PCOS (6)

PCOS (6) | Autor: gudinde

Link direct la acest mesaj

Feteler incepem acum capitolul 6 al odiseei noastre. Primele capitole le gasiti aici: 1 * 2 * 3 * 4 * 5


Acesta este un topic in care vorbim despre PCOS (Polycystic Ovary Syndrome = Sindromul ovarelor polichistice sau Sindromul Stein - Leventhal): cum il depistam, care sunt simptomele, cum il tinem sub control, care sunt tratamentele (alopate, naturiste, homeopate), ce ne ajuta, care ar fi povestea mamicilor si gravidutelor cu PCOS, cum conduci o sarcina cu PCOS, care sunt medicii buni pe asa ceva (ginecologi, endocrinologi, homeopati), care sunt ultimele studii referitoare la PCOS etc.

Pentru cele care tocmai au fost diagnosticate cu PCOS ... imi pare tare rau Diagnosticul nu e unul usor de digerat! Acorda-ti timp sa plangi, sa fi suparata, sa te intrebi de ce tu, sa citesti muuuult despre PCOS si sa plangi citind, sa fi furioasa si apoi sa fi gata de lupta.
Socul, durerea, neputinta, lupta, lacrimile sunt toate parte din viata cu PCOS si suntem aici sa incercam sa ne ajutam, sa ne facem viata mai usoara si sa invatam una de la alta; sa reprezentam un punct de sprijin si un umar pe care se poate plange in momentele dificile si sa ne bucuram impreuna de reusitele fiecareia.


Aspirante si luptatoare cu PCOS:

Adrriana - 27 ani
Tratament Metformin

Gudinde - 29 ani
Tratament Metformin si tratament homeopat

Gaby77 - 30 ani
Tratament Metformin

Miramar - 30 ani
Tratament Bromcriptina,Utrogestan,Ovestin

Elly_me - 26 ani
Tratament Utrogestan

Mcrissa - 28 ani
Tratament...

Rodicaosoian
Tratament Clomifen

Lorelai_Lorelai
Tratament...

Lgireada - 22 ani
Tratament...

Lala_1 - 30 ani
Tratament Metformin

GABRIELUTA - 30 ani
Tratament Metformin

criscert - ani
Tratament Metformin

dana n. - 27 ani
Stimulare ovestin+clomifen+prednisolon+injectii cu Puregon

alecsxa0208 - 29 ani

crisaa07 - 29 ani
Tratament Metformin si Duphaston

denisabia

cami_antonia

avdoral - 32 ani
Tratament Metformin

CrisaS - 32 ani
Tratament Metformin

elenaraluca - 25 ani
Tratament Metformin


Fericite gravidute:

Mire79 35+
uca78 21
carissma 4+



Mamici de ingerasi:

Mayaione mami de Anamaria
Ile77 mami de Vivian
Sheherezada mami de Maia-Iulia
Adimercedes mami de Lisa-Maria
Alfa_Anca mami de Elena
psj mami de
Numeioana mami de David
Galuscuta/Ginger00 mami de gemenasi



Ce este PCOS si care sunt principalele metode pt tinerea sub control a sindromului? (articol in lb. engleza)

Analize pentru determinarea PCOS:aici si aici

In ce zile ale CM se fac analizele de sange

Transformarile hormonale din timpul CM

www.presspro-gineco.ro/article--x-Infertilitate-Importanta_insulinorezistentei_in_sindromul_ovarelor_polichistice--4786.html" target="_blank">Importanta insulinorezistentei in sindromul ovarelor polichistice

www.emcb.ro/article.php?story=20030112215853000" target="_blank">Acneea si sindromul ovarului polichistic

Principalele etape pt obtinerea ovulatiei in PCOS (metode alopate) aici si aici

Informatii "naturiste" despre PCOS - in engleza: www.sensible-alternative.com.au" target="_blank">aici si aici

Informatii despre epilarea definitiva aici si aici

Informatii despre Duphaston si Utrogestan: aici si aici

Ce este Pregnylul si pt ce se administreaza?

