PCOS (8)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Galateea spune:

Mama saraca e acum alaturi de mine in toata odiseea asta. Ea are acum peste 60 de ani si a suferit histerectomie la 42 de ani din cauza unei salpingite. Abia acum isi da seama ca de fapt toata viata a suferit de acest PCOS fara sa-si dea seama.Desi a avut un ten perfect,par aproape deloc pe corp...totusi avea cicluri abundente si cu dureri groaznice....pe mine m-a facut in anul 2 de fac (1970 ) si de atunci desi s-a chinuit ani de zile nu a mai avut copii...
Apoi a facut diabet in jurul varstei de 50 de ani, insa nu prea a vrut sa schimbe regimul de viata (mai ales dulciuri si alcool ) si astfel a ajuns acum la dependenta de insulina...din pacate.
Abia acum la peste 60 de ani contientizeaza gravitatea situatiei si abia acum s-a apucat sa tina dieta. Ea spera ca poate va scapa de injectiile zilnice si va ajunge din nou doar la medicamente.
Acum cauta in caietele ei vechi de farmacie reteta de care zicea psj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galateea spune:

Intrebare pentru cele care folosesc metformin.

Tot recitesc aici insa nu prea ma lamuresc daca exista cineva dintre cele care folosesc metformin care au obtinut vindecarea acneei (prin reducerea secretiei de sebum)? am citit ca poate induce ovulatia, ca opreste caderea parului si incetineste cresterea parului nedorit....insa nu am vazut scris daca vreuna din voi a suferit de acnee si ten seboreic inainte si acum are fata curata in urma folosirii metforminului?
Gudinde te rog mult : tu care pastoresti acest forum cu asa mare atentie pentru fiecare aspect si caz in parte....care sunt informatiile tale legate de aceasta problema?
Va multumesc din suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galateea spune:

Evrika : am gasit doua tipuri de solutii pe care mama le facea pentru acnee :

una mai simpla pentru formele mai usoare :

- acid salacilic - 1 gr
-rezorcina - 1 gr
-acid boric - 1 gr
-glicerina - 15 ml
-alcool de 70 grade tot 15 ml
-talc :15 gr
-oxid de Zn - 15 gr...
totul incorporat in ad apa distilata 100 ml....
adica dupa ce se pun toate substantele se pune si restul de apa distilata in sticluta de 100 ml...

Pentru cazurile mai grave si cosuri sub piele :

La toate acestea de sus aduga ichtiol - 1 gram , eritromicina :2,5 gr si hirocortizon acetat - 1 gram. Acum sigur ca poti scoate hidrocortizonul ...insa asa era reteta initiala.

Insa ichtiolul se poate pune si in prima si in a doua varianta fiindca este cheratoplastic, reducator, epitelizant, antiinflamator, reduce mancarimile, reduce secretia de sebum, vasoconstrictor, astringent, vindeca ranile ...insa trebuie sa stiti ca miroase a gudron de cale ferata...:((.

Eu personal prefer sa dau cu lotiuni sau solutii (pentru mai multe aderenta pe fata se poate pune mai multa glicerina )....decat sa dau cu creme sau unguente care sa-mi astupe si mai mult porii...
Nu stiu daca am postat bine aici....poate trebuia sa ma duc la sectiunea femina intima....?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby77 spune:

Buna dragelor!
Revin dupa ceva timp, cand, desi v-am citit nu am prea fost in stare sa scriu. Acum m-am hotarat sa va spun peripetiile mele de luna trecuta cand am facut o stimulare cu Gonal.
psj d-na doctor m-a monitorizat din 4 in 4 zile, am facut vreo 8 zie cate 1/2 si inca vreo 9 zile cate 1 injectie. Mi-a crescut un folicul dominant de cca 14-15 mm, dar din pacate era prea tarziu, pentru ca endometrul ajunsese deja la 6 mm, asa ca am abandonat. M-a durut (de fapt mai mult intepat) groaznic ovarul stang vreo 2 zile, exact atunci cand a crescut foliculul dominant. Riscul de hiperstimulare a fost foarte scazut din cauza ca am inceput cu doze foarte mici, iar ceilalti 4-5 foliculi erau foarte mici 2-3 mm. Am sa fac o luna pauza si mai incerc o data. Oricum sunt mai increzatoare acum cand stiu ca se poate.
gudinde doamna doctor e in concediu, asa ca nu cred ca se va putea devansa programarea facuta de Galateea la sfarsitul lunii.
Galateea multumim pentru informatii, din fericire eu nu am aceasta problema, dar poate te ajuta celelalte fete. Succes cu analizele.

