PCOS

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Gudindemultumim pt informatii. Sa stii ca am un folder pe desktop si salvez toate postarile tale acolo asa ca nu iti tocesti degetele de pomana.
Psj m-am gandit si eu ca progesteronul este cauza scurtarii cm-ului. Luna trecuta am luat pt prima data Duphaston si acum am inceput imediat cu mladite de zmeur...poate a fost prea mult.
Acum cateva luni am luat Vitex si mladite de zmeur si mi-a venit cm dupa 70 zile iar in urmatoarea luna dupa 45, nu ma asteptam sa-si faca efectul asa repede de data asta.
Fetelor puteti sa-mi spuneti in ce zi ar fi mai indicat sa fac progesteronul? Trebuie sa merg oricum sa-mi fac insulina si as face si progesteronul dar am vazut ca multi dr il cer in z.21 si parca nu as mai astepta pana atunci.
Gabrieluta din cate am citi Maca ajuta la spermatogeneza si este buna si pt tine deoarece ajuta la ingrosarea endometrului. Mai mult nu pot sa-ti spun ca eu nu am luat.
Dar chiar asa Adrriana si celelalte fete pe unde-or fi? Au plecat toate in concediu sau le-a luat Mirela cu ea la odisee?
Eeeeeeeeeee si cand ma bucuram si eu ca sunt pe o lista!
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

Buna dimineata fetele1
Gudindemultumesc pentru precizarile tale pertinente si documentate .M-ai linistit cu z1 , banuiam eu ca de la metformin trebuie sa fie, dar vroiam sa stiu de la voi, cele care ati trecut prin aceasta experienta.
Cat priveste IA , deocamdata sunt numai planuri.. mea endocrinolog se pare ca e ok , incerc sa am incredere ca stie ce face, nu mi-a dat deocamdata medic. pt. stimulare , in schimb am facut 2 ecografii transvaginale ca sa fie sigura ca nu am foliculi preovulatori, ca nu ovuley, etc.Mi s-a parut de bun simt ca nu m-a bagat direct pe clomifen.A spus ca asta e urmatoarea etapa si ca vrea sa conlucreye cu dr. ginecolog.Sper sa fie bine.Nu mi-a recomandat nici un progestativ(duphaston sau utrogestan)in faza luteala ...
Fetelor, desi ma grabesc , nu vreau totusi sa sar peste etape si sa fac FIV.Eu nu sunt pufoasa , am 1,70 si 57 de kg si am 30 de ani, nu am fost niciodata insarcinata si dr. a zis ca e ok ca nu sunt pufulici ca era si mai greu de reglat tot sistemul.Noi cele cu PCOS trebie sa ajungem la un echilibru hormonal, sa avem ovulatie si apoi lucrurile se mai aseaza cu un pic de bafta si fara stres .
Carissmace faci ?unde te-ai ascuns?
Multumiri inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

carissmahi hi hi dupa cum vezi la ora , postam amandoua in acelasi timp...
In privinta progesteronului, e indicat sa se dozeze in z21 .
Pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

gudinde putem sa iti spunem Einstein
Am glumit sa va mai binedispun pe ziua de azi
Acum lasand glumele la o paret , la ce medic mergi? daca poti sa ne spui beineinteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

buna psj!
In privinta doctorilor, aprob pozitiv, bineinteles nu e cazul tuturor dar e multa lipsa de rabdare si de logica in tratarea pacientelor.Meseria asta se face cu neuroni dar si cu suflet si empatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Gabrieluta postam in acelasi timp. E primul lucru pe care il fac dupa ce ajung la birou. Imi iau(de care incerc sa ma las) si intru pe DC. Esti norocoasa daca nu esti pufoasa (ce rime am in dimineta asta) si e foarte bine ca te-ai decis sa nu sari peste etape. In seara in care dr mi-a spus clar ca am Pcos si mi-a facut fisa de sterilitate deja ma vedeam la FIV. Noroc ca am "indraznit" sa postez aici si am dat peste Gudinde.
Inseamna ca dr mea sufera de nesimtire acuta si persistenta daca mi-a recomandat Clomifen din prima luna.
Acum in septembrie cand vine din concediu ma mai duc o data, documentata bine de Gudinde, dupa care ma hotarasc daca o schimb sau nu.
Daca progesteronul se face in z.21 atunci cred ca merg maine sa-mi fac insulina desi daca nu are cine sa-mi spuna cat Metformin sa iau tot degeaba...
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

carissmain privinta stimularii ovariene fiecare medic are schema lui, insa e bine sa iei lucrurile de la capat si nu de la mijloc.E ca si cum ai construi o casa fara fundatie.Nimeni nu stie cum poate sa reactioneze organismul la aceste stimulari si atunci trebuie avuta mare grija.
In privinta metforminului, el poate fi comercializat si sub numele de SIOFOR DE 850 MG (eu din asta iau) si GLUCOPHAGE.Administrarea acestora se face sub stricta supraveghere a medicului endocrinolog.Un medic endocrinolog priceput va sti sa iti faca o schema de tratament.Eu am inceput saptamana trecuta tratmentul cu metformin dar am o schema.Se ia treptat , are o serie de efecte secundare si poate afecta ficatul .Se cere evaluarea transaminazelor serice TPO si TGP.Mie dupa 1 luna de tratament mi+a spus sa imi verific valorile transaminazelor serice.
Si eu am pierdut z 21 pt. dozarea progesteronului.
pupicei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

gudinde unde esti?ne e dor de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by carissma

