Azoospermie - cap 21 -

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Nusy,sunt atat de ravasita incat am incurcat treburile...este astenozoospermie.E vreo diferenta?Ce-mi spui tu ma incurajeaza...multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalailana spune:

aerlilian te incurajez si eu un pic: s-au vazut sarcini si cu un numar mai mic de spermatozoizi....... Sotul meu are cam aceleasi probleme si pe langa seleniu si zinc ii dau L-carnitia pentru mobilitate. Totusi, daca nu vrei sa il indopi cu medicamente poti sa ii suplimentezi regimul alimentar cu mai multa carne rosie unde se gaseste din plin L-carnitina si se absoarbe si mai bine sub forma asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrembebe spune:

anne - asa cum au spus si fetele, da-ne si valorile de referinta... in ceea ce priveste dr damian e un tip super dragut, dar cand aude de FSH mare spune din start ca singura solutie e donatorul si ca nu are sens sa faci biopsie..... eu ma incapatanez si nu vreau sa-l cred... poate nu a intalnit el cazuri. e tare dragut, glumet si asa cum au mai spus fetele...
noi avem un FSH de 14 cu limita de 8 si raspunsul a fost acelasi - donator....
de fapt singurul medic care ne-a spus ca ar exista sansa sa avem un bebe al nostru este dr soare.... el a mai avut cazuri de pacienti azoo cu FSH mare care pana la urma au avut copilul lor.... ideea e ca tratamentul e unul de durata..... si nu cred ca se pune problema de 3-6 luni, ci de perioade mult mai mari... asta cred eu.. si depinde tare mult si de stilul de viata, de fumat etc...
miki mersi de precizari.....deci se poate cu un FSH mare sa ai si cativa spermatozoizi, asa, de-un ICS....tu ce mai faci? multumim si pentru noutatile despre pisix... bine ca a trecut de pasa proasta....
pe toate fetele azoo si nonazoo



anul acesta ne odihnim pt ca la anul sigur vine barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sufletel_80 spune:

Dragelor,

si eu sunt o azoogirl. Cauze neidentificate, doar un mic varicocel, dar care in mod normal nu ar produce azoo. Deasemenea, testosteronul este la limita inferioara, dar nu o depaseste.

Pregatim FIV la Gynera in sept-octombrie.

Dalailana, sotul tau avea azoo sau oligo inainte de operatie?

Pe 30 am fost la Dr. Damian ... e un om deosebit. Pe langa indicatiile de specialitate, am avut parte si de o terapie de cuplu ... mi-a lasat impresia ca e si un psiholog foarte bun.

Fetelor, cine imi poate spune daca in timpul operatiei de varicocel se poate face si biopsia? Ati auzit ca ar fi posibil asa ceva? Ma gandesc sa nu fie taiat de 2 ori.


Se pare ca avem 2 posibilitati:
1. Fiv+ICSI cu punctie, eventual biopsie (dar daca nu gasesc nici un gigel? deocamdata nu ma gandesc la donator; asta ar insemna o multime de bani pierduti)

2. operatie varicocel, si dupa vreo 3-6 luni incercat FIV; (nu stiu daca mai pot astepta inca atatea luni ... si daca dupa operatie situatia tot nu se va imbunatati? Dr. Damian nu ne-a spus nimic de nici un risc al operatiei)

Ajutati-ma va rog cu un sfat, .... iertati-ma ca nu am citit toate capitolele la FIV ... mi-ar trebui o saptamana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sufletel_80 spune:

si, as mai avea o intrebare:

sotul meu ia Vitamina E de o luna si jumatate, 2 cps/zi;

Dr. Damian i-a prescris in continuare Vit e forte, 2 cps/zi, pana in septembrie. Am citit pe acest forum ca Vit E poate produce oligo sau chiar azoo; nu stiu ce sa mai cred ... crede-ti ca e mai bine sa reducem doza?

Si inca putin va mai bat la cap: de unde se poate achizitiona Gonal F la pretul cel mai mic de pe piata?

