PCOS (8)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

celiane,

In primul rand Bine ai venit pe

parerea mea:

1. Daca dr-ita Bajenaru a spuc ca ai PCOS insemna ca asa e.
2. Esti foarte tanara si ai marele noroc sa incepi din timp tratamentul corect.
3. Atata timp cat ciclul tau este ATAT de neregulat si anovulatoriu nu conteaza in ce zi faci analizele. Exceptie FSH-ul si LH-ul. Daca astea nu-s facute in Z2 chiar nu putem sa facem raportul dintre ele.

Si z14 nu se pune ca ... care ovulatie? Z 21 conteza luand in calcul ca-i cu o sapt inainte de urmatorul ciclu. Daca ciclul tau vine peste n zile, z21 nu reprezinta nimic.

Dupa ce o sa ti se regleze ciclul, eventual o sa obtii niste cicluri ovulatorii, poti sa refaci analizele si atunci chiar vor avea o semnificatie. Pana atunci n-are rost sa faci tot setul: costa mult si nu-s relevante. De exemplu progesteronul in z 21 nu va spune nimic.

4. faptul ca incepi metforminul progresiv este f bine, ca uite elly_me prin cate a trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celiane spune:

gudinde,multumesc pentru raspuns
Ma bucur ca v-am descoperit si ca pot sa aflu mai multe de la voi.
Sper ca tratamentul cu metformin sa ne ajute, in cazul meu mai ales cu menstruatia care, ca de obicei, la mine intarzie. E atat de greu sa nu stii niciodata o data aproximativa si sa te trezesti in cine stie ce situatii. Eu am fost putin socata de diagnostic si am tot cautat apoi sa ma documentez, afland ca sindromul asta chiar da batai de cap. Apoi am gasit forumul acesta si am citit toate cele 8 capitole si am devenit mai increzatoare.
Sper sa reusim toate sa tinem sub control boala aceasta!

va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannette spune:

raluk16, uite imi pare rau ca abia acum ti-am citit mesajul. despre testele de ovulatie nu stiu sa-ti spun nimic, insa cu parul care cade am o sugestie. ulei de ricin si tinctura de urzica. uleiul poti sa-l combini cu galbenus de ou din cand in cand, dar tratamentul sigur da rezultate, e consacrat. in inteligenta mea, acum cateva luni mi-am luat un tratament pentru caderea parului cu o substanta foarte tare care asa a actioneaza el, iti face parul sa.... cada 6 luni asa cu suvite si pe urma se regenereaza. si la mine cadea intr-o veselie fara sa stiu ce se intampla... bineinteles, am intrerupt acum o luna, am inceput sa-mi dau cu ulei de ricin cateva ore inainte de fiecare spalare si deja vad semne bune. poti sa-l incerci si tu, dar cu putintica rabdare pt vreo 3 luni asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannette spune:

celiane, bine ai venit. curaj. esti micuta si ai toate sansele sa tii bine situatia sub control.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Pt voi :
Particularit#259;#355;i ale induc#355;iei ovula#355;iei cu Gonal-f ® în sindromul ovarelor polichistice aici:
http://gineco.pulsmedia.ro/article--x-Infertilitate-Particularit%C4%83%C5%A3i_ale_induc%C5%A3iei_ovula%C5%A3iei_cu_Gonal-f_%C2%AE_%C3%AEn_sindromul_ovarelor_polichistice--5553.html


Importanta insulinorezistentei in sindromul ovarelor polichistice aici:
http://gineco.pulsmedia.ro/article--x-Infertilitate-Importanta_insulinorezistentei_in_sindromul_ovarelor_polichistice--4786.html

Gudinde





Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
citat din mesajul lui miki-miki

Pt voi :
Particularit#259;#355;i ale induc#355;iei ovula#355;iei cu Gonal-f ® în sindromul ovarelor polichistice aici:
http://gineco.pulsmedia.ro/article--x-Infertilitate-Particularit%C4%83%C5%A3i_ale_induc%C5%A3iei_ovula%C5%A3iei_cu_Gonal-f_%C2%AE_%C3%AEn_sindromul_ovarelor_polichistice--5553.html


Importanta insulinorezistentei in sindromul ovarelor polichistice aici:
http://gineco.pulsmedia.ro/article--x-Infertilitate-Importanta_insulinorezistentei_in_sindromul_ovarelor_polichistice--4786.html

Gudinde





Miki





Mikisor,

Multumim mult ca te-ai gandit la noi.
Am pus linkurile date de tine pe prima pagina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Dragelor am intrat scurt sa va doresc vacanta placuta, desi deja mare parte din vara s-a dus, noi ne-am intors de la mare din Bulgaria saptamana asta.Nici nu am avut timp sa ma reacomodez ca am inceput sa strangem lucrurile in casa, fiindca zugravim de luni in toata casa.Am avut in ultimele veri probleme si n-am reusit sa rezolvam aspectul asta, asa ca se impunea.Dupa ce terminam o sa intru mai des pe forum.
Vad ca sunt fete noi,cu siguranta vor gasi sprijin pe forum.Nu pot decat sa va doresc multa sanatate si sa aveti incredere in voi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

denisabia,

Spor la treaba. Sper sa terminati repede cu zugravitul si sa iasa exact asa cum va doriti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galateea spune:

