PCOS

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

Buna fetele!

Ma bag si eu in vorba cu voi deoarece este un subiect ce ma intereseaza!!
Sa va spun pe scurt de mine : de cand ma stiu copil cu ciclu, acesta din urma a fost neregulat. De cand ma stiu am avut probleme cu greutatea, in ultimii ani devenind acuta problema. Am aproape 25 de ani, 160cm si 75kg(acuma, caam avut si mai mult dar si mai putin). Acum vreo 2 ani dupa ce in alti 2 ani luasem vreo 20 de kg in plus si ajunsesem la 80 si incercand sa slabesc nu prea reuseam, am zis eu sa imi fac niste analize la endocrinologie. In urma analizelor hormonale mi-a iesit DHEA-S si Prolactina peste limitele superioare si medicul mi-a zis ovare polichistice. Dar nu mi-a expicat mai mult (ba chiar uitandu-ma pe fisele medicale de atunci cateodata scria ovare polichistice, altadata scria sindrom de ovare polichistice); mi-a dat AC Yasmine si niste pastile de slabit si m-a pus sa slabesc.
Eu vroiam si nu vroiam sa iau AC (le evitam deoarece mama mea a avut cancer mamar si nu prea e indicat) dar am zis ca dc medicul zice le iau si poate ma ajuta in problemele mele : ciclu neregulat, acnee de care nu reuseam sa scap nici chip, ten si par gras, dureri ffff mari la ciclu. Oricum, am luat 6 luni AC si nu m-au ajutat la nimik, asa ca am renuntat, dar nici la medic nu am mai mers, aveam 23 de ani urma sa ma casatoresc, copii nu vroiam atunci imediat, deci am zis, lasa ca mai vad eu.
Acuma imi doresc fff mult copii si incerc de vreo 8 luni si m-am hotarat sa reincep investigatiile,numai ca de data asta m-am apucat si eu de citit si asa am inteles mai bine ce analize am facut atunci. Acuma la urmatorul ciclu urmeaza sa refac analizele (nu mai spun ca atunci medicul nu mi-a dat sa fac LH si FSH......).
Deocamdata nu fac nici un tratament, am facut o monitorizare luna asta si dupa analize voi vedea cum stau.
Adrriana, poti avea PCOS fara sa ai ovarele polichistice. Asta e un caz aparte. Eu am citit mai multe pe site-ul Dr Tutunaru infertilitate . ro.

Va pup pe toate si sa ne rugam sa obtinem ceea ce ne dorim f mult .
Anca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Buna Alfa_Anca ...Ar fi bine sa faci analizele sa te lamuresti mai exact ce ai...ori ovare polichistice,ori sindromul ovarelor polichistice...de cand ai inceput sa nu te mai protejezi nu te-a vazut nici un doctor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

In legatura cu kg in plus...In cazul meu,daca tin dieta imi vine cm regulat(cu maxim 1 zi sau 2 zile intarziere...Nu stiu daca e verificat si in cazul altor persoane...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by Adrriana

Fetelor...eu nu inteleg un lucru...se poate sa ai PCOS si sa nu ai chisturi?...sunt cazuri de PCOS cu chisturi si cazuri de PCOS fara chisturi?...ce inseamna mai exact ''ovare goale''?
Si poate ar fi bine sa scriem si ce inaltime si ce greutate avem,cate kg avem in plus...

Adriana



Adriana este posibil sa ai PCOS si sa nu ai chisturi. Asa cum zicea si alfa_anca este un caz special de PCOS. Asa cum tot un caz special il reprezinta persoanele slabe cu PCOS. Il gasesti pe internet si lit. de specialitate ca "non-obese PCOS"

In legatura cu inaltimea, greutatea ... eu am 1.72 cm, dar mi-i jena sa zic cate kg am

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by Gaby77

Dragele mele,
....
Un medic homeopat imi recomanda cineva please?
Toate cele bune!
Gaby



Gaby

Imi pare rau dar in Constanta nu stiu nici un homeopat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Gudinde,tu tii vreo dieta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by Adrriana

In legatura cu kg in plus...In cazul meu,daca tin dieta imi vine cm regulat(cu maxim 1 zi sau 2 zile intarziere...Nu stiu daca e verificat si in cazul altor persoane...

Adriana



Adriana

Este normal si nu esti singura care pateste asta. este demonstrat ca la o scadere in greutate se imbunatateste semnificativ sindromul pt ca se mai echilibreaza insulina chiar daca din pacate resistenat celulara la glucoza ramane.
In acelasi mod alimentatia sanatoasa contribuie decisiv la echilibrarea insulinei in timp ce o alimentatie nesanatoasa (in special dulciurile) si dezechilibrata (a face foame) poate afecta echilibrul insulinei si la o persoana care nu are in mod normal probleme. la noi face ravagii.
Acesta este motivul pt care noi tb sa mancam des (cam la 3 ore) si bine. Dulciurile cresc mult glucoza din sange si pt a o readuce la niv normal, pancreasul secreta insulina care adaugata la insulina noastra in exces ... face ravagii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by Adrriana

Gudinde,tu tii vreo dieta?

Adriana



De tinut tin ... dar din pacate trec printr-o perioada super stresanta la servici si nu apuc sa mai fac miscare. Asa ca rezultatele mele la capitolul dieta sunt sublime dar lipsesc cu desavarsire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

Buna fetele!

Adrriana, de luna asta am inceput sa merg la Dr Tutunaru, care el mi-a dat lista de analize pe care tb sa o fac, dar in Z2 si acuma astept sa fie Z2 (de nu ar mai fi). Am facut monitorizare luna asta, folicul am avut dar la un moment dat pur si simplu in 3 zile nu a mai crescut deloc si am facut un pregnyl ca sa se matureze. Acuma astept fie un test pozitiv, fie Z2 pentru analize, dar mai degraba Z2 ......

Si eu, daca tin un regim reusesc sa slabesc, destul de greu si de aceea dupa un timp renunt si apoi, nu ca as baga eu ca sparta in mine, dar iar pun s.a.m.d. Oricum, in timpul regimului nu am nici o ameliorare a ciclului sau altceva....

Va pup si va doresc o zi buna.
Anca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby77 spune:

Fetelor,
se pare ca majoritatea dintre noi au probleme cu kg in plus. Eu sport fac de mai mult de 2 luni fara sa se vada un gram pe cantar, lucru care acum vreo 2 ani nu se intampla, slabeam si 3-4 kg intr-o saptamana. Daca aveti vreo dieta o vreau si eu, dar si la mine tot stresul si programul lung de lucru sunt principalele vinovate.
In ce priveste medicul, nu trebuie sa fie din Constanta. Cam toti medicii la care am fost sunt in Bucuresti, in astia de aici nu am incredere nici cat negru sub unghie.

Multa sanatate va doresc!
Gabi

Mergi la inceput