PCOS (6)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

crisaa07

Sotul tau pe langa un hepatoprotector (cum ti-au spus si fetele) trebuie sa tina si regim. Analizele nu se vor imbunatati fara regim. Si fara alcool.

Daca nu scad asa probabil ca medicul va stabili ce tratament medicamentos trebuie sa urmeze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by CrisaS

Buna fetele mele.Nu am mai intrat de mult.Eu mai am de luiat o zi si am incheiat o luna de tratament cu glucophage care e tot met dupa cum stie toata lumea.Pot sa va spun ca nu am sesizat efecte secundare in afara faptului ca am tensiunea si glicemia mica...care oricum eu le aveam..dar parca acum sint mai mici.Si azi m-am simtit ffff rau..nu stiu daca de la ele..sau efectiv de la altceva.
Lisa am vazut ca ai intrebat daca in urma tratamentului cu met sant ceva schimbari.Eu nu am alta problema decat cea cu greutatea..si DA am slabit.Nu stiu exact daca de la el..dar da am slabit.E adevarat ca am si alte activitati si nu mai mananc , ca inainte dar...mi-a si redus pofta de mancare considerabil..asa cum deja mi-a spus endocrinoloaga.Eu sant super multumita. Astept sa ovulez, insa.Sper sa se intample pentru ca mi s-a spus ca se va intampla.
Va mai tin la curent.
Va pupic,
Crisa

http://tt.lilypie.com/5ygUm4.png



CrisaS,

De cate ori am spus eu ca TREBUIE mancat atunci cand iei metformin?
Pai eu imi tocesc degetele pe tastatura degeaba? Pune mana si mananca.
Nici nu ai cum sa ai energie daca tu nu mananci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Ca s-a tot vorbit de spironolactona si eu am tot scris despre finasterida uitati aici mai mulre despre antiandrogenici:

"Flutamide (Eulexin) has many articles demonstrating liver damage and death. It's too bad because Flutamide is a very potent antiandrogen. However, in almost every case they are at doses above 350mg/day. Several studies show efficacy in PCOS at low to very low doses of flutamide (62mg to 250mg per day), and suggest that these doses are safe. If you take it, your doctor will probably watch your liver closely with blood tests. There is no doubt that it can greatly improve PCOS symptoms. Flutamide is the strongest antiandrogen and the most effective treatment for hirsutism and hair loss that I know of (except maybe for Dutasteride).
The enzyme your liver uses to process Flutamide is the same enzyme used to process caffeine, Prozac and Echinacea. It may be a good idea to avoid things that inhibit the CYP1A2 liver enzyme, if you are taking Flutamide. However, even though caffeine is metabolized by CYP1A2, it also increases the activity of CYP1A2 at the same time, and thus "caffeine increases its own metabolism". So, whether caffeine is good or bad to take with Flutamide is unclear - I doubt it matters. One study notes that "CYP1A2 index was 33% decreased in women who used oral contraceptives." Also, the antioxidant carotinoid, Astaxanthin has been shown to be a strong inducer of CYP1A1 and CYP1A2 liver enzymes.

Spironolactone (Aldactone) is a good antiandrogen. It is safer than Flutamide (depending on the dose), but typically a little less effective. This drug is a potassium sparing diuretic and it also blocks aldosterone. In contrast to the glowing reference for Flutamide above, several studies showed no significant difference between Flutamide and Spironolactone - both were effective.

Dutasteride (Avodart) is a 5 alpha-reductase inhibitor (both types 1 and 2) that reduces dihydrotestosterone (DHT). It is the most potent 5-ar inhibitor and will greatly lower DHT levels. Unfortunately, there are not many studies on Dutasteride yet and none specifically on hirsutism.

Finasteride (Proscar or Propecia) is also a 5 alpha-reductase inhibitor (type 2 only). Finasteride is less potent than Dutasteride. It probably has the least side effects, and is the least effective, but studies show that it has merit."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

raluk16,

Hai sa stabilim cum e fazele CM:

1. Faza foliculara (zilele 1-13), in care se dezvolta foliculii.
2. Ovulatia (ziua 14)
3. Faza luteala (zilele 15-28), in care se dezvolta si functioneaza corpul galben.

In principiu, lungirea unui ciclu se produce in marea majoritate a cazurilor pe seama fazei foliculare, care e mai lunga prin intarzierea ovulatiei. In astfel de conditii, ovulatia se produce cu 14 zile inaintea urmatoarei menstruatii. Deci daca la tine menstruatia apare la 44 zile, se poate presupune ca ovulatia (daca a avut loc) se produce in ziua 44-14= 30 a ciclului.
Deci, faza luteala in marea majoritate a cazurilor ramane la fel indiferent de lungimea CM. Faza foliculara se modifica si implicit data ovulatiei (daca aceasta are loc).

