PCOS (6)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by LisaLashes

Problema: Programarea mea la endocrinolog e abia pe 21 mai si ma gandeam intre timp sa-mi fac ceva analize care oricum mi le-ar fi dat si doctorul. As fi vrut sa incept cu glicemia prvocata (mi-am facut setul de la doctorul de familie si dozarile hormonilor tiroidieni pana acum)

Intrebare: Mi-a spus una din voi ca la testul de glicemie provocata pe langa masurarea glicemiei sa se faca si amsurarea nivelului de insulina din sange. Am intrebat la un laborator si tanti s-a uitat ciudat la mine. Ma puteti indruma la un laborator in Bucuresti pentru aceasta analiza facta corect?

Merci in avans!



Lisa faza cu uitatul urat nu o inteleg la tanti. mai ales ca-i simplu. atunci cand se ia sange si se masoara glucoza serica se masoara si insulina.

Ca laboratoare:

Bios Diagnostic (in spatele liceului Caragiale - zona Dorobanti) - aici neaparat facuta programare. Poti sa te si prezinti pur si simplu dar stai la coada. Asa ca programarea e sfanta. Ceea ce imi place aici foarte mult este faptul ca laboratorul functioneaza si sambata. Deci, pt cei care au servici e ideal ca nu trebuie sa se invoiasca in timpul saptamanii. Nu stiu daca au ei glucoza caci eu nu mi-am facut testul de toleranta la ei. I-am descoperit dupa ultimul test.

Medlife - la hiperclinica de pe Grivita unde e laboratorul central. Eu i-am spus asistentei ca dr-ita Bajenaru a cerut ca proba sa fie dusa imediat la laborator si s-a conformat. Exista in clinica o farmacie sensiblu de unde am cumparat glucoza care trebuie

Synevo (Medicover) - pe grozovici. Aici am facut primul test acum 4 ani. M-am programat pt test, au avut ei glucoza. A fost ok dar au fost cateva lucruri care nu mi-au placut. Mai precis ei aveau o formula standard a testului in timp ce dr-ita mea de atunci vroia sa fac testul de 3 ore. La ei in standard era de 2 ore. Si a trebuit efectiv sa ma cert cu asistenta sa respecte recomandarea medicului nu sa-l faca cum vor ei. In fond era simplu: ma mai intepau o data si plateam suplimentar o glicemie. Dupa cum spuneam, a fost ok, dar a doua oara am preferat sa nu-l mai fac la ei.

Conteaza mult si unde locuiesti ca sa nu te cari dintr-o parte in cealalta a orasului.

Programarea la sf. lui mai nu ma mira. Prof Dumitrache este f ocupat. Parerea mea sincera este sa astepti totusi sa vorbesti cu dansul si sa-ti spuna dansul exact ce analize doreste pt ca aceste teste sunt foarte scumpe (in special insulina). Nu are rost sa te apuci sa arunci cu banii, mai ales ca s-ar putea sa te trimita el undeva sau sa reusesti sa le faci la Parhon pe unele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LisaLashes spune:

Mmutumesc pt rezumatul laboratoarelor. De stat stau in sect 2 dar ma duc oriunde la nevoie. Am un proram flexibil deci sa zicem ca la capitolul asta nu-s probleme.

Programarea mea nu e la PArhon, e la Graal Medical pe Grozovici.

Problema e ca verisoara mea si-a facut prin februarie programare pentru martie, a facut analize (ea s-a dus pt alte probleme) si apoi a programat-o la "citirea" analizelor abia pe 10 aprilie. Pentru mine o sa se faca toamne cred programarea de dupa analize. :(

MA gandeam sa fac macar o parte, nu stiu... ma tot gandesc cums a fac sa fie mai bine. Problema e ca iar am acnee si sunt FOARTE tentata sa reincep anticonceptionalele. Eu lucrez cu oameni si ma deprima groaznic problema acneei, parca de cand nu iau ACO sunt deprimata, mi-a pierit cheful de tot.

