov 2007=>100 mii => 8 mil la Szeged FIV+ICSI in primavara 2008 la Szeged cu dr Zadori
Pisik06 cicluri neregulate, ovare micropolischistice iar sotul OATS severa, cantitate intre 11 mil (cea mai buna spermograma) si 100.000 (martie 2008), mobilitate A+B 10-15%, forme normale intre 5-10%, varicocel. Sotul a urmat tratament naturist. IA nereusita in august 2007, Programare pt FIV in Austria dar a reusit natural
Bubulina1 OATS 2 mil . 2 sarcini pierdute obtinute natural cu ac spermograma, a reusit natural povestea ei cu happy end
dear_bambie cu gemeni azoospermie descoperita in oct 2005- a facut FIV la Gynera in martie 2009 - povestea ei de succes aici




Aspirante simpatizante
Copilutzu cu motz, FIV la Giulesti in martie 2009 , nereusit...
Ioana_p76 5IA, 2FIV-uri+ICSI in Ungaria. intre 8-19 mil/ml, mobilit intre 5-25% forme normale cam 10%.operatie varicocel in dec 2007. La 2 luni dupa operatie 62 mil
andrutzza, au inceput de la diagnosticul de criptospermie cu astenospermie, numar sub 1 mil, mobilitate 48%(a,b,c), forme imobile 60%, au urmat tratament homeopat - cabinetul de homeopatie Daniela Coros Florescu contact 337.29.98 sau 0722.740.697 , spermograma s-a imbunatatit si a ramas insarcinata- povestea ei aici, insa din pacate sarcina s-a oprit in evolutie la 7 saptamani



Lista ramane deschisa pt completare.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

april16 - nici eu nu mai sunt gravidutza. Sunt de bebe Luca Alexandru nascut pe 25 februarie 2009. Multumesc.

Copilutz - nu cauta simptome, eu nu am avut nimic mai mult decat petele de la implantare si chiar testul beta era in ziua 10 micut 25. Deci ai rabdaricaaaa. Doamne ajuta.

Cami Luca Alexandru 25 Februarie 2009
http://community.webshots.com/user/amzulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Amzulica-modificat!
sa descanti baiatu'n seara asta ca iar m-am uitat in pozele voastre, e frumos tare!

fetelor, daca vedeti ca au mai ramas info netrecute pe prima pagina sau au mai aparut noutati si nu le-am pus sa imi ziceti, pls!


"Most of the important things in the world have been accomplished by people who have kept on trying when there seemed to be no chance at all." Dale Carnegie

April

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misa_21 spune:

april,multumim pt. capitol si sa fie cu noroc pt. fete.

bytzi,eu nu il cunosc pe Ispasoiu,nu era pe vremea cind am fost eu.In leg cu menopurul se pare ca are dreptate.Eu la Dracea am facut stimulare doar cu menopur=1 folicul,dar la gonal3+menopur 2 am avut totusi 3 foliculi.Eu ziceam ca la menogon am avut vreo5-6,dar nu au crescut ca am gresit eu desteapta doza.Se pare ca menogon nu se mai gaseste.Dar pe de alta parte si la gonal simplu nu am reactionat.Vezi sunt plina de experiente,insa revin:la inhibarea cu AC,a fost mai bine decit la diphereline.

E de neinteles cum fete tinere au un fsh de 10.Insa stiu o fata de 20 si ceva de ani care are fsh=110.M-am mirat,dar se pare ca mediul e de vina.
Sau alt ex. la fsh=15 cineva a produs 5 foliculi si la fsh6 a avut 1 folicul.Cine mai intelege.
La mine a fost super ca toata lumea se mira ca la 42 de ani am fsh6.8,peste 6 luni 7.9 si peste 2 Ani 15.4.Mi-a zis Dracea sa repet totusi fsh+estradiol 2 luni la rind.Orice ar fi ovulele au virsta organismului si sansele sunt f mici la mine.

Eu zic ca e bine sa il intrebi pe dr. si sa vezi ce zice si el.Poate vine cu alta idee.Mi-am adus aminte ca si Dracea mi-a zis ca nu are rost sa fac stimulare (voiam pe ciclu natural) cu gonal caci voi raspunde la fel si la closty,numai ca e incovenientul cu endometrul.
Hai ,ia decizia corecta si poate totusi nu pierzi primavara asta trenul cu bebei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

april - multumim de capitol nou !
amzulica - bravooo, felicitari! sa fie intr-un ceas bun
copilutzu - fii cuminte si stai cat poti tu de linistita

AzooGirl -a.obstructiva
2007 Biopsie pozitiva
ICSI 1 & 2- 2007/2008 - Gynera -nereusite
ICSI 3 - Kinderwunsch Wels - fara ET(embrioni de proasta caliate)
Stimulare pt ICSI 4, la AZVUB Bruxelles - final martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

April multumim pt cap nou, sa fie cu noroc pt fetele care sunt in asteptare de BHCG-ri mari, Copilutzu, Pisix, Dearbambi si Dodo.

Mie mi-a iesit proasta anal Rezistenta la proteina C activa, dc stie careva cu ce se papa chestia asta sa-mi spuna si mie. Eu am cautat, ma credeam fata desteapta dar zau dc am inteles ceva.





Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

april,multumim pt capitol
misa,acum sigur il vei vedea pe dr Ispasoiu,caci el e tot timpul la clinica,i-am scris un mail aseara si dupa cite il cunosc eu sigur astazi ma va suna,sa vedem atunci ce va zice....iti urez succes pe 26 martie si sa vii cu o veste buna





doamne ajuta-ma sa am si eu un bebe


"Speranta,ca si credinta,nu inseamna mai nimic daca ii lipseste curajul;
nu inseamna nimic daca ii lipseste riscul."
(Thornton Wilder)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

fetelor uitati ce am gasit aici in cautarea unui raspuns la nereusitele mele:
Endometrioza si infertilitatea
Endometrioza este una din primele trei cauze ale infertilitatii la femei.

In timpul unui ciclu menstrual normal mucoasa uterina (numita endometru) se ingroasa pregatindu-se pentru sarcina. Daca nu ramai insarcinata in luna respectiva, corpul tau elimina endometrul in timpul menstruatiei. In cazul endometriozei, din cauze inca necunoscute medicilor, un tesut asemanator endometrului se dezvolta inafara uterului: la nivelul ovarelor, trompelor uterine, sau perineului. Uneori acesta apare si in colul uterin, vagin, rect, vezica urinara, sau intestine.

Acest tesut se comporta la fel ca endometrul: mai intai se acumuleaza iar apoi este eliminat in timpul menstruatiei. Dar, spre deosebire de mucoasa uterina, acest tesut nu poate fi eliminat in mod normal, cauzand iritatii, inflamatii si aparitia cicatricelor.
"Proliferarea acestui tesut impiedica eliberarea ovulelor sau fertilizarea acestora de catre spermatozoizi." e adevarat?ma cam sperie aceasa teorie?eu avind endometrioza





doamne ajuta-ma sa am si eu un bebe


"Speranta,ca si credinta,nu inseamna mai nimic daca ii lipseste curajul;
nu inseamna nimic daca ii lipseste riscul."
(Thornton Wilder)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dear_bambie spune:

Buna, dragele mele!
April, multumim pentru noul capitol! Doamne Ajuta sa fie numai cu reusite!
M-au sunat de la clinica si mi-au spus ca avem 13 embrioni mari si frumosi, iar luni la ora 13 am ET-ul!
Va pup si va imbratisez pe toate cu mare, mare drag!




"Nu rupe firul unei prietenii, caci chiar daca il legi din nou, nodul ramane..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

copilutzu, Felicitari!!! Doamne ajuta! Ghioraielile alea de care vorbesti si un pic de durere difuza, sunt semne de sarcina. Si eu le-am avut . Tot asteptam sa-mi vina menstruatia. Chiar le-am spus colegelor la serviciu... mai tb. sa-mi vina uratii!
Stai linistita si ia progesteron!

miki nu este de bine cu proteina c-reactiva, Definitie
Este o proteina “clasica “ de faza acuta a inflamatiei , care apare cu raspuns rapid la bolnavii cu diferite infectii microbiene (cu streptococ, pneumococ etc.) in inflamatii (reumatism), in infarctul miocardic, in tumori, etc.

Proteina C Reactiva este sintetizata in ficat si initiaza opsonizarea si fagocitoza celulelor care patrund in organism , dar rolul ei principal rezida in fixarea si neutralizare asubstantelor toxice endogene provenite din leziunile celulare. Proteina C reactiva este o proteina care nu exista in mod normal in serul uman.


Semnificatie clinica
Ea are importanta alaturi de alte teste cum ar fi VSH si fibrinogen.
Toate cele trei indica prezenta unui sindrom inflamator(este marker al inflamatiei).
Reactia prin care pune in evidenta proteina C reactiva este o reactie in urma caruia are loc un fenomen de precipitare.

Proteina C reactiva precipita prin testarea serului de cercetat cu un antiser specific in caz de boli inflamatorii.
Prin proteina c reactiva se poate masura si riscul ca un pacient sa prezinte o boala cardiovasculara. Astfel daca el are o concentratie de sub 1mg/l atunci riscul este practic 0, iar daca are peste 3mg/l atunci riscul este foarte ridicat. Dozarea CRP e utila in:
depistarea proceselor inflamatorii sistemice (cu exceptia lupusului eritematos diseminat, si a rectocolitei hemoragice )
aprecierea eficacitatii tratamentului antiinfectios, sau antiinflamator
detectia precoce a unor complicatii postoperatorii (infectii al plagii ,tromboze, pneumonie)
diferntierea inter infectie si reactie de rejet dupa transplant de maduva osoasa
april am votat si eu capitolul trecut (ca de fiecare data) si nu am primit floricica !

Si daca vorbeati de modificari pe prima pa gina... si noi am reusit natural.

http://community.webshots.com/user/anes74

Mami de minune Remus (10.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Amzulica f frumoase pozele tale.
Dearbambie felicitari pt embrionasi , ai si pt o surioara /fratior
Copilutzu sper ca tu stai acasa in pat si nu te stresezi pe la servici. Hai , vino cu o veste buna pt ca o asteptam de mult.
Anes multumesc, eu am proasta analiza " Reactia la proteina C activa" nu "Proteina C reactivata" Mie mi s-a dat un rezultat in secunde nu in procente si anume 102 secunde si val normala tb sa fie mai mare sau = cu 120. Am mai citit pe site-ul Synevo ca ac analize ii mai spune si Factorul V Leiden dar nu-mi este clar pt ca pe lista de analize figureaza si ac factor si costa mult mai mult. Spune asa : "Mutatia factorului V Leiden se asociaza cu o rezistenta crescuta la proteina C activa". Rezistenta crescuta, pai eu am 102 adica mai putin si o limita superioara a unui interval de val normale nu exista pt ca zice mai mare sau egal cu 120. E o imbarligatura mare . O sa fac si Factorul V Leiden sa vad cum imi iese.





Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput