PCOS (8)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
citat din mesajul lui denisabia

Sa fie asa cum spui gudinde de maine incepe distractia. Sunt franta de cat am strans, am exagerat un pic cu ridicatul si m-a cam durut un ovar dupa.Incerc sa fiu cuminte pe viitor.Am citit subiectul cu fardurile minerale si ma tenteaza si pe mine sa incerc, vad ca sunteti mai multe multumite de produse.Sunt mai linistita ca am urmat un nou tratament si fata se mentine mult mai curata, urmeaza sa-mi iau luni si crema de la ei.Sunt produse de cel care a inventat masca de oxigen, toate au la baza oxigenul, imi place ca au termen doar de 6 luni.
Fetele care au sindromul, dar nu prezinta mare parte din efectele lui se pot considera fericite.De cand am descoperit boala am investit foarte mult sufleteste si material, de multe ori am ramas cu sentimentul ca a fost fara folos.
O saptamana usoara tuturor!

http://community.webshots.com/user/denisabia



Mda, din pacate te inteleg perfect. Si eu am impresia uneori ca ma zbat cu morile de vant.

In ceea ce priveste operatiunea zugravitul iti doresc sa ai parte de o echipa serioasa si eficienta de muncitori, caci eu inca mai am traume dupa ultima experienta de acest gen.

La capitolul farduri minerale, daca chiar te tenteaza, te sfatuiesc sa citesti ce scriu celelalte fete pe forumul lor. In special la capitolul foundation sunt unele fete cu ten sensibil care au avut probleme. Deci, inainte de a da banii, citeste! In plus vezi ca exista niste custom kituri. Eu mi-am luat initial un set din acela gratuit de sample-uri si o pensula pt aplicat foundationul (asta trebuie cumparata) si inca ceva. Atata timp cat ai optiunea sa testezi gratuit e pacat sa dai bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galateea spune:



Nu stiu daca se vad deja mesajele mele...s-ar putea inca nu...eu totusi scriu ca pana la urma tot o sa am si eu acces.
In lupta cu acneea as putea sa-mi dau doctoratul... mai ales ca mama mea e farmacista...
As vrea sa va impartasesc cateva din retetele mele care au functionat :alternez seara Retin- A cu Isotrexin , iar pentru cele care vor sa faca un bebe in curand e f buna gama Boreade (Boreade 12 in fiacare seara ) si spuma de demachiat.
Eu ma spal pe fata cu apa si alternez un gel de la Avene cu spuma de la Boreade apoi ma tamponez cu prosopul si dau cu spray cu apa termala Avene. Apoi aplic unul din produsele de exfoliere. Daca exista si cosuri mai rebele folosesc un preparat facut la farmacie dupa o reteta a D-nei Dr.Leventer pe care mama a imbunatatit-o.Daca cineva este interesat am sa-i cer mamei reteta si o sa o postez aici...Din pacate tot mai putine farmacii mai fac preparate. Si eu trebuie sa ma rog pe la farmacii mici de cartier...fiindca mama e pensionara si nu mai lucreaza.
Inainte de fond de ten (pe care il evit cat mai mult ) folosesc o crema matefianta tot de la Avene...cea de la Boreade nu ma satisface.Iar fondul de ten tebuie sa fie oil-free si non comedonic...eu tot Avene folosesc (dar cat mai rar - numai la ocazii ) si ca pudra pot spune lucruri bune despre cea de la Clinique,Avene (gama Couverance) si cea minerala de la L'oreal....Tot pentru inchiderea porilor si excesul de sebum folosesc si lotiunea matifianta de la Avene (cea de la Clinique este mult prea agresiva si obtinusem un efect contrar.
In odiseea investigatiilor mele medicale am mai introdus astazi o data :la o examinare ecografica am gasit ovarele normale si fara chisturi sau micropolochistice cu aspect globulos (cum ieseau alta data )...in schimb au iesit niste hemangioame hepatice...??? dau search pe google si ce gasesc ?
Hemangiomul hepatic este cea mai frecventa tumora hepatica benigna. Cauza aparitiei hemangioamelor este necunoscuta, dar s-a constatat incidenta crescuta la femei intre 15 si 45 ani si dupa consum de contraceptive estrogenice. Hemangiomul este alcatuit din numeroase vase sangvine de dimensiuni diferite. Tumorile solitare si de dimensiuni mici nu determina simptome si se descopera incidental la o ecografie hepatica. Cele mici se monitorizeaza ecografic la interval de trei luni, initial, si apoi la sase luni; se interzice consumul de contraceptive orale. Hemangioamele mari se pot iradia sau rezeca chirurgical
Am stat si am socotit ca de-a lungul vietii eu n-am abuzat de anticonceptionale : puse cap la cap toate perioadele nu cred ca am depasit trei ani de folosire ( de la 27 la 30 de ani ) si unul la 36 ani...deci maxim patru ani si intotdeauna cu intreruperile de rigoare , cu protector hepatic ( si fara excese alimentare sau abuz de alcool sau tigari )...si totusi...iata ce a iesit.
Ma gandesc ca e o informatie utila pentru cele care au luat sau iau anticonceptionale. O echografie si pentru ficat nu poate sa strice...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
citat din mesajul lui Galateea

Buna fetelor. Eu sunt Galateea (Gala – pe scurt ) si am descoperit astazi forumul acesta dintr-o intamplare.Pot spune ca mi-a mai dat o raza de speranta…pentru ca am am fost foarte deprimata lunile trecute…nu stiam nimic despre PCOS sau mai bine zis stiam doar cateva lucruri auzite de ici de colo….insa niciodata nu le-am pus cap la cap...
Despre mine : am aproape 38 de ani, 1,67 si 53 kg. Nu prea am avut niciodata probleme cu greutatea , poate doar cateva kg in plus in perioada cand luam anticonceptionale. Nu imi cade parul mai mult decat normal, nu am o pilozitate mai mare decat normal, am cicluri la 29-31 de zile fara sa iau anticonceptionale… ; insa cu toate astea cred ca ma incadrez in datele PCOS. Ce anume ma face sa cred asta? :multe date din trecutul meu "ginecologic " (credeam ca am doar insuficienta ovariana , ovare polichistice : vreo 4 chisturi pana acum... ), dar mai ales debutul unei acneei tarzii (in jur de 34- 36 de ani ) si a starilor de profunda depresie in perioada de ovulatie( daca ea exista ??? ), precum si in cea premenstruala. Stari de depresie care m-au transformat intr-o carpa din femeia puternica care eram inainte. Din cauza lor am dezvoltat tot felul de fobii : nu mai pot merge cu barca, sau la concerte unde e multa lume, nu mai pot conduce decat rareori si atunci insotita…mi-e groaza de tunele si pasaje….si multe altele… printre care stari de anxietate si accese de panica , care m-au adus uneori si la gandul oribil al sinuciderii….
Tot cautand pe internet diferite raspunsuri la problemele mele toate au condus catre PCOS cu atat mai mult cu cat eu am avut 4 chisturi pe ovar de-a lungul vietii ( unul scos la oparatia de apendicita la 15 ani,2 resorbite si unul punctionat ).
Am fost o adolescenta cu un ten perfect….insa pe la 34 de ani tenul meu a inceput sa se ingrase intr-un mod anormal si apoi la cateva luni au aparut cosurile ….cu care as fi putut lupta daca nu ar fi fost si din acelea indurate in piele care lasa cicatrici permanente.
Anticonceptionalele nu mai sunt recomandate dupa 35 de ani...eu totusi am luat la 36 de ani Yasmine, care intr-adevar mi-a curatat tenul , insa am facut mastodinii (eu avand problmeme cu sanii de pe la 18 ani )…in plus de asta mi se umflau si picioarele f tare si am intrerupt luarea de ACO….bineintels ca acneea si-a facut aparitia… Dupa un an si jumatate de tratament cu Roaccutane, la cateva luni dupa intreruperea tratamentului, a reinceput excesul de sebum , iar acneea a inceput sa apara din nou si de aceasta data si pe gat si decolteu (cum nu avusesem niciodata ). Atunci cred ca a fost momentul cand am cedat nervos, fiindca nu credeam ca o se se intample asta….
Cautand pe internet tot felul de situatii similare mi-am dat seama ca esecul tratamenului cu Roaccutane apare mai ales in cadrul femeilor diagnosticate cu PCOS…acesta a fost momentul in care am descis sa merg la un medic endocrinolog si fiindca D-na Bajenaru era in concediu, am fost la alt dr de la Medlife , care mi-a cerut sa fac o parte din ce ati scris voi aici, insa mai putine...si mai ales mai putin testul de toleranta la glucoza…si insulina…care dupa cum citesc pe acest site sunt niste conditii sine qua non. S-a uitat la mine si mi-a zis ca asa la o prima privire nu par o candidata la SOPC fiindca nu sunt supraponderala si nu am pilozitate excesiva…, insa se pare ca nu numai astea intregesc aspectul sindromului. Si mai ales m-a mai dezamagit faptul ca mi-a spus sa fac doar o parte din analize si in ziua 3-5 a ciclului…De aceea as vrea sa mai consult si un alt medic inainte de a a-mi face analizele.
Vreau sa va spun ca am descoperit in voi o comunitate extraordinara care mi-a dat sperante ca imi voi putea rezolva problema si ca voi putea avea intr-o zi si eu un copil…
Sunt un pic confuza in exprimari, fiindca de azi dimineata tot citesc cele 8 capitole si trec prin diverse stari, cu atat mai mult sunt speriata, cu cat am o mama diabetica insulino-dependenta…care se chinuie cu asta de ani de zile de la varsta de 45- 50 de ani…
Mi-am facut programare si la un medic psihiatru , poate ma ajuta in lupta cu tunelul negru in care intru luna de luna…si poate o sa ajung si eu sa vad o luminitza…
La o alta postare voi vorbi si despre istoricul diagnosticelor care mi-au fost puse de-a lungul anilor, precum si a tratamentelor pentru a avea copii .Poate cine stie….cineva invata din greselile mele…
Inca o data va multumesc ca existati si ca va deschideti sufletul aici…



