PCOS

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

aici printre voi.Eu nu stiu daca sunt o PCOS dar am ovare polichistice, asta o stiu doar de dupa primul FIV , anul trecut.Pana atunci am fost la controale dar niciodata nu mi-au spus asa ceva .Am 30 de ani , 2 sarcini intrerupte la cerere (din pacate)acum vreo 8 ani si acum am si un sotz oligospermist.Pana sa stiu de problema noastra (oligospermia) am avut ciclu regular la 30 de zile.Dupa ce am aflat , probabil din cauza stressului am inceput sa am intarzieri.La analize facute ,dr. endocrinolog a spus ca n-am nimic desi aveam PRL de 35-45 (la un max. de 25).Mi-au facut FIV desi pe PRL inalta nu se prinde sarcina oricum....Am fost la vizita la o alta clinica si , inainte de a face al 3-lea FIV mi-a dat Glucophage 500 mg 1x3/zi pt. 2 luni .E un fel de antidiabetic (desi nu am diabet)care scade insulina din sange, problema care de obicei o au femeile cu overe polichistice.Ajung ca nu sunt grasutza , am 1,60 si 54 kg, nu am hirsutism si nici acnee...
Sper sa devin intr-o zi mamica si va doresc si voua la fel.

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Am auzit ca dr. Tutunaru ar fi cel mai bun si aveti noroc sa aveti asa un doctor...Anca,ce analize ti-a dat sa faci?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Gaby,asa pateam si eu inainte...slabeam 3-4 kg pe saptamana...dar acum cu dieta dau jos 2-3 kg si le pun imediat la loc si cu un pahar cu apa...recunosc ca nu fac sport deloc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Galuscuta,si mie mi s-a dat tratament cu Glucophage ptr 3 luni,dar inca nu am inceput sa-l iau...ai facut analize inainte de a lua aceste pastile?...Pe ce baza ti s-a pus diagnosticul de ovare polichistice?...eu stiu ca este o diferenta intre ovare polichistice si PCOS...Glucophage se da in PCOS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Tocmai eu am spus sa ne scriem si inaltimea si greutatea ...si nu am scris...Am 1,65 si 69 kg...Am inteles ca greutatea mea ideala ar fi intre 52-59 kg...deci am mult de dat jos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Aici gasiti un subiect despre Glucophage
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93267&whichpage=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Adrriana- mi l-a prescris dr. de la clinica din Austria unde fac al 3-lea FIV.La analizele din a 3-a zi dupa CM am PRL de 44 (max.25) si LH-ul 10 si ceva fata de FSH care e de 7 si ceva.Am facut si ecografia si se vede ca am ovarele polichistice...dr. zice ca la femeile care au asa ceva e bine de facut o cura de minim 2 luni (in cazul meu) inainte de a incepe FIV-ul .Ajuta si la imbunatatirea calitatii ovocitelor.De ovulat eu ovulez , desi tarziu , ca urmaresc si TB si cu stick-uri de ovulatzie.Chestia ciudata ca pana la 1°ul FIV nici un dr. nu mi-a zis ca am asa ceva , desi,repet, am tot facut controalae de la varsta de 15 ani...nush' ce sa zic....

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

quote:
Originally posted by Adrriana

Aici gasiti un subiect despre Glucophage
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93267&whichpage=1

Adriana



uitai sa-ti zic ca iau asa :
3 saptamani: 1-0-1
restul(5 saptamani) :1-1-1
pastile de 500mg.Au gust nashpa, mi-e destul de rau dupa ele, ametesc si am stari de somnolentza.

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Printre semnele alarmante PCOS sau Sindromul Stein-Leventhal:

- colesterol cu valori foarte mari in conditiile in care persoana nu consuma grasimi decat rar
- hirsutism ( chiar daca testosteronul este inca in limite normale )si un alt ritm de ingrasat / slabit.
- stari ciudate de depresie, creier de gelatina, foarte lent in reactii , insomnii , frecvent hipoglicemii / lipotimii chiar la 3-4 ore dupa masa, aritmii si variatii ciudate de Ca / Mg , te ingrasi si cu apa , retentie lichide in tesuturi
- se pare ca a doua cauza de PCOS este insulina.
- alta analiza care se mai face in cadrul diagnosticarii PCOS este nivelul de cortizol.. parca!
- ovarele au receptori sensibili la insulina. Prezenta acesteia in sange duce la hiperstimulare ovariana, secretie mai mare de estrogeni decat poate prelucra organismul chiar daca la analize esti inca in limitele considerate normale. Tot insulina da peste cap si echilibrul colesterolului. Organismul incearca sa depaseasca problemele legate de valurile de estrogeni si-l transforma in testosteron sau depinde pe unde poate ( in grasime se acumuleaza un tip de estrogen si incep sa apara chisturi si alte alea ). Din nou, nivelul acestuia poate sa fie OK la analize ( un timp , evident) dar sa fie peste ceea ce este specific fiecarCauze PCOS ar mai putea fi:
- ereditar
- dobandit
- cauza fizica(raceala netratata care s-a cronicizat sau o trauma)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

Adrriana DrTutunaru mi-a dat sa fac urmatoarele analize in Z2 FHS, LH si E2 (asta cred ca e estradiol) si
Prolactina, TSH, Insulina, DHEA-S, Testosteron, Glicemie.

El zice pe site-ul lui ca pt a diagnostica PCOS trebuie ca raportul LH:FSH in Z2-3 sa fie peste 1 chiar de 2:1 sau 3:1. Si apoi coroborat cu DHEAS marit si eventual hirsutism e clar PCOS.

Eu cand am facut analize acum 2 ani aveam DHEAS si Prolactina peste limita maxima, dar LH si FSH nu am facut atunci.

De cativa ani tot ma lupt cu greutatea slabit/ingrasat. Am variatii destul de mari. Ultima data in toamna cand am slabit am tinut Montignac coroborat cu ceva sport. Fara sa stiu (ca nu eram documentata) in sensul ca nu stiam cu ce se mananca PCOS, am tinut Montignac care chiar se bazeaza pe actiunea insulinei in organism si etc....si deci fara sa ma infometez sau sa mananc decat salata toata ziua am reusit sa scad 5 kg in 2,5 luni. Voi reveni iar la Montignac dupa post. Dar oricum , vorba voastra , si cu un pahar de apa ma ingras..... e tare urat cum actioneaza insulina asta nenorocita.

Oricum, va mai dau detalii dupa ce fac analizele si vad ce iese si ce spune Tutunaru.

Da Adrriana, avem noroc cu dansul, dar e fffff ocupat. Ca nu e bun numai in PCOS ci in tot ce inseamna infertilitate si devenind acuma cunoscut e si ocupat. Voi vedea mai incolo.

Va pup si sa auzim de bine.
Anca.

Mergi la inceput