PCOS

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by GABRIELUTA

gudinde putem sa iti spunem Einstein
Am glumit sa va mai binedispun pe ziua de azi
Acum lasand glumele la o paret , la ce medic mergi? daca poti sa ne spui beineinteles.



pisix m-a denumit spiridus .... sa inteleg ca acum sunt spiridusul Einstein

sunt tentata sa-mi cumpar cu punctele titulatura de spiridusul Einstein dar ma gandesc ca suna prea pompos ... io si Einstein ... dar suna frumos

uite un de la mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by GABRIELUTA

buna psj!
In privinta doctorilor, aprob pozitiv, bineinteles nu e cazul tuturor dar e multa lipsa de rabdare si de logica in tratarea pacientelor.Meseria asta se face cu neuroni dar si cu suflet si empatie.



Eu pe la 19 ani am fost la o dr (era ginecoloaga) care era super draguta si simpatica si incurajatoare si ... ce mai o minune. Insa era total depasita de problema mea iar eu eram numai o pustoaica care nu stia mai nimic despre ce am sau ce as putea avea si aveam un respect si o incredere oarba in medici. Deh, daca a spus d-na dr ca asa tb sa fac apai asa fac. Am mai povestit ... dupa mai multe tratamente care evident nu au functionat mi-a dat sa fac corticoterapie care m-a distrus la propiu. Inca mai trag si voi trage toata viata cu sechelele capatate atunci. Din pacate oricat de dragut sau amabil este un dr nu te poate ajuta cu mai mult decat stie.
Si atunci am optat pt profesionalism. Daca as gasi unul care pe langa asta sa mai fie si omenos si empatic ... eh m-as muta maine la el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by GABRIELUTA

carissmain privinta stimularii ovariene fiecare medic are schema lui, insa e bine sa iei lucrurile de la capat si nu de la mijloc.E ca si cum ai construi o casa fara fundatie.Nimeni nu stie cum poate sa reactioneze organismul la aceste stimulari si atunci trebuie avuta mare grija.
In privinta metforminului, el poate fi comercializat si sub numele de SIOFOR DE 850 MG (eu din asta iau) si GLUCOPHAGE.Administrarea acestora se face sub stricta supraveghere a medicului endocrinolog.Un medic endocrinolog priceput va sti sa iti faca o schema de tratament.Eu am inceput saptamana trecuta tratmentul cu metformin dar am o schema.Se ia treptat , are o serie de efecte secundare si poate afecta ficatul .Se cere evaluarea transaminazelor serice TPO si TGP.Mie dupa 1 luna de tratament mi+a spus sa imi verific valorile transaminazelor serice.
Si eu am pierdut z 21 pt. dozarea progesteronului.
pupicei!




Gabrieluta,

Nu sunt total de acord in privinta schemelor stimularii de la medic la medic. Exista niste scheme standard la nivel mondial care trebuiesc respectate si niste proceduri auxiliare.

Intradevar metforminul este substanta activa si exista mai multe denumiri comerciale. La siofor exista in functie de concentratie: Siofor 500, Siofor 850 si Siofor 1000. Din pacate firma importatoare a decis sa nu mai importe Siofor 500. Eu pe asta il luam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by GABRIELUTA

gudinde unde esti?ne e dor de tine




La scarbici ... pe care incerc sa-l schimb. Vreau alt loc de munca!!!! Nu mai vreau atata stres Nu mai vreau atatea ore suplimentare
Vreau un pic de timp si pt mine ca n-o sa slabesc in veci stand cu pe scaun!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

buna dimineata fetele, cucuietele!
Gudinde daca te-ai hotarat sa schimbi serv. bafta multa !si eu ma gandesc serios la acest lucru.
In privinta metforminului, la tine a avut efect? acum ovulezi natural?eu sunt la inceputul tratamentului.La ce medic mai mergi acum?daca poti sa imi spui si nu te deranjeaza .Eu ma duc la Melife la dr.Bajenaru Magda-endocrinolog si Predoi Silviu - ginecolog.
Carissmatu ce mai zici mamica?
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Gabrieluta am vazut ca sunt prima si m-am apucat sa va scriu un mesaj de juma' de pagina si nu stiu ce s-a intamplat de nu apare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Gudindenoi stam toata ziua singure si intrebam de tine iar tu stai in toiul noptii sa ne raspunzi.
Daca tot ai acumulat puncte de ce sa nu le folosesti si sa-ti treci sub nume "spiridusul Einstein"? Daca are cineva nelamuriri ii trimiti la noi ca-i explicam
In mesajul care nu mai apare va povesteam despre biorezonanta. Am vorbit aseara cu o prietena si mi-a spus ca ea a scapat de chisturi si de problemele cu rinichii dupa 2 sedinte (cca 2 luni, se face 1 sedinta/luna) in schimb ea continua tratamentul din cauza depresiei.
Medicul care se ocupa de asa ceva a fost neurochirurg, acum s-a pensionat si si-a deschis cabinetul. O sa vorbeasca deseara pe Etno la 17.30, iar in septembrie o sa publice pe site-ul adresa www.biorezonanta.ro regimul alimentar pe grupe de sange si alte sfaturi pt cei cu probleme fizice.
Mi-am facut si eu programare peste 2 saptamani. Costa 120 euro/sedinta, sper sa dea rezultate.
Gabrieluta - fotomodelul nostru hai la o
O zi la superlativ!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

