PCOS (21)

PCOS (21) | Autor: gudinde

Link direct la acest mesaj

Feteler incepem acum capitolul 21 al odiseei noastre. Primele capitole le gasiti aici:
1 * 2 * 3 * 4 * 5 * 6 * 7 * 8 * 9 * 10 * 11 * 12 * 13 * 14 * 15 * 16 * 17 * 18 * 19 * 20




Acesta este un topic in care vorbim despre PCOS (Polycystic Ovary Syndrome = Sindromul ovarelor polichistice sau Sindromul Stein - Leventhal): cum il depistam, care sunt simptomele, cum il tinem sub control, care sunt tratamentele (alopate, naturiste, homeopate), ce ne ajuta, care ar fi povestea mamicilor si gravidutelor cu PCOS, cum conduci o sarcina cu PCOS, care sunt medicii buni pe asa ceva (ginecologi, endocrinologi, homeopati), care sunt ultimele studii referitoare la PCOS etc.

Pentru cele care tocmai au fost diagnosticate cu PCOS ... imi pare tare rau Diagnosticul nu e unul usor de digerat! Acorda-ti timp sa plangi, sa fi suparata, sa te intrebi de ce tu, sa citesti muuuult despre PCOS si sa plangi citind, sa fi furioasa si apoi sa fi gata de lupta.
Socul, durerea, neputinta, lupta, lacrimile sunt toate parte din viata cu PCOS si suntem aici sa incercam sa ne ajutam, sa ne facem viata mai usoara si sa invatam una de la alta; sa reprezentam un punct de sprijin si un umar pe care se poate plange in momentele dificile si sa ne bucuram impreuna de reusitele fiecareia.


Aspirante si luptatoare cu PCOS:

Gudinde - 33 ani
Tratament Metformin

Elly_me - 28 ani
Tratament Utrogestan

Lorelai_Lorelai
Tratament...

Lgireada - 24 ani
Tratament...

Lala_1 - 32 ani
Tratament Metformin

GABRIELUTA - 32 ani
Tratament Metformin

criscert
Tratament Metformin

alecsxa0208 - 31 ani

crisaa07 - 31 ani
Tratament Metformin si Duphaston

denisabia

cami_antonia

CrisaS - 34 ani
Tratament Metformin

elenaraluca - 27 ani
Tratament Metformin

LisaLashes - 30 ani
Tratament Metformin

diannette
Tratament Metformin

mirimir
Tratament Metformin

noname - 29 ani
Tratament cu metformin

zapp - 35 ani
Stimulari cu clomifen

lai - 30 ani
Tratament cu metformin si tratament naturist

celiane - 23 ani
Tratament cu metformin si farcovit

Persephonna - 25 ani
Tratament homeopat

AndreeeaNogy - 29 ani
Tratament cu metformin

aruam - 32 ani
Tratament cu metformin

cristinaemma - 27 ani

tutidana

Valentina_D - 33 ani
Tratament cu metformin

norocica_26
Mamica fericita, aspiranta la bb2

plateea
Tratament cu metformin

emilia.m
Tratament cu metformin si ACO

ink@
Tratament cu metformin

dienutzahy



Fericite gravidute:

avdoral
Tracy
Ellyshor



Mamici de miracole mici:

Mayaione mami de Anamaria
Ile77 mami de Vivian
Sheherezada mami de Maia-Iulia
Adimercedes , mami de Lisa-Maria
Alfa_Anca mami de Elena
psj mami de
Numeioana mami de David
Galuscuta/Ginger00 mami de gemenasi
aryjul mami de
Rodicaosoian mami de
Mire79 mami de
uca78 mami de
carissma mami de Sara Maria
kir mami de Tibi
Adrriana mami de
plateea mami de bbTo
Galushca mami de
dria mami de
dana n. mami de David
marijan90 mami de
Miramar mami de
Biara mami de
raluk16 mami de
Mcrissa mami de
roxanik09 mami de
Gaby77 mami de Bogdan Andrei
cori_mic mami de
elizbeth mami de
ALINAOPREA mami de Carla Maria




Ce este PCOS si care sunt principalele metode pt tinerea sub control a sindromului? (articol in lb. engleza)

Analize pentru determinarea PCOS:aici si aici

In ce zile ale CM se fac analizele de sange

Transformarile hormonale din timpul CM

www.presspro-gineco.ro/article--x-Infertilitate-Importanta_insulinorezistentei_in_sindromul_ovarelor_polichistice--4786.html" target="_blank">Importanta insulinorezistentei in sindromul ovarelor polichistice
Importanta insulinorezistentei in PCOS

www.emcb.ro/article.php?story=20030112215853000" target="_blank">Acneea si sindromul ovarului polichistic

Principalele etape pt obtinerea ovulatiei in PCOS (metode alopate) aici si aici

Particularitati ale inductiei ovulatiei cu Gonal-f în PCOS

Informatii "naturiste" despre PCOS - in engleza: www.sensible-alternative.com.au" target="_blank">aici si aici

Informatii despre epilarea definitiva aici si aici

Informatii despre Duphaston si Utrogestan: aici si aici

Ce este Pregnylul si pt ce se administreaza?

Articol despre www.ginecologie.ro/pagini/boli-si-afectiuni/sindromul-ovarelor-polichistice-sop/" target="_blank">PCOS

Grasimea care ne innebuneste, care ne omoara, care ne vindeca atricol despre sindromul metabolic, hiperinsulinism, tesutul adipos si efectele acestuia asupra sistemului endocrin

Studii despre Dexamethasone

Despre ACO

http://www.bioline.org.br/request?mf04006

Antiandrogenici

www.pulsmedia.ro/article--x-Varia-Metforminul_sau_antiandrogenii_in_tratamentul_hirsutismului_din_sindromul_ovarelor--293.html" target="_blank"> Metforminul sau antiandrogenii in tratamentul hirsutismului din sindromul ovarelor polichistice

Metformin - Benefits and Side Effects

TTGO in PCOS

Combaterea acneei - sfaturi Galateea


Metforminul si sarcina - sfaturi Kir


tinctura Gynex (din plante) - sfaturi Miramar

www.soulcysters.net/pcos-treatment-non-obese-women-247091/" target="_blank">PCOS treatment for non-obese woman

elly_me - dieta RINA adaptata

Conduita in infertilitatea asociata cu sindromul ovarelor polichistice

AMH si inhibina B - interpretare

PCOS si alaptarea - sfaturi cori_mic

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns montelimar spune:

Adijo, multumesc de sfaturi. La mine a fost exclus PCOS pentru ca in 2008, la ultimele analize, am avut LH 2, 74, FSH 7.47 si progesteronul in ziua a 18 arata ca am ovulat. In general, nu am probleme cu ciclul, si vazusem ceva imbunatatiri pentru acnee cand luam spironolactone, dar l-am intrerupt pentru ca totusi voiam ceva mai eficient. Iti doresc mult succes cu obtinerea sarcinii si multumesc pentru sfaturile cu concentratia dexametazonei, e important sa se ia doza cea mai mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Montelimar,Din punct de vedere estetic eu cele mai bune rezultate le-am avut cu Diane 35, pe care le luam si ca anticonceptionale dar si ca tratament antiandrogen. Cat timp le-am luat( aprope 5 ani) tenul meu a aratat mirific, hirsutismul a diminuat considerabil iar parul de pe cap s-a indesat si a devenit mai lucios. Din pacate nici sub dexametazona nici acum sub metformin nu mai am aceleasi rezultate... sper la tine dexametazona sa functioneze! Iti tin pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Buna dimineata fetele
Nu am mai intrat demult pt ca nu am avuzt noutati. Azi am primit rezultatele la analize :

hormon anti-Mullerian (AMH) 5,2 val normale 1-8
Inhibina B 145 val normale ziua 1-2 a CM 15- 70
ziua 3-5 a cm 45- 120
faza foliculara tarzie 30 -90
ovulatie: 80 -200
faza luteala mai mic de 50
postmenopauza mai mic de 10
Eu le-am facut in ziua 2 a CM inhibina este mult mai mare nu stiu ce inseamna asta ma poate ajuta cineva.
Si inca ceva poate stiti un remediu pt cadera parului in ultimul timp imi cade f mult nu stiu ce sa mai fac.


in 2011 o sa fiu
Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Aruam, pt par poti folosi Alopexy 2% de la farmacie (de doua ori pe zi) sau Hair-grow (2% sau 5%) tot de la farmacie. Mai exista pe net o varianta care cica ar fi mai buna dar si mult mai scumpa: Spectral DNC.
Si intern recomand vitamine pt par de la Eurovita (par si unghii).
O valoare crescuta a inhibinei B este asociata cu o rezerva ovariana mai buna si cu un numar mai mare de foliculi (respectiv ovocite).



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeag23 spune:

salutare.....nu am mai apucat sa recuperez insa vroiam doar sa va zic ca ieri am fost la al 2 control si e totul bine..bebe e sanatos ...eu ma simt mai rau din cauza raului si a datului la rate din juma in juma de ora..dar sper sa scap cat mai curand.....

va tin pumnii la toate sa apara minunea cat mai curand...

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriancic spune:

Fetelor, am o rugaminte la toate. Cine vrea sa scrie aici care au fost rezultatele voastre la testosteron? si daca puteti sa scrieti si normele de referinta a laboratoarelor, oentru difera de la un laborator la altul...

Va multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Valorile mele au fost:
iunie 2009
Testosteron 1.2 nmol/L, val ref 0.22 - 2.9
Testosteron liber 0.009 nmol/L, val ref Femei: < =0.014, contraceptive orale: 0.001 - 0.0069, post menopauza: 0.0003 - 0.0058


iulie 2010
Testosteron liber 0.011 nmol/L, val ref Femei: < =0.014, contraceptive orale: 0.001 - 0.0069, post menopauza: 0.0003 - 0.0058


octombrie 2010
Testosteron liber 0.012 nmol/L, val ref Femei: < =0.014, contraceptive orale: 0.001 - 0.0069, post menopauza: 0.0003 - 0.0058
Dehidroepiandrosteron - sulfat (DHEA-S) 266.8 ?g/dL, val ref. 98.8 - 340

De la Medicover - Synevo.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriancic spune:

Merci mult, Emilia!
Din cite inteleg eu, nu prea e ridicat testosteronul la tine, nu? Pare in limite normale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Da. La mine e in limite normale. Dar nu asta conteaza. Imi cade parul in veselie si mi se rareste serios. Am fost la mai multi medici si mi s-a explicat ca nu conteaza cat de putin testosteron ai ci cat de receptivi sunt foliculii pilosi la acest hormon.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriancic spune:

Imi pare rau.... Sper sincer ca o sa se imbunatateasca situatia la tine si la noi toate...

Mergi la inceput