PCOS (8)

PCOS (8) | Autor: gudinde

Link direct la acest mesaj

Feteler incepem acum capitolul 8 al odiseei noastre. Primele capitole le gasiti aici: 1 * 2 * 3 * 4 * 5 * 6 * 7



Acesta este un topic in care vorbim despre PCOS (Polycystic Ovary Syndrome = Sindromul ovarelor polichistice sau Sindromul Stein - Leventhal): cum il depistam, care sunt simptomele, cum il tinem sub control, care sunt tratamentele (alopate, naturiste, homeopate), ce ne ajuta, care ar fi povestea mamicilor si gravidutelor cu PCOS, cum conduci o sarcina cu PCOS, care sunt medicii buni pe asa ceva (ginecologi, endocrinologi, homeopati), care sunt ultimele studii referitoare la PCOS etc.

Pentru cele care tocmai au fost diagnosticate cu PCOS ... imi pare tare rau Diagnosticul nu e unul usor de digerat! Acorda-ti timp sa plangi, sa fi suparata, sa te intrebi de ce tu, sa citesti muuuult despre PCOS si sa plangi citind, sa fi furioasa si apoi sa fi gata de lupta.
Socul, durerea, neputinta, lupta, lacrimile sunt toate parte din viata cu PCOS si suntem aici sa incercam sa ne ajutam, sa ne facem viata mai usoara si sa invatam una de la alta; sa reprezentam un punct de sprijin si un umar pe care se poate plange in momentele dificile si sa ne bucuram impreuna de reusitele fiecareia.


Aspirante si luptatoare cu PCOS:

Adrriana - 27 ani
Tratament Metformin

Gudinde - 29 ani
Tratament Metformin si tratament homeopat

Gaby77 - 30 ani
Tratament Metformin

Miramar - 30 ani
Tratament Bromcriptina,Utrogestan,Ovestin

Elly_me - 26 ani
Tratament Utrogestan

Mcrissa - 28 ani
Tratament...

Lorelai_Lorelai
Tratament...

Lgireada - 22 ani
Tratament...

Lala_1 - 30 ani
Tratament Metformin

GABRIELUTA - 30 ani
Tratament Metformin

criscert - ani
Tratament Metformin

dana n. - 27 ani
Stimulare ovestin+clomifen+prednisolon+injectii cu Puregon

alecsxa0208 - 29 ani

crisaa07 - 29 ani
Tratament Metformin si Duphaston

denisabia

cami_antonia

avdoral - 32 ani
Tratament Metformin

CrisaS - 32 ani
Tratament Metformin

elenaraluca - 25 ani
Tratament Metformin

LisaLashes - 27 ani
Tratament Naturist

raluk16
Tratament Naturist

diannette
Tratament Metformin

mirimir
Tratament Metformin

noname - 27 ani
Tratament cu metformin

zapp - 33 ani
Stimulari cu clomifen

dria
Stimulare cu gonal

Tracy - 28 ani
Tratament cu metformin si euthyrox

lai - 28 ani
Tratament cu metformin si tratament naturist



Fericite gravidute:

aryjul
Rodicaosoian
Mire79
uca78
carissma



Mamici de ingerasi:

Mayaione mami de Anamaria
Ile77 mami de Vivian
Sheherezada mami de Maia-Iulia
Adimercedes mami de Lisa-Maria
Alfa_Anca mami de Elena
psj mami de
Numeioana mami de David
Galuscuta/Ginger00 mami de gemenasi



Ce este PCOS si care sunt principalele metode pt tinerea sub control a sindromului? (articol in lb. engleza)

Analize pentru determinarea PCOS:aici si aici

In ce zile ale CM se fac analizele de sange

Transformarile hormonale din timpul CM

www.presspro-gineco.ro/article--x-Infertilitate-Importanta_insulinorezistentei_in_sindromul_ovarelor_polichistice--4786.html" target="_blank">Importanta insulinorezistentei in sindromul ovarelor polichistice
Importanta insulinorezistentei in PCOS

www.emcb.ro/article.php?story=20030112215853000" target="_blank">Acneea si sindromul ovarului polichistic

Principalele etape pt obtinerea ovulatiei in PCOS (metode alopate) aici si aici

Particularitati ale inductiei ovulatiei cu Gonal-f în PCOS

Informatii "naturiste" despre PCOS - in engleza: www.sensible-alternative.com.au" target="_blank">aici si aici

Informatii despre epilarea definitiva aici si aici

Informatii despre Duphaston si Utrogestan: aici si aici

Ce este Pregnylul si pt ce se administreaza?

