PCOS (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sterss spune:

Gudinde esti draguta da e mare schimbarea sa ma stiu de atata timp cu pb la ovare si acuma sa vad ca de fapt nu fac bebe din cauza trompelor desi medicu mi-a zis ca era de banuit ca dupa ataia ani de incercari sa nu fi fost doar o pb de ovulatie ci si una mecanica...omul se obisunieste cu orice pana la urma, mai ales noi femeile care suportam atatea in viata asta!!!ai grija mare de pneumonie si de fetele de aici multe din ele au invatat cate ceva multumita tie, eu una pot spune ca iti datorez multe! Iti multumesc!

you'll never get to heaven if you're scared of getting high!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Buna fetele...eu am fost azi la endocrinoloaga , are cabinetul la 2 minute de unde lucrez eu...si am fost s-o intreb daca are vreo legatura metforminul cu intirzierea ciclului meu..a zis ca nu ca asta ajuta sa se regleze..ma rog mi-a zis ca daca nu sint gravida(ceea ce nu cred ca e cazul, ar fi prea frumos!!) atunci e pur si simplu intarziere!!
Am intrebat-o cit iau si mi-a spus pina slabesti:((((((
Gudinde...imi pare rau pentru ca esti racita iti doresc insanatosire grabnica...si vroiam sa te intreb , tu ai slabit ceva cu metformin? Gudinde si vroiam sa te mai intreb in ce sens ai probleme cu insulina? Ai glicemia mare sau ce? Ca la mine la analize in afara de raportul LH Fsh care cica e specific sindromului..in rest analizele mele sint beton..dar este o analiza..se numeste hemoglobin A1C...care la mine e 5.5..iar la explicatii spune ca pentru non diabetici tre sa fie sub 6....ceea ce e bine doar ca e destul de aproape.Tu la ce te referi cand spui de acele probleme?
Dia...draga capu sus ca o sa fie bine...TREBUIE!!!
Crisutza maica stai linistita.Orice sfat e bine venit..mai ales ca si voi treceti prin ce trec eu...ne putem ajuta f bine una pe alta..ce mai zice medicul tau ce mai zice al meu...cum mai e ce mai e...si tot asa.
Va pup,
Crisa




http://tt.lilypie.com/lZpam5.png
Vreau si eu sa fiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Gudinde iti multumesc,ca m-ai trecut si pe mine in listuta!Da as vrea sa treci si varsta mea si tratamentul cu metformin(varsta 25 ani)
Dia nu fi trista,ca Doamne Doamne are grija de noi toate si candva ne va rasplatii pt toata suferinta asta si pt toata asteptarea asta!Fi curajoasa si mergi inainte pt ca sunt sigura ca vei reusii!
FETELOR VA IUBESC,SI VA CONSIDER SURORILE MELE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby77 spune:

Buna fetelor
Am intrat in special sa raspund fetelor noi:
elenaraluca nu mai stiu cat aveau foliculii, dar ecografia am facut-o in ziua 13, si se parea ca nu ovulez. Oricum cea mai buna veste a fost ca nu mai am ovare polichistice. Mai ramane acum sa se si dezvolte foliculii si sa se sparga. La mine exista si complicatia cu testosteronul marit (pentru care am inceput dexametazona ) si abia luna asta speram eu si dna doctor sa incep sa ovulez.

Va doresc sa se intample si la voi cat mai repede, dar nu vreau sa va dezamagesc, dureaza cateva luni pana cand se regleaza ciclul, eu am avut variatii intre 21 si 60 de zile dupa ce m-am apucat de metformin. Eu zic sa nu va grabiti sa cumparati teste de sarcina. Oricum speranta moare ultima, asa ca si eu inca mai sper ca luna asta sa ovulez, ca de nu luna viitoare incercam cu Clomifen.

Va pup
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

diapapadia
Ai mare dreptate! Omu' se obijnuieste cu multe. Avem o capacitate enorma de a lupta, de a trece peste incercarile vietii; trebuie doar sa ne mobilizam si sa accesam aceasta capacitate.

CrisaS
Sunt multe de spus.