Uite aici 2 imagini foarte explicite a fazelor CM si cum "fluctueaza" hormonii: http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Estradiol.Cycle.JPG
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/99/MenstrualCycle_en.svg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LisaLashes spune:

gudinde te iubesc! :)

multumim pentru sfaturi si rabdarea de a raspunde la obiect fiecareia dintre noi. sigur ai ceva de profesoara in sange pentru ca am observat numai la o prietena a mea (fosta profesoara iubita de elevi) rabdarea si chiar placerea de a da explicatii coerente.

multumim! (hug)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali77 spune:

Buna,
Sunt Ali si am 30 ani. Marea mea problema este lipsa ciclului menstrual. Cand iau anticonceptionale am un CM normal (la 28 zile), iar cand le intrerup nu mai am deloc. Ma confrunt cu aceasta problema de aproape 12 ani (1996). Cat timp iau anticonceptionale am, foarte des, dureri de cap si de sani. Am o pilozitate mai excesiva, am probleme cu greutatea, si de asemenea am un nodul la sanul drept (tot din cauza lipsei CM - 1 an de zile - , dar in urma unui ecograf se pare ca nu prezinta probleme).

Pe 26 martie 2007 am fost la ginecolog si in urma unui ecograf intern s-au constatat urmatoarele:
- Uter in AVF cu Ř, 56/31/40mm, endometru 6,8 mm ecogenic cu hipoecogenitate subendometriala.
- Ovar drept 42/23mm micropolichistic
- Ovar stang 32/24mm micropolichistic
Diagnostic: OMPC (BPCO)

Am urmat un tratament cu UTROGESTAN 5 zile, apoi mi-a venit CM, iar a 3-a zi de ciclu am facut urmatoarele analize hormonale:
- prolactina – 409,2 µUl/ml
- estradiol – 176,9 pmol/L
- LH – 20,89mUl/ml
- FSH – 4,96mUl/ml
Medicul ginecolog mi-a spus ca aceste analize confirma sindromul OMPC.
Medicul mi-a recomandat Duphaston (timp de 6 luni luni), din ziua a 16 de ciclu pana in ziua 25, apoi sa fac o luna pauza si pe urma sa reincep tratamentul cu Duphaston inca 6 luni. Eiii….., in noiembrie 2007 am intrerupt tratamentul cu Duphaston, urmand sa-l reincep luna urmatoare. Pe data de 20 noiembrie am avut ultimul CM. In momentul cand am interupt tratamentul luna urmatoare nu am mai avut nici CM. Efectiv nu stiu ce sa mai fac.

Pe langa toate acestea mai am si o rana pe col, dar doctorul a spus ca deocamdata nu necesita cauterizare, mi-a recomandat tratament cu COLPOSEPTIN ovule, timp de trei luni, 5 zile - 2/zi, dar…… nu l-am facut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Bine ai venit ali

Offf ... nu-i usor, mai ales daca tu nu ai ciclu deloc fara tratament. Ai facut vreodata insulina si/sau un test de toleranta la glucoza?

Este foarte clar ca ai nevoie de un medic in care sa ai incredere si impreuna cu care sa ai un "parteneriat" pe termen lung.

Duphastonul ti-a fost dat pentru deficienta progesteronica din faza luteala.
De ce nu ai facut tratamentul pentru rana pe col? Cred ca ar fi trebuit sa faci tratamentul pe care ti l-a dat medicul.

Cred de asemenea ca ar trebuie sa mergi si la un medic endocrinolog. Din cate ai povestit ginecologul tau nu a facut nici un pas gresit, dar simptomele pe care le descri sunt mai complexe si tin clar si de endocrinologie. Un endocrinolog cu care sa discuti si despre pilozitatea excesiva si despre surplusul ponderal. Cum e prolactina? Nu ai trecut si valorile normale.
De asemenea trebuie urmarit si vazut ce se poate face cu nodulul de la san.

Sunt foarte multe puncte de rezolvat, dar in timp, cu rabdare, cu ajutorul unui endocrinolog foarte bun (sau ideal ar fi o colaborare intre ginecolog si endocrinolog) se pot obtine imbunatatiri si tine sub control PCOS-ul.

Nu ai mentionat daca in acest moment vrei sa ramai insarcinata sau nu. Dac vrei un bb, clar accentul se pune pe asta si colaborarea principala trebuie sa fie cu ginecologul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by LisaLashes

gudinde te iubesc! :)

multumim pentru sfaturi si rabdarea de a raspunde la obiect fiecareia dintre noi. sigur ai ceva de profesoara in sange pentru ca am observat numai la o prietena a mea (fosta profesoara iubita de elevi) rabdarea si chiar placerea de a da explicatii coerente.

multumim! (hug)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Hello...Inca nu vad nici un efect secundar de la metformin...Am luat deja vreo 7000 mg si nu am nici greata,nici dureri de burta,nici gust de metal,dar parca ma deranjeaza tiroida de cand am inceput sa iau metformin,simt un nod in gat...oricum,am o perioada urata,incarcata,stresanta...Am inceput sau iau azi si spirulina + carob...o fi bine?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LisaLashes spune:

Problema: Programarea mea la endocrinolog e abia pe 21 mai si ma gandeam intre timp sa-mi fac ceva analize care oricum mi le-ar fi dat si doctorul. As fi vrut sa incept cu glicemia prvocata (mi-am facut setul de la doctorul de familie si dozarile hormonilor tiroidieni pana acum)

Intrebare: Mi-a spus una din voi ca la testul de glicemie provocata pe langa masurarea glicemiei sa se faca si amsurarea nivelului de insulina din sange. Am intrebat la un laborator si tanti s-a uitat ciudat la mine. Ma puteti indruma la un laborator in Bucuresti pentru aceasta analiza facta corect?

Merci in avans!

Mergi la inceput