Galateea,

Bine ai venit pe .
Baga repede 10 mesaje ca sa scapi de moderare si sa poti posta in timp real.
De asemenea activeaza-ti optiunea de PM ca unele date se dau pe privat.

In legatura cu problema care e veghe si reprezinta o rana sufleteasca mare. In primul rand trebuie sa iesi din butoi. Nu exista dusman mai mare decat depresia!
Sa o luam logic. Chiar tu recunosti ca:
- nu ai probleme cu greutatea;
- nu iti cade parul mai mult decat normal;
- nu ai o pilozitate mai mare decat normal;
- ai cicluri la 29-31 de zile fara sa iei anticonceptionale.

Draga mea, aceste sunt plusuri majore la care unele dintre noi nu pot decat visa. Unele dintre noi facem tratament pt ceea ce tu ai deja.
Asa ca un pic mai mult optimism!
In plus, pt problemele pe care le ai iti trebuie o minte clara, energie si putere de lupta; ori depresia nu te lasa sa lupti.
Sincer, tu sti cel mai bine daca ai sau nu nevoie de un medic psihiatru, ceea ce te-as ruga muuuult este ca daca decizi sa mergi la unul sa alegi o persoana pt care endocrinologia nu este tocmai straina. Si ar fi ideal sa faci si psihoterapie. Eu cred ca doar niste pastile date de psihiatru nu te pot ajuta fara psihoterapie.
Stiu ca exista medici psihiatri care sunt si psihoterapeuti.

