PCOS (10)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Galushca spune:

Salutare, fete!
Ma primiti si pe mine la voi?
Am asa: 86 kg (de la 97 acum 6 luni), hirsutism, ceva depresie, ovare polichistice. Un ginecolog mi-a spus ca am PCOS acum aproape patru ani, dar numai pe baza ecografiei si a aspectului fizic. Din cate am citit la voi, nu e suficient pentru diagnostic.
Am fost infertila timp de 7 ani, dupa care am slabit cam 10 kg si am ramas insarcinata. Am o fetita de 2 ani si jumatate.
Dupa ce am slabit si acum, a doua oara, cam 12 kg, am ramas iar insarcinata. SUnt in luna a sasea aproape. Interesant e ca, desi am slabit si in alte dati, numai si numai cand am slabit de la sport si regim am ramas gravida. Nu stiu daca e o legatura cu sportul (fac bicicleta eliptica), dar fara el nu a functionat.
Regimul l-am tinut de capul meu in principiu, dar relativ corect, adica fara dulciuri concentrate deloc, in rest carbohidrati normal, restul in cantitati moderate si n-am papat seara. Buba cu mancarea la mine este ca sunt ce se cheama compulsive overeater, nu stiu cum sa-i spun, mancacios compulsiv :))
Daca incep sa mananc dulce, nu ma mai opresc, devin obsedata de mancare, foarte letargica, nu fac nimic, nu ma pot mobiliza la munca intelectuala fara dulce, nu am chef de nimeni etc. Zaharul ma duce intr-o depresie crunta, pe scurt.
Mai sunt si alte fete in asa o situatie? Nu vorbesc de pofte trecatoare de dulce...
Mi-e frica pentru mine, ca alaptatul face si el pofta de dulce. Pana acum, am reusit sa ma abtin de la dulciuri si sa fac sport, dar vine partea grea din sarcina. LA prima sarcina am pus cam 25 kg si inca vreo 8 dupa nastere, de la dulciurile pt alaptat. Sper sa pot sa ma controlez pana la nastere si in perioada de alaptare, care va fi lunga, sper. La prima fetita a fost doi ani si ceva.
Si, mai mult de atat, mi-e frica pentru fetitele mele, pentru ca stiu ca ce avem noi se mosteneste. Mama mea are toate simptomele pe care le am eu, plus o hipertensiune uriasa, si mama ei le-a avut...

Iertati-ma ca am scris asa de mult din prima, dar ma bucur tare ca v-am gasit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns persephonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Galushca

Salutare, fete!
Ma primiti si pe mine la voi?
Am asa: 86 kg (de la 97 acum 6 luni), hirsutism, ceva depresie, ovare polichistice. Un ginecolog mi-a spus ca am PCOS acum aproape patru ani, dar numai pe baza ecografiei si a aspectului fizic. Din cate am citit la voi, nu e suficient pentru diagnostic.
Am fost infertila timp de 7 ani, dupa care am slabit cam 10 kg si am ramas insarcinata. Am o fetita de 2 ani si jumatate.
Dupa ce am slabit si acum, a doua oara, cam 12 kg, am ramas iar insarcinata. SUnt in luna a sasea aproape. Interesant e ca, desi am slabit si in alte dati, numai si numai cand am slabit de la sport si regim am ramas gravida. Nu stiu daca e o legatura cu sportul (fac bicicleta eliptica), dar fara el nu a functionat.
Regimul l-am tinut de capul meu in principiu, dar relativ corect, adica fara dulciuri concentrate deloc, in rest carbohidrati normal, restul in cantitati moderate si n-am papat seara. Buba cu mancarea la mine este ca sunt ce se cheama compulsive overeater, nu stiu cum sa-i spun, mancacios compulsiv :))
Daca incep sa mananc dulce, nu ma mai opresc, devin obsedata de mancare, foarte letargica, nu fac nimic, nu ma pot mobiliza la munca intelectuala fara dulce, nu am chef de nimeni etc. Zaharul ma duce intr-o depresie crunta, pe scurt.
Mai sunt si alte fete in asa o situatie? Nu vorbesc de pofte trecatoare de dulce...
Mi-e frica pentru mine, ca alaptatul face si el pofta de dulce. Pana acum, am reusit sa ma abtin de la dulciuri si sa fac sport, dar vine partea grea din sarcina. LA prima sarcina am pus cam 25 kg si inca vreo 8 dupa nastere, de la dulciurile pt alaptat. Sper sa pot sa ma controlez pana la nastere si in perioada de alaptare, care va fi lunga, sper. La prima fetita a fost doi ani si ceva.
Si, mai mult de atat, mi-e frica pentru fetitele mele, pentru ca stiu ca ce avem noi se mosteneste. Mama mea are toate simptomele pe care le am eu, plus o hipertensiune uriasa, si mama ei le-a avut...

Iertati-ma ca am scris asa de mult din prima, dar ma bucur tare ca v-am gasit.


