PCOS

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Multumesc Gabrieluta! Ma astptam sa fie mai scumpa epilarea cu laser, vorbeau fetele aici pe forum de sute de euro, daca e numai 150 ron si doar o data pe luna e ok. Sper sa dea rezultate si la mine. Eu imi decolorez parul de pe fata si din cate am inteles laserul are efecte foarte bune la firul de par negru pe un ten alb.
Poate e mai bine ca sunt dr in concediu si in curand o sa pleci si tu si poate in tot acest timp isi fac efectul plantutele.
Dr mea a vrut sa incepem din prima luna stimularea cu Clomifen. Mi-a dat termen de gandire pana in septembrie cand se intoarce din concediu. Nu stiu ce sa spun poate ne ajuta fetele...
Poti sa cumperi ulei de peste de la Doppel Hertz ca are si vit E, iar Omega 3 este f bun in Pcos. Costa vreo 18 ron o cutie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

Carissmain ceea ce priveste epilarea definitiva , la mine a dat rezultate...eu sunt blonduta dar mai aveam niste perisori nesuferiti - mustacioara si a mers.Sunt sigura ca o sa mearga si la tine.Cat priveste costul, acesta e in functie de cat de mare este zona supusa procedurii.
Mercic mult pentru sfatul cu vit. e si omega 3 o sa le cumpar si eu , poate , poate.Oricum incerc sa fiu un pic mai detasata , ca altfel mor
Dupa concediu ma duc la dr. meu sa ma monitorizeze si sa incep totusi stimularea.Poate intre timp se imbunatateste numarul .
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by carissma

Gudinde!
Acum sunt intr-o ceata totala Z.18 s-a transformat in Z.1 si nu inteleg de ce? Nu am luat decat mladite de zmeur si ma pregateam sa incep cu Utrogestanul dar acum.... Parca isi bate natura joc de mine, de la un cm de 40-70 zile acum am ajuns la de doua ori pe luna?Nici nu stiu ce sa fac in continuare iar dr mea este in concediu pana in 5 septembrie!
Pe de alta parte sunt bucuroasa ca s-a intamplat asa, ca poate scap mai repede de chisturi, sau nu?
Iti multumesc Gudinde pt tot!



carissma,

Ce sa zic puiule ... mare e gradina Domnului!
nu m-ar fi mirat sa-ti vina CM<28 zile daca incepeai tratamentul cu metformin (Siofor). Asa nu stiu ce sa zic ... sa fie doar reactia la progesteron? prea mult progesteron? alt ceva sa se fi intamplat?
Chiar nu stiu ce sa zic ...

In orice caz ... that's it! E Z1 si trebuie tratata ca atare.

Edit: In legatura cu chisturile ... poate scapi mai repede sau poate faci mai multe Sorry, stiu ca nu e raspunsul pe care-l asteptai ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Vitex-ul nu creste LH-ul? Cel putin eu asa am gasit si mie personal mi l-a crescut de la 19 la 22. Nu e mare diferenta ca si-asa era enorm dar in general stiu ca in PCOS Lh-ul are tendinta sa fie mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

carissma si mie mi s-a intamplat sa-mi vina ciclul in z17 dupa ce am luat prima luna mladite de zmeur si nu se mai oprea....adica vreo 10 zile de hemoragie aproape, nu stiu ce naiba a fost. ca am continuat sa iau si in lunile urmatoare dar nu mi s-a mai intamplat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by GABRIELUTA

bunafetele, ma primiti si pe mine la voi?.Imi permit sa intru si eu in discutie...
Si eu am PCOS de f. mult timp , manifestat prin ovare micropolichistice, lipsa ovulatiei, hirsutism (pe care il tin la respect cu sedinte de epilare definitiva).Ne dorim bebeita de 2 ani si ceva si nu mai vine.Am apelat la diversi medici, ginecologi si endocrinologi.Acum m-am hotarat sa fac IA pentru ca si sotul meu are probleme cu gigeii.Merg la endocrinolog, mi+am facut DH, si acum urmey tratament cu Siofor.Voi ce credeti?ajuta la ceva sau bat pasul pe loc?Dupa tratamentul asta mi+a spus ca o facem stimulare daca nu se normalizeaza ovulatia.
gudinde, draga mea, am citit ce ai postat pana acum.Esti corect informata
carissma, te cred ca esti foarte ingrijorata...e si cazul meu...la mine z22 s-a transformat in z1 nici eu nu stiu ce sa mai cred...
Tu ti-ai facut analiza progesteronului?cum stai?
Va pup si va multumesc



Gabrieluta bine ai venit

Mai, mai unde e Adrriana sa va treaca pe listuta

1. Daca ai inceput tratamentul cu Siofor (metformin) nu te ingrijora ca z22 s-a transformat in z1. E normal, e datorita metforminului care a inceput sa-si faca treaba tinand insulina in frau si crescand permeabilitatea celulara.

2.IA-ul fa-l dar soar cu monitorizarea ecografica a ovulatiei. Pt ca noi cu PCOS suferim de anovulatie cronica. Si daca tu nu ovulezi degeaba se rezolva problema sotului prin IA caci gigeii nu au ce intalni. Deci, bani aruncati!

