PCOS (4)

PCOS (4) | Autor: gudinde

Link direct la acest mesaj

Feteler incepem acum capitolul 4 al odiseei noastre. Primele capitole le gasiti aici: 1 * 2 * 3

Acesta este un topic in care vorbim despre PCOS (Polycystic Ovary Syndrome = Sindromul ovarelor polichistice sau Sindromul Stein - Leventhal): cum il depistam, care sunt simptomele, cum il tinem sub control, care sunt tratamentele (alopate, naturiste, homeopate), ce ne ajuta, care ar fi povestea mamicilor si gravidutelor cu PCOS, cum conduci o sarcina cu PCOS, care sunt medicii buni pe asa ceva (ginecologi, endocrinologi, homeopati), care sunt ultimele studii referitoare la PCOS etc.

Pentru cele care tocmai au fost diagnosticate cu PCOS ... imi pare tare rau Diagnosticul nu e unul usor de digerat! Acorda-ti timp sa plangi, sa fi suparata, sa te intrebi de ce tu, sa citesti muuuult despre PCOS si sa plangi citind, sa fi furioasa si apoi sa fi gata de lupta.
Socul, durerea, neputinta, lupta, lacrimile sunt toate parte din viata cu PCOS si suntem aici sa incercam sa ne ajutam, sa ne facem viata mai usoara si sa invatam una de la alta; sa reprezentam un punct de sprijin si un umar pe care se poate plange in momentele dificile si sa ne bucuram impreuna de reusitele fiecareia.


Aspirante si luptatoare cu PCOS:

Adrriana - 27 ani
Tratament ...

Gudinde - 29 ani
Tratament Metformin si tratament homeopat

Gaby77 - 30 ani
Tratament Metformin

Galuscuta - 30 ani
Tratament Glucophage

Miramar - 30 ani
Tratament Bromcriptina,Utrogestan,Ovestin

Elly_me - 26 ani
Tratament Utrogestan

Mcrissa - 28 ani
Tratament...

Rodicaosoian
Tratament Clomifen

Lorelai_Lorelai
Tratament...

Lgireada - 22 ani
Tratament...

Lala_1 - 30 ani
Tratament Metformin

GABRIELUTA - 30 ani
Tratament Metformin

criscert - ani
Tratament Metformin

dana n. - 27 ani
Stimulare ovestin+clomifen+prednisolon+injectii cu Puregon

alecsxa0208 - 29 ani

crisaa07 - ani
Tratament Homeopat

denisabia

cami_antonia



Fericite gravidute:

Mire79 35+
Numeioana 29+
psj 30+
uca78 21
carissma 4+



Mamici de ingerasi:

Mayaione mami de Anamaria
Ile77 mami de Vivian
Sheherezada mami de Maia-Iulia
Adimercedes mami de Lisa-Maria
Alfa_Anca mami de Elena



Ce este PCOS si care sunt principalele metode pt tinerea sub control a sindromului? (articol in lb. engleza)

Analize pentru determinarea PCOS:aici si aici

In ce zile ale CM se fac analizele de sange

Transformarile hormonale din timpul CM

www.presspro-gineco.ro/article--x-Infertilitate-Importanta_insulinorezistentei_in_sindromul_ovarelor_polichistice--4786.html" target="_blank">Importanta insulinorezistentei in sindromul ovarelor polichistice

www.emcb.ro/article.php?story=20030112215853000" target="_blank">Acneea si sindromul ovarului polichistic

Principalele etape pt obtinerea ovulatiei in PCOS (metode alopate) aici si aici

Informatii "naturiste" despre PCOS - in engleza: www.sensible-alternative.com.au" target="_blank">aici si aici

Informatii despre epilarea definitiva aici si aici

Informatii despre Duphaston si Utrogestan: aici si aici

Ce este Pregnylul si pt ce se administreaza?

http://www.ginecologie.ro/pagini/boli-si-afectiuni/sindromul-ovarelor-polichistice-sop/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Gaby77 ma bucur din suflet ca iti merge bine.

irinabobe cat ti-a iesit raportul LH/FSH in z3?

psj felicitari pentru ambitia si perseverenta ta. Sunt sigura ca nu ti-a fost usor sa ti un regim strict, dar rezultatele sunt pe masura. Faptul ca nu ai facut diabet gestational inseamna mult, mult de tot. Diabetul gestational este dificil si uneori periculos pentru mama, dar si pentru bb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby77 spune:

Gudinde poti te rog sa schimbi si la mine in lista din tratament homeopat in tratament cu metformin? Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by Gaby77

Gudinde poti te rog sa schimbi si la mine in lista din tratament homeopat in tratament cu metformin? Merci



Gaby am modificat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Gaby,

As vrea sa-ti multumesc pentru postarea din capitolul anterior. Ma bucur din tot sufletul ca am putut ajuta. Sa sti insa ca ii datoram mii de Gabrielutei care a fost prima care ne-a vorbit de dr. Bajenaru. Dupa ce am mers si eu la dansa am fost atat de incantata si m-a ajutat atat de mult incat am inceput sa o recomand si eu din tot sufletul.

