PCOS

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Buna ...ce faceti?...pe mine ma dor ovarele,dar in partea dreapta...o durere surda...voua vi se intampla asa ceva?...poate ca si trebuia sa-mi vina cm la sfarsitul lui aprilie si nu mi-a venit,dar poate fi durerea de la intarziere sau de la curent?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Adrriana
Si pe mine ma doare tot timpul ovarul drepr - o durere suportabila; insa nu este normal.

Fa-ti un test - in ce zi esti??
Poate



Elly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Daca am inceput sa ajung pana in Z50 fara sarcina si fara cm, ce credeti ca se intampla? Iar imi da medicul antibb pt reglare?

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Elly_me,si la mine durerea e suportabila...dar nu cred ca e normal...voi merge la o ecografie,nu am mai facut de mult...stiti din ce cauza se pot infunda trompele?...sa am grija de ele,ultima oara la HSG erau in regula...
Lgireada,nu stiu daca o sa te treaca pe antibebe pentru reglarea cm...dar poate o sa-ti dea ceva sa-ti provoace cm...eu stiu ca daca nu vine cm apar chistulete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

Eu vreau doar sa intervin pentru fetele care au intrebat aici despre EPILAREA DEFINITIVA. Eu am incercat epilarea cu laser (la nivelul fetei) si-o recomand mai departe caci pentru mine a fost o minune (dupa ani de zile in care m-a chinuit aceasta problema). Inainte de interventie timp de trei- patru saptamani nu se smulge parul (se recomanda doar ras/ epilarea cu crema). Apoi urmatoarea interventie se face la 3-4 luni (lunile astea sunt o adevarata binefacere tenul fiind curat ca de belus). Recomand interventia sa se faca vineri seara (in week-end) caci zonele tratate se inrosesc (ca la arsuri, posibil sa apara si mici basici in functie de cata lumina absoarbe zona tratata) dar pana luni se mai calmeaza (se foloseste o crema de galbenele, aloe, albus etc.). Se recomanda sa se astepte circa 10 zile sa cada parul ars (din nerabdare, eu m-am folosit de penseta inainte). Eu am facut 3 serii si de la sedinta la sedinta a fost observabila diferenta (in bine!). Si eu m-am temut de reactii adverse, dar in afara de ce-am zis aici nu e nici un pericol si a constitut o adevarata usurare ba chiar o minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Luci.eilm,multumim mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

luci.iti multumim foarte mult ca ne-ai povestit cum este.
acum iti mai creste parul?credca este intradevar bine sa sti ca nu trebuie sa te ai epilezi
Igireada,nu stiu daca ai vazut subiectul meu cu o luna in urma,mi-e imi da Medroxprogesterone 10 pastilute si atunci imi vine.Anticonceptionalele poate sa iti faca sa iti vina Cm in fiecare luna,dar daca vrei sa faci bb nu este cazul
Eu veau inca un bb si doctorita imi da aceste medicamente si ma duc in fiecare luna in ziua 21 sa imi ia sange sa vada daca ovulez.
Luna trecuta se pare ca nu am ovulat,luna asta mi-a dat Clomiphene ca sa ma ajute cu ovulatia.
Fetelor,va rug sa va rugati pentru mine sa se prinda luna asta ceva
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

lgireada si eu am avut intarzieri de CM (pana la 150 Z)si dr mi-a dat progesteron(duphaston/utrogestan).
Nu a trebuit sa iau AC; progesteron-ul este indicat in cazul unei viitoare sarcini (pt.sustinere).
Iau de 2 ani, lunar , din Z17-Z26 si am CM regulat 28-29Z.
Dar niciodata.

Ar fi bine sa te duci la dr.

Adrriana- eu fost la eco. si mi-a spus ca nu am nimik la ovare.
Dr. de fam. s-a gandit ca durerea poate fi de la operatia de apendicita - nu m-a cusut bine; poate a prins vreun tesut si nu trebuia.
Nu-mi explic aceasta durere.



Elly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

Dupa epilare, mai creste, dar mult mai putin (acum e aproape insesizabil) si la foarte mare distanta in timp (cum am spus, la 3-4 luni). Apreciez ca 3-4 sedinte pe an la costul a 30 EURO este un pret mic pentru stresul si complexele de care m-a scutit (eu ma pensam zilnic dar tot se cunostea).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

fetelorrrrr,am vesti bune
ma sunat doctora de dimineata ca cica ma ovulat luna asta de la clomiphen(am fost ieri si mi-au luat sange,Z21)
rugati-va pt mine sa fie ceva cu ochii
a zis ca in 2 saptamani sa imi fac un test de sarcina iar daca nu este sa ma duc in Z1 sa imi fac ultrasound
eu acum ma bucur si traiesc clipa de fericire ca poate poate sa prins ceva
si sper ca ma prestat cand trebuia
va pup pe toate
si pe unde mai santeti?ca aproape ca nu mai gaseam subiectul
mai vrem ceva vesti de la voi
ce mai faceti?cum mai stati cu tratamentele?


Mergi la inceput