O fi si ca nu mai am prieten de vreo 6 luni, mi-e dor de ex etc etc stii tu :)

Bottom line : ma consult si eu cu voi sa gasesc o solutie mai buna si mai rapida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Lisa,

Sa sti ca te inteleg foarte bine. Si eu si fetele.
Stiu ce inseamna sa te machiezi MUSAI. Sa stai sa pui frumusel fondul de ten la nici 7 dimineata.
Stiu ce inseamna sa trebuiasca sa-ti epilezi mustata la cateva zile (acu' de cand cu finasterida e o data pe saptamana --- Doamne iti multumesc) ca sa arati ca o femeie.
Stiu ce inseamna sa iti bagi mana prin par si cand o scoti sa fie plina de par. Uneori dimineata cand imi srangeam parul de pe perna aveam sensatia ca strang dupa un caine care naparleste. De cand cu finasterida si cu asta e mult mai bine --- Doamne iti multumesc si sper sa ma tot tina.

Stiu foarte bine ce greu e, cum nu-ti mai vine sa iesi din casa, cum simti ca te napadeste depresia, cum nu te intelege nimeni in jur si nici n-ai chef sa vorbesti ca nu vrei simpatia lor.

E greu ...

Eu sper sincer sa rezisti tentatiei ACO care recunosc ca ofera pe termen scurt o viata foarte calduta, dar pe termen lung inrautatesc problema. Mai stiu si ca multi medici se arunca la ACO. Si din acest punct de vedere am avut mare noroc cu dr-ita mea ca nu e fan ACO.

Viata cu PCOS e un roller coaster emotional.

Ai grija de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisaa07 spune:

salute!
multumwsc draguta guninde pentru raspunsuri.
uite, eu de exemplu am hotarat luna asta sa nu mai iau utrogestan, caci vreau sa vad daca vin si fara el musafirii.
da. si pe sot l-am convins sa ia suc de lamaie pe stomacul gol, ca sa faca asa ca un fel de detoxifiere. De baut nu pune pic de alcool in gura, in schimb fumeaza si bea cafea, uneori si pe stomacul gol, si manaca foarte multe chestii prajite - adica carne...
in rest si eu pot spune ca imi cade parl foarte tare si am dezvoltat si un tic sa-mi bag mana prin par si mereu scot cateva fire...ueori cred ca voi ramane fara....
bine, acu sper sa fie si de la stres ca am trecut printr-o perioada mai ciudata si foarte strasanta...
mai vorbim cand voi fi mai linistita si atunci o sa vedem ca viata cu adevarat e frumoasa!
va pup pe toate fetele de aicea si sper sa-i veniti de hac.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

quote:
Originally posted by gudinde
De cate ori am spus eu ca TREBUIE mancat atunci cand iei metformin?
Pai eu imi tocesc degetele pe tastatura degeaba? Pune mana si mananca.
Nici nu ai cum sa ai energie daca tu nu mananci.


Iubita mea dar papppppp :))))))))) chiar pap inainte de a lua glucophage-ul.Eu am un program aiurea de la 1-9pm..si cam pe la 6, 7 cjiar nu pot minca ...ca sa iau ala..exact atunci e plin la noi in cabinet...si uyite-asa maninc la 9.30 cind ajung:(( deci chiar nu le iau fara sa am in prealabil ceva in stomac.Oricum multumesc mult , esti o dulce ...ca vii aici si ne acorzi din timpul tau liber, poate!!
Mare caracter!!!!
Bravo!!
Eu fetelor e prima luna in care iau met...azi am observat albusul..ma gandesc oare am ovulat??? Tare sant curioasa.
Test am facut acum vreo 5 zile era negativ.
Va puo si numai bine,
Crisa


http://tt.lilypie.com/5ygUm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

quote:
Originally posted by gudinde

raluk16,

Hai sa stabilim cum e fazele CM:

1. Faza foliculara (zilele 1-13), in care se dezvolta foliculii.
2. Ovulatia (ziua 14)
3. Faza luteala (zilele 15-28), in care se dezvolta si functioneaza corpul galben.

In principiu, lungirea unui ciclu se produce in marea majoritate a cazurilor pe seama fazei foliculare, care e mai lunga prin intarzierea ovulatiei. In astfel de conditii, ovulatia se produce cu 14 zile inaintea urmatoarei menstruatii. Deci daca la tine menstruatia apare la 44 zile, se poate presupune ca ovulatia (daca a avut loc) se produce in ziua 44-14= 30 a ciclului.
Deci, faza luteala in marea majoritate a cazurilor ramane la fel indiferent de lungimea CM. Faza foliculara se modifica si implicit data ovulatiei (daca aceasta are loc).

Uite aici 2 imagini foarte explicite a fazelor CM si cum "fluctueaza" hormonii: http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Estradiol.Cycle.JPG
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/99/MenstrualCycle_en.svg





Multumesc! Inseamna ca nu calculam eu bine, poate. Dupa semnele de eggwhite, ovulatia imi parea prea aproape de menstruatie, si credeam ca SI din cauza aceasta nu voi putea ramane, ca nu are timp sa se fixeze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

quote:
Originally posted by gudinde

Lisa,

Sa sti ca te inteleg foarte bine. Si eu si fetele.
Stiu ce inseamna sa te machiezi MUSAI. Sa stai sa pui frumusel fondul de ten la nici 7 dimineata.
Stiu ce inseamna sa trebuiasca sa-ti epilezi mustata la cateva zile (acu' de cand cu finasterida e o data pe saptamana --- Doamne iti multumesc) ca sa arati ca o femeie.
Stiu ce inseamna sa iti bagi mana prin par si cand o scoti sa fie plina de par. Uneori dimineata cand imi srangeam parul de pe perna aveam sensatia ca strang dupa un caine care naparleste. De cand cu finasterida si cu asta e mult mai bine --- Doamne iti multumesc si sper sa ma tot tina.

Stiu foarte bine ce greu e, cum nu-ti mai vine sa iesi din casa, cum simti ca te napadeste depresia, cum nu te intelege nimeni in jur si nici n-ai chef sa vorbesti ca nu vrei simpatia lor.

E greu ...

Eu sper sincer sa rezisti tentatiei ACO care recunosc ca ofera pe termen scurt o viata foarte calduta, dar pe termen lung inrautatesc problema. Mai stiu si ca multi medici se arunca la ACO. Si din acest punct de vedere am avut mare noroc cu dr-ita mea ca nu e fan ACO.

Viata cu PCOS e un roller coaster emotional.

Ai grija de tine.



oooooooooooooofffffffffffff, asta cel mai tare!!! Am cam un sfert din parul meu de odinioara... si mi-e groaza sa ma spal pe cap, m-am scarbit deja la dus sa fiu plina pe corp de parul care imi cade de pe cap si sa trebuiasca sa curat scurgerea de cateva ori in timpul unui singur dus!!!

Eu ma si ingras fara pilule, cam 5 kile pe luna... mancand putin si sanatos si facand sport mult... m-ar tenta sa incep metformin, dar m-ar tenta si sa mai incerc un ciclu menstrual asa, cu naturiste (asta inseamna inca vreo 10 zile din asta si inca 40 de zile din urmatorul)... Cat de mult risc oare daca mai aman vreo 2 luni metforminul? Imi diminuez sansele de bebe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Crisas ,sa stii ca si eu am observat la mine o scurgere mai abundenta decat de obicei exact ca albusul de ou.dar eu nu stiam ca ar putea fi vb de o eventuala ovulatie mai ales ca sunt in ziua 30 si nu mi-a venit CM .pt ca e prima luna cand nu am luat utrogestan .
Dr mi-a spus sa nu mai iau utrogestanul ca acum pe metformin ar trebuii sa imi vina .Voi ati patit asa ceva?va intarziat cm in primele luni de metformin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Raluk16,

Daca zici ca "eu ma si ingras fara pilule, cam 5 kile pe luna... mancand putin si sanatos si facand sport mult... ", nu pot sa-ti spun decat ca nu-i normal.

Iti trebuie o evaluare endocrinologica completa: tiroida, suprarenala etc.

Tu sti cat ai insulina, TSH-ul etc?

Ar trebui un endocrinolog bun care sa ia pe rand toate cauzele posibile care duc la cresterea in greutate.

Chiar si in PCOS nu e normal sa te ingrasi aprox 1 kg pe sapt. in conditiile in care mananci sanatos si faci sport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali77 spune:

quote:
Originally posted by gudinde

Bine ai venit ali

Offf ... nu-i usor, mai ales daca tu nu ai ciclu deloc fara tratament. Ai facut vreodata insulina si/sau un test de toleranta la glucoza?

Este foarte clar ca ai nevoie de un medic in care sa ai incredere si impreuna cu care sa ai un "parteneriat" pe termen lung.

Duphastonul ti-a fost dat pentru deficienta progesteronica din faza luteala.
De ce nu ai facut tratamentul pentru rana pe col? Cred ca ar fi trebuit sa faci tratamentul pe care ti l-a dat medicul.

Cred de asemenea ca ar trebuie sa mergi si la un medic endocrinolog. Din cate ai povestit ginecologul tau nu a facut nici un pas gresit, dar simptomele pe care le descri sunt mai complexe si tin clar si de endocrinologie. Un endocrinolog cu care sa discuti si despre pilozitatea excesiva si despre surplusul ponderal. Cum e prolactina? Nu ai trecut si valorile normale.
De asemenea trebuie urmarit si vazut ce se poate face cu nodulul de la san.

Sunt foarte multe puncte de rezolvat, dar in timp, cu rabdare, cu ajutorul unui endocrinolog foarte bun (sau ideal ar fi o colaborare intre ginecolog si endocrinolog) se pot obtine imbunatatiri si tine sub control PCOS-ul.

Nu ai mentionat daca in acest moment vrei sa ramai insarcinata sau nu. Dac vrei un bb, clar accentul se pune pe asta si colaborarea principala trebuie sa fie cu ginecologul.





Multumesc mult gudinde pentru raspuns.

Iata si valorile normale la analizele facute in a 3-a zi de cm (faza foliculara). Aceste analize au fost timise la Bucuresti si facute la SYNEVO.
- prolactina – 409,2 µUl/ml (127 - 637)
- estradiol – 176,9 pmol/L (46 - 607)
- LH – 20,89mUl/ml (2,4 – 12,6)
- FSH – 4,96mUl/ml (3,5 – 12,5)
Medicul ginecolog a spus ca aceste analize confirma OMPC. Dar din cate vad eu doar LH este putin marit!!!!!!!!!!!

Nu am facut niciodata insulina sau vreun test de toleranta la glucoza deoarece nu mi-a recomandat nici un medic.

Referitor la rana pe col: mi-am facut Pap test, iar rezultatul este C2. Medicul a zis ca e OK!!!

Sincer la ora actuala nu prea mai am incredere in medici. Sunt din judetul Hunedoara.
Timp de 12 ani am fost la mai multi ginecologi din zona , doar unul mi-a depistat, abia anul trecut ovarele micropolichistice, ceilalti nu au facut altceva decat sa ma indoape de anticonceptionale.
Am fost si la endocrinolog (unul mi-a recomandat anticonceptionale si mi-a facut mamografie (aveam pe atunci 18 ani!!!) iar alt domn dr endocrinolog cica ff bun de la Sibiu la care am fost in septembrie 2006, m-a consultat, a zis ca nu am probleme cu tiroida, mi-a facut un ecograf la san, iar cea mai mare problema a mea a zis ca este greutatea, nici de cum lipsa menstruaţiei, pilozitata excesiva, … etc. Nu mi-a recomandat nimic altceva decat Reductil pentru a slabi. A mai spus ca „daca slabesc o sa mi se regleze si menstuatia”!!!!!!!!!!!!! Ei!!! In doua luni am slabit 9 kg de la 77 am ajuns la 68kg (prima luna – 5kg cu reductil, iar urmatoarea luna – 4 kg doar cu un regim putin mai stric, adica fara paste fainoase, dulciuri, bauturi acidulate). Si….. bineinteles in 8 luni le-am pus la loc.
Asadar din septembrie 2006 si pana in martie 2008 cand am luat Utrogestan eu nu am mai avut cm, dar aceasta problema era neimportanta pt dl. dr endocrinolog….mi-a zis ca trebuie sa mai slabesc inca 10 kg si totul se va rezolva!!!!!!!!!!!

IMI DORESC FFF MULT UN BB. Inca nu sunt casatorita, dar… va urma!!!. De aproape 10 luni nu mai folosim nici o metoda contraceptiva……., dar nimic, nimic. Medicul ginecolog de la Hunedoara mi-a spus ca sansele sunt minime si mi-a recomandat o inseminare in vivo.

Intr-adevar sunt foarte multe puncte de rezolvat care necesita f multa rabdare si un medic in care sa am incredere si cu care sa fiu intr-o permanenta legatura.....si...pe care inca nu l-am gasit!!!!

Singura solutie este sa imi iau „inima in dinti” si sa merg intr-un centru medical universitar poate Timisoara…. si asta cat mai repede.

As mai fi totusi interesata sa incerc si ceva tratamente naturiste. Am auzit ca tinctura de branca ursului este f buna. De asemenea ce stiti despre VITEX se poate lua si fara recomandarea medicului?

Mii de scuze pentru msj meu asa de lung!....sper ca nu v-am plictisit cu problemele mele.

Mergi la inceput