PCOS (9)

PCOS (9) | Autor: gudinde

Link direct la acest mesaj

Feteler incepem acum capitolul 9 al odiseei noastre. Primele capitole le gasiti aici:
1 * 2 * 3 * 4 * 5 * 6 * 7 * 8




Acesta este un topic in care vorbim despre PCOS (Polycystic Ovary Syndrome = Sindromul ovarelor polichistice sau Sindromul Stein - Leventhal): cum il depistam, care sunt simptomele, cum il tinem sub control, care sunt tratamentele (alopate, naturiste, homeopate), ce ne ajuta, care ar fi povestea mamicilor si gravidutelor cu PCOS, cum conduci o sarcina cu PCOS, care sunt medicii buni pe asa ceva (ginecologi, endocrinologi, homeopati), care sunt ultimele studii referitoare la PCOS etc.

Pentru cele care tocmai au fost diagnosticate cu PCOS ... imi pare tare rau Diagnosticul nu e unul usor de digerat! Acorda-ti timp sa plangi, sa fi suparata, sa te intrebi de ce tu, sa citesti muuuult despre PCOS si sa plangi citind, sa fi furioasa si apoi sa fi gata de lupta.
Socul, durerea, neputinta, lupta, lacrimile sunt toate parte din viata cu PCOS si suntem aici sa incercam sa ne ajutam, sa ne facem viata mai usoara si sa invatam una de la alta; sa reprezentam un punct de sprijin si un umar pe care se poate plange in momentele dificile si sa ne bucuram impreuna de reusitele fiecareia.


Aspirante si luptatoare cu PCOS:

Gudinde - 29 ani
Tratament Metformin si tratament homeopat

Gaby77 - 30 ani
Tratament Metformin

Miramar - 30 ani
Tratament Bromcriptina,Utrogestan,Ovestin

Elly_me - 26 ani
Tratament Utrogestan

Mcrissa - 28 ani
Tratament...

Lorelai_Lorelai
Tratament...

Lgireada - 22 ani
Tratament...

Lala_1 - 30 ani
Tratament Metformin

GABRIELUTA - 30 ani
Tratament Metformin

criscert - ani
Tratament Metformin

dana n. - 27 ani
Stimulare ovestin+clomifen+prednisolon+injectii cu Puregon

alecsxa0208 - 29 ani

crisaa07 - 29 ani
Tratament Metformin si Duphaston

denisabia

cami_antonia

CrisaS - 32 ani
Tratament Metformin

elenaraluca - 25 ani
Tratament Metformin

LisaLashes - 27 ani
Tratament Naturist

raluk16
Tratament Naturist

diannette
Tratament Metformin

mirimir
Tratament Metformin

noname - 27 ani
Tratament cu metformin

zapp - 33 ani
Stimulari cu clomifen

dria
Stimulare cu gonal

Tracy - 28 ani
Tratament cu metformin si euthyrox

lai - 28 ani
Tratament cu metformin si tratament naturist

celiane - 21 ani
Tratament cu metformin si farcovit

Persephonna - 23 ani
Tratament homeopat

marijan90 - 31 ani
Tratament metformin, omega 3, acid folic


Fericite gravidute:

Adrriana
avdoral


Mamici de ingerasi:

Mayaione mami de Anamaria
Ile77 mami de Vivian
Sheherezada mami de Maia-Iulia
Adimercedes mami de Lisa-Maria
Alfa_Anca mami de Elena
psj mami de
Numeioana mami de David
Galuscuta/Ginger00 mami de gemenasi
aryjul mami de
Rodicaosoian mami de
Mire79 mami de
uca78 mami de
carissma mami de Sara Maria




Ce este PCOS si care sunt principalele metode pt tinerea sub control a sindromului? (articol in lb. engleza)

Analize pentru determinarea PCOS:aici si aici

In ce zile ale CM se fac analizele de sange

Transformarile hormonale din timpul CM

www.presspro-gineco.ro/article--x-Infertilitate-Importanta_insulinorezistentei_in_sindromul_ovarelor_polichistice--4786.html" target="_blank">Importanta insulinorezistentei in sindromul ovarelor polichistice
Importanta insulinorezistentei in PCOS

www.emcb.ro/article.php?story=20030112215853000" target="_blank">Acneea si sindromul ovarului polichistic

Principalele etape pt obtinerea ovulatiei in PCOS (metode alopate) aici si aici

Particularitati ale inductiei ovulatiei cu Gonal-f în PCOS

Informatii "naturiste" despre PCOS - in engleza: www.sensible-alternative.com.au" target="_blank">aici si aici

Informatii despre epilarea definitiva aici si aici

Informatii despre Duphaston si Utrogestan: aici si aici

Ce este Pregnylul si pt ce se administreaza?

Articol despre www.ginecologie.ro/pagini/boli-si-afectiuni/sindromul-ovarelor-polichistice-sop/" target="_blank">PCOS

Grasimea care ne innebuneste, care ne omoara, care ne vindeca atricol despre sindromul metabolic, hiperinsulinism, tesutul adipos si efectele acestuia asupra sistemului endocrin

Studii despre Dexamethasone

Despre ACO

http://www.bioline.org.br/request?mf04006

Antiandrogenici

www.pulsmedia.ro/article--x-Varia-Metforminul_sau_antiandrogenii_in_tratamentul_hirsutismului_din_sindromul_ovarelor--293.html" target="_blank"> Metforminul sau antiandrogenii in tratamentul hirsutismului din sindromul ovarelor polichistice

Metformin - Benefits and Side Effects

TTGO in PCOS

Combaterea acneei - sfaturi Galateea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Galateea,

Sunt 3 lucruri care scad rezistenta la insulina:
- medicamente (biguanide sau TZD);
- efort fizic moderat;
- regim alimentar.

Efortul fizic pt scaderea rezistentei la insulina trebuie sa fie moderat si facut des. Adica mersul pe jos zilnic tip de 30-40 min e un exemplu de tip efort care scade rezistenta la insulina si e destul de usor de realizat: in loc sa iei autobuzul, mergi pe jos.

Scaderea rezistentei la insulina duce printre altele, in timp, la cresterea SHBG-ului care ajuta la scaderea testosteronului.

In legatura cu testul de toleranta la glucoza. Cand l-am facut la Medlife l-am facut asa:
- glicemie si insulina a jeune (adica pe nemancate) la ora 8 dimineata
- ingerat un pahar cu apa in care s-a introdus un plic de glucoza de 75 g. Glucoza pulbere (e cam ca zaharul pudra) am cuparat-o de la farmacia sensiblu din cadrul Medlife;
- la 2 ore mi s-a recoltat din nou sange pt glucoza serica si insulina.
Atentie! Se cere asistentei sa sa duca proba de sange imediat la laborator pt ca altfel valorile insulinei nu ies conform realitatii!

Si daca tot te intepi sa-ti faci si transaminazele, caci sa sti ca fara transaminaze bune, chiar daca se dovedeste ca ai nevoie de metformin pt PCOS nu-l vei primi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia79 spune:

Buna ziua, dupa o poveste lunga si chinuitoare de 4 ani suntem in curs de fiv. Am vazut ca sunteti destul de informate si as vrea sa va intreb si pe voi. Ma ingrijoreaza ca am analiza dheas 226, stiu ca este normal intre 40-400 dar am citit ca peste 200 indica pcos. Medicul meu nu vrea sa imi dea nimic sa remedieze situatia pt nu crede ca am pcos. Puteti sa imi spuneti daca aveti cumva si voi valori ridicate sau la limita dheas , luati tratament pt asta? Am o prietena care la valoarea dheas de 253 ia dexametazona, un corticosteroid si a reusit la fiv!ma gadesc ca nu sunt f departe dar medicul meu nu vrea sa imi dea nimic sa micsoram hormonii androgeni.
Apreciez orice raspuns pertinent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Claudia,

Eu inainte de a incepe tratamentul cu metformin aveam DHEA-S-ul spre limita superioara si SHBG-ul spre limita inferioara (tipic PCOS). Normal este sa fie invers.
Din pacate PCOS-ul nu este un sindrom care sa poata si diagnosticat pe baza unei singure analize.

Despre dexa voi lasa sa-ti raspunda colegele de topic care iau acest medicament.
Pana atunci, daca vrei sa citesti, pe acesta pagina ne-a vorbit Gaby77 pt prima data despre Dexamethasone si a postat si niste articole f interesante (mergi pana la sfarsitul paginii caci inclusiv ultima postare se refera la dexa).
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=115687&whichpage=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia79 spune:

Multumesc mult de raspuns. Gudinde ai avut si tu o valoare asa mare de peste 200? Am inteles ca se poate si mai mult spre 700 deci nu stau f rau dar de obicei dheas nu indica ceva anume ci doar ca sunt necesare mai multe investigatii ca exista un dezechilibru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Claudia,

Nu mai stiu exact valoarea si nu am cum zilele astea sa stau sa o caut printre analizele vechi, dar era aproape de limita superioara a intervalului de normalitate, ceea ce nu e bine.