3. Pt obtinerea ovulatiei la PCOS sunt mai multe etape.

Prima: Tratamentul cu metformin zilnic si progesteron in faza luteala. Unele dintre noi, cele norocoase, reusesc sa ovuleze in aceasta etapa.
Chiar si pt cele care nu vor reusi sa ovuleze aceasta etapa este foarte importanta si ar trebui tinuta chiar daca dr suspecteaza ca nu va fi suficient si are tendinta sa treaca direct la stimulare. Motivul? Metforminul ajuta la cresterea calitatii ovocitelor. In Austria la fetele cu PCOS care au ajuns sa faca FIV, inainte de procedura standard de FIV se prescrie metformin pt cateva luni tocmai pt a creste calitatea ovocitelor (caci e logic ca nu le ajuta sa ovuleze din moment ce au ajuns pana la FIV).

A II-a: Stimularea. Dar si e un mare DAR aceasta se face neaparat impreuna cu monitorizarea ecografica a ovulatiei. Sunt din pacare dr care nu fac asa si cred ca se joaca cu sanatatea pacientelor. Esiata riscul de hiperstimulare ... in fine nu are rost sa intru acum in toate riscurile. Eu una nu as face fara monitorizare ... si o monitorizare ca la carte cu 3 - 5 ecografii care sa urmareasca cresterea in dinamica a foliculilor, cu pregnyl etc.
Se incepe cu o stimulare usoara cu clomifen si daca nu merge se trece la stimulari mai puternice cu puregon, menogon.
Depinde la care va reactiona organismul.
F important: Stimularea NU se face sub nici o forma mai mult de 3 luni consecutive caci se distruge endometrul. Am vrut sa precizez asta pt ca am intalnit fete cu 5 luni consecutive de stimulare si m-am ingrozit ca exista astfel de medici. De asta eu primul lucru care-l spun este: un medic ginecolog bun specializat pe infertilitate sau/si un endocrinolog bun specializat pe endocrinologie reproductiva este impetuos necesar chiar daca e un medic ocupat/ursuz/mut/nu e empatic/se asteapta mult etc. Eu am fost la o dr o minune de ginecoloaga calda/simpatica/empatica dar care era sa ma nenoroceasca. Nu din rea vointa ci din nepricepere.

A III-a. Laparoscopia. Drilling ovarian.
Din pacate nici macar drilling-ul ovarian nu garanteaza obtinerea rezultatului dorit.

A IV-a. FIV.
Din pacate nici macar FIV-ul nu este un panaceu universal. Exista fete cu 2-3 FIV-uri nereusite

A V-a. Adoptia.


Chiar in cazul obtinerii sarcinii, riscurile sunt mai mari decat la gravidutele "normale".
Riscul de avort spontan in trim. I este mai mare. Sarcina trebuie f bine sustinuta pt ca noi avem deficit progesteronic.
Insulina (nu se ia metformin in sarcina) poate face si ia ravagii.
Riscul de HTA e mai mare.
Riscul de diabet gestational e mai mare.
Riscul de nastere prematura e mai mare.
Ingrasatul excesiv in sarcina pt noi este total interzis!

Dar se poate! Colega noastra de suferinta Adimercedes e in luna a noua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Ar si am pai uitat o etapa:

Etapa 0: Pt doamnele cu PCOS pufoase. Slabitul e sfant! Se poate obtine ovulatie prin scaderea nr. de kg. (bine nu 1-2-3 kg ... am spus d-nele pufoase care au de dat jos cu simt de raspundere - ca mine)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Gabrieluta

Asa cum ti-a spus carissma incearca sa iei vit e din Omega 3 de la Doppel Hertz caci altfel vit E in cantit mai mare si luata mai mult timp poate face rau.

Branca Ursului e un pic controversata. In sensul ca exista persoane pe care le-a ajutat si personale pe care nu le-a ajutat.
Si nu se ia pe toata perioada ciclului.
Despre BU am scris mai multe aici
Probleme cauzate de branca ursului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Foarte frumos detaliate etapele.
As mai adauga ca la FIV, riscul de hiperstimulare severa este mult mai mare la pacientele cu PCOS.
Trebuie un doctor care sa fie foarte atent dar nu stiu cati in Ro au rabdarea asta si nu te considera doar un numar dintr-un lot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by psj

Foarte frumos detaliate etapele.
As mai adauga ca la FIV, riscul de hiperstimulare severa este mult mai mare la pacientele cu PCOS.
Trebuie un doctor care sa fie foarte atent dar nu stiu cati in Ro au rabdarea asta si nu te considera doar un numar dintr-un lot.




Din pacate asa e! Ai mare dreptate!

Hiperstinularea e o problema delicata care trebuie tratata cu toata atentia si raspunderea.
De asta eu imi tocesc degetele de cate ori am ocazia si zic fetelor sa nu accepte nici macar stimularea "usoara" cu clomifen fara monitorizare ecografica si pregnyl. Caci chiar si in aceste conditii pot aparea tragedii.

Nimeni nu poate garanta ca in cadrul unei laparoscopii se pot scoate doar chisturile. Si atunci trebuie rezectie din ovar. Nimeni nu iti poate garanta ca un chist nu se poate torsiona si atunci bye, bye ovar. Ca sa nu mai spun ca poti ajunge in crucea noptii la spital si sa se faca operatie clasica si de aici pot aparea alte multe probleme date de sectionarea muschiului abdominal, aderente (care pot duce la sterilitate) etc.

Mergi la inceput