PCOS (19)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Cautam sa interpretez mai bine ce vad pe poza de la ultima ecografie si am gasit aici tehnicalitati si poze:
http://sfaturi.dring.ro/cum-sa-ramai-insarcinata-857.html
http://.afectiuni-frecvente/pcos/




Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui redramy

LH-ul este de faza ovulatorie adica o sa ovulezi in curand sau ai ovulat de curand, deci de sarcina nu poti sa-ti dai seama decat daca de ex.ai ovulat ieri si ai avut raport tot ieri. Si ar fi sarcina de o zi! Ca sa se vada ceva la un test de sarcina trebuie sa fi la min. 14 zile de la ovulatie, dar atunci nu s-ar mai corela cu LH-ul tau mai marisor, care in faza luteala scade mult (limite Synevo 1-11.4).
Sarcina la eco cred ca se vede pe la 6 saptamani, dar se poate vedea daca ai ovulat de curand (se vede lichid in sacul Douglas). Eu zic sa stai linistita pana luni la eco! Urmareste-ti secretia si daca este de consistenta albusului de ou inseamna ca esti in preajma ovulatiei si sari pe viitorul sot!
Deficienta de progesteron este specifica PCOS, iar daca vrei sa stai linistita poti sa incepi sa iei niste progestative, te-ar ajuta si in caz de sarcina, iar daca nu, ai ajuta menstra sa vina. Dar daca esti in preajma ovulatiei, adica nu ai ovulat inca, progestativele o inhiba (pe ovulatie). Dificil! Mai bine stai linistita si vezi ce iti iese luni la eco si vezi ce mai zice si dr!


Nu pot sa-mi dau seama dupa secretie pt ca la mine nu prea se modifica in cursul lunii. Mai e cateodata de consistenta albusului de ou (ca si culoare si consistenta) dar nu e urmata de menstra (adica a fost asa acum peste 20 de zile si chiar nu cred ca am ovulat atunci ca altfel as fi avut menstra, ca faza foliculara se poate prelungi oricat dar cea luteala nu prea. Astept pana luni ca n-are sens sa iau progesteron de azi inainte de ecografie. Lichid in sacul Douglas inseamna ovulatie? Eu la nici o ecografie de pana acum, indiferent in ce zi era facuta, n-am avut lichid in sacul Douglas. Culmea e ca traiam cu impresia ca asta e un lucru bun (ma gandeam ca daca am inseamna vreo afectiune, ceva...)



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redramy spune:

Sacul Dougals este o cavitate aflata in spatele uterului si este locul in care se varsa lichidul continut de foliculul ovulator. Astfel, prezenta lichidului in sacul Douglas inseamna ovulatie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Aha. Ok, multumesc. Am bagat la cap.
Dadusem un search pe google la un moment dat si au aparut rezultate nu tocmai ok: fete panicate care vorbeau de infectii, sarcini extrauterine, antibiotice...
http://forum.romedic.ro/prod/Speriata_rau_de_tot_-_Lichid_liber_in_fundul_de_sac_Douglas_021028.html
www.despreboli.ro/boli-de-ficat/2008/ascita-lichidul-in-abdomen-burta/" target="_blank">http://www.despreboli.ro/boli-de-ficat/2008/ascita-lichidul-in-abdomen-burta/




Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Buna fetele
Poate ma ajutati si pe mine cu niste infornmatii in masura in care puteti.
Sora mea a facut la recomandarea medicului in ziua 3 a CM analizele pt stabilirea rezervei ovariene si anume INHIBINA B SI AMH .Conf buletinului de analize are urmatoarele valori:
inhibina b 11,42 valori normale > 48 la aceste valori s-ar incadra la menopauza,dar AMH este 3,84 adica se incadreaza la fertilitate scazuta, dar in niciun caz menopauza raportul LH/FSH este de 0,15, LH este de 0,84 ( normal 1,5-8)si FSH 5,51 ( 3,9- 12 valori normale).Din cate am citit eu pe net AMH este mai important si iti arata rezerva ovariana .Poate fi o greseala de labolator la inhibina B avand in vedere ca AMH este bine?
Raportul LH/FSH trebuie sa fie 1 sau sa nu depaseasca aceasta valoare?
Ecografic de cate ori s-a monitorizat a avut foliculi super la fel si endometrul.
Voi ati facut aceste analize ? Poate ma ajutati cu niste raspunsuri.







anul acesta o sa fiu
Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Aruam... nu stiu ce sa zic despre cazul particular al surorii tale. Uite ce am gasit:
Inhibina B:
Valori de referinta:
- ziua 1-2 a ciclului menstrual: 15-70 ng/L
- ziua 3-5 a ciclului menstrual: 45-120 ng/L
- faza foliculara tarzie: 30-90 ng/L
- ovulatie: 80-200 ng/L
- faza luteala: <50 ng/L
- postmenopauza/ovariectomie: <10 ng/L.
Intervalul optim de efectuare a testului: zilele 3-5 ale ciclului menstrual. In ziua a 3-a ciclului menstrual o valoare > 45 ng/L indica o rezerva ovariana normala.

