PCOS

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

nu,nu suna vulgar
cand ne dorim ceva cu adevarat facem tot ce este posibil
eu il incep dupa ce imi vine CM
Pe 21 aprilie ar fi trebuit sa imi vina CM si doctorita a zis ca daca nu imi vine pana pe 23 sa iau iarasi medicamente sa ma faca sa imi vina(asa am facut si luna trecuta)si apoi sa incep in ziua a 5
va mai tin la curent
sper sa iasa din prima
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinette spune:

Buna, la toate fetele!
Va urmaresc in fiecare zi si nu pierd nici un cuvintel de al vostru. M-am hotarat sa va impartasesc si voua povestea mea.
In urma cu 3 ani eu si sotul ne-am hotarat ca e vremea sa avem un copil. Asta dupa doua intreruperi de sarcina in ideea ca nu e momentul.
Buuuun.... Am asteptat noi 3 luni, 6 luni ..... si nimic. Apoi doctori, HSG, instilatii, tratamente, in sfarsit ...... in mai 2006 am fost la Cluj, iar in urma laparoscopiei toate erau in regula, mai putin un ovar care era cu aspect micropolichistic. Dr. ne-a spus ca nu e problema ca pot sa raman in orice moment. Iar asteptare, rezultate numai cu I. In februarie 2007 am mers aici la un dr sa-mi fac un ecograf sa vad cum mai stau (ecograf vaginal). Stupoare ...... chist seros de 5/4 cm pe OS iar OD micropolichistic. Am crezut ca mor...... Eu in urma cu 4 ani am facut o operatie clasica pentru un chist de 8 cm...... si numai gandul ca voi trece iar prin asta ma omora....... nu mai vorbesc de faptul ca la cluj mi-au gasit aderente postoperatorii de la acea operatie....... Ce sa va spun ....... ma intelegeti voi in ce stare eram........
Atunci m-am hotarat sa fac orice numai sa nu mai ajung la operatie, fie ea si laparoscopica. Pe 20 februarie m-am apucat de tratamentul Liviei: napraznic (ceai si capsule), extract de muguri de zmeur, coacaz negru, carpicon, vitamina E, gheara matei, vitex, ma rog ce am considerat eu ca ma ajuta.
Constiincioasa , mai mult sau mai putin, am luat acest tratament pana inainte de Pasti.
Ieri am fost sa-mi fac ecografie sa vad daca a mai scazut macar 2 cm blestematul de chist, dar la alt ecograf, abdominal de data aceasta.
Ma intind acolo pe masa si nu -i spun nimic doctorului, decat ca nu pot ramane insarcinata si vreau sa fac un ecograf de control.
Se uita el acolo si ma intreaba: "Doamna sotul este in regula?" eu ii raspund ca da, ca am mai avut doua sarcini mai demult. El se mai uita acolo atent si-mi spune: " Eu la dvs. nu vad nimic in neregula, aveti uter si ovare PERFECTE!!" Am crezut ca nu aud bine si i-am spus sa se uite mai bine. Saracu se uita la mine si nu intelegea de ca sunt asa contrariata la un raspuns foarte bun. Atunci i-am zis ca nu demult alt dr. mi-a zis de chist si ma rog povestea ........ A zis ca in acest moment eu nu am nimic ca totul este perfect..... Am plecat buimacita si chitita sa ma duc la alt ecograf ... din pacate era tarziu si nu mai era deschis la nici un cabinet.....
Asa ca eu tot nedumerita sunt, mi-e frica sa ma bucur..... sper din tot sufletul ca tratamentul naturist mi-a rezolvat problema, dar tot nu-mi vine sa cred......

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Corinette,tu ai avut pus diagnosticul de PCOS?...Din cate povestesti,eu am impresia ca ai avut ovare cu chisturi,dar fara sa fi avut sindromul de PCOS...este o foarte mare diferenta intre ovare polichistice si sindromul PCOS...ovarele polichistice sa trateaza,dar PCOS nu prea...poate ma insel eu...daca gresesc,poate ma corecteaza fetele...oricum, iti doresc cat mai curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Ma inscriu si eu la listuta.
22 ani, tratament am luat in trecut cu diane35 (vreo 5 ani). Le-am lasat in speranta ca fac un bb, dar se pare ca se lasa asteptat. Nu fac monitorizari cu TB (dar am sa incep cand imi iau un termometru bun), nu am luat alte tratamente.
Vroiam sa impartasesc din experienta mea cu regimul de slabit - cu care ma chinui cam de la varsta de 14 ani, de la primul diagnostic. Cu Montignac m-am simtit cel mai bine, am slabit incet dar sigur; si culmea vizibil scadea si celulita, iar ciclul venea cand trebuia. Deci daca vreti sa tineti un regim alimentar - Montignac e cel mai bun. E putin dificil sa tii regim in general, eu am tinut, m-am lasat, iar am tinut, etc. Dar cu putina vointa si in general cu o viata echilibrata, se poate.
Pentru cine nu stie ce e regimul Montignac, exista un subiect la femina intim cu fetele care tin acest regim. E f importanta greutatea si monitorizarea ei!

edit ca facusem o greseala, scuze!