Va multumesc din suflet si va raman recunoscatoare pentru sfaturile voastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sufletel_80 spune:

Fetelor, va multumesc pt ca mi-ati atras atentia asupra valorii FSH-ului. Abia astept sa ajung acasa sa vad exact ce valoare are (pe buletinul de analiza, bineinteles)... in caz de biopsie, macar sa avem o speranta ca o sa gasim acolo ceva. Cert este ca e in limite, iar Dr. damian nu mi-a spus nimic de FSH ca nu ar fi in neregula.

Dalailana, si sotului meu i-a prescris dr L-carnitina. Am cumparat Capsule de 250mg. Pe reteta scrie 1g/zi. Asta inseamna ca trebuie sa ii dau 4 cps pe zi??? nu e cam mult???

Sotul tau cum si-l administreaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne1 spune:


Ce bine ca exista forumul acesta!Va sunt recunoscatoare pentru sfaturi.Valorile normale ale FSH 0,6- 9 mai(probabil nu scrie asta, dar nu stiu ce sunt)/ml.Intr-adevar analizele sunt facute acum 3 ani si trebuie repetate.Din ce imi spuneti voi, cred ca ar trebui sa mergem mai intai la dr Soare si apoi, daca ne recomanda, sa mergem la dr Damian.Ma gandesc ca dr Damian sa nu-mi demoralizeze sotul mai tare decat este.Saracu' aproape ca a renuntat la lupta, desi isi doreste un copil muuuuult mai tare decat mine.Eu nu vreau sa renuntam inca..In plus vreau sa ma asigur ca nu este o problema de sanatate...Acum 2 ani la o analiza cu biorezonanta, a fost diagnosticat cu prostatita (in conditiile in care un urolog n-a descoperit nimic) si a urmat un tratament naturist.El zice ca n-ar mai fi o problema, dar eu nu sunt convinsa.De la o prostatita se poate ajunge la un FSH asa de mare?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Sufletel - operatia de varicocel se face undeva la spitalul Theodor Burghelie daca veti face asta cu dr. Damian.(biopsia se face la Giulesti). Dupa aceasta operatie sotul va trebui sa se refaca, si-n 3-6 luni va reface spermograma. Daca iese ceva la spermograma se face FIV +ICSI, daca nu, sincer nu cred ca se mai face biopsie. Biopsie se face in general in caz de azoospermie nedatorat varicocelului. Nu-l mai vaita pe sotul tau ca va avea nu stiu cate taieturi ca sotul meu are la activ 3 biopsii si este ok, si-ar mai face de dragul unui copil crede-ma. In definitiv trebuie sa sufere si ei nitel nu numai noi. Uite la mine - 13 inseminari, 2 FIV cu tot tratamentul si asta in cazul in care pot sa fac copii natural. Asta e - ne straduim impreuna, sa iasa bine la final asta conteaza. Doamne ajuta!

Cami 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalailana spune:

sufletel_80 doza de carnitina prescrisa sotului tau este corecta .... 1gram pe zi. Ce e nasol e ca sunt capsule si trebuie sa inghita 4. Nu-i nimic: dupa ce termina cutia va cumparati de la Redis nutritie pliculete de L-carnitina: sunt niste prafuri care se dizolva in apa minerala si rezulta un suc foarte bun la gust! Si nu au doar L-carnitina contin si fructoza ( care e necesara pentru "hranirea" spermatozoizilor). Pliculete din astea gasesti la magazinele pentru sportivi sau la Cora, Carrefour, etc la raionul special pentru diete. Ca si pret intr-adevar sunt mai scumpe dar eu zic ca merita pentru ca sotul oricum va trebui sa inghita un pumn de pilule ( B-uri, seleniu, zinc , vitamine, etc) si atunci ii usurezi si lui situatia daca ii dai un suc.....
Ca sa iti raspund si la a doua intrebare sotul a avut astenoteratospermie severa cu varicocel de grad III dar analizele hormonale erau in limite normale. Si totusi medicul nu a vrut sa il opereze pana nu a avut acordul medicului endocrinolog. Scrie-mi pe pm si iti recomand medicul urolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalailana spune:

si inca ceva: operatia de varicocel se face undeva sus deasupra osului bazinului in nici un caz la oo :)
ce va pot raporta la 2 luni de la operatie inafara de spermograma mult imbunatatita e si o fermitate accentuata a celor 2 bilutze ...... si ca si temperatura sunt mai reci decat restul corpului

Mergi la inceput