Va pup
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Cred ca exact reteta aia cu rezorcina am avut-o eu. Poti sa intrebi si la "femina intim" dat fiind ca aici nu citesc decat fete cu pcos in principiu. Oricum retele sunt foarte bune aici, au mai fost fete care au intrebat.
Gaby, in ce sens era prea tarziu pt ca endometrul ajunsese la 6mm? Fusese mai mare si scazuse? Ideal este sa fie macar 7-8mm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

psj,
Ma bucur mult ca ai mentionat riscurile hiperstimularii. Este un subiect care este de multe ori tratat cu superficialitate de catre medici.
Nu mai tarziu de luna trecuta unei colege de servici, medicul ginecolog i-a prescris tratament pt stimulare fara nici o urmarire. Pur si simplu din ziua x incepi si iei doza y.

Galacteea,
In primul rand cand vorbim de PCOS sau orice legat de PCOS nu avem cum sa vorbim de vindecare, ci de imbunatatiri, tinerea sub control etc.
Mie, dupa metformin (dar nu dupa o luna sau doua) mi s-a mai curatat fata, dar nu pot spune ca am scapat de cosuri si nici nu pot spune ca inainte de metformin cel mai tare ma deranja acneea.

Gaby,
D-na doctor avea concediu pana pe 5 august. Am sunat la receptie.
Imi pare rau ca stimularea nu s-a terminat cu ochisori, dar ai incredere ca o sa iasa soarele si pe straduta ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galateea spune:

Fetelor,

In cautarile mele disperate de a gasi raspunsuri despre POCS si tratam cu metformin , am dat peste un forum din Fr...o sa ma apuc sa citesc si acolo....
Il postez aici ...poate va este si voua de folos cu ceva.

Gala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galateea spune:

Scuze : am uitat sa pun linkul
http://forum.doctissimo.fr/grossesse-bebe/fertilite-infertilite/club-des-metformettes-sujet_160561_1.htm


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ganesha spune:

fetelor am si eu o intrebare PCOS poate aparea in 2 luni? de ce pun aceasta intrebare? pt ca acum 2 luni cand am fost la dr la control nu mi-a spus nimic de asa ceva, mi-a dat tratament de stimulare ovariana si astazi dupa 2 luni cand am fost la el l-a control m-a palit cu diagnosticul de PCOS. Precizez ca la ambele consultatii mi-a facut ecografii intovaginale, de altfel si in tara adica in urma cu 6 luni am mai facut ecografii si controale si nimeni nu mi-a spus ca a-si avea PCOS, in iarna am ramas insarcinata ajutata doar de o injectie cu pregnil dar din pacate am pierdut sarcina la 10 saptamani, dar nimeni nici la controalele de sarcina nu mi-a pomenit nimic de PCOS.Nu ar fi fost normal sa ma puna sa fac si analize?
va rog sa-mi spuneti si mie parerea voastra sunt foarte trista si amarata acum, imi doresc asa de mult un bebe!

ganesha http://mt.lilypie.com/peJRp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

ganesha,

PCOS-ul nu poate pur si simplu sa apara in 2 luni, dar este posibil ca in 2 luni sa se accentueze niste simptome care sa-i arate medicului ca-i vorba de PCOS, sau medicul sa observe niste lucruri pe care acum 2 luni nu le-a vazut.

Si da, exista niste analize care se fac.

Mergi la inceput