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

Buna fetele!
se pare ca eu nu am ovare polichistice, analizele hormonale au iesit bune, raportul FSH-LH ca la carte. Dr. mea mi-a spus ca multi alti doctori se inseala asupra ovarelor polichistice si vad asta acolo unde de fapt sunt doar ovare cu mai multi foliculi. asa ca o rog pe Addriana sa ma scoata de pe listuta de luptatoare cu PCOS.
va multumesc , va pup si bafta in continuare!

andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Am fost si eu azi la dr.
Mi-a luat singe pt toate testele hormonale posibile.
Acum trebuie sa astept sa ajung la ginecologie.
Am uitat sa intreb de epilarea definitiva. Nu-mi vine sa cred ca am uitat.
dar o sa intreb cind ajung la ginecologie.
Oare ar trebui sa ajung si la endocrinologie????


Ile si Vivian (07.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mire79 spune:

Fetelor sa va povestesc ce mi s-a intamplat...
Ieri am fost la dentist si a zis sa-mi fac o radiografie.
Eu.. m-am gandit sa-mi fac inainte un test de sarcina
ca sa nu afecteze vreun eventual bebe radiografia.
Era prea repede pt asta(2 zile mai era de asteptat normal)..
da totusi.. am zis ca am bine fac un test decat sa risc...
Am gasit prin casa un test vechi si l-am facut.. si nu stiu
cum s-a facut da a mai aparut o liniuta mica, slabuta roz.
(adica erau 2 una rosie si una roz slab)
Cum ma grabeam n-am mai avut timp sa cumpar altu sa vad daca
e adevarat sau nu rez de la primul test. Abia astept
sa vina ziua de maine sa vedem!!!! Poate, poate e bebe .. sau poate a fost prea vechi testu asta... sau l-am tinut in conditii nepotrivite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

quote:
Originally posted by Mire79

Fetelor sa va povestesc ce mi s-a intamplat...
Ieri am fost la dentist si a zis sa-mi fac o radiografie.
Eu.. m-am gandit sa-mi fac inainte un test de sarcina
ca sa nu afecteze vreun eventual bebe radiografia.
Era prea repede pt asta(2 zile mai era de asteptat normal)..
da totusi.. am zis ca am bine fac un test decat sa risc...
Am gasit prin casa un test vechi si l-am facut.. si nu stiu
cum s-a facut da a mai aparut o liniuta mica, slabuta roz.
(adica erau 2 una rosie si una roz slab)
Cum ma grabeam n-am mai avut timp sa cumpar altu sa vad daca
e adevarat sau nu rez de la primul test. Abia astept
sa vina ziua de maine sa vedem!!!! Poate, poate e bebe .. sau poate a fost prea vechi testu asta... sau l-am tinut in conditii nepotrivite.



Iti tin pumnii sa fie cu ochisori.
Tin minte ca la mine primul test avea ambele linii destul de evidentiate.Insa cum nu-mi venea sa cred ochilor, am mai facut 2 , in zile diferite, si la ambele linia care arata ca esti gravida era slab evidentiata. (testele au fost de la firme diferite).

Sa ne scrii cum sta treaba 100%.



Ile si Vivian (07.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mire79 spune:

Am facut astazi doua teste(unu era testu Barza care zice ca depisteaza sarcina cu 4 zile mai repede), dar ambele aveau liniuta foarte slab evidentata. Oare si daca nu vine bebe poate sa apara liniuta slab evidentiata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Mire79 ar fi bine sa te duci la un laborator si sa-ti faci analiza de sange (nu stiu exact cum se numeste pt ca nu am fost nevoita sa o fac )

Multa bafta.

Cand am citit ce ai ce ai scris initial de dentist-radiografie mi-am adus aminte ca acum cativa ani m-am dus la dentist sa-mi operez o masea de minte pt ca nu vroia sa iasa si a trebuit sa fac radiografie

M-am dus la radiografie si m-a intrebat tanti asistenta: "Sunteti insarcinata"
Iar eu: "Este posibil"- desi stiam ca nu sunt, dar putem fi pt ca tocmai incepusem sa ne gandim sa facem un bb.

Iar asistenta nu a vrut sa-mi faca radiografia, desi i-am spus ca nu sunt ....
In final am dat o declaratie pe proprie raspundere ca nu sunt si mi-a facut radiografia.




Elly

Mergi la inceput