Revenind la partea endocrinologica.
Daca ai sau nu ai PCOS iti poate spune cu siguranta doar un endocrinolog. Dar, unul bun, care stie destul de multe despre acest sindrom tocmai pt ca exista variatii mari la capitolul simptome.
Cu tot respectul pt dr-ita la care ai fost indiferent cine este ea, pot sa-ti spun ca existe fete cu PCOS care sunt normoponderale. Poti da o googaleala rapida si vei vedea scris destul despre "non obese PCOS". Chiar pe acest topic exista o multime de fete care nu sunt supraponderale si sunt diagnosticate cu PCOS. Acelasi lucru se poate spune despre pilozitatea excesiva.
Deci, trebuie investigata problema ta cu seriozitate. Poate este PCOS, poate nu este; dar cu siguranta nu se poate spune ca nu-i PCOS ca nu esti supraponderala si hirsuta.
In legatura cu analizele. Ce analize ti-a dat tie in zilele 3-5, ca analizele care se fac la inceputul CM se fac in z 2-3?
In legatura cu testul de toleranta la glucoza ... eu in locul tau l-as face. Asa se stabileste existenta unei rezistente la insulina. Si nu vreau sa te sperii, dar cu un parinte diabetic trebuie sa fi atenta. Aceasta boala se mosteneste. Nu este absolut obligatoriu sa o faci dar ai cu siguranta un risc crescut.
Din pacate si eu. Stiu ca nu-i o informatie usor de digerat. Si la mine exista diabet in familie asa ca te inteleg perfect.

Parerea mea: indiferent daca ai sau nu ai PCOS, ai nevoie de un endocrinolog bun. Daca ai citit din urma, cu siguranta sti la cine merg eu.

Inca o MARE rugaminte: cand te mai napadesc gandurile alea negre, vino aici si descarca-te. Sa sti ca ajuta mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
citat din mesajul lui Galateea



Nu stiu daca se vad deja mesajele mele...s-ar putea inca nu...eu totusi scriu ca pana la urma tot o sa am si eu acces.
In lupta cu acneea as putea sa-mi dau doctoratul... mai ales ca mama mea e farmacista...
As vrea sa va impartasesc cateva din retetele mele care au functionat :alternez seara Retin- A cu Isotrexin , iar pentru cele care vor sa faca un bebe in curand e f buna gama Boreade (Boreade 12 in fiacare seara ) si spuma de demachiat.
Eu ma spal pe fata cu apa si alternez un gel de la Avene cu spuma de la Boreade apoi ma tamponez cu prosopul si dau cu spray cu apa termala Avene. Apoi aplic unul din produsele de exfoliere. Daca exista si cosuri mai rebele folosesc un preparat facut la farmacie dupa o reteta a D-nei Dr.Leventer pe care mama a imbunatatit-o.Daca cineva este interesat am sa-i cer mamei reteta si o sa o postez aici...Din pacate tot mai putine farmacii mai fac preparate. Si eu trebuie sa ma rog pe la farmacii mici de cartier...fiindca mama e pensionara si nu mai lucreaza.
Inainte de fond de ten (pe care il evit cat mai mult ) folosesc o crema matefianta tot de la Avene...cea de la Boreade nu ma satisface.Iar fondul de ten tebuie sa fie oil-free si non comedonic...eu tot Avene folosesc (dar cat mai rar - numai la ocazii ) si ca pudra pot spune lucruri bune despre cea de la Clinique,Avene (gama Couverance) si cea minerala de la L'oreal....Tot pentru inchiderea porilor si excesul de sebum folosesc si lotiunea matifianta de la Avene (cea de la Clinique este mult prea agresiva si obtinusem un efect contrar.
In odiseea investigatiilor mele medicale am mai introdus astazi o data :la o examinare ecografica am gasit ovarele normale si fara chisturi sau micropolochistice cu aspect globulos (cum ieseau alta data )...in schimb au iesit niste hemangioame hepatice...??? dau search pe google si ce gasesc ?
Hemangiomul hepatic este cea mai frecventa tumora hepatica benigna. Cauza aparitiei hemangioamelor este necunoscuta, dar s-a constatat incidenta crescuta la femei intre 15 si 45 ani si dupa consum de contraceptive estrogenice. Hemangiomul este alcatuit din numeroase vase sangvine de dimensiuni diferite. Tumorile solitare si de dimensiuni mici nu determina simptome si se descopera incidental la o ecografie hepatica. Cele mici se monitorizeaza ecografic la interval de trei luni, initial, si apoi la sase luni; se interzice consumul de contraceptive orale. Hemangioamele mari se pot iradia sau rezeca chirurgical
Am stat si am socotit ca de-a lungul vietii eu n-am abuzat de anticonceptionale : puse cap la cap toate perioadele nu cred ca am depasit trei ani de folosire ( de la 27 la 30 de ani ) si unul la 36 ani...deci maxim patru ani si intotdeauna cu intreruperile de rigoare , cu protector hepatic ( si fara excese alimentare sau abuz de alcool sau tigari )...si totusi...iata ce a iesit.
Ma gandesc ca e o informatie utila pentru cele care au luat sau iau anticonceptionale. O echografie si pentru ficat nu poate sa strice...