Gudindemultumim pt informatii. Sa stii ca am un folder pe desktop si salvez toate postarile tale acolo asa ca nu iti tocesti degetele de pomana.
Psj m-am gandit si eu ca progesteronul este cauza scurtarii cm-ului. Luna trecuta am luat pt prima data Duphaston si acum am inceput imediat cu mladite de zmeur...poate a fost prea mult.
Acum cateva luni am luat Vitex si mladite de zmeur si mi-a venit cm dupa 70 zile iar in urmatoarea luna dupa 45, nu ma asteptam sa-si faca efectul asa repede de data asta.
Fetelor puteti sa-mi spuneti in ce zi ar fi mai indicat sa fac progesteronul? Trebuie sa merg oricum sa-mi fac insulina si as face si progesteronul dar am vazut ca multi dr il cer in z.21 si parca nu as mai astepta pana atunci.
Gabrieluta din cate am citi Maca ajuta la spermatogeneza si este buna si pt tine deoarece ajuta la ingrosarea endometrului. Mai mult nu pot sa-ti spun ca eu nu am luat.
Dar chiar asa Adrriana si celelalte fete pe unde-or fi? Au plecat toate in concediu sau le-a luat Mirela cu ea la odisee?
Eeeeeeeeeee si cand ma bucuram si eu ca sunt pe o lista!
Va pup!




Exista analize care se pot face oricand (ex: insulina) si analize care se fac numai in anumite zile ale ciclului menstrual. Analizele care se fac in anumite zile sunt:

Z 2-3 (unii dr prefera in z2 altii in z3 - vezi intreaba ca sa stii al tau cum prefera): FSH, LH, Prolactina, Estadiol

Z 14: FSH, LH, Estadiol

Z 21: Prolactina, Estadiol, Progesteron

Din pacate aceste date ziua 2, 14 si 21 sunt spuse de dr. direct. ORI acste zile sunt alese asa bazanduse pe existenta unui ciclu de 28 de zile. Dar daca ciclul nu este de 28 de zile atunci ar trebui dr. sa iti spuna cand si cum sa le faci in functie de ciclul tau.
Din pacate multi dr nu mentioneaza acest lucru ce-s banii lor daca tb sa le repeti?

De aflat in ce zile ar tb facute analizele personalizat in functie de ciclu ar trebui sa nu aproximeze ca vorba'ceea ca e dupa urechea mea sau dupa urechea medicului tot dupa ureche sunt facute. Ar trebui facuta monitorizarea ecografica a ovulatiei si asa aflat cand are loc ovulatia (daca are loc), cand incepe faza luteala etc.

Ahhh ... si inca ceva: analizele hormonale, in general, ar trebui facute intre 8 - 9 dimineata. In cazul cortizolului este obligatoriu sa se faca intre 8-9 dimineata. Hormonii, in special insulina au timp mic de injumatatire! Rugati asistenta sa se duca cu eprubeta la laborator imediat dupa recoltare si acolo sa fie prelucrata cu prioritate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by GABRIELUTA

Buna dimineata fetele1
Gudindemultumesc pentru precizarile tale pertinente si documentate .M-ai linistit cu z1 , banuiam eu ca de la metformin trebuie sa fie, dar vroiam sa stiu de la voi, cele care ati trecut prin aceasta experienta.
Cat priveste IA , deocamdata sunt numai planuri.. mea endocrinolog se pare ca e ok , incerc sa am incredere ca stie ce face, nu mi-a dat deocamdata medic. pt. stimulare , in schimb am facut 2 ecografii transvaginale ca sa fie sigura ca nu am foliculi preovulatori, ca nu ovuley, etc.Mi s-a parut de bun simt ca nu m-a bagat direct pe clomifen.A spus ca asta e urmatoarea etapa si ca vrea sa conlucreye cu dr. ginecolog.Sper sa fie bine.Nu mi-a recomandat nici un progestativ(duphaston sau utrogestan)in faza luteala ...
Fetelor, desi ma grabesc , nu vreau totusi sa sar peste etape si sa fac FIV.Eu nu sunt pufoasa , am 1,70 si 57 de kg si am 30 de ani, nu am fost niciodata insarcinata si dr. a zis ca e ok ca nu sunt pufulici ca era si mai greu de reglat tot sistemul.Noi cele cu PCOS trebie sa ajungem la un echilibru hormonal, sa avem ovulatie si apoi lucrurile se mai aseaza cu un pic de bafta si fara stres .
Carissmace faci ?unde te-ai ascuns?
Multumiri inca o data.




Gabrieluta,

Tu mergi cumva la dr. Corina Neamtu??

30 ani, 1.70 m, 57 kg Woooowwwww. Fotomodel!!!!
Mda.. eu cu un an mai mica, aceeasi inaltime, kg - a se citi eu sunt fffff pufoasa, am trecut si de rubensiana ... sunt de-a dreptul

Mergi la inceput