Buna fetelor. Eu sunt Galateea (Gala – pe scurt ) si am descoperit astazi forumul acesta dintr-o intamplare.Pot spune ca mi-a mai dat o raza de speranta…pentru ca am am fost foarte deprimata lunile trecute…nu stiam nimic despre PCOS sau mai bine zis stiam doar cateva lucruri auzite de ici de colo….insa niciodata nu le-am pus cap la cap...
Despre mine : am aproape 38 de ani, 1,67 si 53 kg. Nu prea am avut niciodata probleme cu greutatea , poate doar cateva kg in plus in perioada cand luam anticonceptionale. Nu imi cade parul mai mult decat normal, nu am o pilozitate mai mare decat normal, am cicluri la 29-31 de zile fara sa iau anticonceptionale… ; insa cu toate astea cred ca ma incadrez in datele PCOS. Ce anume ma face sa cred asta? :multe date din trecutul meu "ginecologic " (credeam ca am doar insuficienta ovariana , ovare polichistice : vreo 4 chisturi pana acum... ), dar mai ales debutul unei acneei tarzii (in jur de 34- 36 de ani ) si a starilor de profunda depresie in perioada de ovulatie( daca ea exista ??? ), precum si in cea premenstruala. Stari de depresie care m-au transformat intr-o carpa din femeia puternica care eram inainte. Din cauza lor am dezvoltat tot felul de fobii : nu mai pot merge cu barca, sau la concerte unde e multa lume, nu mai pot conduce decat rareori si atunci insotita…mi-e groaza de tunele si pasaje….si multe altele… printre care stari de anxietate si accese de panica , care m-au adus uneori si la gandul oribil al sinuciderii….
Tot cautand pe internet diferite raspunsuri la problemele mele toate au condus catre PCOS cu atat mai mult cu cat eu am avut 4 chisturi pe ovar de-a lungul vietii ( unul scos la oparatia de apendicita la 15 ani,2 resorbite si unul punctionat ).
Am fost o adolescenta cu un ten perfect….insa pe la 34 de ani tenul meu a inceput sa se ingrase intr-un mod anormal si apoi la cateva luni au aparut cosurile ….cu care as fi putut lupta daca nu ar fi fost si din acelea indurate in piele care lasa cicatrici permanente.
Anticonceptionalele nu mai sunt recomandate dupa 35 de ani...eu totusi am luat la 36 de ani Yasmine, care intr-adevar mi-a curatat tenul , insa am facut mastodinii (eu avand problmeme cu sanii de pe la 18 ani )…in plus de asta mi se umflau si picioarele f tare si am intrerupt luarea de ACO….bineintels ca acneea si-a facut aparitia… Dupa un an si jumatate de tratament cu Roaccutane, la cateva luni dupa intreruperea tratamentului, a reinceput excesul de sebum , iar acneea a inceput sa apara din nou si de aceasta data si pe gat si decolteu (cum nu avusesem niciodata ). Atunci cred ca a fost momentul cand am cedat nervos, fiindca nu credeam ca o se se intample asta….
Cautand pe internet tot felul de situatii similare mi-am dat seama ca esecul tratamenului cu Roaccutane apare mai ales in cadrul femeilor diagnosticate cu PCOS…acesta a fost momentul in care am descis sa merg la un medic endocrinolog si fiindca D-na Bajenaru era in concediu, am fost la alt dr de la Medlife , care mi-a cerut sa fac o parte din ce ati scris voi aici, insa mai putine...si mai ales mai putin testul de toleranta la glucoza…si insulina…care dupa cum citesc pe acest site sunt niste conditii sine qua non. S-a uitat la mine si mi-a zis ca asa la o prima privire nu par o candidata la SOPC fiindca nu sunt supraponderala si nu am pilozitate excesiva…, insa se pare ca nu numai astea intregesc aspectul sindromului. Si mai ales m-a mai dezamagit faptul ca mi-a spus sa fac doar o parte din analize si in ziua 3-5 a ciclului…De aceea as vrea sa mai consult si un alt medic inainte de a a-mi face analizele.
Vreau sa va spun ca am descoperit in voi o comunitate extraordinara care mi-a dat sperante ca imi voi putea rezolva problema si ca voi putea avea intr-o zi si eu un copil…
Sunt un pic confuza in exprimari, fiindca de azi dimineata tot citesc cele 8 capitole si trec prin diverse stari, cu atat mai mult sunt speriata, cu cat am o mama diabetica insulino-dependenta…care se chinuie cu asta de ani de zile de la varsta de 45- 50 de ani…
Mi-am facut programare si la un medic psihiatru , poate ma ajuta in lupta cu tunelul negru in care intru luna de luna…si poate o sa ajung si eu sa vad o luminitza…
La o alta postare voi vorbi si despre istoricul diagnosticelor care mi-au fost puse de-a lungul anilor, precum si a tratamentelor pentru a avea copii .Poate cine stie….cineva invata din greselile mele…
Inca o data va multumesc ca existati si ca va deschideti sufletul aici…

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Sa fie asa cum spui gudinde de maine incepe distractia. Sunt franta de cat am strans, am exagerat un pic cu ridicatul si m-a cam durut un ovar dupa.Incerc sa fiu cuminte pe viitor.Am citit subiectul cu fardurile minerale si ma tenteaza si pe mine sa incerc, vad ca sunteti mai multe multumite de produse.Sunt mai linistita ca am urmat un nou tratament si fata se mentine mult mai curata, urmeaza sa-mi iau luni si crema de la ei.Sunt produse de cel care a inventat masca de oxigen, toate au la baza oxigenul, imi place ca au termen doar de 6 luni.
Fetele care au sindromul, dar nu prezinta mare parte din efectele lui se pot considera fericite.De cand am descoperit boala am investit foarte mult sufleteste si material, de multe ori am ramas cu sentimentul ca a fost fara folos.
O saptamana usoara tuturor!

Mergi la inceput