PCOS (19)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui redramy

Ai reusit si ti-am trimis si un mesaj privat si o cerere de prietenie

AlinaOprea, ma bucur ca sotul tau nu are probleme genetice.
Fostul meu avea azoospermie, se operase de varicocel dupa 18 ani si la analize a reiesit ca are probleme cu microdeletiile cromozomului Y. Cu toate acestea el sustine ca are o fiica pe care a conceput-o cand avea cam 15-16 ani cu o femeie maritata care era cu vreo 6-7 ani mai in varsta decat el (situatie cel putin stranie care ma face sa am dubii ca fata aceea e copilul lui... ca vorba ta... genetica nu tine de timp si el nu detine nici macar una bucatica spermatozoid valid si acest rezultat a fost confirmat de numeroasele spermograme facute de-a lungul timpului). In fine... treaba lui.

Sa revenim la oile noastre... tocmai mi-am vizualizat pe net rezultatele a doua din cele 6 analize de sange pe care le-am facut ieri. TSH = 1.61 (valori referinta 0,27 - 4,2) si Vitamina B12 = 436 (valori referinta 191 - 663) - desi sunt vegetariana !! Bine ca sunt sanatoasa conform graficelor. Ca sunt in ziua 44 a CM e partea a doua... Astept acum rezultatele LH, FSH, Testosteron si celalalt androgen cu nume kilometric...



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAOPREA spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Citat:
citat din mesajul lui redramy

AlinaOprea, ma bucur ca sotul tau nu are probleme genetice.


Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.


Merci mult Emilia ,asta era lucrul de care ma temeam cel mai mult, defectele genetice.
Am zis ca lupt pana in panzele albe pt. a avea bebelushul mult dorit atata timp cat medicii imi dau sanse chiar si 1% dar daca-mi spuneau ca unul din noi are probleme genetice care ne impiedica sa avem un copil sanatos o luam pe calea adoptiei.
Sunt f optimista si stiu ca odata si odata cineva imi va spune MAMA .
Cineva mi-a spus odata ca un copil natural e nascut din trupul tau iar un copil adoptat e nascut din sufletul tau.....
Asa ca mergem cu Dumnezeu inainte.
Pupici !

Alina in asteptarea unei minuni de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Da Alina, cine ti-a spus asta a avut dreptate. La sub-forumul Adoptii de pe DC tot asa frumos spun fetele. O colega de-a mea de servici are o prietena buna care a adoptat o fetita si familia respectiva este foarte fericita acum. Adoptia e un lucru foarte frumos. Eu, daca mi-as permite financiar, as vrea sa adopt chiar si daca as avea copilasi nascuti de mine, cum au facut vedetele gen Angelina Jolie. Dar n-am suficienti bani pentru asta. Cel putin nu deocamdata. Pana una-alta sper din suflet sa reusim toate sa nastem cate un bebe sanatos.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Interesant:
www.pcosnutrition.com
si
www.womentowomen.com/insulinresistance/pcos.aspx" target="_blank">http://www.womentowomen.com/insulinresistance/pcos.aspx




Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataLinaTeo spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Citat:
citat din mesajul lui redramy

Ai reusit si ti-am trimis si un mesaj privat si o cerere de prietenie

AlinaOprea, ma bucur ca sotul tau nu are probleme genetice.
Fostul meu avea azoospermie, se operase de varicocel dupa 18 ani si la analize a reiesit ca are probleme cu microdeletiile cromozomului Y. Cu toate acestea el sustine ca are o fiica pe care a conceput-o cand avea cam 15-16 ani cu o femeie maritata care era cu vreo 6-7 ani mai in varsta decat el (situatie cel putin stranie care ma face sa am dubii ca fata aceea e copilul lui... ca vorba ta... genetica nu tine de timp si el nu detine nici macar una bucatica spermatozoid valid si acest rezultat a fost confirmat de numeroasele spermograme facute de-a lungul timpului). In fine... treaba lui.

Sa revenim la oile noastre... tocmai mi-am vizualizat pe net rezultatele a doua din cele 6 analize de sange pe care le-am facut ieri. TSH = 1.61 (valori referinta 0,27 - 4,2) si Vitamina B12 = 436 (valori referinta 191 - 663) - desi sunt vegetariana !! Bine ca sunt sanatoasa conform graficelor. Ca sunt in ziua 44 a CM e partea a doua... Astept acum rezultatele LH, FSH, Testosteron si celalalt androgen cu nume kilometric...



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.


repet ceea ce-am zis mai de mult: organismul nostru este minunaaaat! vezi? n-ai deficit de ciancobalamina, desi se poate lua din alimente strict de origine animala! din cate imi explica o profa, organismul vegetarienilor se foloseste de acidul folic(vit.b9) pt a nu avea deficit de ciancobalamina!(nu mai tin minte exact cum a explicat ea!:D)
ma bucur ca ti-au iesit analizele astea bune! iti tin pumnii, sa fie bine si la celelalte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

hmm... pai cred ca de-aia n-am deficit de B12... ca iau supliment de B9 (acid folic)



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Ok... mi-au aparut pe net rezultatele ultimelor analize. precizez ca recoltarea a avut loc in ziua 43 a Ciclului Menstrual (azi sunt in ziua 46).
FSH = 4,7
LH = 14,1
Dehidroepiandrosteron - sulfat = 266,8
Testosteron liber = 0,012
Nu stiu ce inseamna, cum sa le interpretez.... luni am echografia (cchiar cu ginecologul care mi-a recomandat analizele acestea de sange si m-a sfatuit sa recoltez FSH si LH in orice zi a CM...)
Raportul LH/FSH este fix 3. Acelasi raport dar pentru analize recoltate in ziua 2 a CM nu e niciodata asa mare, e sub 2 de obicei.
Citite separat si LH si FSH au valori de faza ovulatorie.... dar oare e posibil sa fiu la ovulatie??? Cat trebuie sa fie raportul in timpul ovulatiei?
La un organism normal lucrurile stau asa:
1. faza foliculara (zilele 1-14), in care se dezvolta foliculii si creste progresiv nivelul E2, P fiind aproape nul; FSH e de asemenea la niveluri inalte (datorita rolului sau), iar LH este redus cantitativ (LA NOI FETELE CU PCOS LH ESTE MARE IN FAZA ASTA);
2.Intre E2 si FSH exista o relatie de feed-back negativ: cresterea E2 determina scaderea FSH, si invers. Intre FSH si E2 pe de o parte si LH pe de alta parte exista o relatie de feed-back pozitiv: cresterea FSH si E2 determina la o anumita concentratie descarcarea brusca a unei cantitati mari de LH - asa-numitul "varf de LH (LH peak)".
Varful de LH are loc intr-un ciclu de 28 de zile cu pana la 24-48 ore inaintea ovulatiei, adica in ziua 12-13. De fapt, se pare ca el este responsabil de producerea ovulatiei in sine. Ovulatia intr-un astfel de ciclu se va produce in ziua 14.
3. faza luteala (zilele 15-28), in care se dezvolta si functioneaza corpul galben; E2 atinge valori inalte, la fel ca si P. FSH si LH incep sa scada, datorita valorilor ridicate ale E2 si P (feed-back negativ). Toti hormonii scad dramatic in concentratie in ultimele 3-4 zile ale ciclului.
Acestea fiind zise, ce pot sa cred despre rezultatele mele?






Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redramy spune:

Draga Emi,
Punctul meu de vedere este ca e o prostie faza cu LH-ul si FSH-ul recoltat in orice zi a ciclului, ca nu poti sti exact in ce faza a ciclului esti in ziua 43. Teoretic doamna dr ce ti-a recomnadat cred ca a considerat ca nu ovulezi si ca esti intr-o faza foliculara permanenta.
Intr-adevar LH-ul are o valoare pt faza ovulatorie, dar cam la limita inferioara. Nu ai cumva valori de referinta la analize de la laboratorul unde le-ai facut? Dar o sa te lamuresti dupa ce o sa faci ecografia cred, daca ai ovulat sau nu zilele astea.
Testosteronul liber cred ca este cam la limita inferioara (am gasit la Synevo ca ar trebui sa fie mai mic de 0.014), iar DHEA-S e ok (limite la Synevo pt femei intre 25-34 ani 98.8-340).
In concluzie cred ca ai un profil hormonal de PCOS "adevarat"!
Dar nu te intrista il vei invinge tu pe acest PCOS! Toate il vom invinge!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui redramy

Draga Emi,
Punctul meu de vedere este ca e o prostie faza cu LH-ul si FSH-ul recoltat in orice zi a ciclului, ca nu poti sti exact in ce faza a ciclului esti in ziua 43. Teoretic doamna dr ce ti-a recomnadat cred ca a considerat ca nu ovulezi si ca esti intr-o faza foliculara permanenta.
Intr-adevar LH-ul are o valoare pt faza ovulatorie, dar cam la limita inferioara. Nu ai cumva valori de referinta la analize de la laboratorul unde le-ai facut? Dar o sa te lamuresti dupa ce o sa faci ecografia cred, daca ai ovulat sau nu zilele astea.
Testosteronul liber cred ca este cam la limita inferioara (am gasit la Synevo ca ar trebui sa fie mai mic de 0.014), iar DHEA-S e ok (limite la Synevo pt femei intre 25-34 ani 98.8-340).
In concluzie cred ca ai un profil hormonal de PCOS "adevarat"!
Dar nu te intrista il vei invinge tu pe acest PCOS! Toate il vom invinge!



Si mie mi se pare o prostie faza asta cu recoltarea cand o da D-zeu dar am zis sa-i fac femeii pe plac ca o eprubeta de sange in plus n-are mare importanta.
Am si limite de laborator dar analizele le-am facut la Medicover si ei lucreaza cu Synevo deci interpretarile tale sunt corecte. Testosteronul liber e singurul inrosit (mereu apare 0,011 sau 0,012 indiferent de ziua cand recoltez) si mereu apare inrosit desi normal este sub 0,014 (de aceea nu pricep de ce e inrosit!).
Daca am ovulat cumva poate am si ramas. Ce tare ar fi!!
Dar hai sa nu-mi fac sperante ca vorba ta... am profil de PCOS 100%.
Si daca as fi ramas insarcinata.. acum stau cu grija ca din cate stiu am lipsa de progesteron... Oare cat de repede se vede la ecografie transvaginala o sarcina? E oare cazul sa-mi iau un test de sarcina?...




Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redramy spune:

LH-ul este de faza ovulatorie adica o sa ovulezi in curand sau ai ovulat de curand, deci de sarcina nu poti sa-ti dai seama decat daca de ex.ai ovulat ieri si ai avut raport tot ieri. Si ar fi sarcina de o zi! Ca sa se vada ceva la un test de sarcina trebuie sa fi la min. 14 zile de la ovulatie, dar atunci nu s-ar mai corela cu LH-ul tau mai marisor, care in faza luteala scade mult (limite Synevo 1-11.4).
Sarcina la eco cred ca se vede pe la 6 saptamani, dar se poate vedea daca ai ovulat de curand (se vede lichid in sacul Douglas). Eu zic sa stai linistita pana luni la eco! Urmareste-ti secretia si daca este de consistenta albusului de ou inseamna ca esti in preajma ovulatiei si sari pe viitorul sot!
Deficienta de progesteron este specifica PCOS, iar daca vrei sa stai linistita poti sa incepi sa iei niste progestative, te-ar ajuta si in caz de sarcina, iar daca nu, ai ajuta menstra sa vina. Dar daca esti in preajma ovulatiei, adica nu ai ovulat inca, progestativele o inhiba (pe ovulatie). Dificil! Mai bine stai linistita si vezi ce iti iese luni la eco si vezi ce mai zice si dr!

Mergi la inceput