PCOS (8)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

Anadomnica, daca ai inceput marti si tie ti-e rau azi, posibil sa fie o stare trecatoare/ accidentala. Metforminul se ia numai la mese iar masa trebuie sa fie cat mai hipo-glucidica (pentru a reduce efectele secundare). Citeste mai sus ce am facut noi (eu, Elly). Da, e posibila asocierea metforminului cu stimulatoare de ovulatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaioanaxx spune:

Buna fetelor, sper sa ma primit si pe mine pe aici; dupa mai multe ecotransvaginale mi s a spus ca am ovarele polichistice, stangul fiind mai rau; aveam si niste chisturi destul de mari pe care mi le a punctionat la FIV;cert este ca desi mi s a zis ca am ovare polichsitce eu aveam raportul LH/FSH mai mic ca 1 , ciclul regulat; acum dupa FIV acest raport este de 1, 20 ; zice ti mi si mie cum este mic, mare............


pupici tuturor

Asteptand a doua binecuvantare de la Tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Ovare polichistice nu e acelasi lucru cu PCOS. Ovarele polichistice poti sa le ai la un moment dat(mai ales dupa o stimulare pt. fiv cum ai facut tu) pe cand cu PCOS din pacate traiesti toata viata. In principiu raportul trebuie sa fie peste 2 dar nici asa nu e suficient, mai trebuie analize de testosteron (total si liber) care de obicei in pcos sunt peste limita, dheas, shbg care poate fi scazut, testul de toleranta la glucoza, cam asta am facut eu. Parerea mea e ca 1,20 e foarte bun, eu m-as considera perfecta daca as avea valoarea asta

A, si nu toate simptomele trebuie sa fie prezente(kg in plus, acnee, hirsutism, lipsa ciclului cu lunile etc.).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

luci.elim multumesc frumos pentru indrumare. Nu stiam ca trebuie luate la masa metforminul dar acum am inteles. Multumesc pt. luminarea mintii

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
Eu, familia si pozele mele

CASUTA VERDE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

anadomnica,

Nu te juca cu partea cu mancatu'. E musai!
Nu lua metformin fara sa mananci, ca Doamne fereste ti se face rau pe strada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Salut...Nu am mai scris de mult,dar va urmaresc zilnic...Am oprit tratamentul cu metformin deoarece incepuse sa ma doara ficatul...Acesta era singurul efect secundar de la metformin...Nu mai vreau pastile,incerc sa raman natural...si vreau sa va spun ca am reusit sa slabesc 5-6 kg si am cm regulat...dar nu de la metformin....din cauza stresului de la servici am slabit:)...Va doresc bebe cat mai curan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Adriana,

Uneori ficatul nu reactioneaza bine la tratamentul cu metformin. Din acesta cauza transaminazele trebuie urmarite periodic.
Tu ti-ai facut aceste analize? Ai discutat cu doctorul tau despre asta? Esti sigura ca metforminul a fost cauza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaioanaxx spune:

psj - mersi pt. raspuns; totusi eu si inainte de fiv aveam ceva chisturi foliculare(mi s a spus), am avut in total 7 , pe ambele ovare, cu dimens. de 14,15 si doua de 18 si 19 mm;mi s a spus ca ovarele au aspect polichistic si aceste cateva chisturi cam marisoare; efectiv la FIv odata cu folculii buni mi s au punctionat si acestia dar dupa FIv la prima eco, aveam iarasi 3 chisturi din acestea foliculare, cel mia mare de 17 mm; deci ovarele mele apar tot timpul ca si cum ar fi stimulate si stimulare si fara stimulare; din experienta ta n ceea ce priveste PCOS, ai mai intalnit asa ceva ?este si aceasta un efect al PCOS ului(hiperstimularea ovariana)?


pupici

Asteptand a doua binecuvantare de la Tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

dariaioanaxx,

Sindromul ovarelor polichistice reprezinta o afectiune datorata unei rezistente la insulina. Ovarele cu aspect polichistic pot sau nu sa faca parte din tabloul acestei afectiuni. De obicei fac parte.

