PCOS (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

CrisaS,

Nu am nici cea mai vaga idee de ce ar trebui sa faci LH si FSH in z 26.
In legatura cu ficatul:
- transaminazele trebuie urmarite in timpul tratamentului cu metformin;
- ficatul gras are legatura cu rezistenta la insulina care in timp da dislipidemii si are clar legatura si cu greutatea.

Si as mai avea ceva de spus: faptul ca ai ciclu lunar nu inseamna obligatoriu ca ovulezi. Exista si cicluri anovulatorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galateea spune:

Buna fetelor
psj

multumesc pentru raspuns.Am intels acum cum trebuie sa fac calculul. Insa testosteronul tot atunci trebuie facut? Caci din cate am citit eu asta e cel mai mare inamic si el face sa cresca parul pe fara, sa cada cel din cap si sa fie exces de sebum si duce la ingrasare...Care sunt zilele cele mai bune pentru testarea lui?
Eu am fost programata initial la D-na Bajenaru, insa pe data de 30 iulie era in concediu si am nimerit la altcineva...care mi-a dat sa fac o serie de analize, insa nu toate pe cele pe care le-am citit aici.
Acum ma duc maine dim sa-mi iau sange si sa fac toate analizele. Marti la 9 am reusit sa am o programare la d-na Dr.Bajenaru. O sa vad daca se poate ca sa platesc ceva suplimentar la Medlife ca sa-mi fie gata analizele de luni pana marti si ca sa avem si pe ce discuta.
Chiar daca n-o sa am rezultatulor lor, macar ii duc "dosarul " analizelor precedente si ecografiilor recente si o intreb despre ce variante exista in general... (anticonceptionale, metformin, spironolactona...etc )
Imi pun mari sperante ca o sa ma ajute ...sa redevin un om cat de cat normal din punct de vedere phihic (caci asta e cea mai mare problema a mea din pacate...)
Pentru Crissa - eu credem ca in strainatate sunt medici profesionisti...dar se pare ca peste tot sunt medici buni si rai.Eu cresc pisci de 8 ani si ma tot confrunt cu incompetenta medicilor vet de la noi. In Buc avem doar 2-3 buni si atat.Am inceput deja sa-mi dau seama cand cineva bajbaie problema...si caut pe altcineva.
Pacat ca doctorii au depus juramantul lui Hypocrates...iar unii nu urmaresc decat banii.
O sa dau un exemplu elocvent :acum 10 ani sotului meu i se umflasera ganglionii de la gat si facea febra 37.Am fost la cei mai renumiti dr de la spit militar, la chirurgi celebri care voiau sa-l opereze si sa-i scoate ganglionii, altii de la Filaret chiar i-au spus ca poate ar avea TBC (la 105 kg cat avea atunci !)...ha-ha...sau cancer la plamani...si multe alte bazaconii...Pana la urma am dat de o dr. tanara de la Spit. V. Babes care l-a pus sa faca si testul de toxoplasmoza (caci asta avea ). Si nu aveam pe atunci pisici, ci o facuse de la carne insuficient preparata termic (un biftec tartar mancat pe o teresa la mare...).
A scapat intr-o sapt cu tarament simplu cu antibiotic...
Cam asa sta treaba. Inatai trebuie sa stii SIGUR ca ai ceva si apoi sa vezi care sunt TOATE metodele de a vindeca sau ameliora situatia...
Iti doresc multa tenacitate si poate ar trebui sa te duci la alt dr. endocrinolog...
Ca doar am citit ca sunt o multime de aspecte ale simptomelor. Sigur ca ei au invatat la fac ca sunt in general supraponderale si cu hirsutism. Dar eu am citit despre f multe care sunt normoponderale si nu au NICIUN simptom (au si cicluri regulate ) si descopera ca au PCOS doar cd bor un bebe.
Exemplu sunt Victoria Beckam ( care are 3 copii ) sau nevesta bucatarului James...si multe altele pe care le puteti cauta pe google la "celebrities with PCOS "...