Articol despre www.ginecologie.ro/pagini/boli-si-afectiuni/sindromul-ovarelor-polichistice-sop/" target="_blank">PCOS

Grasimea care ne innebuneste, care ne omoara, care ne vindeca atricol despre sindromul metabolic, hiperinsulinism, tesutul adipos si efectele acestuia asupra sistemului endocrin

Studii despre Dexamethasone

Despre ACO

http://www.bioline.org.br/request?mf04006

Antiandrogenici

www.pulsmedia.ro/article--x-Varia-Metforminul_sau_antiandrogenii_in_tratamentul_hirsutismului_din_sindromul_ovarelor--293.html" target="_blank"> Metforminul sau antiandrogenii in tratamentul hirsutismului din sindromul ovarelor polichistice

Metformin - Benefits and Side Effects

TTGO in PCOS

Combaterea acneei - sfaturi Galateea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Fetelor,miercuri voi merge si eu la d-na dr Bajenaru si voi incepe stimularea.Sa imi tineti pumnii sa ovulez si eu!M-am hotarat ca asta sa fie ultima stimulare indiferent de rezultat pt ca m-am saturat.Cand stiu ca se apropie alta stimulare am o stare de nervi si de stres de imi vine sa iau campii!D-na dr era foarte optimista ca de data asta voi ovula pt ca am facut Diphereline dar eu nu prea am mari sperante.Va pup dulce !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Fetelor,miercuri voi merge si eu la d-na dr Bajenaru si voi incepe stimularea.Sa imi tineti pumnii sa ovulez si eu!M-am hotarat ca asta sa fie ultima stimulare indiferent de rezultat pt ca m-am saturat.Cand stiu ca se apropie alta stimulare am o stare de nervi si de stres de imi vine sa iau campii.D-na dr era foarte optimista ca de data asta voi ovula pt ca am facut Diphereline dar eu nu prea am mari sperante.Va pup dulce !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dria spune:

Buna fete,
Revin si eu cu amanunte, aseara am facut ultima eco si sprea marea mea surpriza aveam un folicul frumusel de 21x23, mi-a facut un pregnyl si o recomandare calduroasa . E al treilea folicul de cand am inceput stimularea si intreb doctora, daca o sa fie vreo 2-3 ce ma fac....si ea zice...pai sunt de la Dumnezeu, eu m-as bucura din tot sufletul doar ca sunt singura aici si ma gandeam cum m-as descurca...in fine, fie cati or vrea ei numai sa fie odata!!!
Imi vine sa ma apuc sa fac iar teste de sarcina dar mai mult ca sigur ca n-ar iesi ca e prea devreme, dar pur si simplu nu mai am rabdare sa treaca timpul, cred ca stiti cum e....
Intre timp iau in continuare Duphaston pt o eventuala sarcina.
Peste o saptamana plec acasica in vacanta, dar daca o fi cu ochi o sa va dau de veste.

Elenaraluca, mult succes si sa dea DD sa fie bine, te asteptam cu vesti bune.

Va pup si sa aveti o zi buna!!!