AMH:
Valori de referinta
-femei de varsta fertila: 1-8 #g/L
-postmenopauza: <0.4 #g/L
Valorile cuprinse intre 0.4-1.0 #g/L indica o rezerva functionala ovariana redusa si un raspuns slab la stimularea ovariana. Pacientele cu valori AMH scazute necesita doze mai mari de rFSH fata de cele cu niveluri crescute/normale.
In cazul valorilor <0.4 #g/L functia ovariana este in mod evident redusa. Valorile crescute (>8 #g/L) pot fi un indiciu de sindrom de ovar polichistic. Sub terapie cu metformin valorile pot inregistra scaderi pe termen lung.




Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Emilia multumesc pt raspuns
Probabil singura in masura sa o lamureasca este medicul,dar nu mai avea rabdare pana ajungea la ea.


anul acesta o sa fiu
Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Buna fetelor! Nu am mai scris de mult pe acest forum deoarece m-am pregatit pt Fiv in Austria ( si scriu mai mult pe FIV EUROPA), dar acum intrand si vazand ca sunt si aici fete care se pregatesc de Fiv am zis hai sa va impartasesc experienta mea- din pacate pt mine nici acest Fiv nu a fost reusit. e al 3-lea. Am si eu PCOS si de 5 ani ma lupt cu inferilitatea. In primii 2 ani am incercat doar tratamente hormonale, am zis poate ovulez spontan; nu s-a intamplat . apoi am inceput stimularile cu Clomifen- obtineam ovulatie dar nu si sarcina. Apoi am facut inseminari artifiale:2. nimic .A 3-a inseminare s-a tranformat in Fiv ( am facut prea multi foliculi pt o IA)- am obtinut sarcina dar am pierdut-o in sapt a-6a.. La urmatoarele 2 Fiv ( ultimul incheiat alaltaieri) am obtinut ovocite multe dar embrionii au fost slabi....nici o sarcina....
Pt acesta ultima fertilizare , pe care am facut-o la Viena, am luat metformin 6 luni inainte- desi m-a reglat f. bine hormonal , inainte de Fiv aveam LH=FSH , iar testosteronul era in limite normale, tot nu m-a impiedicat sa fac o hipertstimulare( mi-au scos 30 ovocite!)la doza de 150 , si apoi 100 ui puregon pe zi; iar embrionii nu au fost straluciti nici de data asta....Mi-am pus mari sperante in acest metformin, dar se pare ca nu m-a ajutata prea mult.. se pare ca pt unle batalia e lunga si grea...
Fetelor, va tin pumnii sa fie bine! Sper sa reusim toate sa fim mamici candva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redramy spune:

adijo multumim ca iti impartasesti cu noi experienta ta! Si nu iti pierde speranta, vom invinge fiecare dintre noi intr-o buna zi infertilitatea asta! Imi pare rau ca ultimul tau FIV nu a reusit! Poate urmatorul! La tine doar tu ai probleme sau si sotul? Embrionii nu au fost de calitate din cauza ovocitelor tale?

emilia.m cum a fost la doctor ieri?

pe toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna fetelor.
Ieri la doctor a fost... naspa! Metforminul n-a functionat.
Rezultatul de la eco este:
UTER in AVF
AL AP T
4,47 cm 3,36 cm 3,75 cm
Contur uterin regulat
Miometru omogen
Endometru 0,76 cm aspect trilaminar
Imagine de cavitate vizibila
Col uterin 2,94 cm
Fund de sac Douglas: fara lichid

Ovar drept
AL AP
4,25 cm 2,20 cm
Aspect ecografic; prezinta foliculi de mici dimensiuni dispusi predominant periferic aspect sugestiv de ovar polichistic

Ovar stang
AL AP
3,52 cm 2,73 cm
Aspect ecografic similar ovarului drept

Concluzii: aspect ecografic sugestiv pentru ovare micropolichistice

In afara de ce a dictat asistentei mi-a spus ca pe ovarul stang am mai multe chisturi decat pe dreptul, nici o sansa de menstruatie fara tratament cu Duphaston prea curand.
Mi-a zis sa iau in continuare Metformin si Duphaston daca doresc. Dupa menstra asta sa mai astept o luna si jumatate sa vad poate ovulez spontan. Daca dupa alte 45-50 zile nu am menstra si rez e negativ pe testul de sarcina sa iau din nou Duphaston si dupa aceea sa merg la ea sa imi dea reteta de Diane 35 pt cateva luni. Dupa ACO sa incerc sa raman. Daca in prima luna nu raman natural imi trimit barbatul la spermograma - ca nu vrea sa imi dea hormoni fara sa fie sigura ca sotul e ok - si daca e ok incepem cu stimulari slabute si vedem unde ajungem. Deci.. a ramas cum am stabilit anterior.
Cine stie unde se face spermograma mai ieftin si fara sa aiba nevoie de trimitere?

Later edit: retrag intrebarea ca am vazut ca la synevo e 50 ron si mi se pare ok. Ma gandeam ca e undeva pe la 2-3 milioane...




Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput