PCOS

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lala_1 spune:

Sunt si eu o "posesoare" de astfel de ovare... de care m-am saturat.
Sunt diagnosticata de medicul endo(dupa dozarile hormonale specifice, eco, totul ca la carte) si din iunie 2006 am inceput tratamentul cu METFORMIN. Nici un rezultat pana in prezent. Ba mai mult, in luna februarie 2007 am facut stimulare cu ova-mit, nu am ovulat, dar m-am ales cu un chist hematic de 8 cm...acum fac tratament(3 luni) cu utrogestan sa vedem daca scap de el daca nu...laparo
Precizari:
- nu am ramas niciodata insarcinata
- am 30 de ani
- nu sunt supraponderal(am 52 kg, si 1,62m) cum se intampla in multe cazuri de PCOS
- hirsutismul ma distruge
- am facut o laparo pentru decorticare in 2005...
Va scriu pentru ca sunt cu moralul la pamant, as vrea sa opresc tratamentul cu siofor, simt ca-l fac degeaba si nu mai am nici o speranta ca in aceasta existenta a mea voi avea propriul meu copil.
Voi cum treceti peste probleme? Oare ar tb sa nu mai merg la endo si gineco ci la psiholog? Apropos...stiti unul bun
Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by Mire79

Am facut astazi doua teste(unu era testu Barza care zice ca depisteaza sarcina cu 4 zile mai repede), dar ambele aveau liniuta foarte slab evidentata. Oare si daca nu vine bebe poate sa apara liniuta slab evidentiata?



Mire, cel mai sigur e un test de hGC. Pana una alta, sunt bune si testele "de casa". La mine primele 2 teste pozitivate, singurele in casa la ora aia, erau expirate de 3 luni . Primul iesise cu 2 linii ok, al doilea, aceeasi firma, iesise cu o a doua linie f slaba. A doua zi am facut un test "in garantie" de la aceeasi firma, care a iesit si ala pozitiv. Insa analiza de sange a confirmat fara dubiu sarcina. Eu zic ca e cu ochisori la tine. Du-te la medic pt confirmare si sa ne tii la curent.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici


Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Mire79,sper sa fie cu ochisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Fetelor,poate sunt off topic,dar vreau sa va intreb ceva...mi-au aparut pe piele niste pete mai negricioase (parca ar fi invinetite,dar de lovit nu m-am lovit nicaieri)...dupa ce te lovesti de ceva,raman niste pete care se invinetesc ...mai exact intre bazin si buric,in partea dreapta si in stanga(am o pata intr-o parte si una in cealalta parte)...pot fi aceste pete de la ovare?...sau pot fi de la ficat?(am luat niste pastile care afecteaza ficatul)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mire79 spune:

Sper si eu sa fie cu ochisori!
Deocamdata am facut in total vreo 7 teste de sarcina
dintre care 6 aveau liniuta slab evidentiata, dar asta care
l-am facut astazi parea mai vizibila fata de cele din zilele
trecute. Astept sa ma duc la un control la gine.
M-as bucura sa vad ca e bebe!
Sper ca totul sa se lamureasca zilele urmatoare.
Adriana, eu stiu ca unele vinisoare slabute se pot sparge
in anumite situatii, lasand in urma mici vanatai.
Da e ciudat ca sunt tocmai acolo.
Mire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by lala_1

Sunt si eu o "posesoare" de astfel de ovare... de care m-am saturat.
Sunt diagnosticata de medicul endo(dupa dozarile hormonale specifice, eco, totul ca la carte) si din iunie 2006 am inceput tratamentul cu METFORMIN. Nici un rezultat pana in prezent. Ba mai mult, in luna februarie 2007 am facut stimulare cu ova-mit, nu am ovulat, dar m-am ales cu un chist hematic de 8 cm...acum fac tratament(3 luni) cu utrogestan sa vedem daca scap de el daca nu...laparo
Precizari:
- nu am ramas niciodata insarcinata
- am 30 de ani
- nu sunt supraponderal(am 52 kg, si 1,62m) cum se intampla in multe cazuri de PCOS
- hirsutismul ma distruge
- am facut o laparo pentru decorticare in 2005...
Va scriu pentru ca sunt cu moralul la pamant, as vrea sa opresc tratamentul cu siofor, simt ca-l fac degeaba si nu mai am nici o speranta ca in aceasta existenta a mea voi avea propriul meu copil.
Voi cum treceti peste probleme? Oare ar tb sa nu mai merg la endo si gineco ci la psiholog? Apropos...stiti unul bun
Va pup pe toate!




lala_1,

Din pacate pe multe ne distruge hirsutismul. Nu numai fizic cat in special psihic.
In legatura cu tratamentul cu Siofor (Metformin) sa stii ca aceasta este prima etapa/prima incercare pt obtinerea ovulatiei. Iti trebuie rabdare pt a vedea rezultate si daca acestea nu vor aparea se trece la stimulari: intai cele usoare, apoi cele puternice si in final laparo si eventual FIV. Sa stii ca si femeilor care ajung pana la FIV li se da metformin pt cresterea calitatii ovulelor.

In PCOS tratamentul cu metformin ajuta f mult. Si nu ma refer doar pt momentul in care femeia doreste sa ramana insarcinata, ci in general.

Este extraordinar ca nu esti supraponderala. Asta te va ajuta enorm si probabil nivelul insulinei tale se inscrie in limitele normale.
Eu de pilda trebuie sa slabesc ... semnificativ. Dar chiar daca odata cu slabitul mi-as mai regla nivelul insulinei ramane rezistenta la glucoza. Asta este o problema pe care o avem toate cu PCOS - grase sau slabe. Asta duce la un intreg lant de dezechilibre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala_1 spune:

Multumesc pentru raspuns gudinde
Voi lua in continuare siofor si vreua sa incep, in paralel, acupunctura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

quote:
Originally posted by lala_1

Sunt si eu o "posesoare" de astfel de ovare... de care m-am saturat.
Sunt diagnosticata de medicul endo(dupa dozarile hormonale specifice, eco, totul ca la carte) si din iunie 2006 am inceput tratamentul cu METFORMIN. Nici un rezultat pana in prezent. Ba mai mult, in luna februarie 2007 am facut stimulare cu ova-mit, nu am ovulat, dar m-am ales cu un chist hematic de 8 cm...acum fac tratament(3 luni) cu utrogestan sa vedem daca scap de el daca nu...laparo
Precizari:
- nu am ramas niciodata insarcinata
- am 30 de ani
- nu sunt supraponderal(am 52 kg, si 1,62m) cum se intampla in multe cazuri de PCOS
- hirsutismul ma distruge
- am facut o laparo pentru decorticare in 2005...
Va scriu pentru ca sunt cu moralul la pamant, as vrea sa opresc tratamentul cu siofor, simt ca-l fac degeaba si nu mai am nici o speranta ca in aceasta existenta a mea voi avea propriul meu copil.
Voi cum treceti peste probleme? Oare ar tb sa nu mai merg la endo si gineco ci la psiholog? Apropos...stiti unul bun
Va pup pe toate!


Cum stai cu ovulatia??
In nici un caz nu ai nevoie de psiholog.
Incearca si alte tratamente.
Si eu innebunesc din cauza hirsutismului.
Eu nu am ovulatie si de aceea am avut nevoie de ajutor ca sa ramin gravida.
Mergi si la endo.
Si incearca sa gesesti dr cit mai buni.






Ile si Vivian (07.03.2006)


http://good-times.webshots.com/photo/2040193270101233639hAhBhR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala_1 spune:


ILE77
Stau tare prost cu ovulatia...cel mai rau e ca am facut stimulare si tot nu am ovulat, dar culmea ciclul urmator fara stimulare, eu cred ca am ovulat (am avut secretia "albus de ou" in ziua 12,dureri in zona ovarelor) iar menstr. a venit la 30 zile, deci daca am avulat tot degeaba.
In privinta psiholog. cred ca ai dreptate...nu am nevoie, eram doar f deprimata cand am scris aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

lala_1
Ai rabdare, fii calma si o sa se rezolve problema.


Incearca sa te concentrezi si asupra altor lucruri - nu te mai stresa.

Stiu ca este greu, dar incearca poate da rezultate.
Detaseaza-te.

Daca reusesti spune-mi si mie cum ai reusit




Elly

Mergi la inceput