Azoospermie - cap 21 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

ainia ma bucur mult ptr sora ta si eu cred ca a reusit. Poate intra si ea si ne spune mai multe despre ea.

Eu maine dimineata plec spre Sibiu, nu stiu daca voi mai putea intra pe DC pana saptamana viitoare, asa ca va pup pe toate, va tin pumnii la toate care va pregatiti de mers la dr si sa "ne vedem" cu bine.

Va cu drag pe toate

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

iuca multumesc pentru vorbele frumoase! Despre ea iti spun eu: are 33 ani , e casatorita de 6 ani timp in care ea si-a facut controale, crezand ca-i problema de la ea de nu ramane gravida, pana am convins-o sa-i faca spermograma sotului. Rezultatul a venit ca un traznet, spermatozoizi =O. Necunoscand nimic despre astea( respectiv FIV+ICSI), initial am crezut ca ii trebuie un donator, insa Amzulica ne-a explicat totul si ne-a aratat pe ce drum sa o apucam. Tocmai de aceea m-am bucurat din suflet ca a ramas insarcinata si iti doresc, Cami, o sarcina fara probleme, nastere usoara si bebel sanatos si cuminte!!!
Si, cu ajutorul tau, Amzulica, sora mea a facut o programare la Laura Dracea in luna mai si de atunci totul a fost cat se poate de bine. I-au recoltat 16 ovocite , la biopsie i-a gasit si sotului ei destul de bine si au rezultat 3 blastocisti dupa ce ceilalti s-au oprit din evolutie. La unul din cei buni au renuntat pt ca se dezvolta prea incet si nu ar fi rezistat. Asa au ramas cu 2.
Da, Amzulica, echipa a fost aceeasi pt ca am mers pe urmele tale!Iti multumesc mult pentru raspuns si pentru tot! Acusica o sun si-i spun sa repete analiza si ca totul e ok si o sa fie ok!
Va multumesc si va pup!

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Ainia frumoasa povestea surorei tale ,ai doresc sa fie bine si o sarcina usoara...doamne ajuta.....nu stii analizele hormonale cum au fost,an special FSH....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Ainia, felicitari surorii tale. Poate intra si ea sa ne povesteasca mai pe larg.
Amzulici, eu vreau sa stiu sexul, cat mai ai pana il afli? Nu stiu de ce cred eu ca ii faci o fetitza cu coditze lui dl Amzulica.
Anes, e fotbalist scorpionashul? Hai ca mai ai putzin pana il vei tine in brate.
Iuca iti urez succes la Sibiu. Sa va intoarceti 3 sau 4 . Poate reusesti sa intri sa ne povestesti si noua.
Pisiiiiiiiix!!!!!!!!!! Unde disparusi? Vrem previziuni . Mie ce-mi prevezi?
Nusyc, ce mai faci? Mai intra si tu chiar dc nu ai ce spune. Uite si eu sunt off topic .
Copilutzu cat? Hai spune repede, CAT? Ai incheiat regimul? FIV-ul in toamna?
Bitzi in leg cu cultura de col pt chlamidia, sa stii ca mie odata mi-a recoltat exact din col iar a 2-a oara mia luat secretie ca la PAP ca cica e ac lucru. Acum dep de metoda practicata la laborator .
-ici pt toate fetele



Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuiumic spune:

Buna seara tuturor fetelor!
Sunt nou venita in acest club si ffff trista.
Pt ca de fapt sunt noua pe aici, dar dumnealui sotzu' a fost diagnosticat cu azoospermie in 09.2005
Si de atunci ma lupt ca sa facem analize si sa il misc la doctor
Imi cer scuze daca nu sunt coerenta dar sunt f suparata pe tema asta.
Practic in toata aceasta perioada (09.2005 - prezent) nu am facut decat sa ma rog de el sa mearga sa faca spermograma, analize etc. Le-a facut dar asa... cate una la 3 luni... sau si mai mult
In fine, ca sa nu o mai lungesc: anul trecut, in 06.2007 a facut test FISH pt detectia disgeneziilor gonadale, care a iesit ok.
Dupa care in 01.2008 i-a iesit proteus in secretia uretrala. A facut tratament, a refacut analiza in 03.2008 si nu i-am mai iesit nimic rau, cu exceptia candida.
A facut iar spermograma in 04.2008 cu rezultat
- volum 3.3 ml (interval de referinta volum 2 - 4.5 ml)
- ph 8.5 (IR ph 6.5 - 8.5)
- fluidificare >30 min (IR fluidificare > 30 min)
- numar - (IR numar 40 - 160 mil / mm3)
- mobilitate: (IR mobilitate A+B+C > 85%)
A foarte mobil -
B mobili -
C mobilitate redusa -
D imobili -
- morfologie - (IR normala)
- lucocite <200/mm3 (IR leucocite <200/mm3)
concluzii: AZOOSPERMIE (si dupa centrifugare)
Dupa care in 07.2008 am mers amandoi la comisia de sterilitate (de care am aflat cu 3 luni in urma, dar e fff greu sa iti faci programare, adica astepti pana iti albeste parul) si am luat-o de la capat cu analizele:
- uzuale: amandoi
- eu: secretie, culturi col, colposcopie, dozari hormonale si cea mai nasoala laparoscopia exploratorie (initial trebuia sa fac histerosalpingografie) in sensul ca am facut-o saptamana trecuta si inca ma mai doare buricul si toata zona din jurul lui
- el: tb sa faca FISH pt ca se pare ca FISH asta e de 2 feluri, iar el facuse doar cromoz Y pe bratul scurt, si acum tb sa faca Y si pe bratul lung
Cam asta e povestea noastra... Laparoscopia nu a evidentiat nimic rau, se pare ca sunt ok, ovare, uter, trompe doar ca... daca nu ar fi durerea asta + spaima mea (din cauza durerii of course) ca sa nu fac vreo infectie pe interior si sa nu mor (am inebunit stiu...)
Poate va intrebati d c va spun toate astea, nu vreau sa va fac capul mare mai ales ca le aveti si voi pe ale voastre... sunt disperata si trista si plina de nervi si ma intreb intruna (adica de peste 1 an) de ce? de ce??? ce am facut sa trec prin asta?
Mentionez ca eu am 30, el are 36 si eu nu am ramas niciodata gravida.
Am tot citit in ultimele 6 ore pe site... despre branca ursului, dr. soare... tot sper sa vad o mica luminita in intunericul asta.
Va multumesc pt orice cuvintel si sfat.