Multumim
Foarte interesante informatii!
Sunt careva persoane care se lupta serios cu aceasta problema si sunt sigura ca exista interes pt crema preparata la farmacie. Chiar te rog sa o postezi.
In plus, am facut link pe prima pagina catre postarea ta, asa ca te rog sa gasesti un mod de a pune in evidenta informatiile scrise de tine despre combaterea acneei: bold, italic, colorat ... cum vrei tu.

Despre farduri tocmai ce discutam cu denisabia. Eu mi-am comandat de pe un site din SUA farduri minerale, dar le folosesc de mult prea putin timp pt a spune daca am o eruptie cutanata, probleme aparute in urma folosirii zilnice etc.
Despre farduri minerale am mai discutat la Femina intim aici: farduri minerale? dar din pacate nu sunt acolo si postarile unor persoane care sufera de acnee si care ar putea vorbi in cunostiinta de cauza despre legatura farduri-minerale - acnee. De asta in postarea mea de mai sus, o indemnam de denisabia sa citeasca si ce scriau fetele cu ten sensibil pe forumul producatorului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galateea spune:

Multumesc mult gudinde , e chiar o binecuvantare ca v-am gasit...pe vremea cand la mine au inceput problemele adica in anul 1986 nu existau nici forumuri...iar doctorii iti prescriau medroxiprogesteron....ca pe vremea aia nici anticonceptionale nu erau, iar apoi dupa revolutie se intreceau care mai de care sa prescrie anticonceptionalele de pe piata (fara analize hormonale evident...) Cred ca multe dintre noi nici nu mai stiau ce le face bine si ce nu....
Abia astazi m-am documentat si eu despre varianta cu metformin...
Oricum multumesc mult pentru sfaturi : pe data de 21 august am programare la D-na Dr. Bajenaru, dar as vrea sa ma duc la dansa cu temele facute ca sa nu mai pierd timp si ciclul din luna asta , care trebuie sa-mi vina. Asa ca mi-am facut si o alta programare joi la o dr f buna de la Parhon si o sa ma ghidez si dupa ce analize sunt postate aici. Oricum eu fiind abonat la Medlife nu platesc nicio analiza fiindca intra in abonament : asa ca am de gand sa le fac pe toate cele notate pe forum si o sa fac si testul de rezistenta la insulina. Macar sa am o imagine de ansamblu a problemei. Si cand ma duc la D-na Dr.Bajenaru sa am deja "dosarul X" complet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galateea spune:

Preparat farmaceutic pt acnee polimorfa (adica puncte albe, negre si papule indurate in piele ):

Rp: ichtiol - 0,5 gr
eritromicina -2 gr
hidrocortizon acetat - 1 gr
talc si Oxid de Zinc /aa -15 gr de fiecare
Glicerina 20 gr.
apa distilata 100 ml.


Mama insa mi-a facut solutia 50 ml apa distitala si 50 ml alcool mentolat ( ca sa-mi ususce mai repede cosurile si fiindca eu tolerez f bine acoolul pe fata ), iar in loc de talc mi-a pus praful de argila de la Gerovital...

Totul se face ca o suspensie groasa care trebuie agitata si se aplica apoi cu ajutorul unui bat de urechi pe cosuri si se lasa pana dimineata...

In afar de asta se pot lua pastile de Zinc ( o tableta pe zi intre mese si Akneil (care este un produs natural)si spalaturi pe fata cu ceai de galbenele ( dimineata si seara )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Nu uita sa modifici si postarea de mai sus sa faci sa iasa in evidenta sfaturile legate de produsele incercate si recomandate de tine pt acnee.

Pai, mama asa incepe: nu platesti analizele.
Deci: cand faci testul de toleranta la glucoza vezi sa faci si insulina. Atat a jeune cat si dupa 2 ore sa vezi cum reactioneaza pancreasul.

