PCOS (6)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisaa07 spune:

salte,
am trecut azi pe la doctora de famelie ca sa imi spuna de analizele uzuale, si mi-a zis ca sunt ok, am doar o chestie cu fibrinogen care cica ar indica un reumatism...val.363 si marja e de (150-350), ma rog, asta e..., dar sotului meu i-au iesit rele transaminazele si trigliceridele, cica ar avea grasimi la ficat... si ma gandesc ca de la un timp incoace tot se plange ca e obosit si balonat, of of, acu#539; va trebui sa rezolvam treaba asta cu ficatu...stiti vre-un tratament?
mercic
hai, multa sanatate!
mercic mult spiridusule!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Salut...Ce mai faceti?...Eu am inceput tratamentul cu metformin...Am luat deja 2000 mg si nu vad nici un efect secundar,poate doar mai obosita,ametita,dar asta o pun pe seama oboselii...Gudinde,te rog sa ma treci pe listuta cu metformin...Sper sa slabesc de la aceste pastile ...Voi ati slabit cu metformin?...Poate ar fi bine sa iau si Vitex?...Voi ce spuneti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Pentru ficat iau Liv52...Stiu ca e facut din plante,e natural...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Buna fetele mele.Nu am mai intrat de mult.Eu mai am de luiat o zi si am incheiat o luna de tratament cu glucophage care e tot met dupa cum stie toata lumea.Pot sa va spun ca nu am sesizat efecte secundare in afara faptului ca am tensiunea si glicemia mica...care oricum eu le aveam..dar parca acum sint mai mici.Si azi m-am simtit ffff rau..nu stiu daca de la ele..sau efectiv de la altceva.
Lisa am vazut ca ai intrebat daca in urma tratamentului cu met sant ceva schimbari.Eu nu am alta problema decat cea cu greutatea..si DA am slabit.Nu stiu exact daca de la el..dar da am slabit.E adevarat ca am si alte activitati si nu mai mananc , ca inainte dar...mi-a si redus pofta de mancare considerabil..asa cum deja mi-a spus endocrinoloaga.Eu sant super multumita. Astept sa ovulez, insa.Sper sa se intample pentru ca mi s-a spus ca se va intampla.
Va mai tin la curent.
Va pupic,
Crisa

http://tt.lilypie.com/5ygUm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

gudinde - multumesc pt. raspuns . Am sa cer la medicul meu sa-mi schimbe tratamentul cu spironolactona. Am sa mai discut si cu endocrinologul. Multumesc pt. promptitudinea raspunsului.

Acush vine bebe mult dorit!
http://tt.lilypie.com/MZWVm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Adrriana - tu la ce medic mergi? Poate ma inspir de la tine. Merci.

Acush vine bebe mult dorit!
http://tt.lilypie.com/MZWVm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

quote:
Originally posted by Adrriana

Salut...Ce mai faceti?...Eu am inceput tratamentul cu metformin...Am luat deja 2000 mg si nu vad nici un efect secundar,poate doar mai obosita,ametita,dar asta o pun pe seama oboselii...Gudinde,te rog sa ma treci pe listuta cu metformin...Sper sa slabesc de la aceste pastile ...Voi ati slabit cu metformin?...Poate ar fi bine sa iau si Vitex?...Voi ce spuneti?

Adriana



Eu nu prea cred ca e voie sa le amesteci naturistele cu alopatele... dar sigur vine gudinde si ne lamureste. Se cam bat cap in cap pentru ca si vitex-ul are efect hormonal (dar nu asupra insulinei, ca metforminul).

In schimb Liv 52 cred ca e ok. Sau mai poti incerca cu silimarina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

gudinde ma uitam eu pe calendarul de pe fertility friend si am observat ca perioada fertila (data de semnele introduse de mine) e cam aproape de menstruatia de dupa ea. Adica fertile sunt zilele 30-34 si prima zi de menstruatie e cum ar fi ziua 44 (transformata in ziua 1). Asta inseamna faza luteala scurta, dupa cate am citit pe aici pe forum. Banuiesc ca PCOS e cauza.

Ce ar trebui sa fac dupa ovulatie sa mi-o mai lungesc? Daca voi mai avea si luna asta ovulatie... (ceea ce e un eveniment fericit in sine ). Eu oricum iau vitex, zmeur si ceai de napranzic (dintre care ultimele doua sunt progesteronice, deci ar cam trebui sa lungeasca faza luteala, nu?). Sa mai iau dupa ovulatie capsule de napraznic, sa fie mai mult progesteron?

O voi intreba si pe miki, pentru ca imi pare a fi o intrebare la granita dintre subiectul PCOS si cel de Naturiste .

Pupici si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by LisaLashes

1.Eu am pricipit ca sunt diferite (ACO si Metforminul) pentru ca am facut facultatea de medicina. Stiu ca sunt clase diferite si cu actiuni la fel de diferite. Am priceput ca una din cauzele chisturilor mele ar putea fi posibila concentratia mare de insulina din corpul meu (intai o sa merg al consult la prof dumitrache si o sa vad ce analize imi da dansul sa fac). Eu doar intrebam daca pentru cele cu insulina mare tratamentul cu Metformin le-a ameliorat acneea, sebumul si greutatea.

2. Merci :)



Eu intru in categoria persoanelor cu insulina maaaaaare.
Si da, concentratia mare de insulina datorata rezistentei la insulina este la baza nefericirii noastre.

In cazul meu (asta poate fi sau nu fi valabil si pt tine) metforminul mi-a "curatat" ovarele. Dar asta in luni de zile.
Cu acneea stau ceva mai bine dar tot asa in timp. Nu pot spune ca am pielea la fel de curata ca atunci cand eram pe ACO dar in timp ce aceste rezultate le-am obtinut cu hormonii mei, rezultatele spectatuloase sub ACO nu-mi apartin.
In plus daca privesti problema pe termen lung: ACO nu poti lua forever si atunci cand le opresti PCOS-ul nu numai ca revine dar revine mult mai rau.
La o persoana cu rezistenta la insulina mi se pare mai mult decat gresit sa se prescrie ACO in conditiile in care acestea inrautatesc rezistenta la insulina.

De slabit cu ajutorul metformin: da, eu am slabit ceva si nu sunt singura (caci dupa cum sti insulina este un hormon care depune. Insa doar metforminul nu face minuni. Trebuie neaparat dublat de un regim hipocaloric si hipoglucidic, mancat la intervale mici (3 ore) si facut efort fizic moderat. Accentuez moderat pt ca acest tip de efort fizic scade rezistenta la insulina. Cu alte cuvinte mersul pe jos zilnic 30-40 minute ajuta mult mai mult decat mersul la sala de 2 ori pe sapt.

La partea cu sebumul ma tem ca n-am vesti foarte bune. Mie mi se ingrasa parul la fel de repede.
Insa dupa ce am inceput sa iau finasterida nu-mi mai cade asa de tare.

Inca ceva: poate mai importanta decat valoarea glicemiei a jeun si a insulinei este testul de toleranta la glucoza si in timpul testului masurata nu numai valoarea glicemiei dar si a insulinei pt a vedea curba.
Poate sti poate nu sti: cand se masoara glicemia proba de sange trebuie dusa la laborator imediat dupa recoltare si acolo prelucrata cu prioritate. Cu alte cuvinde mers undeva unde au si laboratorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by Adrriana

Salut...Ce mai faceti?...Eu am inceput tratamentul cu metformin...Am luat deja 2000 mg si nu vad nici un efect secundar,poate doar mai obosita,ametita,dar asta o pun pe seama oboselii...Gudinde,te rog sa ma treci pe listuta cu metformin...Sper sa slabesc de la aceste pastile ...Voi ati slabit cu metformin?...Poate ar fi bine sa iau si Vitex?...Voi ce spuneti?

Adriana



Esti pe listuta

Nici un efect secundar? WOW!!!!! Esti o fericita.
Despre slabit: te va ajuta doar daca ti si regim si faci si un pic de miscare.

Mergi la inceput