As vrea sa o intreb pe denisabia daca pana la urma si-a facut analizele hormonale si a revenit la D-na Dr Bajenaru? Caci daca este PCOS acneea nu trece cu Roaccutane.Am citit numeroase studii si articole pe tema asta. Si in plus de asta eu sunt un exemplu si am urmat tratam un an si jumatate...si a revenit in 2 luni dupa terminarea tratam....de aceea am ajuns si in acest loc...fiindca am cautat sa vad in ce cazuri tratam cu Roacc da gres...si peste tot a fost un sg raspuns :PCOS !
Va pup pe toate si va doresc o duminica placuta.
Gala



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Da Gudinde pai asta spuneam si eu si asta stiam ca sant cicluri anovulatorii mai ales alea de peste 35 de zile...ma rog nu-i mai inteleg cind te duci prima data la ei..totul e fffooooaaarrrttteee grav apoi ...acum a doua oara chiar m-au dezamagit aia nu mai recunoaste ca a zis ca am PCOS..asta dupa ce prima data mi-a zis verde in fata ca pina nu slabesc imi garanteaza el ca nu raman..acuma imi zice ca nu e dracu chiar atit de negru.
Insa am o intrebare la tine ca stiu ca esti as in ce consta acest diagnostic..ok..ieri era ziua 16 deci daca nu era nimic acolo se presupune ca am ovulat ..sau exista posibilitate ca sa nu vada nimic pe nici un ovar??
Cu progesteronul habar nu am de ce mi-a zis asa...il faci dar nu mai devreme de 10 zile..de ce oare?
Transaminazele ce prescurtare au? TGP TGO alea???
Sau ma rog aici GTO GTP...sint ok la mine nici o analiza nu e high nici una low...am fost foarte incintata..trigliceridele bune au scazut de la 151...care era maxim 150...la 89...glicemia buna colesterol bun..deci sint ..''perfecta''..dar gravida nu ramin..ficatul ma doare oasele ma dor...vai de mine.
Vreau sa iau LIV 52 credeti ca ar fi o idee buna..stiu ca voi luati.
Am cautat aici pe net e foarte scump..dar o sa iau..pina vine cineva din Romania nu mai am rabdare..ieri mi-am gasit un ceai liver detox..sa vad cum merge.
Mersi de raspuns Gudinde,
Crisa

http://tt.lilypie.com/b2dim4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Crisa,

M-am abtinut ca sa nu pun paie pe foc, dar da, metoda ecografica este singura care poate spune cu exactitate daca a avut sau nu loc ovulatia. Ar fi trebuit sa vada, macar sa-ti spuna daca este prezent lichid in sacul Douglas, care ar fi indicat ovulatia.

Transaminazele alea sunt.
Protector hepatic ar trebui sa iei oricum atata timp cat iei metformin imi pare rau ca nu ti-au dat. Mie mi s-au dat si B-uri pt prevenirea depletiei de B-12 care poate fi asociata cu metforminul.

Sa sti ca eu aveam trigliceridele mari si mi-au scazut superb dupa metformin. Are legatura cu insulina, dislipidemiile de care am vorbit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Transaminazele mele sint super ok..trigliceridele..nu mi s-au parut mari erau la limita adica 151..inda nu stiam de ce au scazut ca nu am facut nimic..special..deci tu spui ca au scazut de la metformin..e clar. Am o intrebare cit este HbA1C...la tine..asa ca fapt divers sa-mi fac o idee al meu inainte sa incep tratamentul era 5.5..dupa 3 luni era 5.4...si zice ca sub 6 esti non diabetic..mie nu-mi place valoarea asta dar...asta e.
Sper sa nu ajung diabetica.
O sa cer si eu sa-mi aduca LIV 52 DIN TARA AICI ..NU CRED CA GASESC ASA CEVA.
Numai bine,
Crisa

