PCOS

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Eu am facut HSG laparo , drilling ,dar sotzul e oligospermist , asa ca FIV-ul e al meu ( a 3-a oara).Dar pot sa spun ca am avut mereu ovocite multe si frumoase.Daca sottul tau nu are probleme cred ca ai putea face IA ca sa incerci sa ramai mai repede gravida.

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Adriana
Eu am 26 ani si fac trat cu Utrogestan (2/1) intravag.
Am 1.65 m si 68 kg - in ultimii 2 ani am luat in greutate 18 kg (adica de cand am inceput trat. cu progesteron)

Sper sa nu am SPOS - desi simptomele le am.
Mai multe voi afla dupa ce-mi voi reface analizele.



Elly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

Buna fetele!
Addriana, eu nu fac niciun tratament. mie mi s-a recomandat sa iau o perioada anticonceptionale dar nu am vrut sa le iau. astept sa ajung la noua mea dr. si sa vedem ce facem in continuare. pana atunci monitorizam, prestam si speram. undeva in adancul sufletului sper sa nu am PCOS. sa fie o greseala. pe de alta parte, avand FSH mare, mi s-a spus ca ar fi de evitat in cazul meu stimularea ovariana pt ca mi-as pierde mai repede rezerva ovariana si asa destul de redusa, iar unele din medicamentele mentionate de voi sunt pt stimulare am inteles. (mai putin utrogestanul).

andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Addriana depinde de zona pe care vrei sa o depilezi si mai depinde si de la persoana la pers. De principiu cu cat pielea este mai alba si firul de par mai negru cu atat sansele de reusita cresc. Pentru ca de fapt principiul se bazeaza pe fasciculul de lumina care omoara radacina si care circula mai bine cu cat culoarea firului de par e mai inchisa. Asta nu inseamna ca la pers. blonde nu fct. dimpotriva. Fiecare zona depinzand de cat de mare e are pretul ei. De ex. eu mi-am facut mustata si costa 30 euro sedinta. Iti trebuie cam 8 sedinte sa dovedesti firele de par. Sedintele se fac pentru fata la un interval de minim o luna dar recomandat este o luna si jumatate. Pe perioada tratamentului se foloseste lama sau creme depilatoare, NU aparat electri sau depilare cu ceara - nimic care sa umble la radacina. In plus pe peiroada tratamentului cresterea firului de par e intarziata - daca inainte de ex. un ciclu de crestere dura 3 saptamani acum va fi o o luna si jumatate, iar pt. piciaore chiar 2 luni (vorbesc de un ciclu complet nu un firicel pe ici pe colo). Eu zic ca merita.

IAS - are sanse de reusita bineinteles - problema noastra este ovulatia - dar odata obtinut outzul...

Eu tocmai m-am intors de la dr. sunt Z21 si ma dusesem sa vedem daca am scapat de chistul de pe ovarul dr. cu care ma pricopsisem luna trecuta si din cauza caruia m-am orpit cu stimularile. Surpriza de chist am scapat ba mai mult in plus m-am ales cu o frumusete de folicul de 30 mm pe ovarul stg. (care la mine e taaaare lenes ovuleaza chiar si cu stimulare la 3 luni o data), endometrul e 10 mm (ceea ce iarasi e bine ca eu de obicei il am mic) am administrat pregnyl sa se sparga foliculul si maine seara avem program artistic. E bine - pe stg. am sanse mai bune, ca trompa dr. e cam micuta (filiforma) dar aia stg. e babana. Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mire79 spune:

Miramar,
cum se administreaza Pregnylul? Este injectie?
Ti-a recomandat doctorul? Am mai citit la cineva
ca folosea Pregnyl pt spargerea foliculului.
Este progesteron?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mire79 spune:

Fetelor,
voi patiti ca mine sa va doara sanii cu 2 sapt inainte
sa vina mestruatia?
De fapt dupa asta-mi dau seama cam cand o sa vina.
Ma intreb din ce cauza se intampla asta.. pt ca temperatura
tot am urmarit-o si n-am observat nici o crestere brusca de
temperatura(ovulatie adica). Voi stiti vreun site unde
sa-mi pot scrie TB si sa dea si ceva explicatii in functie de asta?
De fapt si cand am luat Duphaston am patit asa.
Ma gandesc ca poate creste prolactina in perioada asta...
da oare de ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Miramar,sunt alaturi de tine si iti tin pumnii sa ramai cat mai curand...Distractie placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Mire79,intr-adevar pregnyl-ul este pentru spargerea foliculului...mai multe nu stiu sa-ti spun...eu am facut o data pregnyl,dar a trebuit sa stopez tratamentul de stimulare din alte cauze...nu doare deloc,e doar o injectie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Si pe mine ma dor sanii cu 2 saptamani inainte...cauza nu o cunosc,nu mi-am luat niciodata temperatura,dar voi incepe cu teste de ovulatie si termometrul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Si pe mine ma durau sanii foarte tare inainte cu vreo 10 zile inainte de menstruatie (pana n-am inceput stimularile).Ala era semnul cel mai evident ca-mi vin rushii.
Io mi-am facut test si e negativ (nu ca aveam dubii, dar...) , dar TB tot 37,1 ...nici nu mi-o mai iau ca ma enerveaza sa ma trezesc in fiecare dimi cu termomentru intre picioare...

galuscuta

Mergi la inceput