PCOS (10)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

codru23, eu din august incoace, cam cu 7 zile inainte de data preconizata pentru menstruatie iau mladite de zmeur; si mi-a venit lunar ciclul de-atunci....acum nu stiu daca "tratamentul" acesta poate avea acelasi efect asupra tutoror, insa la mine a avut efect bun....
din punctul meu de vedere, cred ca vin rusii la tine....

Va pup pe toate!
Weekend placut!

Marga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali77 spune:

Buna fetelor,
Nu am mai scris de mult timp pe forum, dar va citesc postarile zilnic.
Prea multe noutati nu am sa va dau… ma chinui in continuare cu surplusul de kg, pilozitatea, caderea parului si… pofta nebuna de dulce . Duphaston nu mai iau din iulie deoarece in ultimele 2 luni cat timp le-am administrat am facut candida. Menstruatia, luna trecuta mi-a venit la 35 zile fara duphaston, am luat doar imunostim (10 zile), iar luna asta am continuat cu imunostim (10 zile)..si acu astept, poate poate.
Zilele trecute mi-am facut niste analize si mi-au iesit urmatoarele rezultate:
Cortizol: 461 (v,n. 171 - 536)
DHEA-S: 310,1 (v.n. 98,8 - 340)
Insulina: 15 (v.n. 2,6 – 24,9)
Testosteron: 2,93 (v.n. 0,22 – 2,9)
Glicemia: 89
Colesterol seric total: 166
Trigliceride serice: 72

Imi puteti spune daca sunt bune,mie mi se par a fi ok doar testosteronul e putin marit.
Astept parerile voastre. Multumesc mult si va pup pe toate

Va doresc multa sanatate.
Week-end placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali77

Buna fetelor,
Nu am mai scris de mult timp pe forum, dar va citesc postarile zilnic.
Prea multe noutati nu am sa va dau… ma chinui in continuare cu surplusul de kg, pilozitatea, caderea parului si… pofta nebuna de dulce . Duphaston nu mai iau din iulie deoarece in ultimele 2 luni cat timp le-am administrat am facut candida. Menstruatia, luna trecuta mi-a venit la 35 zile fara duphaston, am luat doar imunostim (10 zile), iar luna asta am continuat cu imunostim (10 zile)..si acu astept, poate poate.
Zilele trecute mi-am facut niste analize si mi-au iesit urmatoarele rezultate:
Cortizol: 461 (v,n. 171 - 536)
DHEA-S: 310,1 (v.n. 98,8 - 340)
Insulina: 15 (v.n. 2,6 – 24,9)
Testosteron: 2,93 (v.n. 0,22 – 2,9)
Glicemia: 89
Colesterol seric total: 166
Trigliceride serice: 72

Imi puteti spune daca sunt bune,mie mi se par a fi ok doar testosteronul e putin marit.
Astept parerile voastre. Multumesc mult si va pup pe toate

Va doresc multa sanatate.
Week-end placut!



Ali,

Nu ai mentionat un aspect important: iei sa nu metformin? Adica aceste valori la analize sunt sub metformin sau nu? Daca da, de cat timp iei.

In rest, mari mi se par: testosteronul, DHEA-S-ul. Insulina nu as zice ca e mare, dar e la un nivel la care sa puna niste semne de intrebare. Adica la un om normoponderal si fara probleme insulina este sub 10.

Oricum analizele trebuiesc interpretate de medic care va lua in calcul toate datele cazului tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gudinde

Citat:
citat din mesajul lui ali77

Buna fetelor,
Nu am mai scris de mult timp pe forum, dar va citesc postarile zilnic.
Prea multe noutati nu am sa va dau… ma chinui in continuare cu surplusul de kg, pilozitatea, caderea parului si… pofta nebuna de dulce . Duphaston nu mai iau din iulie deoarece in ultimele 2 luni cat timp le-am administrat am facut candida. Menstruatia, luna trecuta mi-a venit la 35 zile fara duphaston, am luat doar imunostim (10 zile), iar luna asta am continuat cu imunostim (10 zile)..si acu astept, poate poate.
Zilele trecute mi-am facut niste analize si mi-au iesit urmatoarele rezultate:
Cortizol: 461 (v,n. 171 - 536)
DHEA-S: 310,1 (v.n. 98,8 - 340)
Insulina: 15 (v.n. 2,6 – 24,9)
Testosteron: 2,93 (v.n. 0,22 – 2,9)
Glicemia: 89
Colesterol seric total: 166
Trigliceride serice: 72

Imi puteti spune daca sunt bune,mie mi se par a fi ok doar testosteronul e putin marit.
Astept parerile voastre. Multumesc mult si va pup pe toate

Va doresc multa sanatate.
Week-end placut!



Ali,

Nu ai mentionat un aspect important: iei sa nu metformin? Adica aceste valori la analize sunt sub metformin sau nu? Daca da, de cat timp iei.

In rest, mari mi se par: testosteronul, DHEA-S-ul. Insulina nu as zice ca e mare, dar e la un nivel la care sa puna niste semne de intrebare. Adica la un om normoponderal si fara probleme insulina este sub 10.

Oricum analizele trebuiesc interpretate de medic care va lua in calcul toate datele cazului tau.


Multumesc mult gudinde pentru raspuns

Nu am luat niciodata metformin…nu mi-a recomandat nici un medic.
In aprilie 2007 ginecologul mi-a dat sa fac doar urmatoarele analize in ziua 3:
- prolactina – 409,2 µUl/ml (127 - 637)
- estradiol – 176,9 pmol/L (46 - 607)
- LH – 20,89mUl/ml (2,4 – 12,6)
- FSH – 4,96mUl/ml (3,5 – 12,5)
....in urma carora m-a diagnosticat cu OMPC (raportul lh/fsh este destul de mare) si mi-a dat doar tratament cu Duphaston .... atat!.

Cortizolul, dhea-s, testosteronul si insulina m-am hotarat sa le fac dupa ce v-am citit pe voi, m-am gandit ca sunt destul de importante.

Ce inseamna dhea-s si testosteron marit…si insulina? Ce ar trebui sa fac mai departe?

Sunt constienta ca sunt foarte multe puncte de rezolvat care necesita f multa rabdare si ca ar trebui sa am un medic in care sa am incredere si cu care sa fiu intr-o permanenta legatura.......pe care inca nu l-am gasit!!!!

Pup toate fetele
Sanatate multa!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

cred ca iti trebuie un endocrinolog bun pentru ca ginecologii au si ei limitele lor cand e vorba de hormoni.
Pentru dulce poti sa incerci crom o perioada pana te dezobisnuiesti si dupa aia poti sa renunti la el. Pe mine m-a ajutat enorm sa renunt la dulciuri acum cativa ani.


CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

psj gand la gand

ali77,
Inseamna in primul rand ca-ti trebuie un endocrinolog bun. Deja vorbim de hormoni de care nu se ocupa in mod uzual un ginecolog plus anumite implicatii de care clar nu se ocupa decat un endocrinolog cum ar fi pilozilatea excesiva si caderea parului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codru23 spune:

fetelor,
nu am apucat sa intru in w/end pe forum, dar asa cum imi spuneai si tu marga mi-au venit rusii...am profitat de acest lucru si mi-am repetat analizele (e prima oara de cand am intrerupt ACO cand am menstruatie fara ajutorul duphastonului)
am primit rezultatele (Z2):
raport lh/fsh 1.1(la analizele anterioare era 3.1)
testosteron 0.2 (VN 0.65-1.19)-a scazut de la 0.9
DHEA-S 153.4 (98.8-340)-si inainte a fost tot in jurul aceleiasi valori
estradiol 39 (39-189)-a scazut de la 64
gudinde, draga mea cand ai timp te-as ruga sa te uiti pe rezultate sa imi spui ce parere ai si tu de rezultate
abia la sfarsitul lunii noiembrie merg la doctor in Ungaria...dupa ce termin tratamentul cu cortizon ...acum sunt cu doza in scadere (voi repeta analizele astea+altele si acolo)...abia atunci voi avea un diagnostic...pana atunci
va fetele si va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

Celiane, am observat si eu cateva chestii ciudate la metformin. Eu il iau de 2 luni jumatate. Prima luna mi-a venit CM la 22 zile, a doua luna inca nu mi-a venit si sunt in a 35 zi. Mi-am facut si un test de sarcina crezand ca poate sunt insarcinata dar nici urma de BB. Oare asa este normal, sau poate pana isi face efectul acest metformin, asa o sa fie: menstruatii neregulate?
Fetelor, daca mai mananc dulce, in special ciocolata cu 75% cacao, dauneaza grav pcos-ului. Nu ma pot abtine, imi vine sa mananc incontinuu. Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

codru23,

Faptul ca raportul LH/FSH s-a apropiat atat de mult e 1 este o veste foarte buna. Faptul ca a scazut testosteronul de asemenea.
Te sfatuiesc insa sa-ti notezi toate intrebarile sau neclaritatile si cand ajungi in Ungaria la dr sa-l intrebi.
In orice caz raportul ala a scazut foarte frumos.

Fetelor,

In legatura cu metforminul si ciclul regulat. Categoric fiecare organism reactioneaza mai bine sau mai putin bine la tratament si mai devreme sau poate dura mai mult timp.
Dar sincer, nu va asteptati ca metforminul sa fie o pastila minune care va regleaza ciclul ceas.
Mie personal mi-a reglat ciclul in sensul ca acum imi vine intre 30 -40 zile ceea ce pt mine e f bine. Trebuie sa recunosc ca de multe ori imi vine pana-n 35 de zile. Eu insa fac tratamentul cu metformin de niste ani de zile (cu mici intreruperi).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluangel spune:

salutare! stiti unde mai poate fi gasita dna doctor bajenaru in afara de medlife? mi-am facut programare acolo pe la jum lui decembrie dar nu cred ca pot sa mai suport pana atunci efectele pastilelor a.c. iar fara tratament mi-e teama ca hormoneii mei o cam iau razna. (testosteron liber si dheas crescute). plssss!

Mergi la inceput