Cu problema pe care o descrii nu inseamna automat ca ai sindromul ovarelor polichistice, ceea ce ar fi foarte bine pt tine caci aceasta rezistenta la insulina pe care noi o avem da destul de multe complicatii in timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celiane spune:

Buna fetelor! Iata ca am decis sa ma alatur si eu voua in lupta cu PCOS. Am 21 de ani si am fost diagnosticata cu boala aceasta la inceputul lunii iulie, desi uneori am dubiile mele, mai ales dupa ce am mai citit. Despre simptome , ce sa va spun: eu nu am kg in plus, am fost intotdeauna slaba, am cam 1,55 si 46 de kg, probleme cu parul in exces nu mi se pare ca am, in schimb am tenul fff gras, acnee moderata (mai mult puncte negre),acum parca nu mai am asa mari probleme cu tenul, in schimb in liceu aratam destul de rau, dar cu timpul am inceput sa ma mai duc la cosmetica. Alte simptome: par fff gras care mai nou cade destul de rau (sincer, din cei pe care ii cunosc nu am vazut un par asa gras ca al meu care dupa 2 zile arata de parca ar fi nespalat de 2 saptamani), si mai ales menstruatie neregulata si cand spun neregulata ma refer la faptul ca am avut intarzieri pana la 6 luni. Menstruatia neregulata am avut-o de cand ma stiu si am tot fost pe la doctori, ginecologi, chiar si endocrinologi, dar nu in Bucuresti, ci in Dambovita, de unde sunt. Acum stau in Bucuresti pentru ca sunt la facultate. Mi s-au dat tot felul de tratamente, mai multe pe baza de progesteron ca sa-mi declanseze menstruatia, am luat cateva luni si anticonceptionale Logest, insa fara nicio analiza prealabila.Ecografii am facut mereu, dar la fel, aici in provincie si mereu mi s-a spus ca ovarele mele sunt curate. Menstruatia mea nu s-a reglat in niciun fel, acum in ultimul timp imi vine cam la 2 luni. De aceea m-am hotarat sa merg la un endocrinolog in Bucuresti si am ales-o si eu pe doamna Bajenaru, pe care mi-o recomadase o cunostinta, iar apoi am vazut ca si unele dintre voi va duceti la dansa. Mi-a facut analizele, dar din pacate le-am facut in ziua a 7-a a ciclului, dna doctor a zis ca nu o intereseaza o zi speciala dat fiind faptul ca ciclurile mele sunt anovulatorii si lungi. de asemenea am facut si o ecografie si am aflat, cu stupoare, ca am ovare micropolichistice. Prima oara nu am crezut, dar am si poze ale ecografiei si am cautat pe net poze cu ovare polichistice si seamana perfect cu pozele mele.Analizele pe care le-am facut sunt urmatoarele (din ce am citit in capitolele anterioare trebuia facuta si insulina si glucoza, dar mie nu mi le-a dat dna doctor). Stiu ca nu sunt relevante , dar le scriu aici ca sa va cer parerea:
testosteron 1,25 (0,13 - 1,08) nu depinde de faza ciclului menstrual
prolactina 19,14 (1,2 - 29,93 nu depinde de faza ciclului menstrual
estradiol 48 aici depinde de faza CM
LH 7,51 aici depinde de faza CM
FSH 5,91 aici depinde de faza CM
DHEAS 233,6 (148- 407) nu depinde de faza ciclului menstrual
17 OH PROGESTERON 1,13 aici depinde de faza CM
Dna doctor mi-a dat tratament cu Siofor si Farcovit, la fel cu doza progresiva si l-am inceput de 2 saptamani. La fel, la o luna trebuie sa imi controlez transaminazele. Dansa m-a intrebat ce fel de tratament doresc, si eu am optat pt metformin datorita efectelor pe care stiu ca le au anticonceptionalele. Eu nu imi doresc o sarcina acum, vreau doar un ciclu menstrual cat de cat normal si ovulatie.
Va doresc sa fiti cat mai curand
, si multa curaj in lupta pentru ca trebuie sa ne sprijinim una pe alta. Imi cer scuze pentru mesaj si va rog din suflet sa-mi spuneti parerile voastre cu privire la diagnostic. VA PUP si imi cer scuze pentru mesajul atat de lung!

Mergi la inceput