Sa faci si DHEA-S-ul, testosteronul, free-testosteronul, SHBG-ul, prolactina (ca ai zis ca ai avut probleme cu sanii), 17 - OH progesteron.

Asta inafara de lista clasica din Z 2-3 de FSH, LH, estadiol.

Pana la ovulatie ajungi la dr Bajenaru si iti va da ea ce trebuie sa faci la ovulatie si z 21, daca va considera necesar.

Dar sa sti ca eu tot cred ca ar trebui sa astepti sa vb cu dr-ita si sa faci ce-ti da. Sa nu te deprimi cu atatea analize.

Sfat: chiar daca ai la sf lunii programare. Nu sta! Suna zilnic si intreaba daca cineva a renuntat la programare. Eu asa mi-am obtinut ultima data programare intr-o saptamana

Sa nu uiti sa-i spui ca ai mama diabetica si sa nu uiti sa-i spui de problemele tale de la ficat. NEAPARAT!

La partea cu ACO dupa revolutie ... cunosc trendul acela dureros de bine. Asa am ajuns eu sa iau de la 16 ani ACO. Ce-am patit dupa ce nu le-am mai luat! Cat mi-am dat tot sistemul endocrin peste cap! Offffffffff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galateea spune:

nu stiu cum sa fac modificarile mesajului anterior (cel cu acneea )...nu sunt o forumista prea priceputa....dar sunt dornica sa invat...

Multumesc pentru sfaturi. Chiar de maine incep sa sun la Medlife...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

am recuperat si eu ce nu mai citisem, am o obs. la linkul pus de miki-miki
http://gineco.pulsmedia.ro/article--x-Infertilitate-Particularit%C4%83%C5%A3i_ale_induc%C5%A3iei_ovula%C5%A3iei_cu_Gonal-f_%C2%AE_%C3%AEn_sindromul_ovarelor_polichistice--5553.html
Despre tratamentul cu gonal-f, la sfarsit se spune:
#351;i cu riscuri reduse: singura reac#355;ie advers#259; notabil#259; - sindromul de hiperstimulare ovarian#259; a fost de intensitate medie #351;i a ap#259;rut în mai pu#355;in de 1/5 din cazuri.
Intr-adevar gonal-f ca si puregon (practic acelasi medicament dar produs de alta firma) sunt cele mai bune in pcos pentru ca au doar FSH.
DAR, in nici un caz riscurile nu sunt reduse, eu am facut o hiperstimulare groaznica, in nici un caz intensitate medie, am pierdut un ovar(fetele mai vechi cred ca stiu, pentru ca am mai scris). 1/5 inseamna 20% ceea ce e destul de mult daca e vorba de hiperstimulare medie, dar din ce am citit pe site-urile din afara in cazul pcos procentul e mult mai mare , peste 60% risc pentru hiperstimulare usoara(fara spitalizare sau tratament de echilibrare) si necesita o monitorizare foarte atenta in timpul tratamentului.
Simt nevoia sa scriu despre asta de fiecare data, pentru ca si medicul meu m-a tratat cam la fel, ei probabil e o hiperstimulare, dar nicio grija, nu e grav, va trece, astea sunt simptomele, beti multa apa etc. Si unde era sa ajung...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

galateea, aveam si eu o solutie pe baza de alcool cand eram in liceu si aveam probleme dar din pacate nu mai stiu reteta. Stiu ca era ceva cu rezorcina, oxid de zinc si acid salicilic, era mai simpla decat ce ai tu, nu avea antibiotic, nici hidrocortizon(am inteles ca e destul de controversat), poate o gasesc cand ma duc la ai mei. Mie mi-a fost foarte buna.
Farmacii care fac retete sunt din ce in ce mai putine, cele mari gen sensiblu nu au nici macar cumpana sa cantareasca substante, asa mi-a zis o farmacista cand am intrebat. Eu am gasit acum 2 luni o farmacie pe calea victoriei peste drum de politia capitalei dar nu stiu daca au toate substantele, mie imi trebuia ceva simplu cu vaselina si acid salicilic.

Mergi la inceput