Articol despre www.ginecologie.ro/pagini/boli-si-afectiuni/sindromul-ovarelor-polichistice-sop/" target="_blank">PCOS

Grasimea care ne innebuneste, care ne omoara, care ne vindeca atricol despre sindromul metabolic, hiperinsulinism, tesutul adipos si efectele acestuia asupra sistemului endocrin

Studii despre Dexamethasone

Despre ACO

http://www.bioline.org.br/request?mf04006

Antiandrogenici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sterss spune:

gudinde ,multumim de capitol!!!din pacate de azi problema mea principala nu este pcos, ci exact ceea de ce imi era teama, hidrosalpinx mi s-a detectat la us si acuma am dovada, inca nu stiu daca e la stg asa cum s-a vazut sau la ambele, urmeaza laparo apoi poate fiv, daca nu se poate salva dreapta...asa ca...asta e...e al doilea medic care mi-o spune, trebe sa il cred...dar nu ma dau batuta usor ci din contra ma bucur ca am gasit o certitudine si sunt mai aproape de bebelasul meu! va pup si sper sa aud vesti mai bune de la voi, sa reusiti cu tratamentul cu metformin, eu sunt in continuare convinsa ca e bun, dar pe mine medicul m-a luat de pe metformin. dr meu nou Jeryl Natofsky este unul dintr-o echipa care a cercetat efectele metforminului in SUA si m-a scos de pe el...mi-a zis ceva ce m-a uimit pt ca si eu ca si tine guidinde stiam ca imbunatateste calitatea ovocitelor mi-a zis ca studii de ultima generatie la care a contribuit si el releva ca nu este asa ci din contra, daca nu este absolut necesar poate sa scada calitatea lor...vb cu medicii vostri despre asta.a zis ca nu sunt caz grav pcos si ca ovarele arata curate acuma...pb s-a schimbat...
va pup, seara buna!

you'll never get to heaven if you're scared of getting high!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Stai stai stai....pai detaliaza...nici eu nu sant caz grav....chiar crezi ca nu e bun ???
M-ai terminat si tu....in seara asta...dupa ce ca mi s-a dereglat ciclul...eu care il aveam , acum nu-l mai am nici pe-asta:((((((((
Ti-a zis tie medicul ca nu e bun?
Atunci astia de ce il dau? Nu mai inteleg nimic.
Sanatate!!
Crisa

http://tt.lilypie.com/lZpam5.png
Vreau si eu sa fiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterss spune:

CrisaS eu am fost la prima vizita, m-a vazut slabuta, cu rap fsh-lh bun si ovarele curate ca doara luasem 3 luni inaite metforminul...stii tu ca astia daca nu sunt acoperiti de hartii nu dau nimik...in plus cred ca vrea sa ma pregateasca de laparo si de aia mi l-a taiat...tu asculta de medicul tau...eu iti spun subiectiv ca eu m-am simtit superbine dupa el nu a trebui sa ma epi asa des, nu mai aveam tenul oily, matreata, cravings si o gramada de alte semne ca toleranta la glucoza mi s-a imbunatatit...desi eu nu am facut in viata mea testul de toleranta la glucoza, ti-am mai zis...medicul mi l-a dat initial pt ovulatie si reglarea ciclului...nu te lua dupa ce zic eu, fa ce zice medicul tau noi fetele suntem aici sa impartim experienta noastra nu sa dam retete...mai vb, te pup!

you'll never get to heaven if you're scared of getting high!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisaa07 spune:

SALUTE,
eu continui cu metforminul.
dia daca mai afli ceva de pe la doctorii tai in domeniul tratamentului cu metformin, tine-ne la curent. Eu una, daca aflu ceva nou, ma duc repede sa intreb pe doftor daca a auzit de ..cutare lucru si daca da e ok daca nu e ok
eu anul trecut am avut ciclu doar de 4 ori si anul asta sunt determinata sa fac in asa fel incat sa-mi vina in fiecare luna cu exceptia a 9 luni daca e sa vina bebe....
hai va pupic si sa fim aproape




"IN VIATA TREBUIE SA MUNCIM CA SI CAND AM TRAI 1000 DE ANI SI SA NE RUGAM SI SA IUBIM CA SI CAND AM MURI MAINE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisaa07 spune:

