PCOS (19)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns redramy spune:

emilia.m imi pare rau ca nu ai avut succes cu metforminul pana acum! Dar nu se stie niciodata poate o sa functioneze putin mai tarziu! Sau daca nu, poate o sa reactionezi la stimulari usoare!
Abordarea doctoritei tale mi se pare ok, in afara de faptul ca inainte de stimulari, pe langa verificarea sotului, eu cred ca ar trebui sa ti se verifice si tie trompele. Doamne fereste daca le ai infundate degeaba e sotul ok , iar tu ai ovulatie!
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui redramy

emilia.m imi pare rau ca nu ai avut succes cu metforminul pana acum! Dar nu se stie niciodata poate o sa functioneze putin mai tarziu! Sau daca nu, poate o sa reactionezi la stimulari usoare!
Abordarea doctoritei tale mi se pare ok, in afara de faptul ca inainte de stimulari, pe langa verificarea sotului, eu cred ca ar trebui sa ti se verifice si tie trompele. Doamne fereste daca le ai infundate degeaba e sotul ok , iar tu ai ovulatie!
Succes!


Am vorbit si despre asta cu ea. Si despre AMH si Inhibina B am intrebat. Mi-a zis sa am rabdare sa termin intai cu ACO si apoi vorbim si stabilim ce e nevoie sa facem si ce nu.
Din Decembrie o sa iau ACO pana in Mai inclusiv. Acum sunt pe Duphaston 10 zile.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataLinaTeo spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Citat:
citat din mesajul lui redramy

emilia.m imi pare rau ca nu ai avut succes cu metforminul pana acum! Dar nu se stie niciodata poate o sa functioneze putin mai tarziu! Sau daca nu, poate o sa reactionezi la stimulari usoare!
Abordarea doctoritei tale mi se pare ok, in afara de faptul ca inainte de stimulari, pe langa verificarea sotului, eu cred ca ar trebui sa ti se verifice si tie trompele. Doamne fereste daca le ai infundate degeaba e sotul ok , iar tu ai ovulatie!
Succes!


Am vorbit si despre asta cu ea. Si despre AMH si Inhibina B am intrebat. Mi-a zis sa am rabdare sa termin intai cu ACO si apoi vorbim si stabilim ce e nevoie sa facem si ce nu.
Din Decembrie o sa iau ACO pana in Mai inclusiv. Acum sunt pe Duphaston 10 zile.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.


emilia, iti tin pumnii, sa fie totul bine!

sa recapitulez: test ieftin: o liniuta stearsa... sure c.-negativ.. barza-negativ... iar sambata-barza cu o linie care se vede extraordinar de putin(si cand zic putin, e ffff putin!). acum banuiesc ca urmeaza intrebarea:"dc n-ai facut beta HCG?" raspuns: ca in mom, cand am luat cate un test, n-avem 40 de lei sa fac b-HCG!. astept sfarsitul saptamanii, sa merg la medic, dupa ce, in dimineata in care obtin programarea, fac un test!
va pup! o seara placuta va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Catalina, multumesc!
Hai, te asteptam cu sufletul la gura sa ne aduci vesti bune ()



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Fetelor, voi luati ulei de luminitza de seara (primrose oil)?
Ce efect are? Mi-as lua si eu daca e buna.
Incep sa ma plictisesc de Tinctura de Mladite de Zmeur...
De Metformin sa nu mai zic... ca-s satula dar tot il iau. Nu stiu de ce mi-e mai usor sa inghit o pastila decat sa numar picaturi de tinctura...



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ink@ spune:

emilia, eu am luat luminita de seara prescrisa de medicul endocrinolog:) pentru o prolactina usor crescuta si noduli la ambii sani, si spre suprinderea mea, dupa 2 luni de tratament nodulii s-au retras. acum nu mai iau pentru ca fac o pauza de 1 luna dar o sa reiau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

A... daca are efect atunci e super. Multumesc.
Astept sa iau salariul si merg sa imi cumpar de la plafar. Sa-mi notez sa nu uit ca stau cam prost cu tinerea de minte lately...
Maine ma duc la endocrinolog sa mai povestesc putin cu ea. Poate imi da ea trimitere sa imi fac AMH si Inhibina B pana una-alta.




Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Buna fetele

Si eu am luat inca ma iau luminita de seara si la mine a avut efecte foarte mari. In lunile cand am luat am vazut o imbunatatire a ovulatiei in sensul ca am avut foliculi mai mari si mai frumosi si endometrul a crescut ca se minuna si dr si m-a intrebat ce am luat de este asa frumos. Si an acele lunile cand am luat am ovulat si mai devreme adica in ziua 16 -17 eu ovulez de obicei dupa ziua 20.
Uitati aici un link despre Evening-primrose-oil.

http://www.babyhopes.com/articles/epo-for-pcos-evening-primrose-oil-for-polycystic-ovarian-syndrome.html



anul acesta o sa fiu
Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

wow... super aruam!!
Hai ca o sa iau si eu.
Cum il iei: zilnic, inainte de masa sau dupa? Sunt pastilute, nu? Cate pe zi?



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Emilia eu iau 3 pe zi inainte de masa sunt pastilute,se pot lua pana la 6 pe zi,dar pt mine e mult am vazut ca la 3 este ok. Daca ai probleme de sange de coagulare ceva nu trebuie sa iei.
Ai grija ca trebuie sa le iei pana la ovulatie. Sunt foarte bune si pt colesterol ,au multe efecte benefice.
Bafta !


anul acesta o sa fiu
Doamne ajuta

Mergi la inceput