PCOS (10)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

Draga bluangel,

te pot ajuta cu un num,ar de mobil al dnei Bajenaru, insa as prefera sa nu il fac asa public.
scrie-mi pe adresa de e-mail lutzum@hotmail.com.

cu drag,

marga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluangel spune:

pt marga. multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

bluangel,

Eu nu stiu alt centru medical in care sa o poti gasi pe drita, dar imi permit un sfat.
Suna la Medlife la programari f des, chiar zilnic pt ca exista persoane care renunta la programari si poti in acest mod prinde un loc mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluangel spune:

multumesc mult gudinde, o sa incerc sa prind un loc mai devreme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluangel spune:

buna fetele, ma primiti si pe mine? m-a ajutat mult sa citesc din urma capitolele pcos. cel putin am simtit ca nu mai sunt asa de singura cu problema asta. nu stiu daca in cazul meu e vb de pcos. niciun medic nu mi-a spus pana acum asta. ultimul la care am fost a zis cu o voce firava "da......tot de la ovare ar fi". analizele le-am inceput in momentul in care am observat pilozitate in exces,care aparea tot mai mult si repede (am scris despre o posibila cauza la http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=128193&SearchTerms=femicur). analizele arata cam asa: pt ziua 2, estradiol II = 29,5 (valori de referinta 12,53 - 165,5), fsh = 5,88 (valori 3,5 - 12,5), lh = 7,40 (valori 2,4 - 12,6), prolactina = 651,3 (valori 127 - 637); ecografii la ovare si suprarenale ok; dheas = 503 (valori 65 - 280); testosteron liber = 5,08 (valori 0,5 - 2,3), testosteron, androstendion delta 4 si glicemie in limite normale, cm in fiecare luna, cu variatii intre zilele 21-27. Mai ramane sa fac luna asta o analiza de 17 oh progesteron. Nu am probleme cu greutatea, din contra, am slabit de cand cu problemele. ma bate gandul sa mai merg la un consult de specialitate, nimeni pana acum nu mi-a recomandat insulina, glicemie provocata (glicemia am facut-o din proprie initiativa, pt ca imi e mai tot timpul sete si nu mai suport sa mananc dulciuri - inainte 'bagam' la greu). sunt complet dezamagita de medicii la care am fost (2 gineco, 5 endocrino), niciunul nu mi-a dat analizele complete, am 'adunat' de la fiecare cate ceva. ultima, care mi-a sus ca e obosita si ii pun prea multe intrebari mi-a dat tratam cu ac, androcur si spironolacona, dar nu ma simt prea bine de la ele. referit la tratam cu femicur, banuielile mele au fost confirmate de un endocrinolog si homeopat, care mi-au zis ca au mai avut cazuri si negate de restul. nu-s ce sa mai zic. voua cum vi se pare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

bluangel,

Noi te primim cu bratele deschise.

Sincer, daca prolactina este mare, DHEA-S-ul si testosteronul mi se par foarte mari.
Trebuie scazut acel DHEA-S musai. Cred ca trebuie sa mergi la un endocrinolog bun cu care sa poti comunica, sa afli un diagnostic clar si apoi sa faceti un plan de atac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirimir spune:

Bluangel,
Bine ai veit!.Sunt sigura ca te vei simti mai in siguranta alaturi de fetele de pe topic in aceasta lupta si suferinta.
pentru toate fetele
Eu dupa comisie a trebuit sa intrerup metforminul si cycloproginova si sunt in asteptarea unui CM natural cand vor urma alte analize si dupa, se va lua hotararea pentru fiv.Intre timp mi-am terminat tot setul de analize care se puteau face fara legatura cu CM, sunt in regula din fericire.Faptul ca nu mai iau metformin m-a facut sa ma simt nesigura, la dieta n-am renuntat, iar greutatea sta cuminte.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

mirimir,

Tin pumnii sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

Bine ai venit printre noi Bluangel!Sper sa te putem ajuta, asa cum pe mine m-au ajutat foarte mult fetele de pe aici.
Mirimir de cat timp iei metformin de ti-a spus sa il intrerupi?
Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluangel spune:

ma bucur ca existati si ca v-am gasit. of, cat as vrea sa scap de problema asta, sa ne rezolvam toate din noi problemele.. stau si ma gandesc in fiecare zi de ce organismul meu a reactionat asa si nu inteleg. si ce perfect era totul acum cateva luni, planuri, nunta la anu, apoi bebe. acu nu stiu, parca mi-e teama sa mai visez

Mergi la inceput