http://tt.lilypie.com/b2dim4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Galateea nu neaparat ca sant medici rai, eu inca stiu sigur ca sant niste medici buni...dar nu pricep de ce asa nesiguranta. E frustrant uneori..bag pastile cu caruta in mine..pentru PCOS...si apoi vii si-mi spui ca nu cred ca ai...asta e deranjant...totusi in Romania unii medici , nu toti sint mai draguti mai atenti stau iti explica..imi pare rau ca nu o pot avea pe ginecoloaga mea de acolo...aici.
Numai bine fetele,
Crisa

http://tt.lilypie.com/b2dim4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Am intrat sa va citesc un pic.Am terminat aproape jumatate de casa de zugravit, schimbat centrala,instalatii, vopsit poarta.Cred ca as avea nevoie de inca vreo doua concendii sa-mi revin psihic.De la munca si atata stres am mancat lucruri interzise, gen paine pe care eu nu pun gura luni de zile si m-am ingrasat un pic.Asa ca am zis sa tin post macar saptamana asta, e asa neplacut sa nu poti avea o alimentatie rationala din varia motive.
Galateea pe tine te nemultumeste problema cu acneea nu?Nu am ajuns in Bucuresti la dr. Bejanaru si nici nu cred ca voi merge in viitorul apropiat, desi am unde sta.Am tot fost in Bucuresti, chiar si spitalizata pentru PCOS.O sa astept sa reincep facultatea si merg in Cluj cu temele facute de acasa la un endo si il voi ruga dupa analize sa-mi prescrie doza adecvata.Nu ma astept la mari schimbari, am invatat sa traiesc cu sindromul asta.
Nimeni nu iti garanteaza ca dupa instituirea tratamentului cu Roaccutane nu iti reapare acneea.E drept ca n-am intrebat si un endocrinolog , ci doar dermatologi si nu mi-a zis nici unul ca da sigur gres in PCOS.Poate sunt ei dezinformati,apreciez ca au fost deschisi in a-mi expune exact situatia, mai ales ca se bazau pe faptul ca avand niste cunostinte medicale inteleg mai bine.In lumea medicala parerile vor fi mereu impartite si noi ca pacienti trebuie sa ne informam.Mergi pe tratamente locale,dar evita cele agresive.
CrisaS din cate imi amintesc de la biochimie transaminazele sunt TGO (GOT, ASAT), TGP (GPT, ALAT).Sper sa nu gresesc.Cu siguranta vei gasi hepatoprotectoare si acolo, doar sub alta denumire.Cauta bine pe net sau intreaba la farmacii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galateea spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri tuturor.
Eu iau acum Liv 52 pentru ficat, insa ma deranjeaza la stomac...cam la fel pateam si cu milk thistle (silimarina)fiindca amandoua sunt pe baza de ierburi si eu am o colita de fermentatie si ma deranjez usor...din pacate.
A mai patit cineva asa? Sunt si alte hepaprotectoare pe care as putea sa le incerc?

Multumesc. Gala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

eu aveam trigliceridele si transaminazele bune in schimb colesterolul mare in mod constant. ca hepatoprotector cel mai bine mi-a mers maganghinar(sau anghirol e cam acelasi lucru), liv si pe mine m-a deranjat la stomac.
crisa, daca nu-ti faci monitorizare si analizele hormonale nu e nimic sigur. or fi avand unii medici fler si pun diagnostic exact doar dupa simptome dar cel mai clar si fara loc de intors sunt ecografiile si analizele. plus ca mi se pare ciudat sa nu ai un reper cand sa faci progesteronul(nu mai devreme de 10 zile, cum adica?). Vorba lui gudinde, nu vreau sa pun paie pe foc si mai bine nu mai zic nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Aha..deci milk thistle..e silimarina..ok..tocmai mi-a recomandat o colega de servici...si nu stiam ce e..prefer Liv52..o sa caut , momentan am gasit ceaiul ala...liver detox..nu stiu ce minuni face dar ..o sa vad.
Mersi fetele,
Crisa

http://tt.lilypie.com/b2dim4.png

Mergi la inceput