PCOS (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirimir spune:

Draga Kir,
Multumesc pentru ce ne-ai povestit, mi-a luminat seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirimir spune:

Draga Gudinde,
Felicitari pentru un nou capitol al acestui topic!
N-am scrs de mult, dar v-am citit.Am si eu cateva vesti despre mine, am reusit sa slabesc 7 kg intr-o luna si jumatate de cand am inceput dieta si metforminul, nu respect strict dieta, adica dimineata beau cafea indulcita cu zahar, in rest am scos toate dulciurile.Nu am avut foarte multe reactii adverse la metformin, iar acum pot spune ca sunt destul de bine.
Pot sa indraznesc sa te rog sa incerci sa te ocupi tu de o intalnire cum au avut fetele din Ungaria? Mi s-a parut extraordinara ideea. Sigur cu ajutorul nostru. O putem ruga sa ne ajute chiar pe D-na Dr.
Ce parere ai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapp spune:

Salutare fetelor!
Psj mersi pentru raspunsul tau...Am citit povestea ta si a altor fete care au avut hiperstimulari puternice...Am inteles ca e riscant FIV-ul dar nu stiu daca mai am rabdare sa astept... Eu merg la dr Zadori la Szeged si stiu ca este un adevarat profesionist. Sper sa fie totul ok
Va pup pe toate si va doresc multa sanatate.
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LisaLashes spune:

Draga mea eu la clinica m-am dus (cred ca chiar eu ti-am dat nr de tel :)) In februarie m-au rugat sa sun peste o luna. In martie am sunat am reusit programare pt 10 mai. Pe 9 mai ma suna sa anuleze si imi face pe 11 iunie. PE 10 iunie ma suna din nou sa anuleze si imi facea pe 23 iulie. Si eu sunt medic, de alta specialitate, dar acord un pic mai mult interes pacientilor si mai putin activitatii stiintifice congreselor si vacantelor. Eu inteleg ca este foarte renumit dar daca nu reusesc sa ma vada nu fac nimic. Deci voi alege un alt medic pregatit sa imi vada cazul. Va pupicesc pe toate si noroc in ce-si doreste fiecare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirimir spune:

LisaLashes
Imi cer scuze si multumesc in acelasi timp daca tu mi-ai raspuns la rugaminti cand eram disperata, probabil ca nu am reusit sa citesc raspunsul tau.Nr.de telefon de la aceasta clinica il am de la "amabila " d-na Cristina de la Parhon.Este clar ca seriozitatea lor lasa de dorit, pe mine, la telefon, m-au facut sa cred ca aceasta clinica este nou deschisa.Imi pare rau pentru ce ai patit.
Poti incerca cu incredere la Medlife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

LisaLashes imi pare rau ca ai probleme mari cu acnea si programarea la prof Dumitrache se tot amana.
Vad ca psj ti-a raspuns deja la intrebarea legata de Dr Bajenaru. Este la Medlife.

psj sper ca esti bine. Ma bucur mult cand iti vad nick-ul in topic. Experienta ta cu PCOS poate ajuta multe fete.
In legatura cu programarea la dr Bajenaru, te sfatuiesc sa ti-o faci din timp pt ca sa sti ca nu se obtine chiar de pe o saptamana pe alta.

mirimir felicitari pt kg pierdute. Scaderea in greutate (atunci cand este cazul evident) ajuta mult in cresterea permeabilitatii celulare la insulina.
In legatura cu intalnirea ... hmmmm ... ar fi frumos. Eu personal pana in toamna am un program f incarcat, iar pana la sfarsitul lui iulie este horror.
Cu intalniri chiar intre noi m-am gandit mai de mult. Sunt fete de la alte topice care se intalnesc frecvent. M-am abtinut insa pt ca din pacate am constatat ca multe din fetele care au ramas nu au prea mai intrat. Si sincer imi pare tare rau pt ca experienta lor ar fi putut fi de folos si ar fi putut ajuta si alte membre. Apoi viata mea profesionala a devenit foarte incarcata si m-am rezumat la a incerca sa intru des pe forum, macar 20 min., pt a vedea ce mai faceti si daca pot ajuta cumva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by LisaLashes

Draga mea eu la clinica m-am dus (cred ca chiar eu ti-am dat nr de tel :)) In februarie m-au rugat sa sun peste o luna. In martie am sunat am reusit programare pt 10 mai. Pe 9 mai ma suna sa anuleze si imi face pe 11 iunie. PE 10 iunie ma suna din nou sa anuleze si imi facea pe 23 iulie. Si eu sunt medic, de alta specialitate, dar acord un pic mai mult interes pacientilor si mai putin activitatii stiintifice congreselor si vacantelor. Eu inteleg ca este foarte renumit dar daca nu reusesc sa ma vada nu fac nimic. Deci voi alege un alt medic pregatit sa imi vada cazul. Va pupicesc pe toate si noroc in ce-si doreste fiecare



Lisa,

Da stiu ca ai avut rabdare cu programarile astea amanate. Rabdare cu carul as adauga.

Din pacate in momentul in care se ajunge la un anumit nivel apar o serie de alte lucruri: ore la catedra, doctoranzi, multe congrese etc. Daca reusesti sa ajungi totusi la dansul (candva) cred ca merita sa-i afli opinia. Este cu siguranta un medic foarte bun. Dar daca trebuie sa astepti 4-5 luni sa poti obtine o intrevedere, sa vada ce si cum, sa-ti dea niste analize si inca o data pe atat sa obti o alta programare pt a discuta cu analizele in fata si a stabili planul de bataie, e o problema. Dureaza cam mult.
Din pacate, in acest sindrom este nevoie si de o persoana un pic mai disponibila si la care sa poti ajunge periodic si cand ai nevoie urgenta. Eu am mentionat cele 2 dr-ite endocrinolog in care am incredere si pe care le consider profesioniste. Asta nu inseamna ca sunt singurele profesioniste din Bucuresti. Mai sunt si altele. Dar pe oricine ai alege, trebuie sa ajungi odata la medic sa vada clar ce-i cu acnea asta care zici ca a explodat si sa stabileasca exact cum mai stai cu PCOS-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirimir spune:

Draga Gudinde,
Ma bucur nespus, sa aud ca te-ai gandit la cate o intalnire cu fetele de pe topic.Eu nu sunt din Bucuresti, dar de cate ori o sa ajung o sa anunt si daca stabilesti vreo intalnire, o voi considera o urgenta pentru mine si voi veni sigur.Nu stiu de ce dar am sentimentul ca asa o intalnire ma va ajuta cumva.Ma simt foarte neputincioasa in aceasta "lupta" cu PCOS .Nu-mi plac luptele,imi plac rezolvarile pe cale amiabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Fetelor,azi e a treia zi de stimulare cu gonal,maine ma duc la eco sa vad daca e ceva pe acolo!
Dria tu cat ai avut foliculii de mari in ziua a 6 a?
Cate fiole de gonal ti-au trebuit?

Sa imi tineti pumnii va roooog!pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

elenaraluca - multa bafta!!! Sa se ingrase bine foliculasii!!
Fetelor, eu se pare ca am scapat de ovarele micropolichistice cu care ma diagnosticau toti la inceput, si ... surpriza, se pare ca totusi reusesc sa ovulez natural. Nu iau alt tratament decat utrogestan, si luna asta, pe 6 iunie am fost la medic, era ziua 14 si aveam un folicul de 18 mm pe OD si 3 mici, mici pe OS. Mi s-a dat doar sa fac pregnyl sa se sparga foliculul. In urma cu 4 luni insa am facut stimulare cu menogon si am avut o productie foarte buna: cate 2-3 foliculi pe fiecare ovar, insa a lipsit rezultatul final al unei sarcini. Acum... sa sper oare ca mi-am revenit si ca voi reusi sa ovulez natural? De la utrogestan mi s-a reglat ciclu, foarte fericita sunt, si acum vand ca am si ovulatie naturala fara alt tratament. Raman doar dozarile hormonale specifice PCOS. Sa sper ca... sunt pe calea cea buna??? Sau e doar o intamplare? A mai patit cineva sa scape de chisturi si sa revina la ovulatie normala doar in urma unui an de tratament cu utrogestan??? Pup toate fetel dragi!

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
http://tt.lilypie.com/WaoFm7.png

Mergi la inceput