P.S.: Gudinde,, ma treci si pe mine pe listuta, te rog, sunt in faza in care am terminat tratamentul cu gonal si acu stau si astept

"Ai grija ce-ti doresti ca ti se poate intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

elenaraluca,

Tin pumnii

dria,

Tim pumnii
In plus, sper ca duphastonul nu l-ai inceput inainte de ovulatie, caci progesteronul inhiba ovulatia daca este luat inainte ca aceasta sa se produca.
Te-am trecut pe listuta

Fetelor,
Daca cineva mai doreste sa fac modificari la listuta sa-mi spuna si ma execut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LisaLashes spune:

Salutare fetili. Nu am mai scris de mult dar v-am citit cand am avut cateva minutele libere.
Asta seara sunt plina de draci, este a treia programare pe care secretara dl dr. Dumitrache o anuleaza pe motiv ca acesta nu este in tara si am cedat nervos. Nu mai iau ACO si sunt un mare buboi de cosuri pentru ca asteptam consultatia inca din februarie. Va rog frumos de tot dati-mi inca o data numele endocrinologilor vostri din Bucuresti ca maine sun sa vad care e cea mai apropiata data la care imi pot face programare. Am retinut dr Bajenaru, dar nu si locatia si/sau nr tel. Va multumesc si iertati-mi tonul dar cosurile astea m-au innebunit de tot :(((((((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

dr. Bajenaru este la medlife , tel 9646, adica la nr. asta sunam eu de obicei la medlife. Eu inca nu m-am programat, astept sa-mi vina ciclul, cand s-o intampla si asta, ca sa fac analize de z3 sa avem direct pe ce discuta. Daca mai intarzie mult ma duc si fara, macar am un motiv sa trec la actiune.
Despre cosuri, mie chiar mi-au trecut dupa ce m-am lasat de dulciuri si fainoase, dar atat, ca ciclul tot din an in paste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

elenaraluca, bafta multa. Stiu cat de stresanta e perioada asta, daca simti ca ai obosit, ia o pauza cateva luni, nu fi asa categorica. In fine, zic si eu, oricum asta e ultima stimulare, cea norocoasa! :)
Adrriana, am vazut ca intrebi de driling ovarian. Se face laparoscopic dar daca dr. nu are mana buna sau tu ai predispozitii poti sa te alegi cu aderente abdominale care in cel mai nefericit caz pot afecta si trompele. Asta e cel mai nefericit caz, cel putin la mine asta a fost motivul pentru care nu am facut. A, si pentru ca are efect doar cateva luni, dupa aia se reface totul. Dar sunt si multe cazuri care au avut succes. Mie mi s-a parut prea drastic la momentul respectiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LisaLashes spune:

Eu degeaba m-am lasat de paste si dulciuri, ma duc la sala de 5 ori pe saptamana mananc corect si nu slabesc mai deloc si in plus am acum cosuri cat am avut toata viata adunat. Gudinde avea mare dreptate ca iti revin cosurile mai agresiv dupa ACO. Nu stiu ce sa fac trebuie neaparat sa ma vada cineva sa-mi dea ori ACO in continuare ori alceva ca nu mai pot. Ciclul la mine nu are nici o modificare, insarcinata nu am incercat sa raman si nu cred in viitorul f apropiat ca voi vrea

psj merci mult voi suna maine la prima ora poate e cu noroc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

sa raspund la ce am mai citit in urma
@zapp, daca nu ai probleme cu trompele eu zic sa nu te arunci la fiv, practic la noi problema este lipsa ovulatiei.
Eu am facut fiv si am facut hiperstimulare severa, am pierdut un ovar + o mie de alte belele legate de o transfuzie de sange, stat mult in spital, burta plina de aderente etc etc. Se pare ca pcos-ul determina reactia asta si trebuie fie sa gasesti un doctor si foarte bun si dispus sa te urmareasca strict si sa ia masuri la primul semn de hiperstimulare, fie nu te bagi la fiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirimir spune:

LisaLashes,
si eu am patit la fel cu Dl.Dr.Dumitrache, am inteles ca are ore si la o clinica particulara, din pacate nu stiu cum se numeste, dar am nr. de telefon 3178395.Eu am sunat la inceputul lunii mai si inca nu aveau calculator sa faca programari.Acum cred ca poti incerca.
Succes!

Mergi la inceput