1. Legatura dintre metformin si slabit este indirecta. Metforminul propriu-zis nu te ajuta sa slabesti. Metforminul reduce rezistenta la insulina. Insulina este un hormon care depune, deci cu cat ai mai multa insulina cu atat te ingrasi mai usor.
Hai sa o luam altfel ... grafic. Incearca sa vizualizezi sau sa desenezi un grafic: axele Ox si Oy si deseneaza clopotul lui Gauss, da unul burtos rau cu valoarea mare pe Oy. Cam asta este curba glicemica la o persoana cu PCOS. Mancand putin si des se optimizeaza aceasta curba. Deseneaza acum mai multi "clopotei" mai plati cu valoarea pe Oy mai mica. Am zis mai multi pt ca pe Ox se noteaza timpul si daca mananci la 3 ore in loc de 6 vor fi 2 clopotei sub clopotul mare. Daca mananci la 3 ore in loc de 9 vor fi 3 clopotei sub clopotul mare etc. Noi ne ingrasam aria cuprinsa sub clopot. Ai sa vezi ca aria clopotului mare este mult mai mare decat ariile clopoteilor mici. Bine asta este o explicatie simplista si incompleta. Insulina in exces este doar un factor. mecanismul slabirii/ ingrasarii este mult mai complex si are o serie de variabile.
In orice caz strict de la metformin nu obtii rezultate spectaculoase de scadere in greutate. Scaderea in greutate vine daca la metformin se asociaza si dieta corespunzatoare: mancat putin si des, regim hipoglucidic, fara zahar, fara bauturi dulci carbogazoase etc. Daca la asta se adauga si un pic de efort fizic moderat (30 minute de mers pe jos zilnic) care scade mult rezistenta la insulina, se poate slabi foarte mult. Iar scaderea in greutate are efecte spectaculoase asupra rezistentei la insulina.
Din pacate insa, nu dispare problema. Adica si cand vei slabi PCOS-ul tot il ai, dar la un alt nivel.

2. Problema mea cu insulina e cam asa: rezistenta mare la insulina ---> insulina foarte mare.

3. Analiza de care vorbesti HbA1c este hemoglobina glicozilata care arata o medie a glicemiilor din ultimele saptamani. La oamenii normali este pana in 6. Peste 6 este diabet. O valoare a hemoglobinei glicozilate de sub 6,5% (dar peste 6) reprezinta un control excelent al diabetului zaharat. Daca aceasta valoare este cuprinsa in intervalul 6.5% - 7%, controlul diabetului zaharat este bun. Cu fiecare procent adaugat valorii de 7%, controlul diabetului se deterioreaza.
Eu am hemoglobina glicozilata 5.4
Dar si este un mare dar aceasta analiza iti arata media. Din pacate conteaza mult si oscilatiile glicemiei. Ori noi la asta avem o problema.

elenaraluca
Am completat listuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Gudinde, multumesc de raspuns...Ai scos in evidenta foarte bine cea i aexplicat tu acolo.Iar dieta, putin sport si sa maninci putin si ce trebuie ...deja am ajuns la concluzia ca e singurul mod in care poti slabi.Adica deja stie toata lumea ca daca te abtii si nu maninci paine , dulciuri si toate porcariile, daca faci dieta , daca faci putin sport..slabesti. Intrebam de pastilele alea pentru ca mie endocrinoloaga mi-a explicat pur si simplu ca-mi taie pofta de mancare...de-aia intrebam. Nu intrebam daca poti manca ciocolata si ...painica buna si slabesti cu metformin.
Oricum eu mare incredere in acest medicament nu am...adica am ajuns in faza in care nu mai cred in nimic( poate fi o perioada proasta!!).
Oricum problema cu kilogramele in plus e o problema mare care pe mine ma termina...nu numai pentru faptul ca nu raman insarcinata ci si pentru faptul ca nu ma simt bine asa si mi-e foarte greu sa dau jos dupa mine...cel putin la fel de repede cum am si pus:))))) Ar fi culmea nu?
Iar cu sindromul asta...nu stiu ce sa zic ...voi ..cam la cit timp dupa ce v-ati apucat de metformin ati fost la medic sa va faca analizele?Adica vreau sa vad daca ati avut rezultate , nu numai sa fi ramas insarcinate..dar..si sa se fi stabilit ..analizele hormonale:).Pe mine m-a chemat dupa o luna.
Crisa

http://tt.lilypie.com/lZpam5.png
Vreau si eu sa fiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

CrisaS,

1.Eu nu sunt de acord cu eliminarea painii si nici endocrinologita mea. Ea chiar mi-a spus ca nu vrea sa o elimin dar sa ma limitez la 2 felii pe zi, eventual dimineata. Eu nu mananc zilnic paine si de cand mi-am cuparat masina de facut paine imi fac paine in casa fara zahr si fara grasime (unt, ulei sau margarina).

2.Despre reducerea poftei de dulce, da este reala. Si metforminul chiar te ajuta sa slabesti ceea ce vroiam sa subliniez in postarea de mai sus este ca doar cu metformin nu slabesti; mai trebuie si regim si un pic de miscare.
Problema mea era ca eu inainte de metformin nu reuseam sa dau jos nici cu regim. Ori acum tinand un regim si facand un pic de miscare a inceput sa se vada la cantar. Pt mine este un mare pas inainte.

3. Eu analizele le-am refacut dupa niste luni, nu dupa o luna. Bine, daca la voi plateste asigurarea e foarte bine ca vezi care e evolutia. La noi toate hormonalele se platesc din buzunar si costa enorm. chiar n-as putea sa-mi permit. Ceea ce fac cam la 2 luni este verificare transaminazelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

quote:
Originally posted by gudinde

CrisaS,
1.Eu nu sunt de acord cu eliminarea painii si nici endocrinologita mea. Ea chiar mi-a spus ca nu vrea sa o elimin dar sa ma limitez la 2 felii pe zi, eventual dimineata. Eu nu mananc zilnic paine si de cand mi-am cuparat masina de facut paine imi fac paine in casa fara zahr si fara grasime (unt, ulei sau margarina).
2.Despre reducerea poftei de dulce, da este reala. Si metforminul chiar te ajuta sa slabesti ceea ce vroiam sa subliniez in postarea de mai sus este ca doar cu metformin nu slabesti; mai trebuie si regim si un pic de miscare.
Problema mea era ca eu inainte de metformin nu reuseam sa dau jos nici cu regim. Ori acum tinand un regim si facand un pic de miscare a inceput sa se vada la cantar. Pt mine este un mare pas inainte.
3. Eu analizele le-am refacut dupa niste luni, nu dupa o luna. Bine, daca la voi plateste asigurarea e foarte bine ca vezi care e evolutia. La noi toate hormonalele se platesc din buzunar si costa enorm. chiar n-as putea sa-mi permit. Ceea ce fac cam la 2 luni este verificare transaminazelor.


Mersi mult inca o data esti o dulce!!Asa e cu painea, nici mie nu mi-a spus sa o elimin total..dar mi-a zis exact cum ai spus tu 2 feliute strict pe zi..si eu nu maninc decat multigrain..alba nu mai pun gura.Pe mine ma ucide....pentru ca sant tare pofticioasa:((( sant ..intr-o stare de nervi mereu..off tare greu e!!!
Cat despre dulce...nu stiu am ajuns la concluzia ca sant o ...lasa!!!Aduc astia la cabinet ...dulciuri si NU MA POT ABTINE, SI GATA!!!Chit ca iau doar una...dar iau.tare mult trebuie sa slabesc..da cu pastilele a zis ca sa vin dupa o luna cred si eu ii convine sa suga din asigurare..ia numai pe o vizita 400 de dolari ..si aia la laborator 900 si ceva toate hormonalele..ce sa va spun aici te cheama la ei ..mai ales daca mai constata ca mai ai si insurance bun..al lor esti!!
O sa merg poate dupa doua luni, mai vad eu.
Iti multumesc inca o data!!
Crisa

http://tt.lilypie.com/lZpam5.png
Vreau si eu sa fiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

quote:
Originally posted by gudinde

CrisaS,

1.Eu nu sunt de acord cu eliminarea painii si nici endocrinologita mea. Ea chiar mi-a spus ca nu vrea sa o elimin dar sa ma limitez la 2 felii pe zi, eventual dimineata. Eu nu mananc zilnic paine si de cand mi-am cuparat masina de facut paine imi fac paine in casa fara zahr si fara grasime (unt, ulei sau margarina).

2.Despre reducerea poftei de dulce, da este reala. Si metforminul chiar te ajuta sa slabesti ceea ce vroiam sa subliniez in postarea de mai sus este ca doar cu metformin nu slabesti; mai trebuie si regim si un pic de miscare.
Problema mea era ca eu inainte de metformin nu reuseam sa dau jos nici cu regim. Ori acum tinand un regim si facand un pic de miscare a inceput sa se vada la cantar. Pt mine este un mare pas inainte.

3. Eu analizele le-am refacut dupa niste luni, nu dupa o luna. Bine, daca la voi plateste asigurarea e foarte bine ca vezi care e evolutia. La noi toate hormonalele se platesc din buzunar si costa enorm. chiar n-as putea sa-mi permit. Ceea ce fac cam la 2 luni este verificare transaminazelor.



gudinde aici ma aseman cu tine. Sunt intr-o continua ingrasare, chiar daca mananc super sanatos si super putin si fac mult sport... Mai incerc putin cu naturistele, mi-a venit acum primul ciclu la 43 de zile, dar daca nu voi reusi in urmatoarele doua luni, trec si eu pe metformin, ca mi-e teama ca nu reusesc sa tin in frau asa PCOS. Mi-e teama ca imi va parea rau ca nu am inceput cu metformin mai demult, ca voi avea foarte multe chisturi si rezistenta la insulina mare de tot.

Desi acneea aparuta imediat dupa renuntarea la PCOS vad ca a disparut, acum, de cand iau vitex si zmeur. Hirsutismul inca nu-si face de cap, ma epilez la fel de des ca inainte. Imi cade mai mult par si ma ingras si cel mai grav, am ciclul menstrual foarte lung.

Ai apucat sa vezi linkurile puse la sfarsitul capitolului trecut? Ultimele doua erau spre doua carti pe care eu le tot vedeam recomandate peste tot pentru PCOS. Sunt foarte incantata ca acum le pot citi.

Pupici si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

raluk16,

Tu ti-ai facut TSH-ul? Cu tiroida esti bine?
In privinta trecerii pe metformin: asta trebuie facuta DOAR la sfatul si sub supravegherea medicului.

Nu am apucat sa citesc ultimele pagini din capitolul trecut. Inca nu am recuperat pt ca nu ma simt bine. Respir greu datorita pneumoniei mai ales ca-i bilaterala, tusesc mult, noaptea am febra si tusesc de nu mai pot. Azi noapte am adormit la 4 dimineata. Stau putin pe net.

Mergi la inceput