Bine ati venit Bluangel si Galushca.

Galushca cand am citit ce ai scris, mi-ai dat speranta ca SE POATE sa ramai insarcinata si sa ai 2 copii cu ovare polichistice.
Personal nu am probleme cu kg, chiar sunt slaba. Pofte de dulce nu am pt ca NU IMI PLAC DULCIURILE (toata lumea zice sa sunt ciudata ) dar asa ca si tine, am porbleme cu pilozitatea care este putin mai ridicata decat la o femeie fara PCOS.

Faptul ca ai ramas insarcinata dupa ce ai slabit indica clar ca au legatura una cu alta. Pierderea in greutate reduce rezistenta la insulina si implicit imbunatateste ovulatia.

Cred ca ar fi mai bine sa te duci la doctor si sa iti faci toata analizele iar apoi sa discuti cu el care ar fi planul de bataie.

Chiar daca nu putem sa ne vindecam, macar putem sa tinem in control PCOS-ul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns persephonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui bluangel

ma bucur ca existati si ca v-am gasit. of, cat as vrea sa scap de problema asta, sa ne rezolvam toate din noi problemele.. stau si ma gandesc in fiecare zi de ce organismul meu a reactionat asa si nu inteleg. si ce perfect era totul acum cateva luni, planuri, nunta la anu, apoi bebe. acu nu stiu, parca mi-e teama sa mai visez


Buna Bluangel

Inteleg prin ce treci . Si mie imi este frica sa imi fac speante si sa ma gandesc la viitor dar asta nu ma impiedica sa ma bucur de viata.

Eu m-am casatorit anul acesta si cred ca undeva prin 2010-2011 o sa ne apucam de facut copii. Singurul gand pe care il am referitor la viitor este ca o sa regret faptul ca nu am incercat mai devreme sa raman insarcinata... Sper din tot sulfetul sa nu ma chinui sa raman insarcinata pt ca vad (din nefericire) la cea mai buna prietena a mea prin ce trece

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

Buna galushca, si bine ai venit printre noi. Cand am citit ce ai scris, m-am regasit pe mine. Asa sunt si eu cu dulcele, am zile cand daca mi-ai da numai dulce sa mananc nu mi-ar mai trebui altceva. Eu mancam inainte cate o ciocolata, doua pe zi. Acum imi este foarte greu sa ma abtin de la dulce, mai mananc cate putina ciocolata, cam 2 patratele, dar imi este foarte greu.Probleme cu greutatea nu am, adica am 1,60 si 56 kg. Eu am probleme cu acneea, hirsutismul si cu ovulatia. sper sa raman si eu insarcinata cat mai curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Galushca,

Bine ai venit. Te-am trecut pe lista de .
Din cate ne-ai spus tu sa sti ca eu inclin sa cred ca medicul a avut dreptate in legatura cu PCOS-ul.

Sportul de care vorbeai ajuta enorm pt ca scade rezistenta la insulina, ca si scaderea ponderala.

Am vazut ca esti in Belgia. Ginecologul ti-a dat vreun sfat special pt PCOS?
In legatura cu pofta de dulce e f greu. Destule persoane spun ca le-a ajutat metforminul dar asta nu poti sa-l iei in sarcina si oricum trebuie prescris si urmarita evolutia de catre un endocrinolog.

Bluangel,

Daca vrei sa te trec pe listuta sa-mi spui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kir spune:

Salut fetelor!

N-am fost de mult timp la voi, dar iata ca am venit si ma bucur sa va vad. Sunem tot mai multe si mai multe! :)

Gudinde draga! Scuza ma ca te "contrazic" (In ghilimele, ca defapt nu te zic contra :D )
Metformina se ia in sarcina asa:

daca ramai insarcinata in timp ce ai luat metformina, nu cumva sa intrerupi tratamentul inainte de saptamana a 12-a a sarcinii.
Este stiut faptul ca probabilitatea unei avort spontan in primul trimestru la pacientele cu PCOS este de 5o%!!!
Iar la pacientele cu PCOS, care sunt tartate cu metformina, aceasta probabilitate se reduce la 3%, care este valabila si in cazul femeilor absolut sanatoase.

Ba mai mult: nu de mult s-a terminat un experiment mare-mare (in Noua Zelanda, daca mi-am tinut bine minte). Au experimentat o multime de femei gravide, care au avut GDM(diabet de sarcina): le-au tratat cu metformina si insulina. Se pare ca metformina este un tratament OK, pentru GDM.
(Nu stiu la noi in tara de ce nu se ocupa nimeni de GDM? Se masoara numai glicemia pe nemancate, care in GDM este perfecta! Definitia GDM-ului este, ca dupa 12o de minute de la mancare, glicemia nu are voie sa depaseasca 7 mmol/l.)

Pe de alta parte in lume traiesc oameni de varsta de 3o de ani, a caror mame au luat metformina in timpul sarcinii si sunt OK, sanatosi!