Carissmamercic de compliment .Sper sa nu ma fac pufulici.Accept sa fiu pufulici numai daca, pot sa ma ingras atunci , promit sa nu ma scalambaiesc din cauza kilogramelor.Eu cafeluta nu beau, dar la un ceiut verde sau ciocolatica ma bag.
Sa ne povestesti si noua cum e la biorezonanta.O sa ma interesez si eu pe net de cabinete in Buc. de asa ceva.As incerca orice...Ai facut dozarea insulinei?
Gudinde tu lucrezi dupa fus orar american, mamica?Te asteptam la noapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Gabrieluta vezi sa te tii de cuvant cu...
Inca nu am ajuns sa-mi fac insulina dar incerc sa ajung saptamana asta ca dupa aia vine inchiderea de luna si adio timp liber.
Foarte bine ca nu bei cafea si eu incerc dar mai dau gres in unele zile mai...obositoare.
Sper sa fie bine cu biorezonanta, am incredere in dr asta. Ma gandesc ca daca a fost neurochirurg, a invatat ceva la viala lui... si acum cu prietena asta a mea am caz concret ca da rezultate nu doar articole din ziare. Eu sper doar sa nu ma cheme mai des de o data pe luna ca dau faliment sa dau 240 euro dintr-un foc.
Fetelor ar trebui deschis un capitol nou dar eu nu ma pricep...
Poate ne treceti si pe noi pe listuta. Cred ca de data am batut recordul... pana acum subiectul "murea" dupa 2-3 pagini acum avem capitole
Gudindesa nu mai fi suparata ca nu ai primit si minge o data cu Cd -urile Pilates comandate. Iti trimit eu daca vrei
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by GABRIELUTA

buna dimineata fetele, cucuietele!
Gudinde daca te-ai hotarat sa schimbi serv. bafta multa !si eu ma gandesc serios la acest lucru.
In privinta metforminului, la tine a avut efect? acum ovulezi natural?eu sunt la inceputul tratamentului.La ce medic mai mergi acum?daca poti sa imi spui si nu te deranjeaza .Eu ma duc la Melife la dr.Bajenaru Magda-endocrinolog si Predoi Silviu - ginecolog.
Carissmatu ce mai zici mamica?
Va pup!




Merci ... si eu iti doresc bafta! Din pacate nu e asa de usor de gasit un servici nou. Mai ales ca eu imi doresc un servici nu inca un scarbici.

Eu merg la Dr. Corina Neamtu - Parhon/Centrul Privat Sanador
Nu am mai fost insa cam de mult pe la ea.
Trebuie sa recunosc ca despre medicii la care mergi nu stiu nimic. Dar daca tu esti multumita de ei si ai gasit o punte de legatura este exceptional. In fond comunicarea este esentiala.

Pe mine tratamentul cu metformin m-a ajutat mult. Ajunsesem intr-o perioada in care practic nu imi mai venea ciclul (sau ce venea nu putea fi denumit decat o gluma de ciclu) asta in conditiile in care luam utrogestan. Dupa ce mi s-a introdus metforminul refultatele au fost imediate.
Daca m-a ajutat sa si ovulez ... la mine se punea problema de reglarea ciclului si deabea apoi va vedem ce facem cu capitolul ovulatie. Intre timp s-au petrecut unele lucruri in viata mea privata care au dus la amanarea si/sau regandirea prioritatilor. In acest moment la mine se pune problema de tinerea sub control a sindromului si neaparat slabit. Fara aceste doua elemente nu se poate vorbi de nimic altceva.

La un moment dat analizele de ficat nu mi-au iesit f bine si am facut si o diskinezie biliara de toata "frumusetea" si am stopat tratamentul medicamentos.
De asta ma gasesti si la threadul de naturiste. Incerc si aceasta varianta. Oana acum m-a ajutat f mult tratamentul naturist in sensul ca analizele de ficat mi-au iesit de curand foarte bine. Din pacate insa insulina mi-a iesit ffff mare. Ori in conditiile in care insulina este un hormon care depune sunt sanse minime sa pot slabi cu insulina la aceste valori. De asta in lunile urmatoare daca nu chiar in luna urmatoare trebuie sa iau niste decizii ...

Mergi la inceput