Despre toate implicatiile unei valori anormale de DHEA-S nu as vrea sa ma pronunt. Nu sunt endocrinolog, nici macar medic. Stiu implicatiile existente in cadrul PCOS, care este boala cu care ma confrunt eu.

Nu stiu daca tu mergi doar la ginecolog sau si la un endocrinolog, dar avand in vedere planurile tale de FIV, poate ar trebui sa faci o vizita unui endocrinolog specializat pe endocrinologie reproductiva care sa-ti raspunda la toate intrebarile avand in vedere cazul tau concret.

Pupici si Doamne ajuta sa fie un FIV reusit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Si eu zic ca e indicat sa consulti un endocrinolog inainte de fiv, daca e sa ai pcos iti va da metformin in faza de stimulare pentru a produce ovocite calitative si pentru a reduce riscul de hiperstimulare. Din pacate ginecologii nostri (nu stiu cu cine vei face tu) nu prea prescriu asa ceva in cadrul protocolului fiv. Asa ca gudinde are dreptate, trebuie neaparat sa vezi un endocrinolog inainte sa incepi fiv.
valoarea dheas e singurul indiciu care te-a dus cu gandul la pcos? in general ai ciclu regulat, lh-ul, fsh-ul cum sunt in z3? de ce faceti fiv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galateea spune:

Buna fetelor,

Mie azi mi-a venit ciclul :). Am niste dureri foarte mari , dar macar mi-a trecut cistita. Cred ca nici nu era cistita, ci o congestie pelviana foarte puternica care probabil imi apasa si pe vezica si de aceea ma tot facea sa urinez des. Caci altfel nu am avut niciun bacil sau stafilococ la analiza. Vi s-a intamplat si voua sa aveti vreo congestie din asta inainte de ciclu? si cu durere in partea de jos a abdomenului? Ma intreb si eu?
Si va rog mult o alta intrebare pentru cele care stiu cum e cu analizele. Eu ma duc luni la Medlife. Am toata lista de pe site. Pentru care multumesc mult fetelor care au postat... (Asa am putut si eu sa mai pus si altele care mie nu mi-au fost date ) Plus alea uzuale de ficat, colesterol...etc.
Pentru cele hormonale voi fi in Ziua 3. Deci eu zic ca e bine...ca duminica e ziua 2 si n-am cum.
Insa am o nelemurire cu testosteronul total si liber si progestogenul... Eu oricum le fac daca tot o sa-mi ia o tona de sange...
Insa am citit pe tot felul de site-uri ca valorile lor se fac si la mijlocul ciclului (ovulatie ?) ( ziua 15 la mine) si inspre faza finala (luteala?)adica 15+ 7 = ziua 22....(la un ciclu de 29-30 zile)
Parca vazusem eu undeva si aici pe site toate explicatiile astea , dar nu mai stiu unde...
Multumesc mult de tot.
Pupici. Gala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns persephonna spune:

Buna fetelor,

Dupa o lunga pauza (m-am casatorit) am revenit in forta pe forumul desprecopii.

Am vazut ca s-a mai dus un capitol si am ajuns la cel de-al 9-lea.

Am inceput mai serios sa lupt impotriva PCOS si de o saptamana iau un tratament homeopatic recomandat de doamna Mariana Trifa. Sunt optimista si cred ca o sa aibe efect.
M-am saturat de durerile de la ovulatie, de ciclul aleator si de pilozitate (desi nu este prea vizibil...dar eu stiu ca este acolo).