D-l dr. Tuu Laszlo, la care ma duc eu in Budapesta, de obicei asa recomanda: metformina, daca ai ramas insarcinata, sa continui tratemetnul cu met pana in sapamana a 12-a a sarcinii, si atunci sa faci o analiza TTGO(cu 75 de gr. de glucoza). Dupa ce are rezultatul, spune daca poti sa te lasi de met, sau nu.

DAR! Avand in fata cazul lui Galushca, trebuie stiut, ca metformina NU SE INCEPE in timpul sarcinii! (Si de asta nu este contrazicere, ce zic eu, ca tu de fapt despre asta vorbeai.) Deci daca n-ai luat pana acum, atunci sa n-o iei nici acuma.
Iar in timul alaptarii iarasi nu-i bine, ca de obicei nu face bine la volumul laptelui.

Alaptarea asta de obicei este foarte ciudata. Toate femeile care alapteaza au pofta mare-mare de dulciuri si la toate felurile de CH (paste, cartofi, paine multa, si altele). Smecheria in timpul alaptarii este ceaiul de ciumarea, care face bine si rezistentei la insulina, si creste volumul laptelui ;) Din pacate nu prea se gaseste in magazine. :(

Va doresc numai bine, fetelor, kilograme in minus si BBlasi, care va doriti :)
Kir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

kir,

Ce mult ma bucur ca ai mai venit si pe aici

Am citit cate ceva despre anumite studii cu metforim luat in timpul sarcinii, dar recunosc ca nu foarte in detaliu. Motive ar fi mai multe, unele de ordin personal, altele care tin de faptul ca aici eu nu am auzit de medici ginecologi care sa recomande met in sarcina. De obicei se spune intrerupeti met-ul cand se pozitiveaza testul.

Detaliile date de tine sunt foarte bine venite si am sa fac un link pe prima pagina (maine ca azi e tarziu si sunt rupta) catre postarea ta. Daca mai ai detalii despre asta te rog posteaza-le. Pot reprezenta o baza pt un dialog intre pacienta si medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kir spune:

Gudinde draga, ginecologii sunt foarte... sceptici... sau cum sa-ti spun. Asta-i experienta mea cu ei. Si ginecologul meu mi-a zis ca eu sunt slaba, nu intelege de ce mi-a scris endocrinologul metformina. Dupa parerea lui metformina se administreaza numai la cei cu multe kilograme in plus.

Alta experienta, asta din diferite forumuri maghiare, ca fetele superponderali au mai multe sanse la sarcina! Adica nu mai multe sanse, numai ca ele raman gravide mai repede (daca slabesc)!
Da! Pt. ca ele au de unde slabi. Slabirea plus sportul face foarte multe lucruri bune!
Pe cand cei salbi nu au cum repara asa de frumos rezistenta la insulina. Sper ca se intelege ce vreu sa zic. Daca nu, mai puneti intrabari. :)

Deci supraponderalii au posibilitati: dieta, slabire, sport, metformina, pe cand slabutele raman cu dieta, sportul si metformina!

Na, ma duc la culcare, ca mi' somn de numa'. Si sotul meu a venit acasa, este trist, ca CFR a pierdut meciul...

Mi-am adus aminte de ceva important: e adevarat ca nu se gaseste Pregnyl in farmacii? Eu nu am cautat, dar am auzit de la mai multe fete ca nu este. Atunci o fi ceva inlocuitor? :o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirimir spune:

Galushca,
Bine ai venit!
sarcina usoara!
Draga kir,multumim foarte mult pentru informatii.Nici la mine in oras nu au farmaciile nici pregnyl,nici puregon, am inteles ca se gasesc la clinici.
Marijan,
Eu iau metformin de sase luni si l-am intrerupt decat pentru o luna ,cu acordul dr.endo, pentru dozarile hormonale Z2, d-na dr.de la comisie vrea sa vada cum stau hormonii si ovulatia natural, dupa care voi relua tratamentul.Am asa o stare ciudata ca l-am intrerupt, il consider ca un colac de salvare.
Gudinde,
Multumesc pentru "tin pumnii"
pentru toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codru23 spune:

fetele
am intrat (ca in fiecare zi de altfel ) sa va salut si ma bucur ca avem vesti de la kir care ne aduce informatii pretioase si folositoare
bine ati venit fetelor noi si succes va doresc...aaa si sarcina usoara galushca
eu ma simt destul de rau pentru ca sunt in perioada de reducere a dozei de cortizon pana la a scapa de el...ma ingrijoreaza faptul ca de cand am redus foarte mult doza am stari de lesin, ametesc...cred ca glandele mele suprarenale s-au lenevit si am dezvoltat o dependenta fata de acest medicament...am sa sun azi la medic in Ungaria ...mi-e teama sa nu fie nevoie sa continui acest tratament (sambata asta ar trebui sa iau ultima pastila)...offf, cred ca am facut foarte rau ca am luat 4 luni acest tratament si nu am cerut o a doua parere
va pup fetele

Mergi la inceput