tzuiumic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

tzuiumic: Ma inclin in fata ta, vazand cate analize ati facut. Noi cand am fost diagnosticati cu azoospermie am incercat un ICSI cu biopsie (nereusit) si acum facem FIV cu donator. Poate ca noi am renuntat prea repede la sansa de a avea un bebe al nostru 100%, dar asta e... Iti doresc multa putere sa mergeti mai departe pe drumul ales si sa se incheie toata aceasta experienta cu un rezultat pozitiv pt. voi. Cu siguranta fetele ai caror soti au incercat diferite tratamente te vor ajuta cu sfaturi. E drept ca barbatii merg mult mai greu la dr., trebuie impinsi de la spate, se plictisesc repede, nu vor sa sufere difetite interventii, asa e viata si lumea asta. Bafta multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

miki-miki multumesc pentru felicitari. Sora mea nu are net, insa poate intra aici cand vine la mine.bytzi analizele au fost ok, adica a fost intre valorile normale.Una a fost aproape de limita inferioara, dar nu stiu exact care.
Astazi la ora 5 va repeta analiza beta. Cum aflu rezultatul, cum dau fuga si va spun!
A fost tare emotionata cand i-am transmis vorbele voastre de incurajare si va multumeste din suflet!
E tare bine cand esti derutat si nesigur sa-ti spuna cineva o vorba buna si, mai ales, avizata!!!
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

tzuiumic, bine ai venit!
E trista povestea ta, ca a multor altora de la acest subiect.
Sunt fete mult mai in tema decat mine despre azoospermie. Parerea mea: punctie/biopsie testiculara ca sa se vada daca exista celule percusrsoare (spermatozoizi in forma incipienta). Daca da atunci FIV+ICSI. Daca nu, nu are rost sa te mai chinui, mai ales ca se pare ca sotul tau nu e prea comunicativ in acesta problema . Dar nici al meu nu prea e.
Bafta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuiumic spune:

Neata!
Tabitha multumesc pt incurajari.
Usor nu e pt ca ne puteam misca mai repede ca sa ne tinem de analize si sa nu le facem una la 3-4 luni.
Daca iese FISH 2 bine, mai avem o sansa; ar putea sa ii faca biopsie testiculara si sa vada daca-s niscaiva soldati pe acolo .
Doctorul nostru nu a fost prea entuziasmat cand i-am zis de biopsie dar nici nu mi-a dat un raspuns clar DE CE SA NU O FACA. El mi-a zis de cateva ori de donor, dar pana la donor vreau sa epuizez toate sansele...
Cred ca pana la urma o sa fac si o programare la dr Soare, din ce am citit pe DC ajuta si asta. Este cineva care a fost recent la el (ma refer in ultimele 6 luni)?

tzuiumic

Niciodata sa nu spui niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalailana spune:

BUna dimineata fetelor si vin cu vesti bune: avem NORMOSPERMIE
Ce-i drept valorile sunt la limita inferioara a intervalului de referinta dar bine ca sunt! Oricum spermograma e facuta la doar 2 luni de la operatia de varicocel si avand in vedere ca spermatogeneza dureaza 3 luni sper sa se imbunatateasca rezultatul.

Volum: 3.5ml pH: 8 Fluidificare: >30' Numar: 38mil/mm3 Mobilitate A - foarte mobili: 15% B - mobili: 7% C - mobilitate redusa: 25% D - imobili: 53% Morfologie: RARE FORME DE MACROSPERMATOZOIZI Leucocite: <200/mm3 Concluzii : NORMOSPERMIE
Ce parere aveti?

Mergi la inceput