Salute,
am citit cate a-ti scris la sfarsitul lui PCOS 5 si am zis sa va scriu cate ceva:
gaby77 super, ma bucr ca au disparut foliculii aia ; si acum la treaba...ca trebe sa vina bebe?, nu? Dumnezeu sa ne ajute!
elenaraulca cam suntem in aceeasi barca adica tot de o luna iau si eu metformin...iar eu luna viitoare, iau mata de coada, adica daca nu-s insarcinata (as avea ceva indicii si de-abia pe 16 martie fac un test de sracina concludent), ma duc la ecografie ca apoi sa va impartasesc totul cum a facut si gaby77;
draga CrisaS eu cu progesteronul ma impac, din cauza lui mi-au venit musafiriii luna trecuta...dar daca e sa nu fie ok, am sa urmaresc si am sa-ti dau de veste, - imi pare rau ca nu am putut sa te ajut macar cu un sfat...dar iti daruiesc o

gundinde multumim de capitol nou nout , uite intrebare: caci tu ai mai multa experienta. Se poate ca in timpul tratamentului cu metformin (adica dupa o luna) sa ramai insarcinata - stiu ca nu e asta si scopul tratamentului tau - dar ma gandeam ca poate stii din povestirile celorlate fete cu care te mai conversezi tu? is tare curioasa si nerabdatoare, scuze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterss spune:

intrebarea era pt gudinde dar crisaa07, da, exista sa ramai din prima, fosta mea sefa si prietena buna de aici are 2 copii metformin un baiat si o fata din care primul stiu sigura ca il are conceput in prima luna dupa ce a luat tratamentul. si e caz grav cu obezitate, hirsutism, cholesterol zice ca avea ridicat, si era in pragul diabetului cand a inceput. Asa ca se poate asta iti spun sigur.

you'll never get to heaven if you're scared of getting high!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisaa07 spune:

multumesc foarte mult dia, atunci ma axez pe rugaciuni pana pe 16 martie atat pentru mine cat si pentru tine cat si pentru toate fetili -
voi cum stati cu testele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterss spune:

asta cu conditia sa nu fie alte probleme...

you'll never get to heaven if you're scared of getting high!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Crisaa07 ar fi super sa fi gravida,cred ca mi-ai da o speranta si mie si m-as bucura mult pt tine!
Gudinde ,te roooooooog sa ma treci si pe mine pe prima pagina la aspirante
Fetelor sa nu radeti de mine dar as vrea sa ma invatati sa scriu si eu cu litere ingrosate sau colorate ca nu prea le am pe astea cu calculatoarele[

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

elenaraluca
Te-am trecut pe listuta. Daca mai doresti sa trec si alte date in dreptul numelui tau te rog sa-mi spui.

diapapadia
Imi pare tare rau de noul diagnostic. Din pacate schimba datele problemei mult. Inainte de FIV dr-ul face o clipsare a trompei cu hidrosalpinx? Din pacate e tare pacatos acest hidrosalpinx.
In ceea ce priveste metforminul am ramas
Oricum este si mai clar ca acest sindrom are foarte multe forme care schimba tratamentul. Intr-un fel e PCOS-ul la tine care esti slabuta si cu raportul LH/FSH bun, altfel e PCOS-ul la mine care am probleme nu numai cu greutatea dar si cu insulina.
Un lucru este insa clar: e nevoie de un medic bun, care se pricepe la acest sindrom pt a putea avea rezultatele dorite. Nu oricine se pricepe la PCOS.

crisaa07,
Da, efectele metforminului apar din prima luna. Si se poate instala ovulatia. Sigur in general rezultatele apar dupa cateva luni de tratament, dar nu este imposibil sau de neauzit ca din prima luna sa vi cu o veste buna

Fetelor
Va imbratisez cu drag pe toate. Din pacate nu am apucat sa recuperez ce ati scris la sf capitolului trecut. Eu va povestea ca sunt o racitura. Ei bine asta seara m-am dus la dr de familie ca nu mai puteam si am aflat ca raceala mea este de fapt pneumonie bazala bilaterala si eu am dus-o pe picioare ca aveam mult de lucru la servici.
Sunt pe antibiotice atat inghitite cat si injectii-n . Maine merg la un pneumolog. Ce mai: o veselie. Asta-mi lipsea!

Va doresc tuturor sanatate maxima!

Mergi la inceput