O sa ma duc dupa ce termin pastilele, la control dar de data asta aici in UK. Sunt curioasa daca o mai am glicemia mai ridicata sau daca ovarele sunt mai curate.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

galateea, progesteronul se face in ziua 7 dupa ovulatie, asta ar fi z21 a un ciclu de 28 de zile. La ce dr. te duci cu rez. analizelor?
persephonna, ai avut vreo reactie secundara de la tratament? ca eu m-am simtit foarte rau dupa tratamentul homeopat, adica din ce in ce mai rau, initial am zis ca "se regleaza" organismul dar in final am renuntat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Buna fetele,
Nu am intrat de mult la acest subiect , sa scriu, ca de citit v-am citit zilnic.Nu am mai avut ce sa scriu efectiv.Intre timp...am reusit sa slabesc citeva kilogramele:)))) , dar faza cea mai dura e ca am mersa asa ca dupa 3 luni de tratament la endocrinoloaga(dupa ce-mi pusese diagnsticul de PCOS) sa imi fac analizele si sa vedem ce spune.
Dezamagire totala. Mi-a facut analizele toate mai putin cele hormonale.Efectiv nu am inteles ..m-a sunat sa imi spuna rezultatele si am intrebat-o de LH, FSH..prolactina si toate cele.
Pauza.Zice alea nici nu ti le-am facut..pai de ce , zic?!!! Pai de ce le vrei?? Pai nu pentru asta am venit la dumneata? Ca am PCOS?? A, zice eu nu cred ca ai asa ceva!!!! Am inlemnit!! Am amutit ..Zic, stati putin ..acum 3 luni cind am venit la d-vs si mi-ati facut analizele mi-ati spus ca tiroida e buna ca totul e ok...HbA1c e ok..si ca ''likely PCOS'' , acum imi spuneti ca de fapt nu credeti ca am. Ma rog ..zic si Glucophage de ce am luat..ca sa slabesti!!! Daca ai zis ca merge...de ce sanu-l iei. Am zis nu se poate asa ceva.Bun..deci nu ma mai duc nici la ea. Am intrat intr-un concediu asa fortat si zic hai sa-mi fac analize(ca doar mi le fac in fiecare luna:))))) ecografie abdominala(ca ma cam supara in partea dreapta), ecografie la sani(ca nu vreau sa fac mamografie inca, dar un control tre sa am anual, mama a murit de cancer la san!!) , analize pap test, dentist..am umblat numai la ...medici.Aici asa se procedeaza , toata ziua stai la medic.Si asa m-am invatat si eu:))
Deci azi merg la ginecolog..nu mai fusesem din decembrie....mi-a zis ca am slabit dar mai trebuie..i-am zis ca intre timp am mers la endocrinolog....si ca mi-a dat glucophage si ca a zis ca am PCOS..dar apoi ca nu am...el imi arata foaia si imi zice daca iti aduci aminte eu ti-am zis din start ca ai PCOS...dar tu esti un caz mai special zice, in sensul ca esti un caz simplu , usor.
Da, zic sint un caz usor dar gravida tot nu raman.Mi-a zis ca el crede ca daca mai slabesc putin , raman imediat.Ma rog..a zis ca in cazurile de PCOS..femeile nu au ciclu , eu am luna de luna...ca au multe altele pe care eu nu le am..ideea e ca m-a urcat pe masa mi-a facu si ..eco vaginala..a zis ca am ovarele perfecte, curate..atit am auzit cind a spus..ca e endometrul cam gros..nu stiu de ce..si ce inseamna dar...cred ca e vorba de mijlocul ciclului..ca apoi m-a intrebat in a cita zi a cm sint.
A zis ca uterul e perfect....si ce folos?:((((((((((
Dupa care am adus vorba de ovulatie..si zic eu ovulez sau nu??? Cum pot sa stiu.Zice ovulezi mai mult ca sigur...daca ai ciclu lunar ovulezi.Nu mai stiu ce sa cred.....La eco vaginala azi nu era nici un ou...deci e posibil sa fi ovulat deja:)))) noroc ca mai exista speranta.
Acum am citeva nelamuriri: in legatura cu glucophage..am facut si sonografie abdominala pentru ca ma durea ficatul...toate sint ok..insa la ficat a zis...ca e gras..grasos...si marit aproximativ 20.3 cm...cica are ...intrebarea mea este are vreo legatura cu pastilele? Ei zic ca nu:((
Si a doua intrebare v-as ruga daca stiti sa-mi raspundeti..maine e ziua 17..mi-a zis sa fac proactina si dhea lh fsh asa ca sa le controlez...dar mi-a zis nu mai devreme de 10 zile..incepind de azi..pai asta inseamna ca undeva prin ziua 26 ar trebui sa le fac...aveti idee de ce?
Va avea vreo relevanta in ziua 26???
MULTUMESC FETELOR.
CRISA

http://tt.lilypie.com/b2dim4.png

Mergi la inceput