De fapt eu chiar cred (in naivitatea mea poate) ca suntem pe acest forum pentru a ne ajuta, pentru a ne informa, pentru a face schimb de opinii si/sau experiente si sa devenim paciente mai hotarate, mai informate, mai selective, mai puternice, mai atente. Caci, in fond, daca ceva nu iese bine, intotdeauna va fi materialul clientului de vina si noi suntem cele care platim pretul ignorantei, al neinformarii, al increderii in anumiti medici (nu pot sa nu reiterez ca unii medici sunt oameni minunati, deosebiti, profesionisti si au toata stima si tot respectul meu - nu la acestia ma refer).

Tocmai am fost atacata pentru ca eu, care nu sunt medic, mi-am permis sa sfatuiesc pe cineva pe forum sa nu se opereze clasic si sa incerce sa gaseasca un medic care s-o opereze laparoscopic.

Ma intreb oare: persoana respectiva chiar e constienta de toate implicatiile unei operatii clasice?

In fine, poate ar fi mai bine sa tac si sa pastrez pentru anumite topicuri cunostiintele mele.

Si persoana care mi-a pus "pumnul in gura" era o membra veche a forumului pe care o admiram. Chiar nu ma asteptam la asa ceva. Dar in fine ... "buna ziua am dat, belea am capatat"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Gudinde
Imi cer scuze, cu intarziere iti urez LA MULTI ANI!
Un buchet de flori pt tine:



si
Te admir pt munca pe care o duci aici.



Miki
La anul pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by miki-miki

Gudinde
Imi cer scuze, cu intarziere iti urez LA MULTI ANI!
Un buchet de flori pt tine:



si
Te admir pt munca pe care o duci aici.



Miki
La anul pui de-un pui




Miki

Multumesc mult.
Sincer nu ma asteptam la asa ceva din partea lui Avalon. Stau ca proasta si plang si ma gandesc oare ce am facut eu si ce am scris eu pe acest forum ca sa justifice parerea ei atat de proasta despre mine. Oare ce am scris eu ca sa fiu acuzata ca manipulez membrele noi?
Pana acum manipulatoare chiar nu fusesem facuta!

Dar opinia despre operatia clasica mi-o pastrez. Endometrioza este o boala care revine. Chisturile reapar. Nu maine, nu poimaine, nu anul asta. Si dupa o operatie clasica cam greu laparoscopie. Si care e solutia? Alta operatie clasica? Eu am vazut femei in spital cu burtica operata de 4 ori clasic pentru chisturi. Si crede-ma ca regretau amarnic decizia de a accepta operatia: aveau burtica plina de aderente, dureri, taietura aia destul de mare a muschiului era ...
In fine nu mai zic nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

gudinde la multi ani si implinirea tuturor dorintelor.
fetelor va multumesc mult pt raspunsuri. lh nu am facut, pt ca dr mi-a zis sa fac doar fsh sa vada cum stau cu rezerva ovariana, din cauza ca inainte ramaneam gravi foarte repede iar acum nu mai reusesc deloc. am inceput sa citesc din urma tot ce ati scris, inca nu am terminat si am vazut ca trebuie sa fac raportul lh/fsh, asa ca voi astepta z3 sa le fac.
daca incep dianele pot face analizele? nu influenteaza rezultatul? va multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

ba da, anticonceptionalele influenteaza analizelele chiar total.
A, si curatarea ovarelor de chisturi in pcos poate e o solutie prima oara daca se spera ca se va tine sub control cu strictete sindromul dar din pacate se refac foarte rapid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

psj pai pt mine important e sa se duca chisturile sa incercam sa facem stimulare sa raman iar gravi. am cam obosit deja. am pierdut sarcinile si acum nici macar nu mai raman. merge din ce in ce mai rau. deja fac atacuri de panica cand ma duc la dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Salutari iubitele!
Gudinde a fost ziua ta?!!!Atunci da-mi voie sa te felicit si eu si sa-ti urez ca fiecare dorinta in parte pe care o ai sa ti se implineasca!La multi ani si sa fii iubita(eu am un feeling ca esti )!!!Si eu iti daruiesc un buchet de flori din toata inima si cu mare drag!Daca inchizi ochii cred ca poti sa-l vezi.II simti parfumul?
KISSES

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput